FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Lincoln Nautilus Tazelemesi

21 Kasım 2020 02:04
Lincoln Nautilus Tazelemesi
Tweet It! Facebook

“Lincoln’ün “sessiz uçuş” diye adlandırdığı konforunda hazırlanmış, facelift döneminin bile öncesinde yenilenen Nautilus modeli, gerçek deri ve gerçek ahşap pahalı detaylarıyla artık çok daha şık.”

Ford Motor Company’nin lüks birimi Lincoln, satışları çok yavaş giden 4.826 mm uzunluğundaki orta boy SUV’u Nautilus’un makyaj zamanı gelmeden tazeledi… 

Oysa, Lincoln’ün asıl canlanması büyük Navigator gibi dev seçenekleriyle başlamış, fakat iki sıra koltuklu 2.850 mm dingil mesafeli Nautilus'un satışları üçte bir oranında kalarak hedeflerini zedelemişti…

Bu yüzden Ford, 1.682 mm yükseklik ve 1.999 mm genişliğindeki Nautilus'un 3.067 lt hacmindeki iç mekanını daha konforlu yaparak aracı LCI zamanı öncesinde yeniledi… Ayrıca, kablosuz yazılım güncellemeleri ve Lincoln serisinin en büyüğü 13,2 inç dokunmatik ekran dahil olmak üzere yeni teknolojiler yükledi. Buradaki fikir, baby boomer'ları ve benzer boyuttaki Lincoln Aviator'daki üç sıra koltuğa ihtiyaç duymayan daha genç müşterileri cezbedebilecek ferah bir bir kabin içi yaratmakmış.

İki sıralı yani 5+2 koltuklu olmayan lüks SUV klasmanına ABD pazarında Lexus RX,  Audi Q5, BMW X5 ve Mercedes-Benz GLE olmak üzere Japon ve Alman oyuncular hakim. Lincoln ise, çok fazla modern öğe eklediği ve çok fazla uğraştığı Aviator ve yeni kompakt Corsair SUV modelleriyle SUV pazarında adeta yok satarken, neredeyse her boy seçeceğe sahip olduğu yelpazesinde Nautilus modelinde tahmin ettikleri başarıyı tutturamamışlardı. 

Ford’un Kanada Ontario Oakville fabrikasından çıkan adaptif suspansiyonu opsiyonel olan Nautilus, ayrıca yakında Çin'de de Lincoln’ün üçüncü modeli olarak üretime girecek. Hatta Ford, Çin'in ABD'yi geçerek, Lincoln'ün en büyük pazarı olmasını bekliyor.

Lincoln, bu önemli segmentte düşen satışları artırmak için yepyeni bir bilgi-eğlence sistemi, daha büyük orta ekran ve kozmetik ince ayarlarla orta boylu Nautilus crossover'ını yenilerken, Ford’un yeni Sync 4 bilgi-eğlence sistemini de kullanan ilk Lincoln modeli yapıyor. 

İç mekan, "ufkun klasik görüntüsünü" yansıtma tasarımıyla kardeşleri Aviator ve Corsair'e çok fazla benzetilmiş. Yatay dokunmatik ekranın altına dizilmiş düğmelerin "piyano tuşu" görünümü de fonksiyonel görünüyor.

Navigator gibi iri olmayan, fakat ısıtmalı arka koltuklar gibi benzer bir lüks seviyesi sunan, özellikle Alman rakiplerinin karşısına çıkabilecek özelliklerde yenilenmiş olan Nautilus, gövdesinin dışında bir iki küçük detay dışında sadece kabin içine konsantre olunmuş olarak konfor ve kalite seviyesini yükseltmiş. ayrıca alt diz airbag sistemi de fark yaratacak.

Start/Stop özelliğiyle yakıt tüketimi düşürülmüş motorları da ilk halindeki gibi önden çekerlide 250 HP 380 Nm’lik 2.0lt dört silindirli Turbo ve dört çekerlide 335 HP 515 Nm’lik 2.7lt Twin-Turbo V6… Çok yumuşak geçişli 8-ileri Select-Shift otomatik şanzıman da bu motorların kombini…

Sürücü destek teknolojisi olarak standart paketinde aracın tüm çevresini gösteren Lincoln Co-Pilot360 ve opsiyonel Co-Pilot360 Plus paketi de sunuyor. Adaptif cruise control, şerit ortasında tutma, öndeki araçla riskli mesafe uyarısı, aktif park asistanı, arka çapraz trafik uyarısı, yayaları da algılayan otomatik panik fren ve yarı otonom sürüş destek sistemleri de bu şık Lincoln’ün iddiasını arttırıyor.

Akıllı telefon ile kapılarının açılması ve hatta Lincoln Way uygulaması ile navigasyonun önceden programlanabilmesi, sesli kumanda ve 4G güncelleme gibi özelliklerle Nautilus’un en modern SUV’lardan biri olması sağlanmış. 

Son olarak Full LED Multi-Projector farlarının ve 18’den 21 inçe jantlarının güzelliği de notlarımız arasında. unutmadan yükleme hacminin arka koltukların arkasında 1.054 ve ön koltuklara kadar da 1.948 litre olduğunu söyleyelim…

Etiketler: Ford Lincoln luxury Nautilus co-Pilot360 Plus Full LED Multi-Projector Kanada half autonomous

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...

Aston Martin V12 Speedster

Geçmiş, günümüz ve gelecek, nasıl bir araya getirilir?.. Q by Aston Martin’in sıra dışı bir tasarım, mühendislik ve sanatçı el işçiliğiyle mi?..

Hibrit McLaren Artura

İngiltere'de içten yanmalı motorların yasaklanmasına doğru İngiliz markalar teker teker tümüyle elektrikliye geçeceklerini açıklıyorlar... Hatta, en egzotik SuperSport markalar bile... Belki de bu sebeple; V8 motorlara veda etmek üzere olan McLaren’den de, adı “Art” ve "Futura"dan yaratılmış, geleceğin otomotiv sanatı iddiasında V6 hibrit motorlu bir "yeşil" seçenek hazırladı...