FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

İşte Gerçek M3 ve M4

11 Aralık 2013 12:30
İşte Gerçek M3 ve M4
Tweet It! Facebook

“İşte karşınızda, gerçek yeni M3 ve ilk M4! Sadece 6 silindirli olmalarına rağmen 431 HP ve 550 Nm gibi daha yüksek performansa sahipler!..”

2014 Ocak ayında otomotivin 2014 yılını açacak olan Detroit otomobil fuarına, Amerikalılardan çok daha fazla Alman markaları önem veriyor. Audi’nin Q1’i, Mercedes’in yeni C’si, belik BMW’nin yeni 2 Serisi ilk kez orada dokunulabilecek, çıplak gözle görülebilecek… 

Fakat, BMW, global otomotivin merkezi Detroit’te asıl yeni M3 ve M4 modellerini getireceğini açıkladı!

İlk M4 Coupe ve yeni nesil 4 kapılı M3, örtülerini soğuk Detroit’te açarak, Amerikalılara otomotivin asıl büyüklerinin kim olduğunu göstermeye çalışacaklar!..

Daha hafif gövde ve artık 6 silindirli motorlara sahip olsalarda daha güçlü ve hızlı olan M3 ve M4, yüksek devirli “V8’li M’ler”in devrinin artık sona yaklaştığına işaret ediyorlar!

BMW tarzı bu “downsizing”, aslında tümüyle daha yüksek performansın daha düşük yakıt tüketimi ve emisyon ile ortaya çıkarılması üzerine kurulmuş. Sıralı 6 silindirin, en yeni teknolojiler ile, eski nesil V8’lerin pabucunu dama attığını göreceğimiz Detroit’te, BMW’nin bu 3.0 litrelik N55 serisi yeni motorunun iki Turbo ile donanarak, 431 HP ve 550 Nm gibi verileri ortaya çıkararak, nasıl harikalar yarattığını izleyeceğiz.

Üstelik 550 Nm gibi bir çılgın maksimum torkun 1850 1/min devirden itibaren kullanıcısına hediye edildiğine, diğer tüm M kullanıcılarının iki silindir eksik olmasına rağmen artı 11 HP ve artı 150 Nm’nin nasıl sağlanabildiğine şaşırdıkları gibi, hayretle bakacağız!.. Bu arada 6 silindirli yeni “M” motorunun 7500 devir çevirmesiyle de başımız dönecek!..

Standart 6 ileri manuel şanzımandaki otomatikleştirilmiş “ara gaz” fonksiyonuyla M3 ve M4, 4.3 saniyeden daha uzun olmadan 100 km/h akselerasyonunu gerçekleştiriyor. M5 ve M6’dan gelen opsiyonel 7 ileri DKG yani çift kavramalı şanzıman ile ise, 0-100 km/h hızlanma süresi 4.1 saniyeye kadar inebiliriyor. DKG ile birlikte Launch Control ve Burn Out modunun da olduğunu hesaplarsak, bu 4.1 saniyelik rekor zaman, hiç de hayal olmayabilir!..

Müthiş bir elektronik ile çalışan DKG’li M3 ve M4’lerin yakıt tüketiminin minimum tüketimlerinin de 8.3 ila 8.8 litrelere kadar inebiliyor olması, asıl büyük sürpriz!..

Buna en büyük etkenin ise, boş ağırlıkta eksi 83 kg’a kadar olan hafifleme olduğunu söyleyebiliriz. 1.5 tonu aşmaması hedeflenmiş olan yeni M3 ve ilk M4’te en küçük ayrıntıya kadar çalışılmış bu hafifletme operasyonunda, motor kaputu, tavan ve bagaj kapağı (sadece M4’te) ile kardan mili tümüyle karbon fiberden üretilmiş!.. Suspansiyondaki birçok eleman da aluminyumdan yapılmış!..

Normal 3 ve 4 Serisi’nden öndeki büyük hava girişleri ve köşe spoiler’leri ile ayrışan yeni M3 ve M4, bunları sadece süs için değil, fren diskleri, yağ, su ve motorun ihtiyacı olan daha iyi hava akışı için taşıyor!.. Hele opsiyonel seramik fren disklerinin en sağlıklı şekilde soğutulmaları, bu garip şekilli ön hava girişlerinin en önemli açıklaması!..

