FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Yıl Değişimi

26 Aralık 2013 21:28
Yeni Yıl Değişimi
Tweet It! Facebook

“Otomotiv sektöründe yıl sonu geldiğinde sadece modeller değişmiyor!.. "Modelleme"leri yapanlar da değişiyor!..”

6 yıldır Audi’nin baş tasarımcısı olan Wolfgang Egger, Italdesign Giugiaro’ya transfer oluyor. Aslında Giugiaro baba oğulun yanına bu kadar güçlü bir ismin gelmesi, Torino merkezli İtalyan Tasarım Stüdyosu’nun bundan böyle bağlı olduğu VW Grubunun markalarına daha fazla etki edeceği şeklinde de yorumlanabilir. Audi öncesinde Alfa Romeo ve Lancia markalarını “çizmiş” olan Egger’in yerine ise Volkswagen markası dış tasarım direktörü Mark Lichte geliyor. 

Diğer yanda Volkswagen’den Paul Willcox’u transfer eden Nissan, Willcox için Avrupa operasyonlarının baş koltuğunu uygun gördü!.. Bu pozisyonun eski sahibi Trevor Mann ise, artık Nissan’ın küresel performans şefi oluyor. Yani tüm ülkeler ve bölgeler kendisine rapor verecek… O da, Carlos Ghosn’a…

Okyanusun diğer tarafında ise Volkswagen, 90’ların başında GM Türkiye’nin de Genel Müdürü olarak çalışmış Jonathan Browning’i VW USA şefliğini bıraktırdı…Passat satışlarının istenilen seviyelerde olmaması nedeniyle eleştiriliyordu. Yerine ise VW’nin küresel satış sonrasını yönetmiş olan Michael Horn geldi.

Chrysler’in geçmişte bayileriyle büyük problemler yaşadığı dönemde Satış ve Pazarlama Direktörü olan Joe Eberhardt da, Jaguar Land Rover’ın Kuzey Amerika Başkanlığına çağrıldı… Umarız, Eberhardt, bir kez daha bayiler istemeden onlara fazla otomobil “yığmaz”!..

General Motors’un başına, Akerson’un yerine, Mary Barra hanımefendinin geleceğini daha önce belirtilmişti. Onun arkasındaki asıl bomba ismin de, GM'in tüm operasyonlarını yürütecek olan 41 yaşındaki Daniel Ammann olacağı açıklanmıştı… Bu atamalardan hemen önce ise Chevrolet’nin Avrupa’dan, Holden’in ise Avustralya’dan çekileceği açıklanmıştı… 

İlginç sürprizler, ardı ardına geliyordu… Daha bir çok üst ve alt kademede “automotive executive” değişimi yapılırken, amaç hep belliydi: Karlılığı arttıracak, yeni “beyin”lere fırsat vermek!..

Avrupa’ya geri geldiğimizde, endüstriyel olarak baktığımızda, çok önemli bir haber vardı… Daimler’in Aston Martin’in en az yüzde 5 hissesini satın alarak, İngilizlerle bir teknoloji ortaklığı kurmaya başlayacağını öğrendik. Mercedes-AMG ile birlikte, yüksek performans teknolojilerini paylaşacağı bu yeni atılım ile hem Almanlar hem İngilizler, yeni nesil V8 Ar-Ge’si gibi başlıklarda birbirlerini çok iyi tamamlayabilecekler!..

Yöneticilerin değişimi konusuna önümüzdeki haftalarda da devam etmeyi çok istiyoruz… Çünkü, sırada VW, Ford ve FIAT-Chrysler’in zirve pozisyonları var!..

Malum 1937 doğumlu Ferdinand Piech, yaşından dolayı artık çok rahatsız ve emekli olmak istiyor. Porsche dahil tüm VW Grubu markalarının dizginlerini bundan böyle kimin tutacağı sorusu, belki de sektörün en çok merak ettiği konu!.. Martin Winterkorn da, çok genç olmadığına göre; bu müthiş pozisyon için benim adayım, tüm markaların Ar-Ge’sinden de sorumlu olan “Super IQ” Ulrich Hackenberg!..

Ford Motor Company ise, Alan Mulally gibi grubu en sert kriz yıllarında bile ayakta tutmayı başaracak bir güçlü isim arayışını sürdürüyor… Acaba, yıllarını Ford markalarına vermiş ve Ford ailesine en yakın isim olan Mark Fields mi bu tepedeki koltuğa oturacak, yoksa yine bambaşka sektörlerden bir “ünlü” isim mi transfer edilecek?.. Göreceğiz!..

Fiat ve Chrysler’in patronu Sergio Marchionne ise, masasına oturacak ismi küresel yönetici kadrosundaki 20 kişi arasından seçeceğini söylerken, bizim gönlümüzdeki ismin tüm yüksek nitelikleriyle Tofaş’ın eski CEO’su Alfredo Altavilla olduğunu da ayrıca belirtelim!..

Fakat, tüm bunların arasında, General Motors’un yaptığını çok sempatik buluyoruz…Barra gibi güzel ve zeki bir kadın ve arkasında Ammann gibi çok genç ve çok çalışkan bir adam!..

Demekki, yıl değişirken, sadece modeller değişmiyor, “modelleme”leri yapanlar da değişiyor!..

*23 Aralık 2013 Auto Show Automotive Insider

Etiketler: Audi Chevrolet VW Fiat Chrysler Jaguar Land Rover Ford Volkswagen General Motors USA Amerikan Avrupa EU design CEO Nissan Alfa Romeo Lancia Egger Lichte Willcox Mann Ghosn Browning Horn Akerson Barra Ammann HoldenDaimler Aston Martin AMG Mercedes Chrysler Piech Winterkorn Hackenberg Mulally Fields Marchionne Altavilla

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...

Aston Martin V12 Speedster

Geçmiş, günümüz ve gelecek, nasıl bir araya getirilir?.. Q by Aston Martin’in sıra dışı bir tasarım, mühendislik ve sanatçı el işçiliğiyle mi?..

Hibrit McLaren Artura

İngiltere'de içten yanmalı motorların yasaklanmasına doğru İngiliz markalar teker teker tümüyle elektrikliye geçeceklerini açıklıyorlar... Hatta, en egzotik SuperSport markalar bile... Belki de bu sebeple; V8 motorlara veda etmek üzere olan McLaren’den de, adı “Art” ve "Futura"dan yaratılmış, geleceğin otomotiv sanatı iddiasında V6 hibrit motorlu bir "yeşil" seçenek hazırladı...