FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Evoque rakibi bir Volkswagen

19 Nisan 2013 03:14
Evoque rakibi bir Volkswagen
Tweet It! Facebook

“Volkswagen CrossBlue Coupe konsepti, Range Rover Evoque ile bire bir rakip olmaya hazırlanan bir CUV, yani Compact Utility Vehicle... Fakat buradaki compact kelimesini CrossOver olarak kullansak, daha doğru olur!..”

Volkswagen'ize edilmiş bir Evoque mu desek, daha doğru olur?..
Adına bakmayın; CrossBlue Coupe, beş kapılı bir CrossOver...
Sportif bir ön yüz, dar ve geniş bir ön panjur, sert bakışlı LED farlar...
Hava girişleri olan motor kaputu, plastik gövde korumaları ve mat aluminyum detaylar... Bagaj kapağındaki belirgin spoyler ise, VW tasarım şefi Klaus Bischoff'un tüm bu sert tasarımını tamamlıyor...
Arka tampona entegre çift egzost çıkışının da, sportifliğe bonus kazandırdığını belirtelim...
Uzunluk 4,89 m, genişlik yaklaşık 2,0 m ve yükseklik 1,67 m... A ve C direklerinin ekstra yatıklığı sayesinde daha önce gösterilen  CrossBlue konseptine Coupe formu kazandırılabilmiş... Çok geniş ve çok "gergin" duran hatları, araca "otoriter" sıfatını hak ettiriyor!..
Orijinal CrossBlue konseptindeki gibi görünen kabin içi, düz ve açılı yüzeyler ile kontrast oluştururken, deri koltuklar, metalik kumandalar ve parlak siyah kaplamalar, VW'ler için alışık olmadığımız bir gösterişle bu konsepte yerleştirilmiş. Dijital göstergeler, 3D navigasyonlu ve 10.1 inç dokunmatik ekranlı infotainment sistemi ile arka koltuklar için eğlence sistemi de, Volkswagen'leri "aşan" bir zenginlikte...
Bu arada CrossBlue Coupe konseptinin bagaj hacmi, 537 litreden 1.101 litreye kadar büyütülebildiğini de belirtelim... Çünkü, bu veri, diğer tüm bu trendteki "rakip"lere göre önemli bir fark yaratacak!..

Turbo bir V6 TSI ile donanmış olan CrossBlue Coupe, önde ve arkada iki elektrik motor desteğiyle 420 beygir gücüne karşılık 309 kW'lık bir performansa sahip!..  Böylece 0-100 km/h akselerasyonu, bataryalarıyla 2,22 tonluk ağırlığına rağmen 5,9 saniyede gerçekleşirken, yakıt tüketimi de 3 lt/100 km'yedüşebiliyor!.. 33 km'yi sadece elektrikli olarak da gidebilen veya çevreyi hiç kirletmeden 120 km/h hıza kadar tırmanabilen CrossBlue konsepti, geleceğin Plug-In Hybrid teknolojisine sahip VW logolu SUV ve CUV'ları için en iyi örnek olarak gösteriliyor...
Sonuç olarak "halk arabası" markası, bu konsept ile yine "premium" diğer Almanların, yani Mercedes-Benz GLA, Audi Q3 ve BMW X1'in potansiyelinden çalmaya çalışacak!.. Range Rover Evoque'un tüm dünyadaki başarısı da, VW yöneticilerinin bu CrossBlue Coupe konseptinin hızla genrçekleşmesini sağlayacaktır!..

Etiketler: Volkswagen VW CrossBlue Coupe concept konsept CUV SUV AWD 4motion syncro

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..