FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

İşte Gerçek M3 ve M4

11 Aralık 2013 12:30
İşte Gerçek M3 ve M4
Tweet It! Facebook

“İşte karşınızda, gerçek yeni M3 ve ilk M4! Sadece 6 silindirli olmalarına rağmen 431 HP ve 550 Nm gibi daha yüksek performansa sahipler!..”

2014 Ocak ayında otomotivin 2014 yılını açacak olan Detroit otomobil fuarına, Amerikalılardan çok daha fazla Alman markaları önem veriyor. Audi’nin Q1’i, Mercedes’in yeni C’si, belik BMW’nin yeni 2 Serisi ilk kez orada dokunulabilecek, çıplak gözle görülebilecek… 

Fakat, BMW, global otomotivin merkezi Detroit’te asıl yeni M3 ve M4 modellerini getireceğini açıkladı!

İlk M4 Coupe ve yeni nesil 4 kapılı M3, örtülerini soğuk Detroit’te açarak, Amerikalılara otomotivin asıl büyüklerinin kim olduğunu göstermeye çalışacaklar!..

Daha hafif gövde ve artık 6 silindirli motorlara sahip olsalarda daha güçlü ve hızlı olan M3 ve M4, yüksek devirli “V8’li M’ler”in devrinin artık sona yaklaştığına işaret ediyorlar!

BMW tarzı bu “downsizing”, aslında tümüyle daha yüksek performansın daha düşük yakıt tüketimi ve emisyon ile ortaya çıkarılması üzerine kurulmuş. Sıralı 6 silindirin, en yeni teknolojiler ile, eski nesil V8’lerin pabucunu dama attığını göreceğimiz Detroit’te, BMW’nin bu 3.0 litrelik N55 serisi yeni motorunun iki Turbo ile donanarak, 431 HP ve 550 Nm gibi verileri ortaya çıkararak, nasıl harikalar yarattığını izleyeceğiz.

Üstelik 550 Nm gibi bir çılgın maksimum torkun 1850 1/min devirden itibaren kullanıcısına hediye edildiğine, diğer tüm M kullanıcılarının iki silindir eksik olmasına rağmen artı 11 HP ve artı 150 Nm’nin nasıl sağlanabildiğine şaşırdıkları gibi, hayretle bakacağız!.. Bu arada 6 silindirli yeni “M” motorunun 7500 devir çevirmesiyle de başımız dönecek!..

Standart 6 ileri manuel şanzımandaki otomatikleştirilmiş “ara gaz” fonksiyonuyla M3 ve M4, 4.3 saniyeden daha uzun olmadan 100 km/h akselerasyonunu gerçekleştiriyor. M5 ve M6’dan gelen opsiyonel 7 ileri DKG yani çift kavramalı şanzıman ile ise, 0-100 km/h hızlanma süresi 4.1 saniyeye kadar inebiliriyor. DKG ile birlikte Launch Control ve Burn Out modunun da olduğunu hesaplarsak, bu 4.1 saniyelik rekor zaman, hiç de hayal olmayabilir!..

Müthiş bir elektronik ile çalışan DKG’li M3 ve M4’lerin yakıt tüketiminin minimum tüketimlerinin de 8.3 ila 8.8 litrelere kadar inebiliyor olması, asıl büyük sürpriz!..

Buna en büyük etkenin ise, boş ağırlıkta eksi 83 kg’a kadar olan hafifleme olduğunu söyleyebiliriz. 1.5 tonu aşmaması hedeflenmiş olan yeni M3 ve ilk M4’te en küçük ayrıntıya kadar çalışılmış bu hafifletme operasyonunda, motor kaputu, tavan ve bagaj kapağı (sadece M4’te) ile kardan mili tümüyle karbon fiberden üretilmiş!.. Suspansiyondaki birçok eleman da aluminyumdan yapılmış!..

Normal 3 ve 4 Serisi’nden öndeki büyük hava girişleri ve köşe spoiler’leri ile ayrışan yeni M3 ve M4, bunları sadece süs için değil, fren diskleri, yağ, su ve motorun ihtiyacı olan daha iyi hava akışı için taşıyor!.. Hele opsiyonel seramik fren disklerinin en sağlıklı şekilde soğutulmaları, bu garip şekilli ön hava girişlerinin en önemli açıklaması!..

Arkada ise iki taraftaki ikili egzost çıkışlarının arasında kalan difüzörün de süs olmadığını, sanıyoruz ilk sürüş raporumuzdan sonra Sizlere teyit edeceğiz!.. M4’ün bagaj kapağındaki belirgin yuvarlak çıkıntının, 4 kapılı M3’ün bagaj kapağından çok farklı olması, belki de her iki araç arasındaki en büyük tasarım farkı…

Motor kaputunun altındaki karbon fiberden yapılmış yürür aksamı tutan destek ünitesinin de, torsiyonel rijidite için “mecburen” konulduğuna da dikkat çekmek gerekiyor!..

M3 ve M4’ün kabin içindeki sportif direksiyon ve sportif koltukların da karbon fiberden yapılmış olmasının da düşünülmemiş olmadığını söyleyelim!..

Yeni M3’ün Almanya’da 71.500 Euro’luk fiyatının Türkiye’de 164.450 Euro ve M4’ün 72.200 Euro’luk fiyatının buralarda 166.000 Euro olması dışında, bu müthiş BMW seçeneklerinde keyfimizi kaçıracak hiçbir ayrıntı yok!.. Tam aksine; yeni M3 ve ilk M4, tek kelime ile, MÜTHİŞ!!!

Etiketler: BMW M3 M4 2014 performans Alman Bavyera

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..