FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Yıl Değişimi

26 Aralık 2013 21:28
Yeni Yıl Değişimi
Tweet It! Facebook

“Otomotiv sektöründe yıl sonu geldiğinde sadece modeller değişmiyor!.. "Modelleme"leri yapanlar da değişiyor!..”

6 yıldır Audi’nin baş tasarımcısı olan Wolfgang Egger, Italdesign Giugiaro’ya transfer oluyor. Aslında Giugiaro baba oğulun yanına bu kadar güçlü bir ismin gelmesi, Torino merkezli İtalyan Tasarım Stüdyosu’nun bundan böyle bağlı olduğu VW Grubunun markalarına daha fazla etki edeceği şeklinde de yorumlanabilir. Audi öncesinde Alfa Romeo ve Lancia markalarını “çizmiş” olan Egger’in yerine ise Volkswagen markası dış tasarım direktörü Mark Lichte geliyor. 

Diğer yanda Volkswagen’den Paul Willcox’u transfer eden Nissan, Willcox için Avrupa operasyonlarının baş koltuğunu uygun gördü!.. Bu pozisyonun eski sahibi Trevor Mann ise, artık Nissan’ın küresel performans şefi oluyor. Yani tüm ülkeler ve bölgeler kendisine rapor verecek… O da, Carlos Ghosn’a…

Okyanusun diğer tarafında ise Volkswagen, 90’ların başında GM Türkiye’nin de Genel Müdürü olarak çalışmış Jonathan Browning’i VW USA şefliğini bıraktırdı…Passat satışlarının istenilen seviyelerde olmaması nedeniyle eleştiriliyordu. Yerine ise VW’nin küresel satış sonrasını yönetmiş olan Michael Horn geldi.

Chrysler’in geçmişte bayileriyle büyük problemler yaşadığı dönemde Satış ve Pazarlama Direktörü olan Joe Eberhardt da, Jaguar Land Rover’ın Kuzey Amerika Başkanlığına çağrıldı… Umarız, Eberhardt, bir kez daha bayiler istemeden onlara fazla otomobil “yığmaz”!..

General Motors’un başına, Akerson’un yerine, Mary Barra hanımefendinin geleceğini daha önce belirtilmişti. Onun arkasındaki asıl bomba ismin de, GM'in tüm operasyonlarını yürütecek olan 41 yaşındaki Daniel Ammann olacağı açıklanmıştı… Bu atamalardan hemen önce ise Chevrolet’nin Avrupa’dan, Holden’in ise Avustralya’dan çekileceği açıklanmıştı… 

İlginç sürprizler, ardı ardına geliyordu… Daha bir çok üst ve alt kademede “automotive executive” değişimi yapılırken, amaç hep belliydi: Karlılığı arttıracak, yeni “beyin”lere fırsat vermek!..

Avrupa’ya geri geldiğimizde, endüstriyel olarak baktığımızda, çok önemli bir haber vardı… Daimler’in Aston Martin’in en az yüzde 5 hissesini satın alarak, İngilizlerle bir teknoloji ortaklığı kurmaya başlayacağını öğrendik. Mercedes-AMG ile birlikte, yüksek performans teknolojilerini paylaşacağı bu yeni atılım ile hem Almanlar hem İngilizler, yeni nesil V8 Ar-Ge’si gibi başlıklarda birbirlerini çok iyi tamamlayabilecekler!..

Yöneticilerin değişimi konusuna önümüzdeki haftalarda da devam etmeyi çok istiyoruz… Çünkü, sırada VW, Ford ve FIAT-Chrysler’in zirve pozisyonları var!..

Malum 1937 doğumlu Ferdinand Piech, yaşından dolayı artık çok rahatsız ve emekli olmak istiyor. Porsche dahil tüm VW Grubu markalarının dizginlerini bundan böyle kimin tutacağı sorusu, belki de sektörün en çok merak ettiği konu!.. Martin Winterkorn da, çok genç olmadığına göre; bu müthiş pozisyon için benim adayım, tüm markaların Ar-Ge’sinden de sorumlu olan “Super IQ” Ulrich Hackenberg!..

