FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Jaguar XFR

03 Şubat 2013 15:28
Jaguar XFR
Tweet It! Facebook

“AMG'li Mercedes E ve M5 gibi bir muhteşem BMW'ye bu kadar yakın bir başka Sedan olarak belki sonra bir Cadillac CTS-V gelir…Jaguar XFR ise, tüm bunların yanında en kolay ulaşılabilir ve belki de en kolay kullanılabiler seçenek. ”

Yeni XFR, yeni heyecanlara gazlamak için hazırlanmış, bir "normal" İngiliz!..

Yeni XFR'da, ön alttaki derin üç hava girişi, motor kaputu üstündeki soğutma amaçlı hava girişleri, yeni aerodinamik yan aynalar, yepyeni 20 inch'lik jantlar, arkadaki yeni stop lambaları grubu, yeni tampon ve difüzör tasarımı gibi yeniliklerinin hepsinden önce XJ'lerdekine benzeyen Bi-Xenon HID teknolojili yeni farlar ve ince J-Blade şekilli LED gündüz ışıkları fark ediliyor. Farların altındaki çok büyük o derin hava girişlerinin ise bu sert bakışların altında kükreyen bir Jaguar ağzı gibi durduğunu itiraf etmeliyiz. Kabin içinde kullanılan malzemenin kalitesi ve işilik seviyesi, bizlere anında Mercedes ve BMW kalitesini hatırlatırken, direksiyon simidinin ve havalandırma kumandalarının da yenilenmiş olduğunu görüyoruz. Diğer yanda koltukların artık çok değişik durduğunu söylemeliyiz. Vücudunuzun en konforlu ve en doğru pozisyonu için her yöne en geniş şekilde ayarlayabildiğiniz bu sportif "R" logolu koltuklardan artık en basit şekilde kontrol edilmek üzere yeniden programlanmış hassas navigasyon sistemi ve diğer eğlence yazılımına kumanda etmek, "gazlamak dışında" sizlere keyif verecek özelikler.

Yenilemelerde yürür aksam, direksiyon sistemi, tüm mekanik sistemler ve 5.0 litrelik SuperCharger V8 motorda değişikliğe gerek görülmemişken, oranları değiştirilmemiş olmasına rağmen 8 ileri ZF otomatik şanzımanın "Pist Sport" modunda fazlasıyla dinamik çalışması, kullanan herkesi gülümsetiyor… Sadece yarış pistinde değil, normal yol kullanımında bile bu 4 kapılı XFR, büyük iddia sahibi birçok gerçek sporcuyu geride bırakabilecek kadar çevik ve hızlı hareket ediyor... Ağır görünmesine rağmen, 

en keskin manevralarda bile dengesini koruyan, yalpaya girmeyen XFR, adaptif dinamik DSC sistemi, aktif elektronik diferansiyel kilidi E-Diff ve çok sıkı amortisörleriyle ani şerit değişikliklerinde ve slalomlarda adeta rayda gidiyormuş gibi sürücüsünü strese sokmadan ilerliyor!.. Jantlarına sığmayan frenlerinin ise, bu 1891 kiloluk iri kediyi istenilen noktada durdurmayı başardığını da, unutmadan belirtelim.

17 hoparlörlü 1200W DTS ve Dolby Prologic II Surround ses sistemi, 7 inch'lik TFT ekranı, 30GB hard diskli audio modülü, 510 beygir gücü ve 625 Nm maksimum torkunun getirdiği 4.9 saniyelik 0-100 km/h performansını ise, sanıyoruz, beğenmeyen çıkmayacak! Bir M5'e göre Avrupa fiyatlarında bile yüzde 10 daha ucuz olan yeni XFR, Türkiye'de de satılmaya başlandı... Bize göre, E segmentinde performans ve konforu en iyi birleştirebilen seçeneklerin başında duran Jaguar XFR, İngiliz prestijini sevenlerin göz bebeği olması gerekiyor!..

Etiketler: Jaguar XFR XF-R british ingiliz english M5 S6 AMG JLR lüks sedan

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..