FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Nesil BMW Elektiriklisi iX

11 Kasım 2020 20:26
Yeni Nesil BMW Elektiriklisi iX
Tweet It! Facebook

“BMW Grubu, NEXTGen planlarıyla gelecek vizyonunu gözler önüne sermeye başlarken, teknoloji alanında yeni amiral gemisi olması beklenen tamamen elektrikli SAV modeli BMW iX'in dünya prömiyerini de yaptı.”

İşte yeni nesil BMW elektrilisi, iX...
Fakat, ürünün en alttaki videolarına bakmadan, lütfen aşağıdaki zeka dolu teaser'ları da izleyin...

Elektrikli mobilite alanında liderliğe oynayan BMW Group’un Avrupa pazarında tescilli BMW ve MINI modellerinin yaklaşık yüzde 13,3'ü tamamen elektrikli veya plug-in hybrid sürüş sistemlerine sahip. BMW Group, bu oranın 2021'de yüzde 25, 2025'te yüzde 33 ve 2030'da ise yüzde 50’ye çıkmasını planlıyor.  Dünyada 2019 yılına kadar toplam 500.000'i aşan elektrikli model satışlarının ise 2021 yılının sonunda bir milyona ulaşması bekleniyor.

Gelecekte kendi batarya modüllerini, yüksek voltajlı bataryalarını ve elektrik motorlarını üretmeyi planlayan BMW Group, Dingolfing fabrikasında önümüzdeki yıllarda dört hat daha kurarak üretim kapasitesini artırmayı planlıyor. BMW Group, 2015 yılında 8.000 m²’lik üretim alanı ile başlayan elektrikli motor üretimini on kat büyüyerek yaklaşık 80.000 m²’ye çıkartırken 2022 yılında Dingolfing'de yılda yarım milyondan fazla elektrikli motor sistemleri üretmeyi hedefliyor.

BMW Group’un elektrikli mobilitedeki amiral gemisi olacak BMW iX, elektrikli sürüş keyfinde yeni bir dönemin kapılarını aralıyor. Tasarım, sürdürülebilirlik, sürüş keyfi, çok yönlülük ve lüksün yeniden yorumlandığı BMW iX, yeni bir mobilite çağı başlatıyor. 

Gelecekteki BMW modellerine de öncülük edecek BMW iX‘in kalbinde ise beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi yer alıyor. Son geliştirmelere ışığında BMW iX, 500 bg’yi aşan güce, 5 saniyenin altında 0-100 km/sa  performansına ve WLTP kriterlerine göre 600 kilometreden fazla bir menzile sahip olacak. BMW iX’in hızlı şarj ile yalnızca 40 dakikada yüzde 80 doluluğa ulaşabilen bataryası, aynı zamanda on dakika içerisinde 120 km’den  fazla sürüş menzili sunabilecek. 

BMW iX'in segmentinde en başarılı menzili sunmasında hafifliğin de payı oldukça fazla. Güvenlikten taviz vermeden, ağırlığı azaltmaya odaklanan BMW mühendisleri bunu minimum sürtünme kuvveti, alüminyum uzay çerçevesi ve sınıfının öncüsü ‘’Carbon Cage’’ teknolojisi ile sağlıyor. 0.25 Cd’lik sürtünme katsayısı ise BMW iX’in menziline tek başına 65 kilometrelik bir katkı verebiliyor.

Yenilikçi tasarımıyla BMW iX, Spor Aktivite Aracı (SAV) segmentini de yeniden tanımlıyor. Kaslı dış oranları, akıcı tavan çizgisi ve azalan yüzey kaplamasıyla BMW iX, elektrikli sürüş keyfini hem günlük kullanım da hem de uzun yolculuklarda benzersiz bir deneyime dönüştürüyor. BMW iX'te yeniliğin ve tasarımın sembolü yeni BMW Böbrek Izgara olurken, yüzeyi ise oda sıcaklığında 24 saat içinde küçük çizikleri onarabilen kendi kendini iyileştirme teknolojisine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

BMW iX'in çığır açan tasarımı ‘‘Shy Tech’’ ilkesiyle tasarlanan kabininde de kendini gösteriyor. ‘‘Shy Tech’’ ilkesi yalnızca kullanıldığı zaman işlevlerini ortaya çıkaran teknolojik yaklaşımı ifade ediyor. Fazla görünür olmayan hoparlörleri, sıra dışı tasarlanan havalandırma kanallarında da ‘‘Shy Tech’’ kendini belli ediyor. Böylece, BMW Group bir modelinde ilk defa hoparlörlerini koltuk yapısına entegre etme seçeneğini kullanıcılarına sunuyor. Yine ilk kez bir BMW modelinde kullanılan altıgen şekilli direksiyon simidi ve yeni nesil BMW İşletim Sisteminin bir parçasını oluşturan BMW Kavisli Ekran, fütüristik sürüş keyfine vurgu yapıyor.