Ford Motor Company ise, Alan Mulally gibi grubu en sert kriz yıllarında bile ayakta tutmayı başaracak bir güçlü isim arayışını sürdürüyor… Acaba, yıllarını Ford markalarına vermiş ve Ford ailesine en yakın isim olan Mark Fields mi bu tepedeki koltuğa oturacak, yoksa yine bambaşka sektörlerden bir “ünlü” isim mi transfer edilecek?.. Göreceğiz!..

Fiat ve Chrysler’in patronu Sergio Marchionne ise, masasına oturacak ismi küresel yönetici kadrosundaki 20 kişi arasından seçeceğini söylerken, bizim gönlümüzdeki ismin tüm yüksek nitelikleriyle Tofaş’ın eski CEO’su Alfredo Altavilla olduğunu da ayrıca belirtelim!..

Fakat, tüm bunların arasında, General Motors’un yaptığını çok sempatik buluyoruz…Barra gibi güzel ve zeki bir kadın ve arkasında Ammann gibi çok genç ve çok çalışkan bir adam!..

Demekki, yıl değişirken, sadece modeller değişmiyor, “modelleme”leri yapanlar da değişiyor!..

*23 Aralık 2013 Auto Show Automotive Insider

Etiketler: Audi Chevrolet VW Fiat Chrysler Jaguar Land Rover Ford Volkswagen General Motors USA Amerikan Avrupa EU design CEO Nissan Alfa Romeo Lancia Egger Lichte Willcox Mann Ghosn Browning Horn Akerson Barra Ammann HoldenDaimler Aston Martin AMG Mercedes Chrysler Piech Winterkorn Hackenberg Mulally Fields Marchionne Altavilla

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

488 GT Modificata

Pistlerden yollara, fakat bazen yine pistlere... Ferrari, otomobilleriyle oyun oynamak isteyenler için GT3 ve GTE yarışlarındaki 488 GT'lerin bile daha modifiyeli fakat sivil şeklini ortaya çıkardı...

1000 HP Ferrari SF90 Spider

Ferrari’nin ilk hibrit ve “üstü açılır hard top” modeli, aynı zamanda seri üretime alınan 1.000 beygirlik en güçlü “havalı” modeli...

Bugatti Bolide sivil LMP1

0-400 km/h hızlanmasında 12,08 saniye ve 0-500 km/h zamanı olarak da 20,16 saniye gibi performans?!.. Böyle bir deliliğe gerek var mıydı?.. Evet, otomobil piramidin zirvesi için gerekliydi!..

Lincoln Nautilus Tazelemesi

Lincoln’ün “sessiz uçuş” diye adlandırdığı konforunda hazırlanmış, facelift döneminin bile öncesinde yenilenen Nautilus modeli, gerçek deri ve gerçek ahşap pahalı detaylarıyla artık çok daha şık.

Yeni S Maybach

Karşınızda, 2019'da 12.000 adet satılmış ABD, Çin ve Avrupa'da ultra zenginlerin, yönetici Arap ailelerinin, Türkiye'de orta seviye siyasilerin 5,5 metrelik makam aracının yeni şekli... Yeni Z223 Mercedes S-Class Maybach üzerinde en çok hoşumuza giden özellik ise, tarihe karışmadan önceki son V12 BiTurbo...

İkinci Nesil Subaru BRZ

BRZ, Subaru’nun en eğlenceli sürüş vaadeden otomobili olarak çok sevilmişti… Şimdi ikinci neslinde de geliştirilmiş performans ile saf sürüş keyfi sunan ulaşılabilir bir spor otomobil olmaya devam edecek… Fakat, kötü haber; bu yeni şekli, ne Avrupa’ya ne de Türkiye’ye gelecek!..

Rekortmen Tuatara

Amerikalılar, 5.9 litrelik twin turbo V8’iyle 1.774 beygir gücündeki SSC Tuatara ile Dünya Hız Rekorunu Avrupalılardan geri aldı!.. Bir çok rakip marka bu rekora itiraz etse de, Tuatara resmen 500 km/h hız barajını geçmiş oldu!..

MegaWatt Lotus Evija

Her biri 368 kW’lik 4 elektrik motorlu, 18 dakikada tamamı dolan 70 kWh bataryalı, 1471 kW sistem gücüyle 9 saniyenin altında 300 km/h hıza ulaşan, 1.680 kg ağırlığında 1.88 milyon Euro’luk bir “ultra” İngiliz... Lotus Evija, dünyanın en güçlü seri üretim otomobili sıralamasında şimdilik zirvede!..