FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Geleceğe Dönüş

20 Temmuz 2013 14:33
Geleceğe Dönüş
Tweet It! Facebook

“General Motors, Opel'in geleceğini garanti altına almak için Mark Adams'ı eski görevine gönderdi!.. Aslında Mark Adams, Detroit'e taşınmış olmasına rağmen, Rüsselsheim'daki ofisini de henüz boşaltmamıştı...”

DesignBest ödüllü GM Avrupa Tasarım Başkan Yardımcısı ve Opel'in eski baş tasarımcısı Mark Adams, Cadillac ve Buick markalarının yeni yüzlerinin imzası olmak için geçtiğimiz yıl ABD'ye Michigan Warren'daki GM Teknoloji Merkezi'ne taşınmıştı. Yerine gelen diğer GM tasarımcıları ise, halen kendisine bağlı olarak, Adams'ın Rüsselsheim'daki camlı ofisine bir türlü yerleşememişlerdi… Çünkü, Opel her an "durdurulabilirdi"!..

Fakat artık, Opel'in "durdurulmayacağı" kesin olarak açıklandı!.. Geçen hafta da sürpriz bir kararla, Adams'ın henüz masasını düzenlediği yeni ofisine Avustralya'daki GM markası Holden'in baş tasarımcısı Andrew Smith'in geçeceği duyuruldu. Mark Adams ise, yine Avrupa'ya dönüyor ve Opel ile Vauxhall tasarım liderliğinin yanında, Cadillac ve Buick için de "icracı" olmaya da devam ederek!..

Aslında Holden'ci Andrew Smith'in de, Opel'in yeni tasarım şefleri gibi Mark Adams'ın bir basamak altında çalışacağını söyleyebiliriz!.. Adams, Buick ve Cadillac marka stratejileri ve tasarım anlayışı konusundaki üst yetkisini yine elinde tutuyor olacak. Raporlama ise doğrudan GM Global Tasarım Başkanı Ed Welburn'e olacak!..

GM CEO'su Dan Akerson, böylece Opel'in geleceğini garantilemek için, en iyi kozlarından biri olan Mark Adams'ın yetkilerini genişletirken, ofisinin de "fırın"a en yakın yerde olmasını istemiş gibi gözüküyor. Buick ve Opel'in gelecek stratejilerindeki paralellik ve diğer yanda Opel'in Amerikan'ları "beslediği" gerçeğiyle de bir kez daha yüzleşmiş oluyoruz… Yani mühendislik ve tasarımın Avrupa'dan ABD'ye gittiği realitesi!.. Almanya'daki mühendislik kalitesiyle geliştirilen üretim platformları, Opel'den başlayıp sadece Buick'e değil, diğer tüm GM markalarına yayılmaya devam edeceği de bu şekilde onaylanmış oluyor!.. Buick ve Opel'in sinerjik çalışacağını da önceden açıklamış olan Akerson, en güvendiği "imza" olan Mark Adams'ı bu "fikir üssü"ne neden geri gönderildiği daha net fark ediyoruz!.. 

Diğer yanda GMC tasarımının başındaki Helen Emsley, Chevrolet'nin başındaki Ken Parkinson gibi ünlü isimler ise, Mark Adams'tan önce Opel Baş Tasarımcısı olan ve yine Mark Adams'tan önce Cadillac Tasarımının başına geçmiş olan Bryan Nesbitt'e rapor vererek çalışacaklar. Nesbitt'in ofisinin ise, halen Çin'deki GM Teknoloji Üssü'nde olduğunu da hatırlatalım!..

Böylece GM Tasarım Başkanı Ed Welburn, kendisinin tam altında iki isme, Mark Adams ve Bryan Nesbitt'e tüm küresel tasarım stratejilerini bağlıyor ve asıl patron Dan Akerson'un hayali olan "tüm dünya ekiplerinin birleşmesi" yolunda çok önemli bir adım atıyor!..

Bu yazı 1 Temmuz 2013 tarihli AutoShow dergisinin AutomotiveInsider sayfasında da yer almıştır.

Etiketler: GM General Motors design tasarım kreatif creative Opel Cadillac Buick Insignia future gelecek

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..