FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

En Mantıklı Tercih

07 Aralık 2013 15:28
En Mantıklı Tercih
Tweet It! Facebook

“Trax, Space Star, Note, i10 ve 2008, AutoBest 2014 adayları… Acaba, hangisi "Best Buy" seçenek?..”

Tam 12 yıldır 15 ülkenin otomobil gazetecilerinden oluşan AutoBest organizasyonu, Avrupa’nın Doğusu’ndaki gelişmekte olan pazarlara en uygun yeni modelleri tüketiciye tavsiye ediyor. Best Buy otomobil mantığında, satın alınabilecek en iyi otomobilleri araştıran AutoBest, elemelerine önce başlangıç fiyatı (Türkiye’de ÖTV hariç) 17.000 Euro’nun altında olan yollara yeni çıkan otomobillerle başlıyor.

Çok sayıdaki yeni modelin arasından ön oylama ile 5 finaliste ulaşılıyor. Ve, bunların hepsi Sırbistan’daki NAVAK test merkezinde ayrıntılı incelemeye alınıyor.

Fiyat, servis ağı, yedek parça bulunurluğu ve kullanışlılık, AutoBest seçim kriteryasının en önemli başlıkları. Tasarım ve teknolojik oyuncaklar da puanlanıyor, ancak yakıt tüketimi ve gelişmekte olan ülkelerin insanlarının büyük önem verdiği bagaj hacmi çok daha yüksek puan paylaşımıyla değerlendiriliyor.

Oldukça kompleks 13 farklı puan kategorisinde, her ülkenin jüri üyesinin kullandığı oylar, sonuçlarla birlikte herkese gösterilirken, puanlamanın şeffaflığı vurgulanıyor ve keyfi oylamanın önüne geçiliyor.

Halka tavsiye edilebilecek en iyi otomobili keşfetme felsefesiyle, Batı Avrupa’nın daralan pazarının yanında hızla büyüyen Rusya ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu 300 Milyon kişiden fazla insanın yaşadığı Doğu Avrupa pazarlarını kapsayan AutoBest bölgesindeki bu seçim, otomobil markalarının artık en çok önem verdikleri otomotiv ödüllerinden biri oldu. Ayrıca yılın en iyi otomotiv şirketi ve otomotiv yöneticilerinin de ödüllendirildiği AutoBest organizasyonunda, bu yılın adayları, aslında her segmentin en “iyi” ve ekonomik olanları olarak elendiler.

Örneğin yükselen trend küçük SUV klasmanındaki en ilgi çekici seçenek Chevrolet Trax, önden çekerli olmasına rağmen bir küçük CrossOver olarak çok büyük dikkat çeken Peugeot 2008, bir küçük minivan gibi yollara çıkan fakat şimdi B-segmentinin hatchback’lerine kafa tutan Nissan Note, küçük otomobil grubunun en ekonomiklerinden biri olan Mitsubishi Space Star ve Avrupa’da tasarımı ve Ar-Ge yapılarak baştan aşağı yenilenen ve Türkiye’de çok büyük bir yatırımla üretimine başlanan A-segmentinin standartlarını değiştiren Hyundai i10, bu yıl AutoBest 2014 ünvanı için “son beş”e kalan “bambaşka” fikirlerle geliştirilmiş yeni modeller!..

Aralık ayında açıklanacak AutoBest 2014 kazananı için, değerlendirmeler hızla devam ederken, bu yıl bu kadar farklı segmentlerden 5 ayrı modelin finale kalmış olması, otomotiv sektörü tarafında bile büyük merak konusu oldu.

Geçmiş yıllarda kazanacak otomobil kendini biraz da olsa belli ederken, bu yıl, bu kadar büyük farklılıklar, sonucun çok büyük bir sürpriz olacağına işaret ediyor ve hem sektör tarafında hem de biz gazeteciler tarafında heyecanı yükseltiyor.

*Auto Show 18 Kasım 2013 AutomotiveInsider yazısıdır!..

Etiketler: Hyundai i10 Peugeot 2008 Mitsubishi Space Star Mirage Chevrolet Trax Nissan Note AutoBest 2014 best buy mantık tercih halk otomobil gelişen pazar ekonomik mantıklı kolay pratik sorunsuz

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Çılgın Challenger SRT

50 yıllık tasarımını ısrarla değiştirmeyen drag yarışlarının ustası, safkan Amerikan mekanik canavarı, Challenger, belki de eski nesil American Muscle Car türünün son örneği...

Büyük Dacia Sürprizi Jogger

Lodgy ve MCV'lerin yerine daha büyük daha gösterişli, hatta Stepway'lerin ötesinde Duster esinlenmesiyle daha OffRoader görünümle Extreme paketiyle 7 koltuklu yeni Dacia Jogger, tamamen yeni TCe 110 benzinli ve ECO-G 100 LPG'li motorlarının ardından otomatik şanzımanlı 140 HP'lik Hybrid sistemli de olacak.

Süper Elektrikli GMC Hummer

Yengeç yürüyüşüyle gezeceğiniz arazide haritalama bile yapabileceğiniz, yeni Amerikan sivil taktik arazi aracı, Pick-Up şeklinden sonra şimdi de SUV formunda HMMWV ve Hummer efsanelerini geleceğe taşıyor… Hatta, 830 HP ve 15.600 Nm torklu elektrik sistemiyle santral jeneratörü gibi yeni görevler de edinerek…

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..