FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Range Rover Lounge

15 Aralık 2013 19:29
Range Rover Lounge
Tweet It! Facebook

“Trafik artık daha da sıkışabilir!.. Range Rover LWB’in arka koltukları tam bir Lounge!..”

Bir Lincoln Towncar, bir Mercedes-Benz Lang veya bir Rolls-Royce’un şoförlü olarak kullanılması, çok şaşırtıcı olmaz… Fakat, bugüne kadar sadece aracın sahibinin kullandığı bir otomobili şoförlü olarak görsek, çok dikkat çekici olmaz mı?..

Dünyanın en iyi arazi araçlarını üretmekle kalmayıp, artık dünyanın en lüks araçlarını da üretebilme derdinde olan Land Rover, yeni Range Rover’a 20 cm ekledi…

İlk bakışta fark edilmesi oldukça güç olan bu ekstra uzunluk, aracın ön tarafından şoförün inip hızla arkaya geçip, asıl “mal sahibi”ne kapıyı açmasıyla, ekstra “birşey”in bu araçta olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz… Önce arka kapının, açıldığı zaman ön kapıdan çok daha büyük olduğunu görüyorsunuz…

İşte bu bir Range Rover Long Wheelbase!.. 5.2 metrelik bir boya sahip olan bu büyük Range Rover, Autobiography Black Edition olarak sunuluyor… Ya da kısaca, olabilecek en pahalı Range Rover da diyebiliriz… Arka koltuğunda bir Maybach konforu sunan Range LWB, artık sahibinin arkaya geçmesine izin veriyor.

Aslında bir Bentley durumu, söz konusu… Aracın sahibinin de şoför koltuğunda oturabileceği, fakat istediğinde arkaya geçebileceği bir araç olmuş… Uzun limuzinler gibi kaba durmayan, fakat kabin içinde özellikle de arkada iki tek koltuğu yatırarak kullanabileceğiniz bir konfor yaratılmış. Kısa dingil mesafelisinde bile arka koltuk diz mesafesi hiç de dar olmayan Range Rover, gövdesinde devasa ek olmadan, Cadillac Escalade ve Chevrolet Suburban kadar rahat bir arka koltuk alanı sunuyor.

Land Rover Dizayn Direktörü ve Chief Creative Officier’ı Gerry McGovern ve ekibinin üstünde durdukları konu da, bu olmuş; dışta da içte de kesinlikle kaba olmamak!.. Ön çamurluklardaki “L” harfine dikkat etmediğiniz takdirde, bu Range Rover’ın bir LWB olduğunu anlamanız gerçekten zor… Tasarımdaki başarı da, burada ortaya çıkıyor!..

Siyah şapkalı beyaz eldivenli şoför ile arka kapısı açıldığında, ilk kez gece kıyafeti giymiş kadınlar, araca eğilmeden binebilecekler…

Uçakların Business Class tarzında şekillendirilmiş arka koltukların önüne açılan çalışma masaları, ortaki kol dayanağının içindeki şampanya şişesinin sığabileceği çok büyük buzdolabı, eğlence sisteminin kumandaları, ön koltuk sırtlarındaki büyük ekranlar ve hatta belki şoför mahali ile aranızı kapabilmeniz… Trafik artık daha da sıkışabilir!..

Diğer şoförlü limuzinlerdeki gibi araca inip binerken başınızı çarpmamaya, ya da iki büklüm olmanıza gerek de yok. Çünkü, Range Rover’ın pozisyonu, Sizi yükseğe oturtuyor!.. Yani, kırmızı halının önünde araçtan inerken, çok daha güzel görüneceğiniz de kesin!..

Land Rover ürün direktörü Finbar McFall, LWB ile Range Rover sahiplerini arka koltuğa davet ediyoruz, diyordu. “Fakat, maalesef Range Rover’ın tüm sürüş keyfi ve performans zevki, artık şoförlere bırakılıyor!” diye sözlerine devam ediyordu… “Virajlardan savrulmadan geçebilmek, gaz pedalının altında daima fazlasının olduğunu bilmek gibi özellikler artık Range Rover sahiplerini değil, şoförleri gülümsetecek. ” şeklinde konuşurken, gerçekten 5.0 lt V8 motorlarının ve 8 ileri otomatik şanzımanın dinamizmini öndeki, havalı suspansiyonunun yumuşacık yaylanmasını arkadaki yaşayacak diye aklımızdan geçiriyorduk. 

