FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Geleceğe Dönüş

20 Temmuz 2013 14:33
Geleceğe Dönüş
Tweet It! Facebook

“General Motors, Opel'in geleceğini garanti altına almak için Mark Adams'ı eski görevine gönderdi!.. Aslında Mark Adams, Detroit'e taşınmış olmasına rağmen, Rüsselsheim'daki ofisini de henüz boşaltmamıştı...”

DesignBest ödüllü GM Avrupa Tasarım Başkan Yardımcısı ve Opel'in eski baş tasarımcısı Mark Adams, Cadillac ve Buick markalarının yeni yüzlerinin imzası olmak için geçtiğimiz yıl ABD'ye Michigan Warren'daki GM Teknoloji Merkezi'ne taşınmıştı. Yerine gelen diğer GM tasarımcıları ise, halen kendisine bağlı olarak, Adams'ın Rüsselsheim'daki camlı ofisine bir türlü yerleşememişlerdi… Çünkü, Opel her an "durdurulabilirdi"!..

Fakat artık, Opel'in "durdurulmayacağı" kesin olarak açıklandı!.. Geçen hafta da sürpriz bir kararla, Adams'ın henüz masasını düzenlediği yeni ofisine Avustralya'daki GM markası Holden'in baş tasarımcısı Andrew Smith'in geçeceği duyuruldu. Mark Adams ise, yine Avrupa'ya dönüyor ve Opel ile Vauxhall tasarım liderliğinin yanında, Cadillac ve Buick için de "icracı" olmaya da devam ederek!..

Aslında Holden'ci Andrew Smith'in de, Opel'in yeni tasarım şefleri gibi Mark Adams'ın bir basamak altında çalışacağını söyleyebiliriz!.. Adams, Buick ve Cadillac marka stratejileri ve tasarım anlayışı konusundaki üst yetkisini yine elinde tutuyor olacak. Raporlama ise doğrudan GM Global Tasarım Başkanı Ed Welburn'e olacak!..

GM CEO'su Dan Akerson, böylece Opel'in geleceğini garantilemek için, en iyi kozlarından biri olan Mark Adams'ın yetkilerini genişletirken, ofisinin de "fırın"a en yakın yerde olmasını istemiş gibi gözüküyor. Buick ve Opel'in gelecek stratejilerindeki paralellik ve diğer yanda Opel'in Amerikan'ları "beslediği" gerçeğiyle de bir kez daha yüzleşmiş oluyoruz… Yani mühendislik ve tasarımın Avrupa'dan ABD'ye gittiği realitesi!.. Almanya'daki mühendislik kalitesiyle geliştirilen üretim platformları, Opel'den başlayıp sadece Buick'e değil, diğer tüm GM markalarına yayılmaya devam edeceği de bu şekilde onaylanmış oluyor!.. Buick ve Opel'in sinerjik çalışacağını da önceden açıklamış olan Akerson, en güvendiği "imza" olan Mark Adams'ı bu "fikir üssü"ne neden geri gönderildiği daha net fark ediyoruz!.. 

Diğer yanda GMC tasarımının başındaki Helen Emsley, Chevrolet'nin başındaki Ken Parkinson gibi ünlü isimler ise, Mark Adams'tan önce Opel Baş Tasarımcısı olan ve yine Mark Adams'tan önce Cadillac Tasarımının başına geçmiş olan Bryan Nesbitt'e rapor vererek çalışacaklar. Nesbitt'in ofisinin ise, halen Çin'deki GM Teknoloji Üssü'nde olduğunu da hatırlatalım!..

Böylece GM Tasarım Başkanı Ed Welburn, kendisinin tam altında iki isme, Mark Adams ve Bryan Nesbitt'e tüm küresel tasarım stratejilerini bağlıyor ve asıl patron Dan Akerson'un hayali olan "tüm dünya ekiplerinin birleşmesi" yolunda çok önemli bir adım atıyor!..

Bu yazı 1 Temmuz 2013 tarihli AutoShow dergisinin AutomotiveInsider sayfasında da yer almıştır.

Etiketler: GM General Motors design tasarım kreatif creative Opel Cadillac Buick Insignia future gelecek

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Yol Güvenliği İçin

AutoBest jüri üyesi uluslararası otomotiv gazetecileri ve FIA Başkanı Jean Todt'un uzun yıllardır Birleşmiş Milletler Yol Güvenliği Özel Elçisi çalışmalarına destek veriyor...

G22 BMW 4 Coupe

BMW 4-Serisi Coupé G22 kasa koduyla nihayet yüzünü gösterdi... 11HP'lik Mild Hybrid destekli 374HP 500Nm M440i xDrive hali bile, M4'ü aratmayacak kadar dinamik...

Small Utility Vehicle Nivus

Volkswagen Brezilya'da SUV havasında, fakat sportif Coupe formunda teknoloji zengini küçük bir CrossOver hazırlanmış... Polo zeminindeki bu ekonomik SUV "Small Utility Vehicle", 2021'de Avrupa ve Türkiye'ye de gelecek.

6 Serisi GT de

5GT'lerin ismi 4 yıl önce 6-Serisi Gran Turismo olmuştu... Eski 6'lar da artık 8-Serisi... Fakat, önemli olan bu 6GT, artık sadece SUV ya da SW sevmeyen aileler için...

2021 2 kapılı E-Klasse

E-serisi gibi Üst Orta Sınıf bir otomobilin Coupe ve Cabriolet formları, hem konfor, hem kalite, hem tasarım ve hem de performans olarak olabilecek "en iyi"yi sunmalı... Mercedes, yine şaşırtmadı ve 2021 için bu keyif otomobillerinde maksimumunu gösterdi!..

BMW 5 Life Cycle Impulse

BMW G30 5 Serisi Sedan 7. neslinde güncelleme... Yeni farlar, daha vurgulu böbrekler, 8kW boost kapasiteli 48V Mild Hybrid, vs... Yeni BMW 5 Serisi Türkiyeyde; 170HP'lik 1.6lt 520i ve 252HP 2.0lt 530i xDrive benzinliler ile 190HP 2.0lt 520d xDrive dizel olarak gelecek...

4 Kişilik Gemera

Gemera, Koenigsegg ekstrem performansının ailecek yaşanması için hazırlanmış en çılgın İsveçli!.. Üstelik Koenigsegg'in ilk kez konfor ayrıntılarına sahip, fakat yine de 400km/h'lik büyük modeli!..

Absolut Jesko

En hızlısının daha da hızlısı nasıl yapılır?.. Savaş uçaklarının kuyrukları, otomobile taşınırsa işe yarar mı?.. Koenigsegg Jesko'sunun hızını artırmak ve daha da aerodinamik yapabilmek için yatay dev arka kanat yerine F-35'lerdeki gibi çift dik sivri arka "yüzgeç" deniyor...