FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Gerçek Alfa Romeo 4C

12 Şubat 2013 15:25
Gerçek Alfa Romeo 4C
Tweet It! Facebook

“2 yıldır bekliyorduk! Nihayet gerçek üretim şekliyle buluşabiliyoruz!. 4C, Alfa Romeo'nun sadece ABD'ye geri dünüş modeli değil, tüm dünyaya "İtalyan otomobilciliği"nin bir yeni boy gösterisi!..”

Tam iki yıl oldu, 4C'nin prototipleriyle tanışalı… Ve nihayet Alfa Romeo 4C'nin gerçeğiyle, Cenevre otomobil fuarında buluşuyoruz.
Safkan bir İtalyan Sport Coupe olarak, Alfa Romeo 8C Competizione'ye ulaşamayan herkesin ilgi odağı olan 4C, konsept çekliyle çok büyük farklar olmadan "ticarileştirilebilmiş"!.. Özellikle agresif ön farları, dikiz aynaları ve arka stopları, konseptiyle aynı olarak üretim şekline taşınmış. Boyu da uzatılmamış… Gerçek 4C de 4 metreden kısa, neredeyse kare bir geometriye sahip. Yüksekliği 1.18 metre, genişliği 2.0 metre ve dingil mesafesi de 2.4 metre!.. 
Spor otomobillerde CF yani karbon fiber kullanımının moda olduğu bu son yıllarda, 4C de, tümüyle karbon fiber monokok yapısıyla trend içinde olduğunu gösteriyor. Ağırlığı da 960 kg olacak... Sadece ön ve arka alt yapısında "metal" var, o da aluminyum!..
Alfa Romeo markasının tüm "kartlarını" açtığı 4C ile ağırlık performans oranı da fazlasıyla etkileyici!.. Beygir gücü başına sadece 4 kg taşıyan 4C, herkesi heyecanlandırmayı başarıyor.
1.750 cc'lik Turbo 4 silindirli motorunu ise, Giulietta Quadrifoglio'dan biliyoruz… Fakat, yepyeni bir aluminyum blok ve özel tasarım emme manifoldu, direkt enjeksiyon sistemi ve dual sürekli değişken supap zamanlamasındaki modifikasyonlar ile bu motor ciddi şekilde modifiye edilmiş ve 240HP'ye ulaştırılmış. Ortaya yerleştirilmiş bu motorun tüm çevirme kuvveti de, en kısa yoldan TCT şanzıman üzerinden arka akstaki tekerleklere veriliyor. Bu TCT şanzımanın otomatik ve bir de sequential modu olduğunu da duyuralım. Vitesler ise, direksiyon altındaki pedallardan değiştiriliyor.
Konseptiyle farları dışında hiçbir fark olmayan 4C, artık üretime girdi!..

MiTo'da gördüğümüz DNA sistemi de, gaz pedalı, direksiyon ve şanzıman ayarlarının sürüş şekline göre seçilebilmesini sağlıyor. Tüm 4C'lerde standart olarak sunulan Dynamic, Natural ve All-Weather modlarına ek olarak da şimdi "Race" modu seçimi 4. mod olarak sunuluyor. Pist sürüşlerinde 4C'nin tüm karakterini yarış otomobili formatına çeviren bu yeni DNA seçimi, sürücünün yol tutuş stresini ortadan kaldırıyor, hatta 4C'nin sürüşünü tam bir sportif eğlenceye çeviriyor.
Sürücüye dönük konsol, kompozit malzemeden koltuklar ve karbon fiber kaplamalar ile kabin içinin de çok çekici ve sportif olduğu vurgulanıyor.
Alfa Romeo'nun aynı zamanda ABD pazarına yeniden dönüş modeli olacak olan 4C'nin Maserati'nin Modena fabrikasında tümüyle "elde" üretilmesi ise, başka bir ayrıcalık!..

Etiketler: Alfa Romeo 4C competizione sport Coupe İtalyan IAA Frankfurt Alfa Romeo Maserati

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..