FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni MX-5

03 Eylül 2014 23:28
Yeni MX-5
Tweet It! Facebook

“Yeni Mazda MX-5, nam-ı diğer Miata, ya da basitçe roadster kavramanı yaratan otomobilin 4'üncü nesli gösterildi!.. Üstelik, 25 yıl öncesindeki gibi, Duran Duran ile!..”

1989 yılından bu yana diğer tüm otomobil üreticilerinin taklit ya da daha üstünü yapmaya çalıştıkları, roadster kavramının yaratıcısı Mazda MX-5, 4 Eylül'de TSi 04:00'te Tokyo, Barcelona ve Monterey'de aynı anda gösterildi.
ABD'deki lansmanda sahneye çıkan Duran Duran ise, roadster efsanesinin ilk jenerasyonundan bu yana, hep bu "Miata"nın yanındaydı...

Hafif, iki kişilik, önden motorlu, arkadan itişli, tümüyle sürüş eğlencesi için tasarlanmış bir "üstsüz"!..
Hiroshima'daki üretim tesislerinden bundan böyle Alfa Romeo'nun yeni Spider'ıyla birlikte çıkacak olan yeni nesil MX-5, kendisinden önceki 60'ların Fiat 124 Spider ve Alfa Spider'larıyla birlikte Datsun 2000, Triumph Spitfire, MG MGB gibi küçük keyif makinelerinden sonra adeta bir devrim yaratmıştı... Hatta, bir ara Lotus Elan "taklit"i dedikodularıyla da boğuşmuş olan ilk Miata'lar, 1998 yılında ikinci nesline, 2005 yılında da üçüncü nesline geçmişti.
Şu anda üretim adedi 1.000.000'a yaklaşan MX-5, Miata ismini son 7 yıldır kullanmamaya çalışıyor.

Lüks markaların pahalı roadster'larına karşı ekonomik fiyat etiketi ile saf sürüş keyfi için hazırlanmış olan MX-5, Duo 101 kod ismiyle önce ABD California'da geliştirilmiş, sonra P729 proje ismiyle Hiroshima tesislerinde son haline getirilmişti... MX ise, Mazda Experiment olarak ortaya çıkarılmış ve 5. proje olduğu için de, MX-5 ismi verilmişti...
Jinba İttai, tasarım "credo"suyla çizilmiş olan MX-5, 50:50 ağırlık dağılıma, müthiş rijid yapıya ve iki kişi için fazlasıyla yeterli kabine sahipti.,, 

Ve yeni MX-5!..

Mazda yepyeni Mazda MX-5’i bu sabah Barselona ve eş zamanlı olarak Japonya ve ABD’de yapılan benzer etkinliklerle tanıttı. KODO – Hareketin Ruhu tasarımının kendine özgü uyarlamasını ön plana çıkaran dördüncü nesil modeli, lansmanı izleyenler tarafından ilgiyle karşılandı. 4. neslinde geçmişindeki modellere göre en küçük ölçüleri sunan, 105 mm daha kısa, 20 mm daha alçak, fakat 10 mm daha geniş olan yeni MX-5, 2015 yılında Avrupa’da satışa çıkacak.

Yepyeni MX-5; özel olarak ayarlanan SKYACTIV-G benzinli motor ve SKYACTIV-Şasi’nin ilk arkadan itişli versiyonunu içeren SKYACTIV Teknolojisi ile geliyor. Şu anki modelinden 100 kg daha az ağırlığı ve şu ana kadarki en düşük ağırlık merkezi olan Mazda’nın ikonik roadster’ının yeni sürümü, MX-5’i her zaman eğlenceli sürüşün özü yapmış olan Jinba Ittai “binici-at birliği” hassaslığı ve çevikliğini güçlendirdi.

Ağırlığın azaltılması yeni MX-5’i, uygun fiyatlı hafif spor araç piyasasını kökten değiştiren ve canlandıran, 1989 yılında piyasaya sürülen orijinal modelle kıyaslanabilir bir seviyeye getiriyor. Son 25 yılda 947.000’den fazla üretilen MX-5, Guinness Rekorlar Kitabı’nın tüm zamanların en çok satan iki koltuklu spor aracı birinciliğini koruyor.

Mazda Avrupa Başkanı ve CEO’su Jeff Guyton şunları ifade etti: “Mazda’nın mevcut başarısı çok beğenilen yeni modellerimiz sayesinde pekişmiştir ve yepyeni MX-5 büyümeyi devam ettirecektir.”, “Sürüş aşkıyla yaratılan bu araç Mazda’yı her yönüyle vurgulamaktadır”.

“Çok yaşa roadster”, şirketin Barselona’daki Avrupa etkinlik merkezi olan Mazda Space’in açılışında ve lansmanda kullanılan bir slogan oldu. Etkinlik MX-5’in 25. Yıldönümü web sitesinde canlı yayınlandı... http://www.mazda.com/stories/craftmanship/mx-5/mx-5_25th/thanksday/
Mazda’nın yeni roadster’ı hakkındaki düşüncelerinizi Twitter ve Facebook üzerinden #longlivetheroadster ve #MX5 hashtag'leriyle paylaşmaya devam edebilirsiniz!..

Lansman gecesi açıklanmayan yeni MX-5 motorları ise, ilk etapta ne Turbo ne de SuperCharger ile ekstra beslemeli olacak!.. Skyactiv-G serisinin mütevazı seçenekleri, boş ağırlığı 1030 kg olan bu 3.9 metrelik roadster'ı taşıyacaklar!.. 
L4 1.5 L SkyActiv-G  160 HP 188 Nm ve L4 2.0 L SkyActiv-G : 177 HP ~220 Nm motorların 1.5'te 6.45 kg/HP ve 2.0 litrelikte 5.95 kg/HP performans göstermesi, yine de "eğlenceli" sürüş için fazlasıyla yeterli olacağını söyleyebiliriz!..

Etiketler: Mazda Miata MX-5 roadster japon Japan

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..