FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Range Rover Lounge

15 Aralık 2013 19:29
Range Rover Lounge
Tweet It! Facebook

“Trafik artık daha da sıkışabilir!.. Range Rover LWB’in arka koltukları tam bir Lounge!..”

Bir Lincoln Towncar, bir Mercedes-Benz Lang veya bir Rolls-Royce’un şoförlü olarak kullanılması, çok şaşırtıcı olmaz… Fakat, bugüne kadar sadece aracın sahibinin kullandığı bir otomobili şoförlü olarak görsek, çok dikkat çekici olmaz mı?..

Dünyanın en iyi arazi araçlarını üretmekle kalmayıp, artık dünyanın en lüks araçlarını da üretebilme derdinde olan Land Rover, yeni Range Rover’a 20 cm ekledi…

İlk bakışta fark edilmesi oldukça güç olan bu ekstra uzunluk, aracın ön tarafından şoförün inip hızla arkaya geçip, asıl “mal sahibi”ne kapıyı açmasıyla, ekstra “birşey”in bu araçta olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz… Önce arka kapının, açıldığı zaman ön kapıdan çok daha büyük olduğunu görüyorsunuz…

İşte bu bir Range Rover Long Wheelbase!.. 5.2 metrelik bir boya sahip olan bu büyük Range Rover, Autobiography Black Edition olarak sunuluyor… Ya da kısaca, olabilecek en pahalı Range Rover da diyebiliriz… Arka koltuğunda bir Maybach konforu sunan Range LWB, artık sahibinin arkaya geçmesine izin veriyor.

Aslında bir Bentley durumu, söz konusu… Aracın sahibinin de şoför koltuğunda oturabileceği, fakat istediğinde arkaya geçebileceği bir araç olmuş… Uzun limuzinler gibi kaba durmayan, fakat kabin içinde özellikle de arkada iki tek koltuğu yatırarak kullanabileceğiniz bir konfor yaratılmış. Kısa dingil mesafelisinde bile arka koltuk diz mesafesi hiç de dar olmayan Range Rover, gövdesinde devasa ek olmadan, Cadillac Escalade ve Chevrolet Suburban kadar rahat bir arka koltuk alanı sunuyor.

Land Rover Dizayn Direktörü ve Chief Creative Officier’ı Gerry McGovern ve ekibinin üstünde durdukları konu da, bu olmuş; dışta da içte de kesinlikle kaba olmamak!.. Ön çamurluklardaki “L” harfine dikkat etmediğiniz takdirde, bu Range Rover’ın bir LWB olduğunu anlamanız gerçekten zor… Tasarımdaki başarı da, burada ortaya çıkıyor!..

Siyah şapkalı beyaz eldivenli şoför ile arka kapısı açıldığında, ilk kez gece kıyafeti giymiş kadınlar, araca eğilmeden binebilecekler…

Uçakların Business Class tarzında şekillendirilmiş arka koltukların önüne açılan çalışma masaları, ortaki kol dayanağının içindeki şampanya şişesinin sığabileceği çok büyük buzdolabı, eğlence sisteminin kumandaları, ön koltuk sırtlarındaki büyük ekranlar ve hatta belki şoför mahali ile aranızı kapabilmeniz… Trafik artık daha da sıkışabilir!..

Diğer şoförlü limuzinlerdeki gibi araca inip binerken başınızı çarpmamaya, ya da iki büklüm olmanıza gerek de yok. Çünkü, Range Rover’ın pozisyonu, Sizi yükseğe oturtuyor!.. Yani, kırmızı halının önünde araçtan inerken, çok daha güzel görüneceğiniz de kesin!..

Land Rover ürün direktörü Finbar McFall, LWB ile Range Rover sahiplerini arka koltuğa davet ediyoruz, diyordu. “Fakat, maalesef Range Rover’ın tüm sürüş keyfi ve performans zevki, artık şoförlere bırakılıyor!” diye sözlerine devam ediyordu… “Virajlardan savrulmadan geçebilmek, gaz pedalının altında daima fazlasının olduğunu bilmek gibi özellikler artık Range Rover sahiplerini değil, şoförleri gülümsetecek. ” şeklinde konuşurken, gerçekten 5.0 lt V8 motorlarının ve 8 ileri otomatik şanzımanın dinamizmini öndeki, havalı suspansiyonunun yumuşacık yaylanmasını arkadaki yaşayacak diye aklımızdan geçiriyorduk. 

Kalifornia’nın kesik asfalt yollarında ilerlerken, 83 kg’lık ek ağırlığın, motorları için ek yük yaratmadığını tahmin edebileceğiniz Range Rover LWB, 2.3 tonluk gövdesi için 510 HP ve 625 Nm’lik bir performansı saklıyor!.. 250 km/h maksimum hız ve 0-100 km/h hızlanmada 5.4 saniye de, bonusları!..

1.98 metrelik genişliği ve 1.84 metrelik yüksekliği içinde yumuşacık deri koltukları, ahşap kalitesinde tipik İngiliz ukalalığı ve lüks kavramında kraliyet ailesini bile tatmin edecek kalite!..

Gerry McGovern ve Finbar McFall, belki de dünyanın en geniş kabin içine sahip Range Rover LWB için, ana pazarın Çin olacağını belirtiyorlar. Fakat, Türkiye gibi vergilerin motor hacmine göre hesaplanarak çok yüksek olduğu ülkelerde “o kadar vergi verirken, en lüksü niye olmasın” diyen müşterilerin de önemli bir talep oluşturacağını tahmin ediyorlar. İkinci pazarın ABD, sonra da Orta Doğu olacağını belirten Land Rover yöneticileri, Range Rover LWB’nin Supercharger’lı V8, TDV8 ve bir dizel hibrid ile donanacağını ve sadece Autobiography Black Edition seviyesiyle sunulacağını açıkladılar. Avrupa’da 10.000 Euro farkla, Türkiye’de 25.000 Euro farkla arka koltuk düşkünü müşterileriyle buluşacak olan uzun Range Rover, buralarda 391.000 Euro gibi bir fiyat etiketiyle görücüye çıkabilir!..

Land Rover, her 20 Range Rover müşterisinden en az birinin bu 3.32 metre dingil mesafeli versiyonu tercih edeceğine inanıyor.

Etiketler: Land Rover Range Rover Autobiography Long Wheelbase LWB Black Edition 4x4 lux lüks luxury limousine limuzin madam konfor comfort OffRoad arazi Los Angeles

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..