FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Los Angeles Hatırası

13 Aralık 2013 17:38
Los Angeles Hatırası
Tweet It! Facebook

“Detroit’ten sonra ABD’nin ikinci büyük fuarı Los Angeles Auto Show, bu yıl Avrupalıların işgali altındaydı!..”

Amerika’nın Batısı, Kaliforniya!.. Pasifik Okyanusu’nun tüm keyfini çıkaran, sağlıklı beslenen, çevreci yaşayan, sporu en çok seven Amerikalıların diyarı… Otomobillerin en zorlu emisyon sınırlamalarını belirleyen nokta!.. Los Angeles ise, herşeyin en güzelinin, sinema dünyasının ve otomobil piyasasının yıldızlarının evi!.. Amerikan rüyasının asıl merkezi!.. 

En pahalı, en sportif, en gösterişli otomobillerin, hatta Tesla Model S’lerin bulvarlarını doldurduğu Los Angeles, modifiye tutkunlarının da buluşma noktası… O sebeple de, Los Angeles Auto Show, orada hiçbir otomobil fabrikası olmamasına rağmen, müşterilerinin zenginliğiyle en önemli otomobil fuarlarından birisi…

Kaliforniya’nın uluslararası çevre normlarını belirlemesi nedeniyle Uzak Doğulular, en “yeşil” fikirlerini, Beverly Hills’te oturan ultra zenginler için de Avrupalılar en lüks modellerini Los Angeles Auto Show’a taşıyorlar.

Porsche, Jaguar, Land Rover, BMW, Audi, Mercedes ve Maserati’nin prömiyerlerinin yanında Toyota, Honda ve Hyundai’nin fuel cell konseptleri ve hatta artık satışa sunulan üretim modelleri, LA All-Stars oldular!..

340’tan 550 beygir gücüne V6 ve V8’leriyle Jaguar F-TYPE Coupe, performansı kadar müthiş tasarımıyla Guggenheim müzesinin girişini süslerken, en sportif CrossOver olacak Porsche Macan ise Oscar ödülleri için Kodak tiyatrosunun önündeki kırmızı halıya ilk ayak basan otomobil oldu. Bu iki müthiş otomobil yeniliğinin ardından BMW çatısı altında 3’üncü, fakat otomobil tarihinin 4’üncü nesil MINI’si de yepyeni önden çekerli platformu 3 silindirli 1.5 lt 134 HP motorlu olmasına rağmen Sunset Bulvarı’ndaki kulüplerin önüne park ediliyordu… Dünyanın en pahalı alışveriş yerlerinden biri olan Rodeo Drive’ın trafiğinde ise, Mercedes-Benz’in 600 HP’lik S65 AMG, GLA 45 AMG konsepti ve sadece 350 adet üretilerek serinin sonu olacak SLS AMG GT Final Edition görülüyordu… BMW ise, Kaliforniya Çevre Komisyonu binasının önünden elektrikli spor otomobili i8 ile geçiyordu… BMW’nin Long Beach gezinti aracı ise yeni 2.0 lt çift Turbo 4 silindirli ve 3.0 lt 6 silindirli çift Turbo motorlara sahip 8 ileri otomatik ile donanmış 4-Serisi Cabriolet idi!.. 420 HP V8’li S6’nın yanında yeni A3’lerini de Los Angeles’a getiren Audi’nin Mulholland Drive’a manzara izlemeye çıkması da, gözlerden kaçmadı… 20 cm daha uzun dingil mesafesiyle Range Rover Autobiography Black Edition Long Wheelbase ise, elbette olması gereken yerde, Hollywood stüdyolarının park yerinde şoförleriyle bekliyordu… Los Angeles “downtown” lüks restoranlarının önünde görülen 400 HP V8’le donanmış Kia K900 ise, herkesi şaşırtıyordu.

Herkes gelecek için yakıt hücreli otomobillerin doğruluğunu tartışırken; 2014’te 1.000 adeti “tüm servis giderleri dahil” ayda 499USD leasing ile verilmeye başlanacak Hyundai Tucson (ix35) FCEV, sadece Newport Beach’i değil dünyanın en temiz marinalarının gözdesi olacak!..

Acura RLX sportif hibrid limuzini Super Handling All Wheel Drive SH-AWD sistemiyle UCLA kampüslerinde dolaşırken, Honda FCEV konsepti de Santa Barbara laboratuarlarına giriyordu…


Subaru’nun Sport-Lineartronic şanzımanlı 286 HP 350 Nm motorlu WRX’inin yeri ise tartışmasız virajlı South 1 rotasıydı… Nissan Juke Nismo RS da, Anaheim’daki Disneyland’ın gişelerinde görülmüştü… 

Chevrolet’nin Los Angeles plajları için seçimi Venice Beach’e artık daha sportif olacak olan Colorado, Malibu Beach’e artık çok daha lüks olan yeni Silverado idi… Ayrıca Tahoe ve Suburban ile GMC Yukon XL ve Denali, Palos Verdes’ten okyanusa karşı dizilmişlerdi… Cadillac’ın yeni Escalade’si Bel Air’deki malikanelerin bahçelerinde saklanırken, Santa Monica ile San Bernardino arasındaki otoyolun üstündeki trafiği ise Mondeo platformundaki yeni Ford Edge ve Lincoln’ün yeni kompakt lüks SUV’u MKC dolduruyordu!..

Los Angeles Auto Show salonlarının dışına, her yeni modelin yakıştığını düşündüğümüz mekanlara “taşımaya” çalıştığımız yenilikler arasında, fuarın en güçlü otomobili Galpein GTR1 idi… Fuardaki Kaliforniyalı tek örnek olan bu “hypercar”, çift Turbo 5.4 lt V8 motoruyla tam 1024 beygir gücünde idi… 0-100 km/h hızlanmasını 3 saniyede tamamlayan GTR1’in maksimum hızının ise 3670 km/h olduğunu söyleyelim. Porsche 911 Cabrio’nun havasını bastırabilecek, tek Amerikalı da, o idi!..

GranTurismo 6 için hazırlanmış Mercedes-Benz vizyonunun aslında geleceğin SLS’lerine gönderme yaptığının da altını çizelim!..

Kaliforniyalıların “yeşil muz” almadıklarını, çok sabırsız olduklarını anlatan marka yetkilileri, satın alacakları süper otomobilleri bile aylarca beklemediklerini söylüyordu… Belki de, bu sebeple Los Angeles Auto Show, uluslararası kimlikte en az konsept aracın sergilendiği bir fuardı…

Herşey gerçekti!..

*9 Aralık 2013 Auto Show'da da yer almıştır.

Etiketler: Los Angeles Jaguar Land Rover Mercedes BMW Audi VW Chevrolet Cadillac Buick Ford Lincoln Porsche Honda Acura Toyota Scion Nissan Chrysler Dodge SRT Fiat Jeep Alfa Romeo Nissan Infiniti Galpein GMC Subaru Kia Hyundai MINI AMG Maserati

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..