FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Opel ADAM R2

07 Şubat 2013 03:23
Opel ADAM R2
Tweet It! Facebook

“Opel'in motorsporlarına dönüşü, Kasım 2012'de ADAM Cup ile gerçekleşmişti. Şimdi ise, Opel Adam'ın ROCKS konseptiyle göstereceği "kişiselleştirme" seçeneklerinden önce FIA R2-spec ADAM ortaya çıktı. ”


Opel'in yeni minik "lifestyle" modeli ADAM, önce geçtiğimiz Kasım ayında bir marka kupasıyla Opel markasını motorsporlarına geri gelişini kutlatmıştı... Şimdi se ralli parkurlarına hazırlanan Opel ADAM, FIA R2-spec olarak "giyiniyor"!..
Bir fabrika takımı olmayacak olmasına rağmen, bu "hazır" araca birçok özel takımın ilgisi olacağı düşünülmüş... Ya da, daha doğrusu, birçok özel takım "istemiş" olduğu için R2-spec ADAM homologasyon sürecine sokulmuş.
25.000 Euro'dan daha ucuz olacak Opel Adam Cup, atmosferik 1.6lt motoruyla 140HP gücünde iken; ikinci bir güç şekli olan 185 HP'lik ECOTEC 1.6 litre 4 silindirli değişken zamanlamalı eksantrik milli 16 supaplı motorunun 190 Nm'lik maksimum torku, FIA'nın istediği ralli performansı seviyesinde... SADEV sequential 5 ileri şanzımanı, sınırlı kaymalı çoklu disk diferansiyel kilidi, 4 pistonlu Brembo ön fren kaliperleri, arka aksa frenleme basıncı ayarı da sunan hidrolik "fly-off" el freni, HANS sürücü güvenlik sistemine tam uyumlu Sparco yarış koltukları, LCD vites göstergesi, kontrol ışıkları, merkezi kontrol paneli, harita okuma lambası, elektrikli yangın söndürme sistemi ve bir MONIT trip bilgisayarı, bu FIA R2-spec ADAM'da standartta sunulacak. Bu şekliyle Avrupa'daki tüm ralli şampiyonaları kurallarına uyum sağlayacak olan ADAM R2'nin sportif güvde parçaları da Opel OPC birimince geliştirilmiş. Motor kaputu ve bagaj kapağı, ön ve arkadaki gövde alt korumaları ve entegre güvenlik yapılı yüksek teknoloji ürünü rijid yaşam kabini, Opel'in bu R2 versiyon ADAM için çok iyi ders çalıştığına inandırıyor. Bildiğimiz asfalt ve toprak yarışları için farklı ayarlanabilen şasi set-up'ı da, maksimum çekiş ve dinamik sürüş için tam sportifliğini kanıtlıyor. 
Almanya ve Fransa'daki marka kupalarında koşacak 40 ADAM Cup yarışçısının yanında ADAC Opel Rallye şampiyonasında "Rallye Junior" yani 27 yaştan küçük pilotların şampiyonunu ise bir sürpriz bekleyecek. O şanslı pilot, bir sonraki sezon R2 sıfında Opel ve ADAC'ın sponsorluğunda yarışmaya başlayacak!..

Etiketler: R2 rally rallye ralli WRC ERC Opel Adam

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..