FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Egea Amerikaya

07 Mart 2016 00:27
Egea Amerikaya
Tweet It! Facebook

“Tofaş Doblo Amerikaya ihracatından sonra şimdi de Egea Amerikaya projesini başlatıyor!.. Dodge Neon olarak Meksika üzerinden Amerika Kıtasına ayak basacak olan Egea, artık tam bir Dünya Otomobili oldu!.. Bu, otomotiv endüstrimiz için yeni ve çok önemli bir kilometre taşıdır!..”

Öncelikle Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleriyle ortalığı karıştıran ve C-segmenti sedan piyasanını ele geçiren Egea, Fiat’ın küresel Type 356 projesi olarak bu sefer Amerika Kıtasına doğru yola çıkıyor!..

İlk olarak Dodge logosu ile Meksika'da satılması planlanmış olan Egea’nın Amerika ismi 11 önce üretimini tamamlamış olan kompakt Amerikan Neon olacak!.. 

Dodge’un ünlü kros şeritli ön panjuru ve Amerika Kıta kurallarına göre modifiye edilmiş tamponuyla farklılaşacak olan “bizim” Egea’nın Neon hali, belki de gelecekte Chrysler 100 olarak da karşımıza çıkabilir!..

Dodge için Amerika standartlarında kabin içi değişiklikleri ve elbette Dodge yazılarının Egea’mızı kuşatacağını tahmin ediyoruz…

Boyutları ise Egea’larımızdaki gibi yani uzunlukta 4.5 metre, ringil mesafesinde 2.64 metre, genişlikte 1.78 metre ve yükseklikte 1.48 metre olarak aynı kalacak! 

510 litrelik bagaj hacmi de değişmeyecek!.. 

Motor konusunda ise, Amerika için daha büyük hacim beklentisi olsa da, oranın downsizing’ine tam uygun Fiat Avrupa motorları yeni Neon’da da devam edecek!.. 90 HP’lik 1.3 lt ve 120 HP’lik 1.6 lt Multijet dizel motorlar, Meksikalıların çok hoşuna gidebilecek olsa da, ilk etapta dizel ihracatı planlanmamış durumda!.. Diğer yanda asıl gidecek olan 1.6 lt E-Torq ve 1.4 lt “FIRE” benzinli motorların ekonomisi ve yeni Neon’a uygunlukları, herkesi çok şaşırtacak… 5 ileri manuel ile 6 ileri otomatik şanzımanların da olduğu gibi Amerika Kıtasına taşınacağını öğrenmiş bulunuyoruz…

1993 yılında üretimine başlamış olan Neon, Chrysler logolu olarak Avrupa’ya da getirilmişti… 2005’e kadar ABD, Meksika ve Venezuela’da üretilmiş olan Neon’lar, önce Chrysler’in PL platformunda, Plymouth’un son ekonomik kompakt otomobili olarak bantlara girmişti…

Neon'dan başka Dodge'un Meksika'da küçükten büyüğa sırasıyla Attitude, Vision, Dart gibi ekonomik sedanları var idi... Yeni Neon ile kompakt serisini tamamlayacak olan Dodge Meksika'nın Egea'ların en üst donanım şekillerini talep ettiğini biliyoruz...

Şimdi ise tam 11 yıl sonra yeni Neon ortaya çıkıyor!.. Üstelik "Türk Malı" olarak!..

Umarız, Egea ailesi, Doblo, Linea ve yeniden geliştirilen bu yıl yepyeni neslini göreceğimiz Minicargo ailesinin yanında Tofaş fabrikasında yeterince üretim kapasitesi kalır... Ya da, daha önceden de belirttiğimiz gibi, Tofaş bayrağını, başka ülkelerdeki yeni otomobil fabrikalarında da görmeye başlarsak, şaşırmayalım!..

Bir kez daha, AutoBest 2016 olarak seçilmiş olan Fiat Egea'nın, tüm kriterlerde zorlu rakiplerini "sollaması"yla gösterdiği niteliklerin uluslararası platformlarda nasıl doğrulandığını görmüş oluyoruz!..

Tofaş CEO Cengiz Eroldu'un Egea'nın Dodge Neon olarak Amerika ihracatı hakkındaki sözleri:

"Fiat Egea projesi, Sedan, Hatchback ve Station Wagon seçeneklerinden oluşan, toplam 1 milyar doları aşan bir yatırımla hayata geçen, Türkiye’nin önemli bir otomobil projesi olarak dikkat çekiyor. Fiat Egea model ailesinden 2023 yılına kadar toplamda 1.2 milyonu aşan bir üretim hedefimiz mevcut. Fiat Egea model ailesi ile 10 milyar dolarlık toplam ihracat gerçekleştirmek istiyoruz. 

