FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

15 Nisan 2021 11:48
Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500
Tweet It! Facebook

“Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...”

Japonların kültürleri, yaşam stilleri, zevkleri, yemekleri, müzikleri, mimarileri hep çok farklı idi… Şimdi tüm markalarıyla küresel olmuş olsalar da, 21. yüzyılda bile özellikle tasarımda diğer gelişmiş ülkelerden ayrı kalabilmeyi istiyorlar. Toyota’nın lüks markası Lexus da, otomotivin premium grubunda ayrıcalıklı olarak görülmek isterken, Japonlara göre “dünyanın en güzeli” olarak kendini kabul ettirmeye çalışıyor.

Tasarım görecelidir; fakat Lexus, Kuzey Amerika’dan Batı Avrupa’ya kalitesi ve tekniğiyle çok uzun yıllardır büyük bir güven oluşturdu. Şimdi de büyük LC Coupe sportif şeklinin üstsüz şekli, markanın ilk kumaş tavanlı modeliyle lüks keyif sınırlarını zorluyor.

Baş tasarımcısı Tadao Mori ve baş mühendisi Yasushi Muto’nun adeta bir rüya projesi olan LC Convertible, “Super-Sleek” bir gövde ve tavansız otomobillerin ekstra yapısal güçlendirme çalışmalarıyla Lexus’un güvenilen niteliklerinin zirvesinde hazırlanmış.

Yükleme hacmini küçültmeden kumaş tavanı da saklayacak bagaj kısmının zarif bir basıklıkta olması için çok uğraşılmış olan bu en lüks Japon spor otomobili, Alman ve Amerikan “üstsüz” rakiplerinden çok daha alçak çizgide bir arka yapıya sahip. Tavanı açıkken ya da kapalıyken ağırlık merkezi çok aşağıdaymış gibi ve adeta asfalta yapışık gibi görünen LC Convertible, öndeki devasa panjuruyla da ciddi bir tezatlar kompozisyonu…

“Fonksiyonel güzellik” sloganıyla; başka markalarda görmediğimiz kompleks bir mekanizmayla gösterişli şekilde yavaş-hızlı-yavaş hareket eden soft-top’ın tüm kat hatları farklı ölçülerde yapılarak, arka koltukların arkasındaki daracık alana gömülebilmesi sağlanmış. Hatta, arkadaki dar alanda rijiditenin maksimum seviyeye çıkması için de, “air” efektindeki amortisörlerle aluminyumdan yepyeni bir kompakt suspansiyon geliştirilmiş. 

Seksi “topless” silüet, atmosferik V8’le üstün dinamik performans ve otomotiv endüstrisinin en iyi tekniğiyle özgürlüğe ve çevrenizdeki doğaya “dokunma” hissi yaratılmak istenmiş.

Tavanı açma butonunun bile bir kapak altında gizlendiği, sportif yarı anilin deri koltukların özel perforajı, tüm kaplama ve döşemelerde, tüm kontrol tuşları ve ekranlarda, kumaş tavan kapatıldığında bile gürültü izolasyonunun sağlanmasında ve gövdenin neredeyse hatasız işçiliğinde yüksek kalitesini gösteren LC 500 Convertible, belki tüm bu üstünlükleriyle sadece kadın otomobil gazetecilerinden oluşan jüri tarafından WWCOTY Kadınlar Dünyası Yılın Otomobili Ödülleri’nde 2021’in “En İyi Lüks Otomobili” olarak seçildi. Güvenliği ve konforunun yanında fazlasıyla “havalı” olmasıyla lüks yaşam tarzı marka ruhunu taşıması ve sürüş keyfiyle, sadece kadınların değil, erkeklerin de gözdesi olacak!..

Bir çok kişi, Alman Cabriolet’lerden daha iyi olabilir mi, diye şüpheyle baksalar da, bu otomobilin içine binmeden ve onunla kısa da olsa bir gezintiye çıkmadan kimse karar vermemeli!.. Sürücü koltuğu ve direksiyonun araca biniş ve inişte size karşılayıp uğurlamasından bir Zen bahçesinde olduğunuzu akla getiren kapı içi dekoruna, Lexus’un lüks detayları özgünlüğünü vurguluyor.