Kalifornia’nın kesik asfalt yollarında ilerlerken, 83 kg’lık ek ağırlığın, motorları için ek yük yaratmadığını tahmin edebileceğiniz Range Rover LWB, 2.3 tonluk gövdesi için 510 HP ve 625 Nm’lik bir performansı saklıyor!.. 250 km/h maksimum hız ve 0-100 km/h hızlanmada 5.4 saniye de, bonusları!..

1.98 metrelik genişliği ve 1.84 metrelik yüksekliği içinde yumuşacık deri koltukları, ahşap kalitesinde tipik İngiliz ukalalığı ve lüks kavramında kraliyet ailesini bile tatmin edecek kalite!..

Gerry McGovern ve Finbar McFall, belki de dünyanın en geniş kabin içine sahip Range Rover LWB için, ana pazarın Çin olacağını belirtiyorlar. Fakat, Türkiye gibi vergilerin motor hacmine göre hesaplanarak çok yüksek olduğu ülkelerde “o kadar vergi verirken, en lüksü niye olmasın” diyen müşterilerin de önemli bir talep oluşturacağını tahmin ediyorlar. İkinci pazarın ABD, sonra da Orta Doğu olacağını belirten Land Rover yöneticileri, Range Rover LWB’nin Supercharger’lı V8, TDV8 ve bir dizel hibrid ile donanacağını ve sadece Autobiography Black Edition seviyesiyle sunulacağını açıkladılar. Avrupa’da 10.000 Euro farkla, Türkiye’de 25.000 Euro farkla arka koltuk düşkünü müşterileriyle buluşacak olan uzun Range Rover, buralarda 391.000 Euro gibi bir fiyat etiketiyle görücüye çıkabilir!..

Land Rover, her 20 Range Rover müşterisinden en az birinin bu 3.32 metre dingil mesafeli versiyonu tercih edeceğine inanıyor.

Etiketler: Land Rover Range Rover Autobiography Long Wheelbase LWB Black Edition 4x4 lux lüks luxury limousine limuzin madam konfor comfort OffRoad arazi Los Angeles

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Hennessey Venom F5

İsmini Fujita kasırga şiddeti ölçümünde rüzgar hızının 512 km/h’ye ulaştığı en üst derecesi F5 kategorisinden alan yeni Venom, Hennesey’in 30. yıldönümünde yeni hız rekorunu kırmaya çalışacak. Dünya gazetesinin Hafta dergisinde yayınlanan bu çılgın "kovboy" beygirini, burada da paylaşmak istiyorum...

Pininfarina Battista

Tüm otomotiv otoriteleri tarafından büyük takdir toplayan bir Hyper-EV!.. Dizayn gurusu Pininfarina'nın ilk kez bir otomobil markası olarak kurucularının anısına hazırladığı, üstelik 1.900 HP ve 2.300 Nm’lik bir elektro-mekanik sanat eseri!..

Aston Martin Valkyrie

Sanki üstüne organik bir kabuk konulmuş, 2,7 saniyede 0-100 km/h gerçekleştirecek ve 400 km/h üstüne çıkacak, 1.176 HP’lik hibrit V12’li gerçek bir F1 veya Le Mans yarışçısı…

AMG GT Nordschleife Rekoru

20,8 kilometrelik Nordschleife rekorunu 6:48,047’ye çeken Mercedes-AMG GT Black Series, yarışlardan yollara değil, yollardan yarış pistine çıkan bir Super Star!..

Huracán Super Trofeo Omologata

Nihayet caddeler için bir gerçek süper sporcu boğa homologe edildi!.. Lamborghini Huracán Super Trofeo EVO ve GT3 EVO yarış araçlarını hazırlayan Squadra Corse’nin motor sporları hünerinin en saf konsantrasyonu Huracán STO

488 GT Modificata

Pistlerden yollara, fakat bazen yine pistlere... Ferrari, otomobilleriyle oyun oynamak isteyenler için GT3 ve GTE yarışlarındaki 488 GT'lerin bile daha modifiyeli fakat sivil şeklini ortaya çıkardı...

1000 HP Ferrari SF90 Spider

Ferrari’nin ilk hibrit ve “üstü açılır hard top” modeli, aynı zamanda seri üretime alınan 1.000 beygirlik en güçlü “havalı” modeli...

Bugatti Bolide sivil LMP1

0-400 km/h hızlanmasında 12,08 saniye ve 0-500 km/h zamanı olarak da 20,16 saniye gibi performans?!.. 1.850HP'lik böyle bir deliliğe gerek var mıydı?.. Evet, otomobil piramidin zirvesi için gerekliydi!.. Üstelik "Dimple Airscoop" teknolojisinin de ilk kez uygulandığı bir Hiper Otomobil!..