FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Kia Başkanı

21 Ocak 2013 02:47
Kia Başkanı
Tweet It! Facebook

“4 OCAK 2013 AutoShow AutomotiveInsider: Tasarımcı Başkanlar! Peter Schreyer gibi markaların "kaderini çizen" baş tasarımcılar, artık başkanlık koltuklarında da oturuyorlar. Volkswagen'in "patron"u Ferdinand Piech, Schreyer için, "Onun gitmesine izin vermemeliydik!" demişti…”

Kendisiyle defalarca sohbet edip, Opel'in "bugünü"nü öğrendiğim Bryan Nesbitt, 2009 yılında Opel'in eski Baş Tasarımcısıyken gittiği GM Design'dan, Cadillac markasının Genel Müdürlüğüne atanmıştı. Aslında, hiç şaşırmamıştım… Mühendislerden tepe yöneticisi oluyorsa, sanatçı tasarımcılardan niye olmasın, diye çok sevinmiştim… Markaların geleceğini belirleyen, "kaderini çizen" Baş Tasarımcılar, o markaların Yönetim Kurullarında her zaman Başkan Yardımcısı ünvanlarıyla oturuyorlardı… Yani otomotivde Başkanlardan sonra Baş Tasarımcıların geldiğini söylememiz, kesinlikle doğrudur… Özellikle de yıllık maaş seviyeleriyle… FIAT, Chrysler Grubu'nun kontrolünü eline alınca, "ora"lardaki en zeki adamı, Chrysler'in Baş Tasarımcısı Ralph Gilles'i, Dodge ve yeni oluşturulan SRT markalarının Başkanlıklarına kadar yükseltmişti.

Kreatif düşüncelerin bazen "takıldı"ğı Başkanlık masasında, baş tasarımcıların keyiflerinin kaçtığını hep yazardık… Başkan Yardımcısı koltuklarından ciddi bir güce sahip olsalar da, gelecekte "iş yapacak" araç tasarımlarının bazen kabul edilmemesi, istifalarına bile neden oluyordu… Belki o sebeple, BMW Z8 ve Aston Martin'lerin ünlü tasarımcısı Henrik Fisker gibi, "kendi"ne ait şirketler kurup istedikleri gibi otomobil üretenler, Giugiaro'nun Italdesign'ı gibi kendi tasarım stüdyolarından sadece "beğendikleri" işleri markalara sunanlar, Pininfarina ve Bertone gibi bir otomotiv patronuyla çalışmaktansa tasarım kabiliyetlerini markalara "kiralayanlar" gibi, "sanatçı özgürlüğü"yle en iyi otomobil tasarımları ortaya çıkabiliyordu… 

Markaların iç yapılarında çoğunlukla mühendislerden oluşan "tepe" yönetim, sanatçıların çılgınlıklarını dizginlerken, üretim şekillerine karar verilirken güzellikleri de törpülüyorlardı…

Fakat, günümüz ve gelecekte, her markanın artık benzer teknolojileri ve kaliteleri ortaya koyabilmesiyle, yani en iyi yol tutuş, en iyi motor, en iyi materyal, iyi işçilik ve dayanıklılık gibi başlıklarda markalar arasında fark kalmamasıyla, rekabet artık sadece "tasarım" alanında gerçekleşiyor. Geleceği en iyi "gören", en güzel çizgileri oluşturabilen, rakipleri "sollayabiliyor"!..

Son yıllarda, "ekonomik" bir Hyundai Grup markası olmaktan, dünyanın en güzel otomobillerini yaptığını, aldığı dizayn ödülleriyle teyid eden Kia da, artık tasarım ile geleceğini garanti altına alıyor. Markanın ünlü Baş Tasarımcısı Peter Schreyer da, artık bu sebeple Kia'nın Başkanı!..

Schreyer, aynı zamanda küresel pazarları daha iyi anlamak ve tüm dünyaya daha doğru ürün sunmak isteyen Güney Koreli markanın ilk yabancı uyruklu Başkanı da oluyor!.. 

Audi TT Coupe efsanesini "çizen" Peter Schreyer, VW çatısı altında yeni Beetle'ı da şekillendirmişti… 6 yıl önce geldiği Kia stüdyolarından son iki yıldır nihayet tümüyle kendi "mantık"ındaki tasarımların gerçekleşmesini sağlayabilmişti… Baş tasarımcılık sorumluluğunu bırakmadan Başkanlık yetkileriyle artık çok daha çekici modelleri getireceğine ve Kia'nın yüzde 34 hisse sahibi "ana marka" Hyundai'den daha rahat uzaklaşabileceğine artık eminiz!..

