FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Lincoln MKC

11 Nisan 2013 00:06
Lincoln MKC
Tweet It! Facebook

“Lincoln markası, baştan yaratılıyor. Yaratanlar ise Max Wolff ve Murat Güler!.. MKC ise, geçen yıl gösterilen MKZ sonrası, lüks Amerikan markasının ikinci "akıncı"sı... Üstelik, rakip, Range Rover Evoque!..”

Max Wolff, Cadillac'tan Lincoln'e transfer edilmişti… Ford Grubu'nun lüks segmentte yeniden büyük bir iddiaya kavuşturulması gerekiyordu. 2011 sonuna doğru ise grup içinden yeni Focus ve yeni Mondeo'yu hazırlayan Murat Güler, Lincoln'e davet edildi…
Elbette, Murat'ı ilk fırsatta yakaladık ve Lincoln'deki büyük değişimi sorduk:
"Lincoln'ün baştan yaratılması kararı ortaya çıkınca, çalışmalar çok hızlandı!.. Önce, 2012'de MKZ konsepti gösterilmişti ve aynı araç şimdi üretilmeye başlandı. İkinci adım ise, şimdi, Lincoln MKC!.."

Bu ikinci araç, Premium CrossOver/SUV segmentinde olarak, marka için aşırı önemli… Çünkü, bugüne kadar "ağır" Lincoln'leri hiç düşünmemiş "genç"lere hitap ediyor…
"Bu segmentte Lincoln'ün hiçbir aracı yoktu. Çok hızlı büyüyen bu segmente Lincoln'ün adım atması gerekiyordu.'
Lincoln'ün yeniden yaratılmasındaki en önemli noktanın ise, ne teknoloji ne de kalite olduğunu söyleyen Güler, tasarıma vurgu yapıyor.
"Premium müşteriyi çekmek için dizayna önem veriyoruz! Lincoln'ün müşteriyi içine davet eden çekici ve sıcak bir marka olmasını istiyoruz!"
"Alman markalarında süper mühendislik, süper teknoloji var, fakat soğuklar! Biz duygusal yaklaşımı tercih ediyoruz…"
MKC konseptinde yumuşak hatlar ile kaba olmaktan kaçmış olan Wolff ve Güler ikilisi, herşeyi dinamik ve akıcı tasarlamaya çalışmışlar.
"MKC'nin segmentinde Range Rover Evoque popüler fakat dominant değil! Değişen Lincoln'ün kendini tüm dünyada gösterebilmesi için bu segment, çok iyi bir platform. Ford'un milyonlarca aracın üretildiği Global C zemini kullanarak ve üzerinde çok güzel bir tasarım gerçekleştirerek MKC'yi ortaya çıkardık. Fakat, burada rekabet yeni başlıyor… Bizim gördüklerimizi gören Lexus da Cadillac da buraya adım atacaktır. Fakat, diğerlerinden önce giriş yaptığımız için daha başarılı olabileceğiz!.."

Murat Güler, ayrıca hatırlatıyor; "Lincoln MKZ bir yıl içinde konseptten gerçeğe dönüştüğüne göre, MKC de 2014'te yollara çıkabilir!.."
Kendisine otomobil tasarımının ve MKC'nin dizayn sırlarını da sorduk:
"Otomobili ilk bakışta beğenmeniz çok önemlidir! İkinci sırada, o aracın markasını tanıyabilmeniz, gelir! Premium markaların hepsinin bir DNA'sı var… Baktığınız anda, bu yeni Lincoln, diyebilmelisiniz! MKC'deki yeni Twin Grill, yeni şifremiz… Kanatlar gbi, daha agresif fakat çok iddialı sertlikte değil… Genel olarak çok çizgili olmayan temiz hatlar olmalı… Kabin içi de, dış tasarımla paralel olmalı… Yandan bakıldığında koltuklar kalın durmamalı, hafiflik olmalı, fakat çok da rahat olmalı… Deri ve dikişlere çok dikkat edilmeli…"
Otomotiv gurumuz Murat Güler imzasındaki ilk Lincoln olan MKC, şu anda son testlere girdi ve çok yakında yollara çıkmak üzere!..

Bu röportaj, 25 Mart 2013 tarihli AutoShow dergisinde de yayınlanmıştır!..

Etiketler: Lincoln Mark MKC luxury lux lüks Murat Güler CUV CrossOver concept konsept SUV Amerikan American

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

İkinci GLA da geldi

Eski hali yükseltilmiş bir Hatchback diye eleştirilen Mercedes'in en küçük CrossOver modeli GLA, şimdi biraz daha küçük SUV gibi görünmek üzere yenilenmiş... İşlevsel, geniş iç mekân ve yüksek güvenlik özellikleriyle öne çıkan Yeni GLA, Türkiye'de Temmuz 2020 itibariyle 412.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı...

Tiguan Asıl Şimdi Oldu

R ve eHybrid sürprizleriyle Klaus Zyciora çizgilerinde Atlas Cross Sport'a benzetilerek, artık daha yakışıklı bir tasarıma kavuşturulan kompakt Volkswagen SUV’u Tiguan da, verimli ve yüksek performanslı TSI ve TDI motor seçenekleri, yeni nesil sürüş asistan sistemleri, dijitalleşen ön panel ve direksiyon kontrol kumandaları ile “I.Q. Light” teknolojisine sahip LED matrix ön farlarla yenilendi.

Zamane Efsane Defender

Şaşırtıcı derecede iyi ve çok rafine asfalt üstü sürüşe de sahip, fakat delicesine iyi off-road yapabilen, neredeyse kusursuz bir tasarım ve gerçek iş makinası olmak için gereğinden çok daha fazla aksesuar ile işte yeni Land Rover Defender

Yeni C4 Tüm Ayrıntılar

C Hatchback segmenti Avrupa’nın en önemli segmentlerinden biri ve Citroën, tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 ile bu segmente oldukça iddialı bir giriş yapıyor. Citroën DNA’sının yenilikçi özelliklerini ve üstün konfor seviyesini bünyesinde barındıran yeni modelimiz farklı müşteri beklentilerini karşılamak üzere tamamen elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneği sunuyor.

Ukala Bentayga

Bentley Beyond 100 iş geliştirme planı çerçevesinde tüm modeller baştan aşağı gençleştiriliyor... Şimdi ise sıra 5 yılda 20.000 adetten fazla üretilmiş ve markanın satışlarının yarısını oluşturan Bentayga'ya geldi...

Süslü Q5

Mercedes GLC ve BMW X3'ün bire bir rakibi Audi Q5, 2021 yılına biraz daha süslenerek giriyor... Arkasındaki organik efektli OLED ışıkları ve kabin içindeki yeni nesil MMI ise, asıl yenilikleri...

Şampiyon F-150

Ford Pick-Up’larının tümüyle elektrikli versiyonu olacak yeni büyük F-150 Raptor’unun Tesla Cybertruck ve GMC Hummer EV karşısına çıkmasına çok az kala; 43 yıldır Amerika'nın en çok satıyan motorlu aracı F-Serisi, 14. yeni neslinde ilk hibrid seçeneğiyle ortaya çıktı!..

Arteon'da Shooting Brake

Volkswagen, FastBack Arteon için PHEV versiyonu gibi teknik güncelleme yaparken, bir sürpriz gerçekleştirdi ve çok merak edilen 5 kapılı ShootingBrake Arteon versiyonunu da gösterdi...