Geleceğin Volvo'su
Tweet It! Facebook
29 Ağustos 2013 05:07

Geleceğin Volvo'su

“Geçmişin P1800'ü, ancak bu kadar güzel bir şekilde geleceğe taşınabilirdi... Volvo'nun Ölçeklendirilebilir Ürün Mimarisi SPA'nın ilk örneği XC90 olacak olsa da, Concept Coupé bizlere yepyeni ufuklar açıyor.”

Volvo yeni Concept Coupé'siyle, bizleri yeniden "tavlıyor" ve geleceğin Volvo'ları için şimdiden heyecanlanmamızı sağlıyor. 

Volvo yen tasarım direktörü Thomas Ingenlath'ın imzasıyla hazırlanan bu ilk konsept, SPA Scalable Product Architecture zemini üzerinde gelecek 3 farklı tasarımdan ilki… SPA platformuyla Ford "zemin"li modellerden sıyrılacak olan Volvo için "T şekilli LED'ler iye hemen fark edilecek" bu konseptlerin önemi gerçekten çok büyük.

Muhtemelen C70'in yerini alacak olan "tümüyle Volvo" bu ilk sportif konseptin geçmişin en ünlü sporcu Volvo'su P1800'den izler taşıması ise, bir başka hoşluk!.. 1961'den 1973'e kadar üretilmiş olan P1800, Volvo markasının klasik Coupe tarzını oluşturmuştu. Geleceğin Coupe'si için geçmişten bu kadar şık şekilde esinlenmek ise, bizce de çok iyi fikir!..

Bu retro tasarım hakkında Thomas Ingenlath, “Marka geçmişinin en iyi izlerini taşıyan tasarımları oluşturmak, otomobil tasarımcısının görevidir. P1800 ise, çok güzel formu ve ayrıntılarıyla bir Volvo ikonu… Fakat, P1800'ün dış ve iç elemanlarını kullanmanın, retro olmakla ilgisi yoktur!.. Bizler, muhteşem bir geçmişin ince bağlantılarını geleceğin saf güzelliğini yaratırken kullanıyoruz ve Volvo'nun herkesin ayırt edeceği yeni kimliğinin parçaları haline getiriyoruz… Ve bu yolculuk şimdi Concept Coupé ile başlıyor!” şeklinde konuşuyor.2+2 kişilik, fakat arkasında sadece koltuk şekilli pervazı olan, ancak yine de iki yetişkinin sığabileceği, kabin içi o kadar füturistik ki, sanki "bu yapılamaz" diyorsunuz… Fakat yine de bu uçuk tasarımın gerçekleşebileceğini de düşünmeden edemiyorsunuz!..

Deriden gösterge panelinin ve eski ahşap üzerindeki oymalarının elde yapılmış olmasına hayran olmamak elde değil. 

Diğer yanda orta konsoldaki çok büyük dokunmatik ekran ise, nasıl ultra modern bir otomobille karşılaştığımızı akla getiriyor.

Volvo, 21 inçlik tekerlekli bu konseptinin 2.0 lt yüksek performans ayarlı Drive-E benzinli motorunda bir SuperCharger ve bir Turbo'yu bir arada kullanarak, performansı hakkında tahminde bulunduruyor. Önden çekerli olmasına rağmen, arka aksına bir elektrik motorunun bağlı olduğu Concept Coupé, oluşturduğu hibrid sistemle yaklaşık 400 HP ve 600 Nm'lik maksimum torka sahip!..

Bu konsept üretilebilir mi, bilemiyoruz, fakat, bu ve gelecek diğer iki konseptin Volvo'nun yeni tasarım çizgilerini göstermesi bile, nabzımızın yükselmesini sağlıyor. Özellikle de yepyeni XC90 için büyük bir beklenti içine girmemize neden oluyor!..

“Volvo Concept Coupé, bir füturistik rüya otomobili…  Özellikle yeni Volvo mimarisinin kapasiteleri hakkında fikir vermesi için hazırlanmış bir araç!" diyor, tasarım direktörü Ingenlath, ve emin duruşu, oranları ve seçkin tasarım işaretlerinin üzerinde duruyor.

"Gelecek yıl yollara çıkacak olan yepyeni XC90 bambaşka yapıda bir araç olmasına rağmen, bu Concept Coupé ile aralarında güçlü bir bağ olduğunu herkes görecek!" sözlerinin ardından, Thomas Ingenlath'ın yeni Volvo çizgelrine ne kadar güvendiğini anlayabiliyoruz.

Albüm

diğer haberlerden

Haber Başlığı

Ioniq 6 Streamliner

Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

Renault Mégane E-TECH Electric

İspanya'nın Costa del Sol sahil yollarında ilk kez kullandığımız Megane’ın tam elektriklisi, tüm ayrıntılarında Fransız kimliğini vurgulayan bir elektrikli kompakt seçenek. Fakat, bildiğimiz tüm Renault’ların çok daha üstünde premium özelliklerle şaşırttığını da itiraf edelim.

 
CarsNews.TV
Sizlere otomobil ve otomotiv dünyasındaki tüm yenilikleri Dünya ile aynı anda, hatta bazen herkesten önce, getirme iddiası ile açılmış yepyeni bir medyadır. Otomobillerin geleceği, otomotivin sırları ve sürüş keyfini en iyi ve en doğru şekilde görebileceğiniz ve tutkunu olacağınız bir bilgi merkezi!.. Aylık ve haftalık yazılı basın ile onbinlere, TV ile yüzbinlere ulaştıktan sonra; artık milyonlara ulaşabilmek gerekiyor!.. Bu arada Sizlerle bire bir buluşabilmek de fazlasıyla önemli!.. O sebeple CarsNews.TV, tüm sosyal medyanın haber kaynağı ve belki bir danışma hattı olacak!.. Elbette, sadece otomobiller ve hareketlilik kavramı etrafında!..

PROUDLY MEMBER OF

Autobest

KARDEŞ PORTALIMIZ

Kobitek

CARSNEWS.TV, Okan ALTAN ve Teknoart Bilişim İşbirliğiyle yayınlanmaktadır.