Arkada ise iki taraftaki ikili egzost çıkışlarının arasında kalan difüzörün de süs olmadığını, sanıyoruz ilk sürüş raporumuzdan sonra Sizlere teyit edeceğiz!.. M4’ün bagaj kapağındaki belirgin yuvarlak çıkıntının, 4 kapılı M3’ün bagaj kapağından çok farklı olması, belki de her iki araç arasındaki en büyük tasarım farkı…

Motor kaputunun altındaki karbon fiberden yapılmış yürür aksamı tutan destek ünitesinin de, torsiyonel rijidite için “mecburen” konulduğuna da dikkat çekmek gerekiyor!..

M3 ve M4’ün kabin içindeki sportif direksiyon ve sportif koltukların da karbon fiberden yapılmış olmasının da düşünülmemiş olmadığını söyleyelim!..

Yeni M3’ün Almanya’da 71.500 Euro’luk fiyatının Türkiye’de 164.450 Euro ve M4’ün 72.200 Euro’luk fiyatının buralarda 166.000 Euro olması dışında, bu müthiş BMW seçeneklerinde keyfimizi kaçıracak hiçbir ayrıntı yok!.. Tam aksine; yeni M3 ve ilk M4, tek kelime ile, MÜTHİŞ!!!

Etiketler: BMW M3 M4 2014 performans Alman Bavyera

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Sian Roadster Boğası

Hibrid teknolojisine hiper performans olarak bakan Lamboghini, müthiş bir tasarım ile V12 SuperSport’ların üst sınırlarında gezecek limited edition Sian Roadster sürprizini ortaya çıkardı…

İkinci GLA da geldi

Eski hali yükseltilmiş bir Hatchback diye eleştirilen Mercedes'in en küçük CrossOver modeli GLA, şimdi biraz daha küçük SUV gibi görünmek üzere yenilenmiş... İşlevsel, geniş iç mekân ve yüksek güvenlik özellikleriyle öne çıkan Yeni GLA, Türkiye'de Temmuz 2020 itibariyle 412.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı...

Tiguan Asıl Şimdi Oldu

R ve eHybrid sürprizleriyle Klaus Zyciora çizgilerinde Atlas Cross Sport'a benzetilerek, artık daha yakışıklı bir tasarıma kavuşturulan kompakt Volkswagen SUV’u Tiguan da, verimli ve yüksek performanslı TSI ve TDI motor seçenekleri, yeni nesil sürüş asistan sistemleri, dijitalleşen ön panel ve direksiyon kontrol kumandaları ile “I.Q. Light” teknolojisine sahip LED matrix ön farlarla yenilendi.

Zamane Efsane Defender

Şaşırtıcı derecede iyi ve çok rafine asfalt üstü sürüşe de sahip, fakat delicesine iyi off-road yapabilen, neredeyse kusursuz bir tasarım ve gerçek iş makinası olmak için gereğinden çok daha fazla aksesuar ile işte yeni Land Rover Defender

Yeni C4 Tüm Ayrıntılar

C Hatchback segmenti Avrupa’nın en önemli segmentlerinden biri ve Citroën, tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 ile bu segmente oldukça iddialı bir giriş yapıyor. Citroën DNA’sının yenilikçi özelliklerini ve üstün konfor seviyesini bünyesinde barındıran yeni modelimiz farklı müşteri beklentilerini karşılamak üzere tamamen elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneği sunuyor.

Ukala Bentayga

Bentley Beyond 100 iş geliştirme planı çerçevesinde tüm modeller baştan aşağı gençleştiriliyor... Şimdi ise sıra 5 yılda 20.000 adetten fazla üretilmiş ve markanın satışlarının yarısını oluşturan Bentayga'ya geldi...

Süslü Q5

Mercedes GLC ve BMW X3'ün bire bir rakibi Audi Q5, 2021 yılına biraz daha süslenerek giriyor... Arkasındaki organik efektli OLED ışıkları ve kabin içindeki yeni nesil MMI ise, asıl yenilikleri...

Şampiyon F-150

Ford Pick-Up’larının tümüyle elektrikli versiyonu olacak yeni büyük F-150 Raptor’unun Tesla Cybertruck ve GMC Hummer EV karşısına çıkmasına çok az kala; 43 yıldır Amerika'nın en çok satıyan motorlu aracı F-Serisi, 14. yeni neslinde ilk hibrid seçeneğiyle ortaya çıktı!..