FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Jaguar XFR

03 Şubat 2013 15:28
Jaguar XFR
Tweet It! Facebook

“AMG'li Mercedes E ve M5 gibi bir muhteşem BMW'ye bu kadar yakın bir başka Sedan olarak belki sonra bir Cadillac CTS-V gelir…Jaguar XFR ise, tüm bunların yanında en kolay ulaşılabilir ve belki de en kolay kullanılabiler seçenek. ”

Yeni XFR, yeni heyecanlara gazlamak için hazırlanmış, bir "normal" İngiliz!..

Yeni XFR'da, ön alttaki derin üç hava girişi, motor kaputu üstündeki soğutma amaçlı hava girişleri, yeni aerodinamik yan aynalar, yepyeni 20 inch'lik jantlar, arkadaki yeni stop lambaları grubu, yeni tampon ve difüzör tasarımı gibi yeniliklerinin hepsinden önce XJ'lerdekine benzeyen Bi-Xenon HID teknolojili yeni farlar ve ince J-Blade şekilli LED gündüz ışıkları fark ediliyor. Farların altındaki çok büyük o derin hava girişlerinin ise bu sert bakışların altında kükreyen bir Jaguar ağzı gibi durduğunu itiraf etmeliyiz. Kabin içinde kullanılan malzemenin kalitesi ve işilik seviyesi, bizlere anında Mercedes ve BMW kalitesini hatırlatırken, direksiyon simidinin ve havalandırma kumandalarının da yenilenmiş olduğunu görüyoruz. Diğer yanda koltukların artık çok değişik durduğunu söylemeliyiz. Vücudunuzun en konforlu ve en doğru pozisyonu için her yöne en geniş şekilde ayarlayabildiğiniz bu sportif "R" logolu koltuklardan artık en basit şekilde kontrol edilmek üzere yeniden programlanmış hassas navigasyon sistemi ve diğer eğlence yazılımına kumanda etmek, "gazlamak dışında" sizlere keyif verecek özelikler.

Yenilemelerde yürür aksam, direksiyon sistemi, tüm mekanik sistemler ve 5.0 litrelik SuperCharger V8 motorda değişikliğe gerek görülmemişken, oranları değiştirilmemiş olmasına rağmen 8 ileri ZF otomatik şanzımanın "Pist Sport" modunda fazlasıyla dinamik çalışması, kullanan herkesi gülümsetiyor… Sadece yarış pistinde değil, normal yol kullanımında bile bu 4 kapılı XFR, büyük iddia sahibi birçok gerçek sporcuyu geride bırakabilecek kadar çevik ve hızlı hareket ediyor... Ağır görünmesine rağmen, 

en keskin manevralarda bile dengesini koruyan, yalpaya girmeyen XFR, adaptif dinamik DSC sistemi, aktif elektronik diferansiyel kilidi E-Diff ve çok sıkı amortisörleriyle ani şerit değişikliklerinde ve slalomlarda adeta rayda gidiyormuş gibi sürücüsünü strese sokmadan ilerliyor!.. Jantlarına sığmayan frenlerinin ise, bu 1891 kiloluk iri kediyi istenilen noktada durdurmayı başardığını da, unutmadan belirtelim.

17 hoparlörlü 1200W DTS ve Dolby Prologic II Surround ses sistemi, 7 inch'lik TFT ekranı, 30GB hard diskli audio modülü, 510 beygir gücü ve 625 Nm maksimum torkunun getirdiği 4.9 saniyelik 0-100 km/h performansını ise, sanıyoruz, beğenmeyen çıkmayacak! Bir M5'e göre Avrupa fiyatlarında bile yüzde 10 daha ucuz olan yeni XFR, Türkiye'de de satılmaya başlandı... Bize göre, E segmentinde performans ve konforu en iyi birleştirebilen seçeneklerin başında duran Jaguar XFR, İngiliz prestijini sevenlerin göz bebeği olması gerekiyor!..

Etiketler: Jaguar XFR XF-R british ingiliz english M5 S6 AMG JLR lüks sedan

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Büyük Dacia Sürprizi Jogger

Lodgy ve MCV'lerin yerine daha büyük daha gösterişli, hatta Stepway'lerin ötesinde Duster esinlenmesiyle daha OffRoader görünümle Extreme paketiyle 7 koltuklu yeni Dacia Jogger, tamamen yeni TCe 110 benzinli ve ECO-G 100 LPG'li motorlarının ardından otomatik şanzımanlı 140 HP'lik Hybrid sistemli de olacak.

Süper Elektrikli GMC Hummer

Yengeç yürüyüşüyle gezeceğiniz arazide haritalama bile yapabileceğiniz, yeni Amerikan sivil taktik arazi aracı, Pick-Up şeklinden sonra şimdi de SUV formunda HMMWV ve Hummer efsanelerini geleceğe taşıyor… Hatta, 830 HP ve 15.600 Nm torklu elektrik sistemiyle santral jeneratörü gibi yeni görevler de edinerek…

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...