FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Nesil BMW Elektiriklisi iX

11 Kasım 2020 20:26
Yeni Nesil BMW Elektiriklisi iX
Tweet It! Facebook

“BMW Grubu, NEXTGen planlarıyla gelecek vizyonunu gözler önüne sermeye başlarken, teknoloji alanında yeni amiral gemisi olması beklenen tamamen elektrikli SAV modeli BMW iX'in dünya prömiyerini de yaptı.”

İşte yeni nesil BMW elektrilisi, iX...
Fakat, ürünün en alttaki videolarına bakmadan, lütfen aşağıdaki zeka dolu teaser'ları da izleyin...

Elektrikli mobilite alanında liderliğe oynayan BMW Group’un Avrupa pazarında tescilli BMW ve MINI modellerinin yaklaşık yüzde 13,3'ü tamamen elektrikli veya plug-in hybrid sürüş sistemlerine sahip. BMW Group, bu oranın 2021'de yüzde 25, 2025'te yüzde 33 ve 2030'da ise yüzde 50’ye çıkmasını planlıyor.  Dünyada 2019 yılına kadar toplam 500.000'i aşan elektrikli model satışlarının ise 2021 yılının sonunda bir milyona ulaşması bekleniyor.

Gelecekte kendi batarya modüllerini, yüksek voltajlı bataryalarını ve elektrik motorlarını üretmeyi planlayan BMW Group, Dingolfing fabrikasında önümüzdeki yıllarda dört hat daha kurarak üretim kapasitesini artırmayı planlıyor. BMW Group, 2015 yılında 8.000 m²’lik üretim alanı ile başlayan elektrikli motor üretimini on kat büyüyerek yaklaşık 80.000 m²’ye çıkartırken 2022 yılında Dingolfing'de yılda yarım milyondan fazla elektrikli motor sistemleri üretmeyi hedefliyor.

BMW Group’un elektrikli mobilitedeki amiral gemisi olacak BMW iX, elektrikli sürüş keyfinde yeni bir dönemin kapılarını aralıyor. Tasarım, sürdürülebilirlik, sürüş keyfi, çok yönlülük ve lüksün yeniden yorumlandığı BMW iX, yeni bir mobilite çağı başlatıyor. 

Gelecekteki BMW modellerine de öncülük edecek BMW iX‘in kalbinde ise beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi yer alıyor. Son geliştirmelere ışığında BMW iX, 500 bg’yi aşan güce, 5 saniyenin altında 0-100 km/sa  performansına ve WLTP kriterlerine göre 600 kilometreden fazla bir menzile sahip olacak. BMW iX’in hızlı şarj ile yalnızca 40 dakikada yüzde 80 doluluğa ulaşabilen bataryası, aynı zamanda on dakika içerisinde 120 km’den  fazla sürüş menzili sunabilecek. 

BMW iX'in segmentinde en başarılı menzili sunmasında hafifliğin de payı oldukça fazla. Güvenlikten taviz vermeden, ağırlığı azaltmaya odaklanan BMW mühendisleri bunu minimum sürtünme kuvveti, alüminyum uzay çerçevesi ve sınıfının öncüsü ‘’Carbon Cage’’ teknolojisi ile sağlıyor. 0.25 Cd’lik sürtünme katsayısı ise BMW iX’in menziline tek başına 65 kilometrelik bir katkı verebiliyor.

Yenilikçi tasarımıyla BMW iX, Spor Aktivite Aracı (SAV) segmentini de yeniden tanımlıyor. Kaslı dış oranları, akıcı tavan çizgisi ve azalan yüzey kaplamasıyla BMW iX, elektrikli sürüş keyfini hem günlük kullanım da hem de uzun yolculuklarda benzersiz bir deneyime dönüştürüyor. BMW iX'te yeniliğin ve tasarımın sembolü yeni BMW Böbrek Izgara olurken, yüzeyi ise oda sıcaklığında 24 saat içinde küçük çizikleri onarabilen kendi kendini iyileştirme teknolojisine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

