FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

i40 ve i30 da 2015 makyajında

12 Aralık 2014 04:13
i40 ve i30 da 2015 makyajında
Tweet It! Facebook

“Hyundai, sadece akıcı estetik ve premium görünümle değil, geleceğin sportif modellerin kodu "N" için de ilk adım olan 186 HP Turbo GDI ile, 2015'e sürprizlerle giriliyor”

Hyundai, yerli yeni i20'lerin ardından Fluidic Sculpture 2.0 denilen tasarımı bir anda diğer tüm Avnupalı modellerinde başlattı... Bu yönde makyajlanan i30 ile D-Segmenti i40'ın da yeni yüzleri ortaya çıkarıldı...

Yenilenen i40'lardan başlayacak olursak; hem sedan hem de station wagon versiyonlarında yeni gövde rengi seçenekleri ve jant opsiyonlarının yanında daha köşeli hatlara sahip ön tampon, yeni ön panjur ve LED sis farları gibi farklılıklar sunan otomobilde gri renkli yan aynalar ve farklı iç desene sahip stoplar ilk göze çarpanlar...
Kabin içinde ise. yeni döşemeler ve daha kaliteli bir dokunmatik ekrana sahip navigasyon sistemi donanıma eklenirken yol tabelaları tanıma sistemi, uzun far asistanı ve viraj alma asistanlı çekiş sistemi de sunuluyor...
1.7 litrelik Turbo Diesel motorunun iki farklı versiyonundan düşük güçlüsü 115 HP 280 Nm, kuvvetlisi 141 HP 340 Nm performans sunuyor... Her iki motor da standart olarak 6 ileri vitesli manuel şanzımanla sunulurken yüksek güçlü modelde, i30'da da kullanılacak olan 7 ileri çift kavramalı yarı otomatik şanzıman da sunulacak.

Yeni tasarım anlayışına göre hafifçe değiştirilen C-segmentinin yeni iddiası i30 ise, standart versiyonda yeni renk ve jant seçeneklerinden önce özellikle altıgen panjuruyla kendini gösteriyor... Yenilenen i40'takine benzer şekilde LED gündüz ışıklarıyla fark edilen 2015 model i30, 5 kapılı şeklinin yanında asıl 3 kapılı yani Coupe formuyla tüm bakışların üzerine çevrilmesini sağlıyor... Fakat, asıl önemli değişiklikler ise motor kaputlarının altında!..
Ailenin yeni üyesi Hyundai i30 Turbo, keskin hatlara sahip yeni bir ön tampon, yeni LED gündüz farları, arka tampon, difüzör, 18 inç jantlar, çift egzost çıkışı, Bi-Xenon farlar ve grafiği değiştirilmiş LED'li stop lambaları dikkat çekiyor. Ayrıca otomobilin ön tarafında 300 mm, arka tarafında ise 284 mm'lik fren diskleri kullanılmış...
Böylece aklımıza hemen Hyundai WRC aracının üzerindeki kocaman "N" harfi geliyor... Bunun geleceğin sportif Hyundai'lerinin kodlaması olduğunu daha önceden yazmış idik... Şimdi ise, i30 Coupe Turbo modeliyle, sanki bu "N" modellerine giriş yapılıyor!..

İç mekanda da değişik bir gösterge paneli, sportif ön koltuklar, kontrast renkte dikişler, siyah tavan döşemesi ve farklı olarak, yeni "N" performans seçeneğine dikkat çekiliyormuş gibi...
Motor kaputunun altında ise, 
110 HP 280 Nm ve 136 HP ve 280 Nm'lik iki farklı ayarda 1.6 lt turbo dizel motorlar, 6 ileri manuel ve 7 kademeli otomatik şanzımanla bulunuyor... Benzinli olarak da 100 HP 134 Nm'lik 1.4 lt ve 120 HP 156 Nm'lik 1.6 lt atmosferik seçeneklerin yanında, asıl büyük sürpriz olarak 186 HP 265 Nm'lik 1.6 T-GDI gelecek!..

Bu Turbo i30'ların, normal i30'lardan tasarımda da farklı olmalarının Güney Kore'deki Namyang Ar-Ge merkezindeki yeni kurulmuş olan "N" departmanının çalışmaları olduğunu da kimse gizlemiyor!..

Etiketler: Hyundai Avrupa i30 Coupe i40 Turbo T-GDI N fluidic sculpture 2.0

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..