FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Mercedes-Benz S-Klasse

26 Mart 2013 03:17
Mercedes-Benz S-Klasse
Tweet It! Facebook

“Lüks sınıfta diğer tüm markaların örnek aldığı S-Klasse, Mercedes-Benz için yenilemesi ve geliştirmesi en zor model serisi... W222 de, geçmişindeki diğer büyük yıldızlar gibi, "en iyi" olmak zorunda!..”


Lüks, konfor ve güvenlik başlıklarının altını 1951 yılından bugüne tüm dünyadaki otomobil üretici diğer markalara örnek olacak şekilde dolduran Mercedes-Benz S-Klasse, 62 yıldır tam 3.5 Milyon adet satılarak, lüks sınıfın en başarılı otomobili olduğunu niteliklerinin yanında nicelikle de başardı.
Typ 220 yane W187 kasasıyla 1954 yılında 2. Dünya Savaşı'ndan hemen sonra başlayan bu üst sınıf otomobil hükümdarlığı için ilk adım, aslında 1951 yılının Typ 300 yani W186 kasa ünlü makam aracı "Adenauer-Mercedes" ile atılmıştı!.. 
1959'da gelen W111 "Heckflosse" de, Mercedes-Benz otoritesini tüm dünyaya yayarken; asıl 1963 yılında üretimine başlanan "büyük Mercedes" W100 kasa Typ 600, her ülkenin en yüksek politikacılarının resmi "limuzin" aracı olarak tercih edilecekti...
W108 ve W109 ise, klasik şıklıklarıyla 1965 yılından itibaren "sivil" zenginlerin beğenisine girdiler... Özellikle 1968 yılında Typ 300 300 SEL 6.3 sunulduğunda, gerçek bir "yıldız" da yollara çıkmış oldu. Typ 600'ün güçlü V8 motoruyla donanmış olan bu versiyon, o zamanların S-Klasse nesline "sportif" bir sıfat da eklemişti...
İlk gerçek S-Klasse ismi, 1972 yılında W116 kasaya konuldu. 1978 yılından itibaren bu seri, dünyanın ilk standart olarak ABS sistemiyle donatılmış otomobiliydi!..
Krom tamponlu W126 kasa S-Klasse, 1979'da yollara çıktığında, ilk modern tasarımdan da bahsedilmeye başlandı. 1981'de bu kasada ilk kez sürücü hava yastığı sunulurken, 1988'de yolcu için de hava yastığı bu W126'lara eklenmeye başlandı!..
1991 yılının W140 kasası, olabilecek en yüksek konfor ve performans için tasarlandı. Stuttgartlı "yıldızlı" marka ilk kez 600 SE ve 600 SEL tipleriyle V12 motorlarla donandı. ESP de, bu V12'lerin 1995 modelleriyle birlikte dünyada ilk kez standart donanıma girdi!..
1998 yılında önceki şekillerine göre çok daha zarif ve hatta ince bir şekle giren S-Klasse'nin kasa tipi W220 idi.
2005 yılıyla ise ilk entegre güvenlik konsepti, W221 S-Klasse'de tüm dünyaya tanıtıldı!.. 2009 yılında S430 HYBRID ile, lüks sınıf otomobiller ilk kez hibrid teknolojisiyle tanışacaktı... Aynı zamanda bu büyük hibrid, lithium-ion batarya taşıyan dünyanın ilk seri üretim otomobili de oldu!..


Evet, şimdi ise, sırada W222 kasa yeni S-Klasse var. 2013 yılında tüm otomobil teknolojilerinin ulaştığı en son noktayı sergilemek için, günümüzün değil geleceğin otomobil tekniğiyle donanmak zorunda olan yeni S-Klasse, diğer tüm markalara öncülük yapabilmek için ve otomobil kavramanın zirvesinde kalabilmek için tüm ayrıntılarında, güvenlikte, iletişimde, kalitede, sağlamlıkta, lükste, konforda, çevrecilikte ve performansta maksimumu gösterecek!.. Yine "ilk"lerin otomobili, olmaya devam edecek!..
Umarız!.. Çünkü, artık gölgesinde saklanacağı bir Maybach da yok!..

Etiketler: lüks luxus lux big sedan S-Klasse S-Class S super süper W222 Mercedes Mercedes-Benz

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

İkinci GLA da geldi

Eski hali yükseltilmiş bir Hatchback diye eleştirilen Mercedes'in en küçük CrossOver modeli GLA, şimdi biraz daha küçük SUV gibi görünmek üzere yenilenmiş... İşlevsel, geniş iç mekân ve yüksek güvenlik özellikleriyle öne çıkan Yeni GLA, Türkiye'de Temmuz 2020 itibariyle 412.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı...

Tiguan Asıl Şimdi Oldu

R ve eHybrid sürprizleriyle Klaus Zyciora çizgilerinde Atlas Cross Sport'a benzetilerek, artık daha yakışıklı bir tasarıma kavuşturulan kompakt Volkswagen SUV’u Tiguan da, verimli ve yüksek performanslı TSI ve TDI motor seçenekleri, yeni nesil sürüş asistan sistemleri, dijitalleşen ön panel ve direksiyon kontrol kumandaları ile “I.Q. Light” teknolojisine sahip LED matrix ön farlarla yenilendi.

Zamane Efsane Defender

Şaşırtıcı derecede iyi ve çok rafine asfalt üstü sürüşe de sahip, fakat delicesine iyi off-road yapabilen, neredeyse kusursuz bir tasarım ve gerçek iş makinası olmak için gereğinden çok daha fazla aksesuar ile işte yeni Land Rover Defender

Yeni C4 Tüm Ayrıntılar

C Hatchback segmenti Avrupa’nın en önemli segmentlerinden biri ve Citroën, tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 ile bu segmente oldukça iddialı bir giriş yapıyor. Citroën DNA’sının yenilikçi özelliklerini ve üstün konfor seviyesini bünyesinde barındıran yeni modelimiz farklı müşteri beklentilerini karşılamak üzere tamamen elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneği sunuyor.

Ukala Bentayga

Bentley Beyond 100 iş geliştirme planı çerçevesinde tüm modeller baştan aşağı gençleştiriliyor... Şimdi ise sıra 5 yılda 20.000 adetten fazla üretilmiş ve markanın satışlarının yarısını oluşturan Bentayga'ya geldi...

Süslü Q5

Mercedes GLC ve BMW X3'ün bire bir rakibi Audi Q5, 2021 yılına biraz daha süslenerek giriyor... Arkasındaki organik efektli OLED ışıkları ve kabin içindeki yeni nesil MMI ise, asıl yenilikleri...

Şampiyon F-150

Ford Pick-Up’larının tümüyle elektrikli versiyonu olacak yeni büyük F-150 Raptor’unun Tesla Cybertruck ve GMC Hummer EV karşısına çıkmasına çok az kala; 43 yıldır Amerika'nın en çok satıyan motorlu aracı F-Serisi, 14. yeni neslinde ilk hibrid seçeneğiyle ortaya çıktı!..

Arteon'da Shooting Brake

Volkswagen, FastBack Arteon için PHEV versiyonu gibi teknik güncelleme yaparken, bir sürpriz gerçekleştirdi ve çok merak edilen 5 kapılı ShootingBrake Arteon versiyonunu da gösterdi...