FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Alpinist MINI’ler

07 Aralık 2013 23:27
Alpinist MINI’ler
Tweet It! Facebook

“Alplerin virajlı kaygan yollarına özel “All4" ve MINI Paceman John Cooper Works!..”

Küçük otomobil ustası MINI, dört çekerli sistemi All4’u küçük SUV varyasyonları Countryman ve Paceman’in tüm versiyonlarında kullanmaya başlıyor. 

All4 teknolojisi, aslında başka markaların dört çekerli tekniğe sahip modellerinin fiyat farkından çok daha ekonomik ulaşılabilen, kesinlikle çok önemli bir güvenlik donanımı!.. Özellikle de, kaygan zeminli virajlı yollar için…

MINI, tüm All4 sürüş niteliklerini sergilemek için Deutsche Alpenstrasse denilen Alplerin kuzeyinde Bavyera’dan Avusturya Tirol’üne doğru uzanan dağ yollarında araçlarını denetirken, bu dört çekerli model programının 5 kapılı Countryman ve 3 kapılı Paceman’de Cooper versiyonlarında bile sunulmaya başlandığını duyuruyordu.

Önce sadece çok güçlü modellerde yer alan All4’un şimdi 122 HP’lik 1.6 benzinlilerde bile sunuluyor olması, özellikle küçük SUV üreticisi “rakip” markaların keyfini kaçıracaktır.

6 ileri manuel veya 6 ileri otomatik Cooper’lardaki bu yeni All4 seçenekleri, önden çekerli aynı aksesuar paketlerindekilerle Almanya’düa 1.700Euro fiyat farkıyla yollara çıktı. 100 km’de sadece 1 litrenin altında ekstra yakıt tüketimine sahip All4 MINI’ler arasında özellikle Paceman, gösterişli tasarımıyla bizce dört çekerli olmayı standart olarak hak eden en çekici MINI!..

Coupe formuna sahip Paceman, tasarımının yanında kabin içindeki çok iyi malzeme kalitesi ve şayırtıcı ergonomisiyle yollara çıktığı ilk günden bu yana bizleri şaşırtıyor. Arkaya doğru radikal şekilde alçalan tavanına rağmen, kabin içinde Countryman kadar geniş konfor sunan Paceman’in Sports Activity Coupe olarak anılması, gerçekten çok doğru… Hem bir dizayn objesine sahip oluyorsunuz, hem de BMW mühendisliğinin en iyi örneklerinden birini diğer MINI’lerin dar ölçülerinde değil, normal bir rahatlıkta yaşıyorsunuz…Aracın en uç köşelerine taşınmış iri tekerleri, (hatta normal MINI’lere bile benzemeyen) benzersiz bir tasarım, dinamik karakter, kullanım kolaylığı ve çok zengin donanım ile Paceman, şimdi All4 ile “tam” oluyor!..

Paceman’i ilk bakışta BMW 1 Serisi kadar büyük gibi algılasanız da, aslında 4.11 m’lik boyunun i3’e daha yakın olduğunu söylememiz gerek!.. İşte, tasarımın başarısı da, burada ortaya çıkıyor. Küçük ölçüler, geniş kabin içi ve daha büyük görünme!..

Tümüyle değişken supap yönetimine sahip 122 HP’lik Cooper, kolayca devirlenmese de, All4 seçeneğiyle sakin sürüşleri tercih edecekler için yeterli olacaktır. Virajlı yolların keyfinin asıl 60 beygir gücü ekstrası olan Cooper S All4 ile başlayacağını söylemeliyiz. 240 Nm’lik maksimum torklu Cooper S All4, normal Cooper’ın neredeyse yüzde 50 daha fazla torka sahip. 

Normal MINI’lerden 40 cm daha uzun olan Paceman’in özellikle 330 lt’lik bagaj hacmi ve arka koltuk diz mesafesinin beğenilmemesinin mümkün olmayacağını da belirtelim. 1.100 litreye kadar büyütülebilen yükleme hacminin, tatile yolculukları için fazlasıyla yeterli olabileceğini de söylemeliyiz. Arka koltuklarda sadece uzun boylular için baş mesafesinin “ancak” yeterli olması dışında arka koltuklara geçişin de pek kolay olmadığını hatırlatalım. Fakat, bu iki negatif dışında Paceman’in tüm özellikleri pozitif!.. Ancak, bu iki eksi değeri, Paceman’in potansiyel müşterilerinin “genç” ve genç yaşayanlar olduğunu düşünerek görmezden de gelebiliriz…

Bir küçük SUV-Coupe olan Paceman’in zirvesinde ise 218 beygir gücündeki John Cooper Works yer alıyor. JCW süslemeleri ve homurtulu motoruyla, Paceman “ruh”unu en güzel yaşatan JCW, tam bir eğlence makinası!..

Yüzüne savaş boyaları sürmüş gibi duran Paceman John Cooper Works, geniş eşikleri ve spoiler’leriyle daha “sıkı” suspansiyonuna işaret ediyor. 280 Nm’lik maksimum torka sahip 1.6 Turbo motorunun kısa bir süre de olsa 300 Nm’lik overboost özelliği de, bazen gerekli olabiliyor!..

