FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Mütevazı Yıldız

19 Eylül 2014 03:13
Mütevazı Yıldız
Tweet It! Facebook

“Aile tipi Mercedes’lerin en mütevazı modeli, B-Klasse de, hafifçe yenilendi...”

Ekim ayının başındaki Paris Mondial de l’Automobile fuarında tüm markalar, en yeni modellerini getirirken, Mercedes-Benz, süper AMG GT modelinin gölgesinde kalma pahasına B-Klasse’sinin tazelemesini de Fransız haute-couture sahnesine çıkaracak…

Ancak çok dikkatli baktığınızda görülen yeniliklerle değiştirilen B-Klasse’de önce yeniden tasarlanmış ön tamponun büyük hava ağızlarını fark edeceksiniz. Daha gerilmiş duran parjurun iki yanında ise farlara entegre gündüz ışıkları ve opsiyonel LED yüksek performans farlar da, dikkatinizi çekecektir. Arka tarafta da çift renkli stop lambalarındaki LED teknolojisi ile alttaki tampondaki trapezoid egzost çıkışları görülecek.

Kabin içinde ise, 8 inçlik konsoldan ayrı olarak duran  “Mercedes connect me” servis linklerine sahip bilgi ekranı, 12 farklı renkli ambiyans aydınlatması ve opsiyonel anahtarsız giriş ve marş sistemi bulunan “taze” B-Klasse, Kaza Önleme Asistanı “Plus” ve Dikkat Asistanı sistemlerinin artık 60 ila 200 km/h arasında çalışması ve 5 kademe çubuklu göstergeli olmasını yenilikler listesine ekliyor.

Benzinli motorlarda sadece 4 silindirli motorlarla donanan “yeni” B-Klasse, öncelikle 1.6 litrelik B180’de 122 HP ve 200 Nm, aynı hacimdeki B200’de 156 HP ve 250 Nm sunacak. Diğer yanda Türkiye’de pek şansı olmayan 2.0 litrelik B220 4MATIC 184 HP ve 300 Nm ile B250 211 HP ve 350 Nm, B-Klasse’nin aslında en dinamik versiyonları olacak!..

Dizel tarafının başlangıcı ise Renault’dan gelen 1.5 litrelik B160 CDI’ın 90 HP ve 240 Nm olacak. Bunu B180 CDI ve BlueEfficiency takip ederken, performans da 109 HP ve 260 Nm’ye çıkacak… Buralara katlanan ÖTV’leri nedeniyle getirilmeyecek olan 130 gr/km CO2 gibi ultra düşük salım seviyesinde geliştirilmiş yeni 2.1 litrelik B200 CDI 4MATIC 136 HP 300 Nm ve 150 gr/km CO2 salıma sahip eski B220 CDI 4MATIC 177 HP 350 Nm de, diğer seçenekler… Bu arada Blue Efficiency seçeneğinin yakıt tüketiminin 3.6 lt/100 km gibi ultra-ekonomik seviye inmesinin yanında 94 gr/km CO2 salımı da, göz dolduruyor. Dizellerdeki çift debriyajlı 7G-DCT seçeneğinin ise Türkiye için ideal bir kombinasyon oluşturacağını da belirtmeliyiz!..

Kendi segmentinin en aerodinamik gövdesine sahip olan B-Klasse’nin “doğal gazlı” B200 modelinin yanında asıl yemyeşil seçeneği, EV yani tümüyle elektrikli otomobil piyasasında sessiz sedasız yer tutmaya başladığı 28 kWh batarya paketi taşıyan ve 137 km menzile sahip olan Electric Drive modelinin 132 kW yani 180 HP değerinde bir gücü ve 340 Nm’lik maksimum torku, 0-100 km/h 7.0 saniye ve 160 km/h maksimum hız performansı söz konusu… 240V’luk bir prizde 3.5 saatte tümüyle şarj edilebilen B-Klasse Electric Drive, aceleniz varsa 2 saatte 96 kilometre gidebileceğiniz bir “yükleme”ye de izin veriyor. Bu iki çevreci modelin modüler Energy Space gövde konseptinde gövde altındaki özel yapıda biri büyük ikisi küçük üç gaz tankına yer açılmış. Bu arada B200 Natural Gas Drive modelinde 14 litrelik normal yakıt deposu da bulunuyor… ED’de ise elbette bu yerlerde ilthium-ion batarya taşınıyor…

Aralık ayının başında itibaren satılmaya başlanacak olan “taze” B-Klasse’nin Almanya’daki başlangıç fiyatı, B180 için 27.102,25 Euro olacak. Fakat, bizler özellikle kabin içi el yapımı Artico ve Red Cut deri döşemeli AMG paketli B-Klasse’lerin çok daha genç gözükeceğini söylemek istiyoruz…

Etiketler: Mercedes connect me B-Klasse B160 BlueEfficiency Mercedes-Benz Daimler Paris electric drive hatural gas

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..