FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Maserati Quattroporte

24 Ocak 2013 21:57
Maserati Quattroporte
Tweet It! Facebook

“Yeni Quattroporte, NAIAS 2013 fuarıyla ABD'deki ve dünya jetSet'indeki eski şaşaalı günlerine dönmek istiyor. Sanıyoruz, 410 HP ve 550 Nm'lik V6 twin turbo Q4 All-Wheel Drive seçeneği de, en çok satılacak Quattroporte olacak!..”

Yeni Maserati Quattroporte  markanın yılda 50 bin adetlik 2015 hedefi için en önemli oyunculardan. 
307 km/h'lik maksimum hızıyla bir çok iki kapılı sporcudan çok daha hızlı olan yeni Quattroporte, bu son şekliyle altıncı neslini de başlatıyor. Uzun ve güçlü çizgilerle oluşturulmuş burnu ve konkav Trident panjurunun ardında 3 0-litre V6 ve 3.9-litre V8 direkt enjeksiyonlu twin-turbo Maserati Powertrain'in Ferrari tarafından üretilmiş süper motorlarını saklıyor. 8 ileri otomatik şanzıman da ZF'in yeni Quattroporte'ye hediyesi...

710 Nm ve 530 HP'lik twin turbo V8 ile yüzde 20 daha az yakıt tüketerek hızın üst limitlerinde dolaşacak olan Quattroporte, 410 HP ve 550 Nm'lik V6 twin turbo Q4 All-Wheel Drive versiyonu ise, sanıyoruz yollarda en çok göreceğimiz yeni Quattroporte olacak.  Çünkü, o bile 0-100 km/h hızlanmasını 5 saniyenin altında gerçekleştirebiliyor. Q4'teki dört teker sisteminin normal şartlarda yüzde yüz arkaya, kaygan zeminlerde de yüzde 50 ön ve yüzde arka olarak kuvvetini dağıtacağını söylemeliyiz. Önde çift salıncaklı, arkada da 5 kollu suspansiyon ile de, Quattroporte'nin yol tutuşunun nasıl bir ustalık eseri olduğunu söylememize ise, hiç gerek yok.

Pürüzsüz dış tasarımın kabin içine İtalyan ukalalığında bir lüks ile yansıması, yeni Quattroporte'ye olan hayranlığımızı arttırıyor.  El dikişi döşemeler ve modern elektronik donanım da, gözlerimizi kamaştırıyor. Maserati Touch Control ekranı, ayarlanabilir pedallar, geri görüş kameraları, 15 hoparlörlü 1280 Watt'lık Bowers & Wilkins audio sistemi ve hatta WLAN-bazlı bir araç içi WiFi!..

İlk Quattroporte'nin 50 yaşına bastığı bu yıl, gerçekleşen bu 6. nesil Quattroporte litre başına 139 HP ve litre başına 171 Nm'lik performansıyla beygir gücü başına 3.6 kg ağırlığa sahip... Bu arada V8 motorlusunun 100 kg daha hafif olmasını da notlarımıza ekleyelim...

Etiketler: FIAT Fiat Maserati Chrysler Ferrari Quattroporte Q4 lüks luxury limuzin limousine sportif sport

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..