Sedan açısından baktığımızda, satışlar çok iyi gidiyor. Egea, Türkiye’de kısa sürede 8 bin 500 adetlik satışa ulaşırken, Türkiye pazarı da dahil, EMEA Bölgesi’nde 20 bin adetlik toplam sipariş aldı. Şubat ayı itibarıyla Egea Sedan benzinli otomatik versiyonumuzu da pazara sunduk. Otomatik versiyon da satışlara ilave bir ivme kazandıracaktır. 

Ailenin tamamlanmasıyla birlikte, Avrupa ve Türkiye’de C segmentinde, Fiat markası açısından çok daha iyi sonuçlar elde edileceğini öngörüyoruz. 

Tüm bunların hayata geçmesinde, Fiat Egea projesinin üçlü model ailesine dönüşmesinde, rahmetli Mustafa Koç Bey’in elbette çok büyük katkısı ve desteği oldu. Tofaş çalışanları olarak Mustafa Koç Bey’in desteğini asla unutmayacağız. Mustafa V. Koç'un Egea projesindeki emeklerine layık olmak için var gücümüzle çalışacağız. 

Kuzey ve Güney Amerika dahil bütün Amerika kıtasında çok güçlü bir mirasa sahip Dodge markasının da ihracat portföyümüze katıldığını duyurmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 

Dodge bildiğiniz üzere otomotiv sektöründe bilinirliği yüksek, güçlü mirasa sahip bir marka. Tofaş olarak Dodge markasına üretim yapacak olmamız çok önemli bir adım. 

Dodge markasıyla ilk etapta Meksika pazarına giriyoruz. Meksika önemli, köprü bir pazar. Rekabetin çok yaşandığı ve Türkiye’den daha büyük bir yapıya sahip… Meksika’da yılda 1.4 milyon adet araç satılıyor; buna karşın yıllık 3 milyon adetlik üretim kapasitesiyle Meksika’daki otomotiv endüstrisi Türkiye’den misliyle daha büyük bir yapıya sahip. Dodge ile Meksika pazarına elbette yine gururumuz Egea modelimizle giriyoruz. Türkiye’de üretilen Egea Sedan modelimiz, Dodge Neon adıyla bu pazara ihraç edilecek.  

Özetle Egea Sedan ile Dodge markasını portföyümüze katarak Amerika kıtasında bir kapı daha açıyoruz. Dodge Neon’u bu yıl Meksika’ya Bursa’dan ihraç etmeye başlayacağız. Meksika pazarında aracın sadece benzinli motor versiyonları satışa sunulacak. 

Tofaş olarak üretim yaptığımız başta Fiat markasını sayarsak (Fiat, Ram, Peugeot, Citroen, Opel, Vauxhall) 7. markamız Dodge oldu. Yani özetle Tofaş’ta yeni projelere duyduğumuz heyecan ve üretim ve satış tempomuz en üst düzeyde devam ediyor."

Etiketler: Tofaş Fiat Egea Tipo Neon Dodge Amerika 356 Egea Amerikaya RAM Peugeot Citroen Opel Vauxhall Dodge export ihracat AutoBest

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Büyük Dacia Sürprizi Jogger

Lodgy ve MCV'lerin yerine daha büyük daha gösterişli, hatta Stepway'lerin ötesinde Duster esinlenmesiyle daha OffRoader görünümle Extreme paketiyle 7 koltuklu yeni Dacia Jogger, tamamen yeni TCe 110 benzinli ve ECO-G 100 LPG'li motorlarının ardından otomatik şanzımanlı 140 HP'lik Hybrid sistemli de olacak.

Süper Elektrikli GMC Hummer

Yengeç yürüyüşüyle gezeceğiniz arazide haritalama bile yapabileceğiniz, yeni Amerikan sivil taktik arazi aracı, Pick-Up şeklinden sonra şimdi de SUV formunda HMMWV ve Hummer efsanelerini geleceğe taşıyor… Hatta, 830 HP ve 15.600 Nm torklu elektrik sistemiyle santral jeneratörü gibi yeni görevler de edinerek…

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...