FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Lincoln MKC

11 Nisan 2013 00:06
Lincoln MKC
Tweet It! Facebook

“Lincoln markası, baştan yaratılıyor. Yaratanlar ise Max Wolff ve Murat Güler!.. MKC ise, geçen yıl gösterilen MKZ sonrası, lüks Amerikan markasının ikinci "akıncı"sı... Üstelik, rakip, Range Rover Evoque!..”

Max Wolff, Cadillac'tan Lincoln'e transfer edilmişti… Ford Grubu'nun lüks segmentte yeniden büyük bir iddiaya kavuşturulması gerekiyordu. 2011 sonuna doğru ise grup içinden yeni Focus ve yeni Mondeo'yu hazırlayan Murat Güler, Lincoln'e davet edildi…
Elbette, Murat'ı ilk fırsatta yakaladık ve Lincoln'deki büyük değişimi sorduk:
"Lincoln'ün baştan yaratılması kararı ortaya çıkınca, çalışmalar çok hızlandı!.. Önce, 2012'de MKZ konsepti gösterilmişti ve aynı araç şimdi üretilmeye başlandı. İkinci adım ise, şimdi, Lincoln MKC!.."

Bu ikinci araç, Premium CrossOver/SUV segmentinde olarak, marka için aşırı önemli… Çünkü, bugüne kadar "ağır" Lincoln'leri hiç düşünmemiş "genç"lere hitap ediyor…
"Bu segmentte Lincoln'ün hiçbir aracı yoktu. Çok hızlı büyüyen bu segmente Lincoln'ün adım atması gerekiyordu.'
Lincoln'ün yeniden yaratılmasındaki en önemli noktanın ise, ne teknoloji ne de kalite olduğunu söyleyen Güler, tasarıma vurgu yapıyor.
"Premium müşteriyi çekmek için dizayna önem veriyoruz! Lincoln'ün müşteriyi içine davet eden çekici ve sıcak bir marka olmasını istiyoruz!"
"Alman markalarında süper mühendislik, süper teknoloji var, fakat soğuklar! Biz duygusal yaklaşımı tercih ediyoruz…"
MKC konseptinde yumuşak hatlar ile kaba olmaktan kaçmış olan Wolff ve Güler ikilisi, herşeyi dinamik ve akıcı tasarlamaya çalışmışlar.
"MKC'nin segmentinde Range Rover Evoque popüler fakat dominant değil! Değişen Lincoln'ün kendini tüm dünyada gösterebilmesi için bu segment, çok iyi bir platform. Ford'un milyonlarca aracın üretildiği Global C zemini kullanarak ve üzerinde çok güzel bir tasarım gerçekleştirerek MKC'yi ortaya çıkardık. Fakat, burada rekabet yeni başlıyor… Bizim gördüklerimizi gören Lexus da Cadillac da buraya adım atacaktır. Fakat, diğerlerinden önce giriş yaptığımız için daha başarılı olabileceğiz!.."

Murat Güler, ayrıca hatırlatıyor; "Lincoln MKZ bir yıl içinde konseptten gerçeğe dönüştüğüne göre, MKC de 2014'te yollara çıkabilir!.."
Kendisine otomobil tasarımının ve MKC'nin dizayn sırlarını da sorduk:
"Otomobili ilk bakışta beğenmeniz çok önemlidir! İkinci sırada, o aracın markasını tanıyabilmeniz, gelir! Premium markaların hepsinin bir DNA'sı var… Baktığınız anda, bu yeni Lincoln, diyebilmelisiniz! MKC'deki yeni Twin Grill, yeni şifremiz… Kanatlar gbi, daha agresif fakat çok iddialı sertlikte değil… Genel olarak çok çizgili olmayan temiz hatlar olmalı… Kabin içi de, dış tasarımla paralel olmalı… Yandan bakıldığında koltuklar kalın durmamalı, hafiflik olmalı, fakat çok da rahat olmalı… Deri ve dikişlere çok dikkat edilmeli…"
Otomotiv gurumuz Murat Güler imzasındaki ilk Lincoln olan MKC, şu anda son testlere girdi ve çok yakında yollara çıkmak üzere!..

Bu röportaj, 25 Mart 2013 tarihli AutoShow dergisinde de yayınlanmıştır!..

Etiketler: Lincoln Mark MKC luxury lux lüks Murat Güler CUV CrossOver concept konsept SUV Amerikan American

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..