FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

En Mantıklı Tercih

07 Aralık 2013 15:28
En Mantıklı Tercih
Tweet It! Facebook

“Trax, Space Star, Note, i10 ve 2008, AutoBest 2014 adayları… Acaba, hangisi "Best Buy" seçenek?..”

Tam 12 yıldır 15 ülkenin otomobil gazetecilerinden oluşan AutoBest organizasyonu, Avrupa’nın Doğusu’ndaki gelişmekte olan pazarlara en uygun yeni modelleri tüketiciye tavsiye ediyor. Best Buy otomobil mantığında, satın alınabilecek en iyi otomobilleri araştıran AutoBest, elemelerine önce başlangıç fiyatı (Türkiye’de ÖTV hariç) 17.000 Euro’nun altında olan yollara yeni çıkan otomobillerle başlıyor.

Çok sayıdaki yeni modelin arasından ön oylama ile 5 finaliste ulaşılıyor. Ve, bunların hepsi Sırbistan’daki NAVAK test merkezinde ayrıntılı incelemeye alınıyor.

Fiyat, servis ağı, yedek parça bulunurluğu ve kullanışlılık, AutoBest seçim kriteryasının en önemli başlıkları. Tasarım ve teknolojik oyuncaklar da puanlanıyor, ancak yakıt tüketimi ve gelişmekte olan ülkelerin insanlarının büyük önem verdiği bagaj hacmi çok daha yüksek puan paylaşımıyla değerlendiriliyor.

Oldukça kompleks 13 farklı puan kategorisinde, her ülkenin jüri üyesinin kullandığı oylar, sonuçlarla birlikte herkese gösterilirken, puanlamanın şeffaflığı vurgulanıyor ve keyfi oylamanın önüne geçiliyor.

Halka tavsiye edilebilecek en iyi otomobili keşfetme felsefesiyle, Batı Avrupa’nın daralan pazarının yanında hızla büyüyen Rusya ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu 300 Milyon kişiden fazla insanın yaşadığı Doğu Avrupa pazarlarını kapsayan AutoBest bölgesindeki bu seçim, otomobil markalarının artık en çok önem verdikleri otomotiv ödüllerinden biri oldu. Ayrıca yılın en iyi otomotiv şirketi ve otomotiv yöneticilerinin de ödüllendirildiği AutoBest organizasyonunda, bu yılın adayları, aslında her segmentin en “iyi” ve ekonomik olanları olarak elendiler.

Örneğin yükselen trend küçük SUV klasmanındaki en ilgi çekici seçenek Chevrolet Trax, önden çekerli olmasına rağmen bir küçük CrossOver olarak çok büyük dikkat çeken Peugeot 2008, bir küçük minivan gibi yollara çıkan fakat şimdi B-segmentinin hatchback’lerine kafa tutan Nissan Note, küçük otomobil grubunun en ekonomiklerinden biri olan Mitsubishi Space Star ve Avrupa’da tasarımı ve Ar-Ge yapılarak baştan aşağı yenilenen ve Türkiye’de çok büyük bir yatırımla üretimine başlanan A-segmentinin standartlarını değiştiren Hyundai i10, bu yıl AutoBest 2014 ünvanı için “son beş”e kalan “bambaşka” fikirlerle geliştirilmiş yeni modeller!..

Aralık ayında açıklanacak AutoBest 2014 kazananı için, değerlendirmeler hızla devam ederken, bu yıl bu kadar farklı segmentlerden 5 ayrı modelin finale kalmış olması, otomotiv sektörü tarafında bile büyük merak konusu oldu.

Geçmiş yıllarda kazanacak otomobil kendini biraz da olsa belli ederken, bu yıl, bu kadar büyük farklılıklar, sonucun çok büyük bir sürpriz olacağına işaret ediyor ve hem sektör tarafında hem de biz gazeteciler tarafında heyecanı yükseltiyor.

*Auto Show 18 Kasım 2013 AutomotiveInsider yazısıdır!..

Etiketler: Hyundai i10 Peugeot 2008 Mitsubishi Space Star Mirage Chevrolet Trax Nissan Note AutoBest 2014 best buy mantık tercih halk otomobil gelişen pazar ekonomik mantıklı kolay pratik sorunsuz

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Invincible HiLux Yenilendi

1968'den bu yana durdurulamaz kimliğe kavuşan Toyota HiLux, 2021'e doğru artık invincible yani yenilmez sıfatını göstererek rakipleri önünde koşmaya devam edecek... Bu arada bu son şeklinin Pick-Up modifiyecileri tarafından çok daha kaslandırılabileceğini de belirtelim!..

Yol Güvenliği İçin

AutoBest jüri üyesi uluslararası otomotiv gazetecileri ve FIA Başkanı Jean Todt'un uzun yıllardır Birleşmiş Milletler Yol Güvenliği Özel Elçisi çalışmalarına destek veriyor...

G22 BMW 4 Coupe

BMW 4-Serisi Coupé G22 kasa koduyla nihayet yüzünü gösterdi... 11HP'lik Mild Hybrid destekli 374HP 500Nm M440i xDrive hali bile, M4'ü aratmayacak kadar dinamik...

Small Utility Vehicle Nivus

Volkswagen Brezilya'da SUV havasında, fakat sportif Coupe formunda teknoloji zengini küçük bir CrossOver hazırlanmış... Polo zeminindeki bu ekonomik SUV "Small Utility Vehicle", 2021'de Avrupa ve Türkiye'ye de gelecek.

6 Serisi GT de

5GT'lerin ismi 4 yıl önce 6-Serisi Gran Turismo olmuştu... Eski 6'lar da artık 8-Serisi... Fakat, önemli olan bu 6GT, artık sadece SUV ya da SW sevmeyen aileler için...

2021 2 kapılı E-Klasse

E-serisi gibi Üst Orta Sınıf bir otomobilin Coupe ve Cabriolet formları, hem konfor, hem kalite, hem tasarım ve hem de performans olarak olabilecek "en iyi"yi sunmalı... Mercedes, yine şaşırtmadı ve 2021 için bu keyif otomobillerinde maksimumunu gösterdi!..

BMW 5 Life Cycle Impulse

BMW G30 5 Serisi Sedan 7. neslinde güncelleme... Yeni farlar, daha vurgulu böbrekler, 8kW boost kapasiteli 48V Mild Hybrid, vs... Yeni BMW 5 Serisi Türkiyeyde; 170HP'lik 1.6lt 520i ve 252HP 2.0lt 530i xDrive benzinliler ile 190HP 2.0lt 520d xDrive dizel olarak gelecek...

4 Kişilik Gemera

Gemera, Koenigsegg ekstrem performansının ailecek yaşanması için hazırlanmış en çılgın İsveçli!.. Üstelik Koenigsegg'in ilk kez konfor ayrıntılarına sahip, fakat yine de 400km/h'lik büyük modeli!..