FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Geleceğin Yakıtı

14 Ağustos 2014 04:07
Geleceğin Yakıtı
Tweet It! Facebook

“Gelişen motor teknolojileriyle yükseyen hassasiyet, yakıtların niteliklerini de değiştirecek.”

Geleceğin otomobilleri için yeni motor seçenekleri ve yepyeni yakıt fikirleri geliştirilmeye devam ediliyor. Fakat, kimse geleceğin otomobillerinde nasıl bir yakıt kullanılacağı konusunda emin olamıyor…

Şu anda bizim Avrupa’da kullandığımız bildiğimiz yakıt çeşitlerinden başka, Latin Amerika’da örneğin bio-yakıt kullanılıyor… Şeker kamışından etanol ürettildikten sonra sonra şimdi de ikinci nesil etanol üretimi için çalışan yakıt firmaları, ulaşılan yüksek teknolojiler sayesinde doğaya en az zarar vermeyi de başarıyorlar… Ancak, yakıt üreticilerinin şu anda bir mozaik üzerinde çalıştıklarını biliyoruz. Yani tüm ihtimaller üzerine Ar-Ge yaptıklarını takip ediyoruz… Mobilitenin gidişatına göre yakıtlar da farklılaşacak!..

Örneğin Shell’in Qatar’daki devasa gazdan sıvıya GTL üretimi de, çok ilginç farklı çözümlerin başlangıcı gibi… Önümüzdeki yüzyıllarda petrol azalsa da, gaz çok daha uzun bir süre bulunmaya devam edeceği için, bu GTL seçeneklerininin değerlendirilebilmesi çok önemli…

LNG de başka bir ümit vaad ederken, hidrojen de diğer yanda yeni yakıt türleri olarak otomobil üreticilerinin ilgi alanına girdi.

Benzinin daha verimli olabilmesi için yeniden formüle edilmesi ise, RFG olarak yeni bir yakıt fikrini de ortaya çıkarıyor…

24 Saat Le Mans yarışları için Audi araçlarına Bosch Enjeksiyon ile birlikte çalışan Shell, özel bir “yarış dizeli” geliştirdi… Shell’in Ducati, Penske ve Ferrari ile olan ortak çalışmalarının yağlamanın ve benzinin en yüksek performansa uygun hale getirilmesinde de önemli bir birikim… 

Markalar ile birlikte yapılan Ar-Ge ile, motor teknolojilerinin ilerlemesine uygun olarak yakıtın içindeki yüksek enerji katkılarından yakıtın tüm niteliklerine geğişmesi ve çevreye en az zarar verme yönünde hassaslaştırılması, Shell gibi markaların sadece yakıt satmak değil, artık bir laboratuar gibi çalışmalarını sağlıyor!..

Bu yılki Eco-Marathon sırasında buluştuğumuz Shell’in satışlardan sorumlu Başkan Yardımcısı Istvan Kapitany ve Shell’in baş bilim adamı Wolfgang Warnecke ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide geleceğin mobilite kavramında enerjinin “ne” olacağını konuştuk. Motorsporları ve Eco-Marathon gibi fırsatlarla denenen yeni teknolojilerin, sürdürülebilir gelecek için ümit veren sonuçlar ortaya çıkardığını anlatan Shell yöneticileri, şu anda silindirin üst tarafındaki yanma odasının ideal şekilde yağlanabilmesi için bir sürpriz buluş gerçekleştirebildiklerini de anlatıyorlardı. Aerodinamizmin eksterm role sahip olduğu Nascar yarışlarında en “hava alamayan” koşullarda sınırları zorlayan motorların aşırı yüksek yağ sıcaklıklarında çalışırken, yakıt ve yağın ulaşabildiği en iyi performans tecrübesini de, günümüzün küçülen ve kompleksleşen motorlarına aktaran Shell, 360 HP’lik 2.0 lt motorlardan yüksek yüklü 1.0 lt’lik yeni Turbo’lara kadar ideal yağ ve yakıt formüllerini geliştiriyor. Le Mans yarışlarında da organizatör ACO ile tüm yarışan takımların teknik danışmanlığını da yapan Shell’in asıl amacının bu ortamları Ar-Ge araştırma platformuna dönüştürmek!..

Böylece istasyonlarda satılan yakıtlarla, yarışçılara verilen yakıtın yüzde 99 aynı olduğunu iddia eden Istvan ve Wolfgang, en yüksek beygir gücünün yanında artık en düşük yakıt tüketiminin de hedeflendiği yarış pistlerinden normal yollara  yeni nesil motorlara uygun teknolojinin aktarılmasının amaçları olduğunu söylüyorlardı. 

Bu arada çok yakın bir gelecekte Shell’in 2014 sonuna kadar yepyeni nesil yakıt servisine başlayacağını da açıklayan Kapitany ve Warnecke, şu anda bu yeni yakıtların tüm dünyadaki üreticiler tarafından denendiğini ve otomobil markalarının yeni nesil içten yanmalı motorlarındaki performans ile ekonomi sonuçları karşısında şok olduklarını ve sabırsızlandıklarını da belirttiler!..

Shell’in benzin ve dizelde yepyeni formüllerle yeni nesil yakıtlar için hazırlanmış olması, ultra modern teknolojilere sahip yeni motorların performansının daha da yükselebileceği ve yakıt tüketimlerinin daha düşebileceği konusundaki inancımızı güçlendiriyor!..

Yani, içten yanmalı motorların çok daha fazla potansiyeli olduğunu şimdi rahatlıkla söyleyebiliyoruz!..

*9 Haziran 2014 tarihli Auto Show Automotive Insider yazısıdır...

Etiketler: Shell future oil gasoline diesel CNG LPG GTL Kapitany Warnecke benzin LNG bio-yakıt ethanol gelecek yakıt Helix V-Power

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

Renault Mégane E-TECH Electric

İspanya'nın Costa del Sol sahil yollarında ilk kez kullandığımız Megane’ın tam elektriklisi, tüm ayrıntılarında Fransız kimliğini vurgulayan bir elektrikli kompakt seçenek. Fakat, bildiğimiz tüm Renault’ların çok daha üstünde premium özelliklerle şaşırttığını da itiraf edelim.

Togg CES 2022 Çıkarması

Togg, dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2022’de Consumer Electronics Show geleceğe bakışını vurgulayan ‘Transition Concept Smart Device’ adını verdiği akıllı cihazıyla dünya sahnesine çıktı. Murat Günak liderliğinde Pininfarina stratejik ortaklığıyla tasarlanıp, Turkish Cargo uçağıyla ABD’ye getirilen otomobil, Togg DNA’sında bulunan stilistik özelliklerin korunduğu, dinamik ve yenilikçi bir fastback...