FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Küçük SUV Yıldızı

18 Nisan 2013 17:39
Küçük SUV Yıldızı
Tweet It! Facebook

“Mercedes-Benz GLA, nihayet konsept şekliyle karşımızda!.. Tarzı bile, bu küçük Mercedes SUV'unun rakipleri X1 ve Q3 karşısında çok daha "güçlü" olduğunu gösteriyor!..”

Stuttgart'ın Compact OffRoader vizyonu, yeni A-Klasse'nin zemini üzerinde hazırlanıyor. Şu anda konsept şekli gösterilse de, 2013 Frankfurt fuarıyla birlikte üretim şeklini göreceğimiz GLA, 2014 yılbaşından itibaren satışa çıkacak!.. Yani, GLA için, "artık hazır" diyebiliriz!..
Concept GLA'nın "compact SUV segment"i için yeni bir yaklaşım olduğunu söyleyen Mercedes Cars Executive Vice President Joachim Schmidt, GLA'nın bu segmentin sportif ve daha çok Coupé benzeri bir evrimi olduğunu vurguluyor. 
Concept GLA, bir kompakt SUV olarak sportifliği kalite ile birleştiren çok iyi bir hobi partneri olarak, tarif ediliyor...
'Escape the everyday' yani "sıradan günlerden kaçış" sloganının altında, trafik içinde sıkıcı otomobil sürüşü kavramının çok ötesinde, her an istenilen sportif hobiye doğru otomobil sürebilme fikri, ortaya atılıyor...
Aslında, bu fikir çok yeni değil!.. Subaru Forester'dan Volvo XC70'e bir çok "CrossOver" ya da "light" OffRoader bu fikri çok önceden ortaya atmıştı!.. Günümüzda her markanın ortaya çıkardığı kompakt SUV trendi de, bu fikrin cazibesiyle bu kadar hızla gelişmişti!..
Bir tık daha küçük boyutlarıyla GM'in Encore/Mokka/Trax üçüzlerinden, Peugeot 2008 ve Renault Captur gibi ekonomik seçenekler de, bu trendin en kolay ulaşılabilen modelleri olarak yollara çıkmışken, Audi'nin allroad'larından sonra Q2 gibi "premium" özellikli CUV'ları hazırlanırken, Mercedes'in GLA'sı daha fazla gecikemezdi!..

Yeni A-Klasse'nin ve CLA'nın önden çekerli ve All-Wheel Drive MFA mimarisi üzerinde hazırlanmış olan GLA, 4,38 metre uzunluğa, 1,97 metre genişliğe ve 1,57 metre yüksekliğe sahip. Dingil mesafesi ise, 2.690 mm!..

Bu yüksek ölçülerin yanında A-Klasse hatchback'ten tavan rayları, tamponların altındaki metalik koruma plakaları, daha "bold" bir ön burun ve daha kaslı bir duruş ile SUV referansı sunan GLA, kabin içinde konseptlere özgü abartılı döşeme, kaplama ve füturistik konsol şekilleri sunuyor... Elbette, gerçek üretim şeklinde çok daha sade bir kabin içiyle karşılaşacağımızı bilsek de, yeni göstergelerin GLA için tam bir yenilik olduğunun altını çizmeliyiz!.. Çünkü, ne yeni A'da ne de CLA'da bu enstruman paneli yok idi!..
Diğer yanda dış tasarımı bu kadar gösterişli kılan, lazer ışınlı projektörlere sahip far sistemi de. sadece bu konsepte özgü... Bu projektörlerle, park yerlerinde duvara karşı kendi Drive-In sinemanızı yaratmanız da mümkün... Yani, bu da çok uçuk bir sadece konseptte görülebilecek bir özellik...

Fakat, GLA'nın A250'deki 2.0 lt Turbo 4 silindirli benzin motorunun 211 beygir gücü ve 7 ileri çift debriyajlı 7G-DCT şanzımanıyla 4MATIC dört teker çekiş sistemi ise, hayal değil!.. Hatta 300 HP'lik GLA 45 AMG de rüya değil!..

Böylece Mercedes-Benz, ilk kez G yani "Gelaendewagen" ailesinden bir üyeyi, halkın geneline sunmaya başlayacak!..
Büyük motorlarından dolayı bir türlü yüksek adetlere ulaşamayan GLK'ya da, küçük boylu da olsa bir seçenek yaratılmış olacak!..

Etiketler: Mercedes Mercedes-Benz star GLA concept konsept kavram 4matic AWD SUV CUV

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..