FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

GLA Aşkı Başlıyor!

14 Ağustos 2013 11:16
GLA Aşkı Başlıyor!
Tweet It! Facebook

“Ve küçük Mercedes-Benz SUV, daha doğrusu "CUV"u nihayet gerçek yüzüyle karşımızda!.. Konsepti kadar süslü olmasa da, GLA'ya ilk bakışta aşık olmak mümkün!.. ”

Mercedes-Benz, nihayet 2014 model küçük GLA'sını gösterdi!... Frankfurt IAA otomobil fuarıyla ilk kez sergilenecek olan GLA, aslında yeni A-Klasse'nin olabilecek en büyük, en yüksek, en kaslı şekli olarak da basitçe tarif edilebilir...

A'lara göre daha büyük jantlar, tavan rayları, dual egzost çıkışları, bagaj kapağına monte edilmiş spoiler ile farklı, fakat 5 yuvarlak havalandırmasıyla kabin içinde neredeyse aynı olan GLA, bir kompakt CrossOver olarak tanımlanıyor. Yani, bir arazi aracından önce bir LifeStyle aracı olarak gösterilen GLA, 4.417 mm uzunluk, 1.804 mm genişlik ve 1.494 mm yüksekliğe sahip gövdesinin aerodinamik katsayısı ise sadece 0.29!..


Bagaj hacminin 421 litreden arka koltukların yatırılmasıyla 836 litreye kadar büyütülebilmesinin yanında opsiyonel olarak sunulan "Load Compartment" paketiyle koltuk sırtları yatırılmadan bagajda ekstra 60 litrelik hacmin oluşturulması da mümkün. Böylece 481 litrelik yükseleme imkanı ortaya çıkarken, arka koltuk sırtı daha dik duruyor. İsteğe bağlı olarak bagaj kapağının elektrikli olarak açılabileceğini de hatırlatalım...

GLA'nın benzinli motorları, 156 HP'lik 1.6 lt ile GLA 200 ve 211 HP'lik 2.0 lt ile GLA 250'de karşımıza çıkacak. Bunlarla 7.1 lt/ 100 km minimum tüketimden de bahsediliyor.
Dizeller ise, 4.3 lt/ 100 km minimum tüketim sunan 136 HP ve 300 Nm'lik 2.2 lt'lik GLA 200 CDI  ve 170 hp ve 350 Nm'lik yine aynı 2.2 lt'lik GLA 220 CDI 'dan oluşuyor. Yani dizel tarafında GLA'nın Türkiye fiyatının oldukça yüksek olacağını söyleyebiliriz...
Tüm motorlarda Start/Stop fonksiyonunun standart olacağı açıklanırken, şanzımanlar 6 ileri manuel ve 7G-DCT olarak iki seçenek...

4MATIC'li GLA, şimdilik sadece benzinli 250 ve GLA 220 CDI ile sunulacak. Benzinlisinin 0-100 km/h hızlanmasının 6.5 saniyede gerçekleşecek olması da, yeni küçük Mercedes'in hiç de yavaş olmadığına işaret ediyor. Maksimum hız ise 233 km/h!.. Opsiyonel 'MATIC sistemiyle birlikte rampa iniş hız ayarı Downhill Speed Regulation (DSR) sisteminin ve şanzımanda bir OffRoad modunun da standart olarak geldiğini söyleyelim.
Ancak, OffRoad görünümü güçlendiren alt korumaların de ekstra olacağını hatırlatalım.Almanya'da 30.000 Euro olması beklenen fiyat etiketiyle Kasım ayıyla birlikte siparişlerin açılacağını ve GLA'ların Türkiye'ye 2014'ten önce gelmeyeceğini de söylerken, GLA'nın BMW X1 ve Audi Q3'lerle çıkacağı "maç"larda nasıl sonuçlar alacağını çok merak ettiğimizi de belirtelim.

Etiketler: Mercedes Daimler GLA 4MATIC Mercedes-Benz compact kompakt CrossOver SUV CUV

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..