FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Geleceğin Volvo'su

29 Ağustos 2013 05:07
Geleceğin Volvo'su
Tweet It! Facebook

“Geçmişin P1800'ü, ancak bu kadar güzel bir şekilde geleceğe taşınabilirdi... Volvo'nun Ölçeklendirilebilir Ürün Mimarisi SPA'nın ilk örneği XC90 olacak olsa da, Concept Coupé bizlere yepyeni ufuklar açıyor.”

Volvo yeni Concept Coupé'siyle, bizleri yeniden "tavlıyor" ve geleceğin Volvo'ları için şimdiden heyecanlanmamızı sağlıyor. 

Volvo yen tasarım direktörü Thomas Ingenlath'ın imzasıyla hazırlanan bu ilk konsept, SPA Scalable Product Architecture zemini üzerinde gelecek 3 farklı tasarımdan ilki… SPA platformuyla Ford "zemin"li modellerden sıyrılacak olan Volvo için "T şekilli LED'ler iye hemen fark edilecek" bu konseptlerin önemi gerçekten çok büyük.

Muhtemelen C70'in yerini alacak olan "tümüyle Volvo" bu ilk sportif konseptin geçmişin en ünlü sporcu Volvo'su P1800'den izler taşıması ise, bir başka hoşluk!.. 1961'den 1973'e kadar üretilmiş olan P1800, Volvo markasının klasik Coupe tarzını oluşturmuştu. Geleceğin Coupe'si için geçmişten bu kadar şık şekilde esinlenmek ise, bizce de çok iyi fikir!..

Bu retro tasarım hakkında Thomas Ingenlath, “Marka geçmişinin en iyi izlerini taşıyan tasarımları oluşturmak, otomobil tasarımcısının görevidir. P1800 ise, çok güzel formu ve ayrıntılarıyla bir Volvo ikonu… Fakat, P1800'ün dış ve iç elemanlarını kullanmanın, retro olmakla ilgisi yoktur!.. Bizler, muhteşem bir geçmişin ince bağlantılarını geleceğin saf güzelliğini yaratırken kullanıyoruz ve Volvo'nun herkesin ayırt edeceği yeni kimliğinin parçaları haline getiriyoruz… Ve bu yolculuk şimdi Concept Coupé ile başlıyor!” şeklinde konuşuyor.2+2 kişilik, fakat arkasında sadece koltuk şekilli pervazı olan, ancak yine de iki yetişkinin sığabileceği, kabin içi o kadar füturistik ki, sanki "bu yapılamaz" diyorsunuz… Fakat yine de bu uçuk tasarımın gerçekleşebileceğini de düşünmeden edemiyorsunuz!..

Deriden gösterge panelinin ve eski ahşap üzerindeki oymalarının elde yapılmış olmasına hayran olmamak elde değil. 

Diğer yanda orta konsoldaki çok büyük dokunmatik ekran ise, nasıl ultra modern bir otomobille karşılaştığımızı akla getiriyor.

Volvo, 21 inçlik tekerlekli bu konseptinin 2.0 lt yüksek performans ayarlı Drive-E benzinli motorunda bir SuperCharger ve bir Turbo'yu bir arada kullanarak, performansı hakkında tahminde bulunduruyor. Önden çekerli olmasına rağmen, arka aksına bir elektrik motorunun bağlı olduğu Concept Coupé, oluşturduğu hibrid sistemle yaklaşık 400 HP ve 600 Nm'lik maksimum torka sahip!..

Bu konsept üretilebilir mi, bilemiyoruz, fakat, bu ve gelecek diğer iki konseptin Volvo'nun yeni tasarım çizgilerini göstermesi bile, nabzımızın yükselmesini sağlıyor. Özellikle de yepyeni XC90 için büyük bir beklenti içine girmemize neden oluyor!..

“Volvo Concept Coupé, bir füturistik rüya otomobili…  Özellikle yeni Volvo mimarisinin kapasiteleri hakkında fikir vermesi için hazırlanmış bir araç!" diyor, tasarım direktörü Ingenlath, ve emin duruşu, oranları ve seçkin tasarım işaretlerinin üzerinde duruyor.

"Gelecek yıl yollara çıkacak olan yepyeni XC90 bambaşka yapıda bir araç olmasına rağmen, bu Concept Coupé ile aralarında güçlü bir bağ olduğunu herkes görecek!" sözlerinin ardından, Thomas Ingenlath'ın yeni Volvo çizgelrine ne kadar güvendiğini anlayabiliyoruz.

Etiketler: Volvo Ingenlath Concept Coupé P1800 konsept tasarım dizayn retro SPA Scalable Product Architecture concept konsept IAA Frankfurt

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..