BMW Group, artık teknolojiyi neredeyse tüm süreçlerinde kullanarak daha da genişleyen bir ekosistem oluşturuyor. Yaklaşık 350 milyon oyuncusu olan Fortnite’da kullanılan Unreal Engine teknolojisinden de faydalanan BMW iX, dikkatleri bir kez daha üzerine çekmeyi başarıyor. BMW iX, böylece markanın oyun teknolojisi kullanarak geliştirdiği ilk otomobil olma unvanına da sahip olacak.

BMW iX ile tanıtılan yeni dijital platform, bağlantı, performans ve yapay zeka için de yeni standartları belirliyor. Ülkelere bağlı değişiklik gösterebilmekle birlikte, BMW iX’in tüm fonksiyonları aktifken ve tam yükte çalışırken, 30 Gbit/sn'ye varan veri hızıyla iletişim kuran Gigabit Ethernet teknolojisi sayesinde BMW iX trafik, park alanları, tehlikeli durumlar veya yol işaretleri hakkında daha fazla veriyi daha hızlı toplayabiliyor, bu verileri anonim bir biçimde yapay zeka yardımıyla değerlendirebiliyor ve ihtiyaca yönelik kullanıma sunabiliyor.

BMW iX, 5G mobil teknolojisiyle donatılan ilk premium model olarak rekabeti bir adım daha ileri taşıyor. 5G ağının sunduğu gelişmiş hizmet kalitesiyle birlikte, bilgi-eğlence, otomatik sürüş ve yol güvenliği alanlarında önemli iyileştirmeler  yaşanacak. Ayrıca bu teknoloji, yayalar, bisiklet ve scooter sürücülerinin akıllı telefonları ile mobil ağa bağlanmaya bile gerek kalmadan doğrudan altyapı ile iletişim kurabilmesine olanak sağlayacak.

Etiketler: BMW iX iNEXT NextGen BMWi BMW i BEV electric 5G ADAS SAV SUV. CrossOver

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Hennessey Venom F5

İsmini Fujita kasırga şiddeti ölçümünde rüzgar hızının 512 km/h’ye ulaştığı en üst derecesi F5 kategorisinden alan yeni Venom, Hennesey’in 30. yıldönümünde yeni hız rekorunu kırmaya çalışacak. Dünya gazetesinin Hafta dergisinde yayınlanan bu çılgın "kovboy" beygirini, burada da paylaşmak istiyorum...

Pininfarina Battista

Tüm otomotiv otoriteleri tarafından büyük takdir toplayan bir Hyper-EV!.. Dizayn gurusu Pininfarina'nın ilk kez bir otomobil markası olarak kurucularının anısına hazırladığı, üstelik 1.900 HP ve 2.300 Nm’lik bir elektro-mekanik sanat eseri!..

Aston Martin Valkyrie

Sanki üstüne organik bir kabuk konulmuş, 2,7 saniyede 0-100 km/h gerçekleştirecek ve 400 km/h üstüne çıkacak, 1.176 HP’lik hibrit V12’li gerçek bir F1 veya Le Mans yarışçısı…

AMG GT Nordschleife Rekoru

20,8 kilometrelik Nordschleife rekorunu 6:48,047’ye çeken Mercedes-AMG GT Black Series, yarışlardan yollara değil, yollardan yarış pistine çıkan bir Super Star!..

Huracán Super Trofeo Omologata

Nihayet caddeler için bir gerçek süper sporcu boğa homologe edildi!.. Lamborghini Huracán Super Trofeo EVO ve GT3 EVO yarış araçlarını hazırlayan Squadra Corse’nin motor sporları hünerinin en saf konsantrasyonu Huracán STO

488 GT Modificata

Pistlerden yollara, fakat bazen yine pistlere... Ferrari, otomobilleriyle oyun oynamak isteyenler için GT3 ve GTE yarışlarındaki 488 GT'lerin bile daha modifiyeli fakat sivil şeklini ortaya çıkardı...

1000 HP Ferrari SF90 Spider

Ferrari’nin ilk hibrit ve “üstü açılır hard top” modeli, aynı zamanda seri üretime alınan 1.000 beygirlik en güçlü “havalı” modeli...

Bugatti Bolide sivil LMP1

0-400 km/h hızlanmasında 12,08 saniye ve 0-500 km/h zamanı olarak da 20,16 saniye gibi performans?!.. 1.850HP'lik böyle bir deliliğe gerek var mıydı?.. Evet, otomobil piramidin zirvesi için gerekliydi!.. Üstelik "Dimple Airscoop" teknolojisinin de ilk kez uygulandığı bir Hiper Otomobil!..