İşte bu kombinasyon ile Paceman’in Alplerdeki dağ yollarındaki keyfi zirveye çıkıyor. All4 ile, zemin kayganlaşmaya başlasa da, korkusuzca hızlanabiliyor ve ardı ardına gelen virajlarla oynamaya başlıyorsunuz. Sürücüsünün emrindeki direksiyon, alçaltılmış suspansiyon, gazlanmak isteyen motor, hızla yükselen devir ibresi, 6 ileri manuel vitesle tam bir zevke dönüşüyor. Almanya otobanlarında 226 km/h maksimum hızı kaydetmek ve 0-100 km/h akselerasyonda 6.9 saniyeyi saymak…. 

İşte, şimdi “pace”man olduk!..

Sport tuşuna bastığınızda ise, daha da hızlı devirlenen motor, hafifçe sertleşen direksiyon ve değişen egzost akustiği… Değişen derken, gürleyen egzost!..

All4’un çevirme kuvvetini akslar arasında değişken dağıtmasıyla Paceman, kayak pistindeki slalom şampiyonu kadar kontrollü hız yapabiliyor. Kaygan noktalardan limitlerin üstünde geçerken ESP ışığı yanıp sönse de, dört teker çekiş sistemi yol tutuşu yeniden kazanıyor ve sürücüsünü strese sokmuyor…

Çok iyi bir tuning atölyesinden çıkmış gibi duran gösterişli yapısıyla tüm dikkatleri de üzerine çeken Paceman JCW All4, hız limiti olmayan Alman otobanlarında ve dağ yollarında tam bir adrenalin makinası… Üstelik All4 ile güvenli de!..

Gerçek JCW için pahalı diyenlere, Cooper alt yapısı üzerinde 18 inçlik tekerlekler, özel ön tampon, arkadaki reel difüzör, motor kaputundaki şeritler ve sert amortisörler ile John Cooper Works görünümlü Paceman’lerin de artık MINI tarafından sunulmaya başlandığını hatırlatalım. 

Fakat, Paceman JCW All4, bize göre MINI bile değil! Bambaşka bir sportif keyif otomobili!..

*18 Kasım 2013 AutoShow ve Aralık 2013 FAST&BOLD'da da yer almıştır.

Etiketler: MINI Paceman Countryman All4 JCW John Cooper Works Cooper Cooper S Turbo 4x4 BMW

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

İkinci GLA da geldi

Eski hali yükseltilmiş bir Hatchback diye eleştirilen Mercedes'in en küçük CrossOver modeli GLA, şimdi biraz daha küçük SUV gibi görünmek üzere yenilenmiş... İşlevsel, geniş iç mekân ve yüksek güvenlik özellikleriyle öne çıkan Yeni GLA, Türkiye'de Temmuz 2020 itibariyle 412.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı...

Tiguan Asıl Şimdi Oldu

R ve eHybrid sürprizleriyle Klaus Zyciora çizgilerinde Atlas Cross Sport'a benzetilerek, artık daha yakışıklı bir tasarıma kavuşturulan kompakt Volkswagen SUV’u Tiguan da, verimli ve yüksek performanslı TSI ve TDI motor seçenekleri, yeni nesil sürüş asistan sistemleri, dijitalleşen ön panel ve direksiyon kontrol kumandaları ile “I.Q. Light” teknolojisine sahip LED matrix ön farlarla yenilendi.

Zamane Efsane Defender

Şaşırtıcı derecede iyi ve çok rafine asfalt üstü sürüşe de sahip, fakat delicesine iyi off-road yapabilen, neredeyse kusursuz bir tasarım ve gerçek iş makinası olmak için gereğinden çok daha fazla aksesuar ile işte yeni Land Rover Defender

Yeni C4 Tüm Ayrıntılar

C Hatchback segmenti Avrupa’nın en önemli segmentlerinden biri ve Citroën, tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 ile bu segmente oldukça iddialı bir giriş yapıyor. Citroën DNA’sının yenilikçi özelliklerini ve üstün konfor seviyesini bünyesinde barındıran yeni modelimiz farklı müşteri beklentilerini karşılamak üzere tamamen elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneği sunuyor.

Ukala Bentayga

Bentley Beyond 100 iş geliştirme planı çerçevesinde tüm modeller baştan aşağı gençleştiriliyor... Şimdi ise sıra 5 yılda 20.000 adetten fazla üretilmiş ve markanın satışlarının yarısını oluşturan Bentayga'ya geldi...

Süslü Q5

Mercedes GLC ve BMW X3'ün bire bir rakibi Audi Q5, 2021 yılına biraz daha süslenerek giriyor... Arkasındaki organik efektli OLED ışıkları ve kabin içindeki yeni nesil MMI ise, asıl yenilikleri...

Şampiyon F-150

Ford Pick-Up’larının tümüyle elektrikli versiyonu olacak yeni büyük F-150 Raptor’unun Tesla Cybertruck ve GMC Hummer EV karşısına çıkmasına çok az kala; 43 yıldır Amerika'nın en çok satıyan motorlu aracı F-Serisi, 14. yeni neslinde ilk hibrid seçeneğiyle ortaya çıktı!..

Arteon'da Shooting Brake

Volkswagen, FastBack Arteon için PHEV versiyonu gibi teknik güncelleme yaparken, bir sürpriz gerçekleştirdi ve çok merak edilen 5 kapılı ShootingBrake Arteon versiyonunu da gösterdi...