BMW iX'in çığır açan tasarımı ‘‘Shy Tech’’ ilkesiyle tasarlanan kabininde de kendini gösteriyor. ‘‘Shy Tech’’ ilkesi yalnızca kullanıldığı zaman işlevlerini ortaya çıkaran teknolojik yaklaşımı ifade ediyor. Fazla görünür olmayan hoparlörleri, sıra dışı tasarlanan havalandırma kanallarında da ‘‘Shy Tech’’ kendini belli ediyor. Böylece, BMW Group bir modelinde ilk defa hoparlörlerini koltuk yapısına entegre etme seçeneğini kullanıcılarına sunuyor. Yine ilk kez bir BMW modelinde kullanılan altıgen şekilli direksiyon simidi ve yeni nesil BMW İşletim Sisteminin bir parçasını oluşturan BMW Kavisli Ekran, fütüristik sürüş keyfine vurgu yapıyor.

BMW Group, artık teknolojiyi neredeyse tüm süreçlerinde kullanarak daha da genişleyen bir ekosistem oluşturuyor. Yaklaşık 350 milyon oyuncusu olan Fortnite’da kullanılan Unreal Engine teknolojisinden de faydalanan BMW iX, dikkatleri bir kez daha üzerine çekmeyi başarıyor. BMW iX, böylece markanın oyun teknolojisi kullanarak geliştirdiği ilk otomobil olma unvanına da sahip olacak.

BMW iX ile tanıtılan yeni dijital platform, bağlantı, performans ve yapay zeka için de yeni standartları belirliyor. Ülkelere bağlı değişiklik gösterebilmekle birlikte, BMW iX’in tüm fonksiyonları aktifken ve tam yükte çalışırken, 30 Gbit/sn'ye varan veri hızıyla iletişim kuran Gigabit Ethernet teknolojisi sayesinde BMW iX trafik, park alanları, tehlikeli durumlar veya yol işaretleri hakkında daha fazla veriyi daha hızlı toplayabiliyor, bu verileri anonim bir biçimde yapay zeka yardımıyla değerlendirebiliyor ve ihtiyaca yönelik kullanıma sunabiliyor.

BMW iX, 5G mobil teknolojisiyle donatılan ilk premium model olarak rekabeti bir adım daha ileri taşıyor. 5G ağının sunduğu gelişmiş hizmet kalitesiyle birlikte, bilgi-eğlence, otomatik sürüş ve yol güvenliği alanlarında önemli iyileştirmeler  yaşanacak. Ayrıca bu teknoloji, yayalar, bisiklet ve scooter sürücülerinin akıllı telefonları ile mobil ağa bağlanmaya bile gerek kalmadan doğrudan altyapı ile iletişim kurabilmesine olanak sağlayacak.

Etiketler: BMW iX iNEXT NextGen BMWi BMW i BEV electric 5G ADAS SAV SUV. CrossOver

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...

Aston Martin V12 Speedster

Geçmiş, günümüz ve gelecek, nasıl bir araya getirilir?.. Q by Aston Martin’in sıra dışı bir tasarım, mühendislik ve sanatçı el işçiliğiyle mi?..

Hibrit McLaren Artura

İngiltere'de içten yanmalı motorların yasaklanmasına doğru İngiliz markalar teker teker tümüyle elektrikliye geçeceklerini açıklıyorlar... Hatta, en egzotik SuperSport markalar bile... Belki de bu sebeple; V8 motorlara veda etmek üzere olan McLaren’den de, adı “Art” ve "Futura"dan yaratılmış, geleceğin otomotiv sanatı iddiasında V6 hibrit motorlu bir "yeşil" seçenek hazırladı...

Tam Elektrikli Lexus'lara Doğru

Premium markalardan hiçbiri hibrit yapmazken bile ısrarla %100 Hybrid seçeneklerini tüm dünyaya kabul ettiren Japon iddiası Lexus, şimdi tam elektrikli serisine de başlıyor... Toyota'nın e-TNGA platformu üzerinde akıllı direksiyon ve dört çeker sistemleriyle donanmış LF-Z konsepti 600 km menzilli kapasitesiyle, geleceğin elektrikli Japonlarının en lüksü olarak gösterildi.

2021 Ford GT

Orijinali 1964, “replika”sı 2004 ve üçüncü nesli 2016’da gösterilmiş Ford GT’nin 2021 hali, yine oyunu yükseltiyor!..