FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Mokka Elektriği

24 Haziran 2020 03:24
Mokka Elektriği
Tweet It! Facebook

“"Blitz" vurgusuyla 30 yıl önceki Calibra'dan bu yana ilk kez bu kadar farklı bir Opel karşımızda!.. Yeni Mokka, sadece kendisinin değil, tüm Opel'in tasarımını değiştiriyor!.. Üstelik artık %100 elektrikli olarak 322km menzil de sunuyor!..”

Mokka hakkında bildiğiniz her şeyi unutun...
Hatta, bildiğimiz Opel bile artık değişiyor!.. 
Yeni küçük şehir SUV'si, Opel markasının tasarımını baştan aşağı değiştiriyor...
Yeni Opel Mokka'nın siluetinde eski nesil Mokka ile hiç bir ilgi, bağ kalmamış...
Bu yeni küçük Opel SUV'u, 2017'den beri Alman üreticinin sahibi olan Fransız PSA tarafından eski GM bağlarından tümüyle kopartılmak istenmiş ve Opel tasarımcılarına tam yetki verilerek "mümkün olduğunca farklı" bir Mokka yapılsın istenmiş!..
Mark Adams yönetiminde tasarım ekibi, gerçekten ilk bakışta "Opel" olarak algılanan, fakat geçmişteki Opel'lere hiç benzemeyen bir tasarımı başarmışlar... Yeni Mokka, 2018'de gördüğümüz GT X deneysel konsept otomobili tarafından başlatılan stilin ilk üretim şekli olarak karşımızda!..
Vizor denilen çok şık duran bir "cam" panelin arkasına optikler ve tam ortasına logo yerleştirilmiş... Ayrıca Coupe silueti oluşturan tavan çizgisi, 4.15 metrelik boyuyla eski şekline göre 12.5 cm daha kısa olmasına rağmen aslında dingil mesafesi 2 cm arttırılmış...
Daha sportif olarak optimize edilmiş mimarisi, 350 litrelik bagajı, aslında alt yapı olarak DS3 Crossback'in kuzeni... Peugeot 2008'in de kullandığı CMP platformunda geliştirilmiş olan yeni Mokka, küçük DS ile yan yana Yvelines Poissy'de aynı üretim hattında üretilmeye başlanıyor.

Crossland X'in 4.21 metrelik boyundan bile kısa olan yeni Mokka, şık bir şehir otomobili olarak aslında Adam gibi en süslü Opel'lerden biri olacak!.. Hatta o kadar ki, DS3 Crossback'i bile gölgede bırakmak istiyor...
Kabin içi atmosferi de, "Pure Panel" adı verilen düğmelerin azaltıldığı ve direksiyonun arkasından ortadaki dokunmatik ekrana tümüyle dijital bir sade ortam ile şıklaştırılmış...  Temel işlevler için gerekli olan sadece birkaç sezgisel aktivasyon düğmesinin bulunduğu bu kabin içinde havalandırmalar bile kaliteli bir zarif şekil oluşturmuş.
Opel, uzun yıllardır sırt ağrısı oluşturmayan AGR sertifikalı koltukları kullanırken, 6 eksende ayarlanabilen ve Alcantara veya tam deri döşemeli farklı ergonomik koltukları yeni Mokka'ya da koymuş... Sürücü tarafında ısıtma ve masaj fonksiyonu da olan yeni Mokka'nın yeni Corsa'dan bile daha zengin donanım listesi bulunuyor.
CMP platformunun yeni Opel Mokka'ya bir başka hediyesi de, elektrifikasyon olmuş!.. Yeni Corsa-e ile aynı elektrikli sistemi kullanan 260Nm4lik bir Mokka-e de geliyor... e-2008 ve DS3 Crossback gibi 322 km WLTP elektrikli menzil iddiası, 50 kWh batarya ile çalışan 100 kW yani 136HP elektrik motoruyla 150km/h hıza çıkacak olan yeni Mokka,  şarj etme hızı olarak 100kW DC süper şarjı bulursa %80 batarya dolumunu 30 dakikada gerçekleştirebilecek. Elbette benzinli ve dizel seçeneklerini de Peugeot'daki diğer kuzenlerinden alacak... 100-155HP 1.2 PureTech benzinli ve 100-130HP 1.5 BlueHDI dizel seçenekler de söz konusu...

