FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Yıl Değişimi

26 Aralık 2013 21:28
Yeni Yıl Değişimi
Tweet It! Facebook

“Otomotiv sektöründe yıl sonu geldiğinde sadece modeller değişmiyor!.. "Modelleme"leri yapanlar da değişiyor!..”

6 yıldır Audi’nin baş tasarımcısı olan Wolfgang Egger, Italdesign Giugiaro’ya transfer oluyor. Aslında Giugiaro baba oğulun yanına bu kadar güçlü bir ismin gelmesi, Torino merkezli İtalyan Tasarım Stüdyosu’nun bundan böyle bağlı olduğu VW Grubunun markalarına daha fazla etki edeceği şeklinde de yorumlanabilir. Audi öncesinde Alfa Romeo ve Lancia markalarını “çizmiş” olan Egger’in yerine ise Volkswagen markası dış tasarım direktörü Mark Lichte geliyor. 

Diğer yanda Volkswagen’den Paul Willcox’u transfer eden Nissan, Willcox için Avrupa operasyonlarının baş koltuğunu uygun gördü!.. Bu pozisyonun eski sahibi Trevor Mann ise, artık Nissan’ın küresel performans şefi oluyor. Yani tüm ülkeler ve bölgeler kendisine rapor verecek… O da, Carlos Ghosn’a…

Okyanusun diğer tarafında ise Volkswagen, 90’ların başında GM Türkiye’nin de Genel Müdürü olarak çalışmış Jonathan Browning’i VW USA şefliğini bıraktırdı…Passat satışlarının istenilen seviyelerde olmaması nedeniyle eleştiriliyordu. Yerine ise VW’nin küresel satış sonrasını yönetmiş olan Michael Horn geldi.

Chrysler’in geçmişte bayileriyle büyük problemler yaşadığı dönemde Satış ve Pazarlama Direktörü olan Joe Eberhardt da, Jaguar Land Rover’ın Kuzey Amerika Başkanlığına çağrıldı… Umarız, Eberhardt, bir kez daha bayiler istemeden onlara fazla otomobil “yığmaz”!..

General Motors’un başına, Akerson’un yerine, Mary Barra hanımefendinin geleceğini daha önce belirtilmişti. Onun arkasındaki asıl bomba ismin de, GM'in tüm operasyonlarını yürütecek olan 41 yaşındaki Daniel Ammann olacağı açıklanmıştı… Bu atamalardan hemen önce ise Chevrolet’nin Avrupa’dan, Holden’in ise Avustralya’dan çekileceği açıklanmıştı… 

İlginç sürprizler, ardı ardına geliyordu… Daha bir çok üst ve alt kademede “automotive executive” değişimi yapılırken, amaç hep belliydi: Karlılığı arttıracak, yeni “beyin”lere fırsat vermek!..

Avrupa’ya geri geldiğimizde, endüstriyel olarak baktığımızda, çok önemli bir haber vardı… Daimler’in Aston Martin’in en az yüzde 5 hissesini satın alarak, İngilizlerle bir teknoloji ortaklığı kurmaya başlayacağını öğrendik. Mercedes-AMG ile birlikte, yüksek performans teknolojilerini paylaşacağı bu yeni atılım ile hem Almanlar hem İngilizler, yeni nesil V8 Ar-Ge’si gibi başlıklarda birbirlerini çok iyi tamamlayabilecekler!..

Yöneticilerin değişimi konusuna önümüzdeki haftalarda da devam etmeyi çok istiyoruz… Çünkü, sırada VW, Ford ve FIAT-Chrysler’in zirve pozisyonları var!..

Malum 1937 doğumlu Ferdinand Piech, yaşından dolayı artık çok rahatsız ve emekli olmak istiyor. Porsche dahil tüm VW Grubu markalarının dizginlerini bundan böyle kimin tutacağı sorusu, belki de sektörün en çok merak ettiği konu!.. Martin Winterkorn da, çok genç olmadığına göre; bu müthiş pozisyon için benim adayım, tüm markaların Ar-Ge’sinden de sorumlu olan “Super IQ” Ulrich Hackenberg!..

Ford Motor Company ise, Alan Mulally gibi grubu en sert kriz yıllarında bile ayakta tutmayı başaracak bir güçlü isim arayışını sürdürüyor… Acaba, yıllarını Ford markalarına vermiş ve Ford ailesine en yakın isim olan Mark Fields mi bu tepedeki koltuğa oturacak, yoksa yine bambaşka sektörlerden bir “ünlü” isim mi transfer edilecek?.. Göreceğiz!..

Fiat ve Chrysler’in patronu Sergio Marchionne ise, masasına oturacak ismi küresel yönetici kadrosundaki 20 kişi arasından seçeceğini söylerken, bizim gönlümüzdeki ismin tüm yüksek nitelikleriyle Tofaş’ın eski CEO’su Alfredo Altavilla olduğunu da ayrıca belirtelim!..

Fakat, tüm bunların arasında, General Motors’un yaptığını çok sempatik buluyoruz…Barra gibi güzel ve zeki bir kadın ve arkasında Ammann gibi çok genç ve çok çalışkan bir adam!..

Demekki, yıl değişirken, sadece modeller değişmiyor, “modelleme”leri yapanlar da değişiyor!..

*23 Aralık 2013 Auto Show Automotive Insider

Etiketler: Audi Chevrolet VW Fiat Chrysler Jaguar Land Rover Ford Volkswagen General Motors USA Amerikan Avrupa EU design CEO Nissan Alfa Romeo Lancia Egger Lichte Willcox Mann Ghosn Browning Horn Akerson Barra Ammann HoldenDaimler Aston Martin AMG Mercedes Chrysler Piech Winterkorn Hackenberg Mulally Fields Marchionne Altavilla

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..