FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Mokka Elektriği

24 Haziran 2020 03:24
Mokka Elektriği
Tweet It! Facebook

“"Blitz" vurgusuyla 30 yıl önceki Calibra'dan bu yana ilk kez bu kadar farklı bir Opel karşımızda!.. Yeni Mokka, sadece kendisinin değil, tüm Opel'in tasarımını değiştiriyor!.. Üstelik artık %100 elektrikli olarak 322km menzil de sunuyor!..”

Mokka hakkında bildiğiniz her şeyi unutun...
Hatta, bildiğimiz Opel bile artık değişiyor!.. 
Yeni küçük şehir SUV'si, Opel markasının tasarımını baştan aşağı değiştiriyor...
Yeni Opel Mokka'nın siluetinde eski nesil Mokka ile hiç bir ilgi, bağ kalmamış...
Bu yeni küçük Opel SUV'u, 2017'den beri Alman üreticinin sahibi olan Fransız PSA tarafından eski GM bağlarından tümüyle kopartılmak istenmiş ve Opel tasarımcılarına tam yetki verilerek "mümkün olduğunca farklı" bir Mokka yapılsın istenmiş!..
Mark Adams yönetiminde tasarım ekibi, gerçekten ilk bakışta "Opel" olarak algılanan, fakat geçmişteki Opel'lere hiç benzemeyen bir tasarımı başarmışlar... Yeni Mokka, 2018'de gördüğümüz GT X deneysel konsept otomobili tarafından başlatılan stilin ilk üretim şekli olarak karşımızda!..
Vizor denilen çok şık duran bir "cam" panelin arkasına optikler ve tam ortasına logo yerleştirilmiş... Ayrıca Coupe silueti oluşturan tavan çizgisi, 4.15 metrelik boyuyla eski şekline göre 12.5 cm daha kısa olmasına rağmen aslında dingil mesafesi 2 cm arttırılmış...
Daha sportif olarak optimize edilmiş mimarisi, 350 litrelik bagajı, aslında alt yapı olarak DS3 Crossback'in kuzeni... Peugeot 2008'in de kullandığı CMP platformunda geliştirilmiş olan yeni Mokka, küçük DS ile yan yana Yvelines Poissy'de aynı üretim hattında üretilmeye başlanıyor.

Crossland X'in 4.21 metrelik boyundan bile kısa olan yeni Mokka, şık bir şehir otomobili olarak aslında Adam gibi en süslü Opel'lerden biri olacak!.. Hatta o kadar ki, DS3 Crossback'i bile gölgede bırakmak istiyor...
Kabin içi atmosferi de, "Pure Panel" adı verilen düğmelerin azaltıldığı ve direksiyonun arkasından ortadaki dokunmatik ekrana tümüyle dijital bir sade ortam ile şıklaştırılmış...  Temel işlevler için gerekli olan sadece birkaç sezgisel aktivasyon düğmesinin bulunduğu bu kabin içinde havalandırmalar bile kaliteli bir zarif şekil oluşturmuş.
Opel, uzun yıllardır sırt ağrısı oluşturmayan AGR sertifikalı koltukları kullanırken, 6 eksende ayarlanabilen ve Alcantara veya tam deri döşemeli farklı ergonomik koltukları yeni Mokka'ya da koymuş... Sürücü tarafında ısıtma ve masaj fonksiyonu da olan yeni Mokka'nın yeni Corsa'dan bile daha zengin donanım listesi bulunuyor.
CMP platformunun yeni Opel Mokka'ya bir başka hediyesi de, elektrifikasyon olmuş!.. Yeni Corsa-e ile aynı elektrikli sistemi kullanan 260Nm4lik bir Mokka-e de geliyor... e-2008 ve DS3 Crossback gibi 322 km WLTP elektrikli menzil iddiası, 50 kWh batarya ile çalışan 100 kW yani 136HP elektrik motoruyla 150km/h hıza çıkacak olan yeni Mokka,  şarj etme hızı olarak 100kW DC süper şarjı bulursa %80 batarya dolumunu 30 dakikada gerçekleştirebilecek. Elbette benzinli ve dizel seçeneklerini de Peugeot'daki diğer kuzenlerinden alacak... 100-155HP 1.2 PureTech benzinli ve 100-130HP 1.5 BlueHDI dizel seçenekler de söz konusu...

Bu yepyeni yüzüyle Opel, ikinci nesil Mokka'da 14 LED'li adaptif matrix farları koyu renkli yekpare Vizor'ünün altında saklarken, yakın gelecekteki diğer tüm Opel modellerinde de bu tasarıma geçecek!..
Önde 61 mm ve arkada 66 mm olarak ilk nesil Mokka'ya göre 120kg daha hafif ve daha kısa olan yeni Mokka'nın, sanki Opel Adam'ın crossover şekli olduğunu bile söyleyebiliriz...
Kabin içindeki 12 inçlik sürücü ekranının yanında giriş seviyesinde 7" ve üst donanımda 10 inçlik infotainment sistemi, Adam'lardaki gibi "stil" lüksü tamamlayacak...
Eski Mokka'dan sonra yenisinde arayacağımız tek şey, sanıyoruz dört çekerli sistem olacak... Yeni Mokka, artık sadece önden çekerli!..

Etiketler: Opel Mokka Blitz CMP elektrikli electric BEV CUV B-segmenti küçük crossover PSA

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...

Aston Martin V12 Speedster

Geçmiş, günümüz ve gelecek, nasıl bir araya getirilir?.. Q by Aston Martin’in sıra dışı bir tasarım, mühendislik ve sanatçı el işçiliğiyle mi?..

Hibrit McLaren Artura

İngiltere'de içten yanmalı motorların yasaklanmasına doğru İngiliz markalar teker teker tümüyle elektrikliye geçeceklerini açıklıyorlar... Hatta, en egzotik SuperSport markalar bile... Belki de bu sebeple; V8 motorlara veda etmek üzere olan McLaren’den de, adı “Art” ve "Futura"dan yaratılmış, geleceğin otomotiv sanatı iddiasında V6 hibrit motorlu bir "yeşil" seçenek hazırladı...