Bu yepyeni yüzüyle Opel, ikinci nesil Mokka'da 14 LED'li adaptif matrix farları koyu renkli yekpare Vizor'ünün altında saklarken, yakın gelecekteki diğer tüm Opel modellerinde de bu tasarıma geçecek!..
Önde 61 mm ve arkada 66 mm olarak ilk nesil Mokka'ya göre 120kg daha hafif ve daha kısa olan yeni Mokka'nın, sanki Opel Adam'ın crossover şekli olduğunu bile söyleyebiliriz...
Kabin içindeki 12 inçlik sürücü ekranının yanında giriş seviyesinde 7" ve üst donanımda 10 inçlik infotainment sistemi, Adam'lardaki gibi "stil" lüksü tamamlayacak...
Eski Mokka'dan sonra yenisinde arayacağımız tek şey, sanıyoruz dört çekerli sistem olacak... Yeni Mokka, artık sadece önden çekerli!..

Etiketler: Opel Mokka Blitz CMP elektrikli electric BEV CUV B-segmenti küçük crossover PSA

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Upgrade Tucson

Hyundai Motor Company, uzun zamandır merakla beklenen Yeni Tucson modelinde sınıf lideri yepyeni teknolojiler ve devrimsel tasarımla C-SUV standartlarını yükseltiyor. Yeni parametrik gizli farlar, ileri seviye güvenlik donanımları ve şık iç mekandan ayrıca Yeni Tucson, hibrit, plug-in hibrit ve 48V hafif hibrit motor seçenekleriyle de sınıfına yine öncülük edecek.

W223 S-Klasse

Çok fazla yeniliği var, yeni büyük Mercedes'in... Fakat, DIGITAL LIGHT etkileşimli iç mekan aydınlatması bile düşünülmüş... Karşınızda yeni Mercedes-Benz S-Class, biraz mütevazı, fakat yine çok güzel!..

Fun Fan Car

Belki en hızlısı ve en güçlüsü olmayacak, fakat eski nesillerden hoşlananların rüya otomobili olacak... Eski neslin mühendislik zirvesi olsa da, yeni neslin tekniği neden kullanılmadı?.. Gordon Murray T.50 gerçekten çok ilginç bir SuperCar

Bronco Geri Geldi

Geçmişin asi iki kapılı Amerikan OffRoad aracı Ford Bronco da, artık modern dünyanın teknolojileriyle yenilendi... Fakat, tasarımı yine de retro ve ruhi halen çılgın gibi!..

Elektrikli Ford Canavarı

Tam elektrikli Mustang Cobra Jet 1400'ün izinden gelen Mustang Mach-E 1400, yedi motoru ve ultra yüksek bataryasıyla 257km/h hıza 1.419HP ve 1 tonu aşan downforce ile ulaşıyor!

ilk BMW BEV SUV iX3

iX3 ile ürün gamına tamamen elektrikli bir model daha ekleyecek olan BMW, elektrifikasyon stratejisini adım adım hayata geçiriyor. Çok yönlülüğü ve sağlamlığını, emisyon içermeyen tamamen elektrikli sürüş keyfiyle birleştiren Yeni BMW iX3, X3'lere benzinli, dizel, ve tamamen elektrikli motor seçeneklerinin bir arada sunulduğu ilk seri olma özelliği de verdi... Bu arada iX3'ün diğer elektrikli rakiplerine göre en büyük farkı, bir BMW gibi gidecek olması!..

Black Series AMG GT

İlk kez Mercedes-AMG GT Black Series V8 ile Flat-Plane krank mili kullanılıyor. Silindirler ise, 1 - 8 - 2 - 7 - 4 - 5 - 3 - 6 sırasıyla ateşleniyor!.. Her detayı ekstrem hızlar için geliştirilmiş bu pistlerden fırlamış arkada üstü otomatik flaplı çift kanatlı ve AMG Dynamics aktif flaplı yıldızlı canavar, 730HP 800Nm ile 0-100km/h 3.2 saniye ve 0-200km/h <9 saniye!.. Ön alt spoileri de pist için öne uzatılabiliyor!..

Nissan Ariya Dönemi

% 100 elektrikli Ariya, sadece yepyeni bir BEV değil, aynı zamanda Nissan markasında yeni bir dönemi başlatan çok önemli bir model... Japonya WLTC ölçümlerine göre 610km'ye kadan menzili olan yepyeni platformdaki bu şık Nissan, 0-100km/h hızlanmasını da 5.1 saniyede tamamlıyor. Yarım saatte 375km menzillik şarjını da tamamlaması, kendi kendine şerit değiştirebilen ProPilot 2.0 robotik sistemi de, Alexa gibi bağlanabilirliği de, gerçekten başarılı...