FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Elektrikliler, yeni mi?

08 Eylül 2013 21:39
Elektrikliler, yeni mi?
Tweet It! Facebook

“Herkes, elektrikili otomobiller ne zaman geliyor, diye soruyor. Oysa, önce elektrikliler vardı!..”

Elektriklilerden önceki dönemde, buharlı motorlar, otomotivin başlangıcında görülen yegane çözümdü. Fakat, araçların üstünde o kadar fazla ağırlık ve hacim oluşturuyorlardı ki, buharlı otomobillerin tasarımı da, bir o kadar çirkin kalıyordu. Soğuk bir sabahta buharlı motorun ısınması en az 45 dakika sürüyor ve ancak sonra yola çıkılabiliyordu. Ve yol boyu da sürekli su eklenmesi gerekiyordu. Diğer yanda benzinle ısıtılan buharlı motorların, tüketimi içten yanmalı bir motorla karşılaştırırsak, en az dört misliydi… Ve benzini yakarken ve buhar kazanlarıyla büyük tehlike oluşturuyorlardı…

Tüm bunlara rağmen 1769'da Nicholas Cugnot'nun askeri çekicisi, ilk "otomobil" olarak kilometre taşı olmuştu. 1789'da da Amerika'nın ilk buharlı "kara" aracı Oliver Evans patentiyle tarihe geçti. İngilizler de 1801 yılında kendi buharlı taşıyıcılarını üretti. Hatta tüm posta arabaları buharlı motorlarla donatılıp, atların emeklilik dönemi başlatıldı…

Diğer yanda ilk elektrikli taşıma araçları, küçük elektrikli motorları ve şarj edilebilir bataryalarla, İskoçyalı Robert Anderson tarafından 1832'de fikir olarak denenmişti… 1835 yılında ilk küçük elektrikli "otomobil" bile üretildikten sonra, 1842'ye gelindiğinde hem Amerika'da hem de İngiltere'de kullanımı çok pratik elektrikli araçlar yollara çıkarken, ancak yeniden şarjı olmayan elektrik hücreleriyle çalışıyorlardı. 1865'te batarya kapasitesirinin arttırılmasını ise, Fransız Gaston Plante düşündü… 1881 yılında başka bir Fransız Camille Faure, bataryaların daha da güçlenmesini sağlayarak, elektrikli otomobillerin popülaritesinin artmasını sağladı. Böylece gerek İngiltere'deki ve gerekse de Fransa'daki yollarda görülen otomobillerin çoğu elektrikli olmuştu… Amerikalıların ilk elektrikli otomobil macerası da 1888'de başlayacaktı… Ryker ve Morrison'un elektrikli otomobillerinin ardından ticari elektrikli araçlar üretilmeye başlandı ve 1897'de New York taksilerinde bir filo bile oluşturuldu. ABD'de 1900 yılında, elektrikliler, diğer tüm  otomobil tiplerinen fazla satılıyordu… Ve bu elektrikli araç efsanesi, 1912 yılına kadar, krankın elle çevrilmesinin sonunu getiren, içten yanmalı motorların elektrikli marşla buluşmalarına kadar devam etti. Sonrasında da çok iyi bildiğimiz üretimi daha ekonomik olan benzinli içten yanmalı motorların gerçek egemenliği başladı!..

1912 yılında içten yanmalı motorlu bir otomobilin fiyatı 650USD iken, bir elektrikli otomobilin fiyatı 1.750USD idi!.. 

Elektrikli araçlar, ağır, yavaş, pahalı ve sürekli şarj edilmesi gerekirken, diğer yanda içten yanmalı motorlar gibi titreşimleri yoktu, kötü kokmuyorlardı, gürültü çıkarmıyorlardı ve viteslerini değiştirmek gerekmiyordu!.. Şehir içi kullanım için idealken, şehirler arası yollarda şarj edilemiyorlardı!..

Şimdi ise, içten yanmalı motorların ekstrem kapasiteleri ortaya çıkarken, petrol rezervlerinin azalmasından başka, çevrenin kirleniyor olması nedeniyle, yeniden elektrikli otomobillerin dönemi başlıyor!..

Önümüzdeki Frankfurt IAA fuarında, tam 100 yıldır belki de en fazla elektrikli otomobilin markalarca gösterileceğine şahit olacağız…

Bazıları halen prototip olsa da, gerçek üretimine başlanmış onlarca modern elektrikli otomobil, yollara ible çıkıyor!.. Plug-In hybrid veya Fuel Cell ya da sadece elektrikli olsa da, hepsi aslında elektrikli motorlar ile yürümeye çalışan araçlar olacak. Kısaca, aslında hepsi EV olarak "reenkarne" olacak!..

Yani, tam bir asır öncesine kadar olduğu gibi, elektrikli araçlar, artık yeniden moda olacak!..

Bu yorum yazım, 2 Eylül 2013 tarihinde AutoShow dergisi Automotive Insider sayfasında da yayınlandı.
Konu hakkında keyifli bir yapım olan "Revenge of Electric Car" filmini de izlemenizi tavsiye ederim.

Etiketler: electric car elektrikli elektrik EV elektrikli araç Edison Detroit Tesla Fuel Cell yakıt hücresi Plug-In hybrid hybrid Baker Ryker Morrison Faure Plante Anderson Cugnot Evans steam buharlı New York taxi electric

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..