Aynı, Başkan ve Baş Tasarımcı yetkileriyle Ralph Gilles'in SRT ve Dodge modellerinin seksi çizgilerini, abartabilmiş olması gibi!..

Hyundai ve Kia, kendine rakip olarak Alman Volkswagen ve BMW markalarını görüyor!.. Almanlarla tam olarak mücadele edemeseler bile, onlara yaklaşamaya çalışmaları bile gerçekten takdir edilmesi gereken bir cesaret!.. Özellikle tasarım başlığında Almanları yakalabilmiş olmaları ise, tartışılmaz büyük bir başarı!.. Ve, belki bu tasarım güzelliğiyle 2009 küresel krizinden bile etkilenmeyen Hyundai ve Kia'nın satış ve pazar paylarındaki müthiş yükselişi hızla devam edebiliyor!..

Geçtiğimiz Kasım ayında Volkswagen'in "patron"u Ferdinand Piech, Schreyer için, "Onun gitmesine izin vermemeliydik!" demişti…

Schreyer gelmeden önce "nötr" bir tasarım takip eden Kia, Peter'in ilk çizgileriyle, bir Mercedes gibi uzaktan bile tanınmaya başlamıştı… Mezun olduğu Royal College of Art"ın "ürünlere canlıların yüzlerini verme" tarzını sürdüren Peter Schreyer, Kia'lara "kaplan burnu"nu 2007 yılında kazandırmıştı. Avrupa tasarım atölyesinde özellikle hatchback'leri hazırlatan, Seoul'da ise sedanlara konsantre olan Schreyer, 2013 yılında 2.75 milyon araç satarak kendi rekorunu kıracak olan Kia markasının, 4.29 milyon üretim kapasitesindeki Hyundai'ye bile "kafa tutma"sı için uğraşacak. 1998 yılında büyük Asya krizinin ardından Hyundai'nin kontrolüne geçen Kia, şu anda gelişmiş ülkelerin pazarlarında Hyundai'den daha dik bir grafikle satışlarını arttırıyor ve Hyundai ile birlikte dünyanın 5'inci büyük grubunu oluşturuyor. 

Schreyer'in kattıklarıyla transformasyonunu tamamlayan Kia'dan esinlenen Hyundai'nin de BMW Designworks'ün ünlü tasarımcısı Christopher Chapman'ı Amerika'daki tasarım stüdyolarının başına getirmesi, Güney Koreli grubun "niyet"leri hakkında fikir veriyor.

Kia'yı Audi'nin 30 yıl öncesindeki durumuna benzeten 60 yaşındaki Peter Schreyer, "bir pozitif macera içinde" olduklarını anlatıyor. Hyundai ile ortak yapılan Ar-Ge'ye de Kia tarafından çok daha ileri teknolojiler kazanırılması gerektiğini söylüyor. "BMW motorlarıyla ünlü! Bu BMW'nin özü! Hiçbir zaman bu yolu bırakmayacaklar. Teknolojilere yaptıkları yatırım hiç bitmeyecek!" derken, Kia'nın benzer bir izde ilerlediğinin altını çiziyor!.. Ve son olarak da, "Kia'ya ait olduğumu hissediyorum!" diyerek, markaya olan tutkulu bağlılığını vurguluyor!..
Son bir gelişme de, Hyundai yönetiminin Peter Schreyer'e "ayrıca" Hyundai tasarım grubunun da "patron"luğunu vermesi oldu!..

Etiketler: KIA Kia Peter Schreyer tasarım dizayn tasarımcı dizayner başkan CEO Chairman Prasident Bryan Nesbitt Ralph Gilles Henrik Fisker Hyundai

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Büyük Dacia Sürprizi Jogger

Lodgy ve MCV'lerin yerine daha büyük daha gösterişli, hatta Stepway'lerin ötesinde Duster esinlenmesiyle daha OffRoader görünümle Extreme paketiyle 7 koltuklu yeni Dacia Jogger, tamamen yeni TCe 110 benzinli ve ECO-G 100 LPG'li motorlarının ardından otomatik şanzımanlı 140 HP'lik Hybrid sistemli de olacak.

Süper Elektrikli GMC Hummer

Yengeç yürüyüşüyle gezeceğiniz arazide haritalama bile yapabileceğiniz, yeni Amerikan sivil taktik arazi aracı, Pick-Up şeklinden sonra şimdi de SUV formunda HMMWV ve Hummer efsanelerini geleceğe taşıyor… Hatta, 830 HP ve 15.600 Nm torklu elektrik sistemiyle santral jeneratörü gibi yeni görevler de edinerek…

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...