Etkileyici ve benzersiz olmaya çalışan Lexus, mantık idealleri yüzünden sıkıcı olabilen Japonların aslında uzun yıllar beklettiği abartılı LF-LC konsepti kadar gösterişli olarak üretilmeye başlandı. Cesur fikirlere genellikle izin verilmeyen otomotiv dünyası için Cabrio LC, tam bir şans!.. 

Turbosu ve SuperCharger’ı olmayan doğal emişli motorun eski nesil kükreyen ve gürleyen büyülü sesi, 4.000 devirden itibaren bu şık Japon’u enerji dolu bir SuperSport’a çeviriyor. 

Geçmişin efsanevi karbon şasili ve 10 silindirli LF-A’den sonra belki de Japonların her anlamda çekici tek otomobili, Toyota’nın Amerika pazarı için geliştirdiği 2UR-GSE motor ailesinden, çap ve stroğu 94,0 x 89,5 mm olan, 4.969 cc’lik 90 derecelik V8 motorunun 7.000 devirde 464 beygir gücü ve 4.800 devirde 530 Nm’lik maksimum torkuyla Alman AMG ve M’lerine kafa tuttuyor. Üstelik saatte 50 kilometre hızla giderken bile 15 saniyede açılan dört katmanlı kumaş tavanıyla tüm bu performansının fırtınasını yaşatarak…

Diğer tarafta 2,1 ton ağırlığındaki bu Gran Turismo Cabrio, Coupé tipine göre daha fazla güçlendirilmiş bir üst gövdeye, gövde altında magnezyum ve aluminyumdan çapraz bağlantılara, V şeklinde bir dikmeye ve ek kaynak noktalarına sahip. Ayrı kaza anında arkadan yukarı fırlayan takla barlarını da unutmamak lazım…

Hassas direksiyon tepkileri için yapay değil, hatasız çok keskin diye yorumluyor, onu kullanma şansına kavuşmuş olan uzmanlar… Yumuşak ve doğrudan yönlendirmeyle yeterli geri bildirimle çalışan suspansiyonun, dinamizm için sürücüsüyle uyumunda stres yaratmayan, temiz ve akıcı bir sürüş sağlaması methediliyor. 

Konsolun üstündeki klasik bir döndürme koluyla seçilen sürüş modları ve 10 ileri DirectShift otomatik şanzımanıyla güvenle oynayabileceğiniz bir Toyota mühendisliği ustalık eseri!.. Manuel moda geçildiğinde vites değiştirmenin tümüyle sürücüye bırakılması, yani vites küçültmenin ve motor devri sınırına ulaşıldığında bir sonraki vitese geçişin olmaması, sadece devir kesicinin devreye girmesi de, bu otomobilin tam bir “sürüş” oyuncağı olduğunu akla getiriyor…

Yumuşak fakat vücudu sarıp tutan, havalandırmalı veya ısıtmalı koltuklarının ense hizasında, Lexus Climate Concierge denilen tam otomatik açık hava klima sistemiyle direksiyon ısıtmasının yanında yumuşak bir ipek fular etkisi yaratan sıcak esinti için fön çıkışlarıyla soğuk havalarda bile tavanı açık gezebileceğiniz LC 500 Convertible, sahil kıyılarındaki gösterişten çok, sanki sadece virajlı pitoresk dağ yolları için düşünülmüş. 

Forje bağlantı çubuklarına ve titanyum silindirlere sahip 5.0 litrelik motorunun, emme supaplarının daha uzun açık kalmasıyla taze gazı genleştirip soğutan ve yanma odasında oksijen içeriğini yükselterek termal verimliliği artıran Atkinson ekonomi döngüsüne ek olarak, aynı zamanda istenildiği anda 7.100 devirlere kadar nefes nefese çıkması da, Japon motor mühendisliğinin zirvesine işaret ediyor.

Mekanik grafikli dijital göstergelerinde 270 km/h kadar yüksek hızları gördüğünüz anda aniden fren yapmanız gerektiğinde bile önde altı pistonlu monoblok ve arkada dört pistonlu kaliperlerle ters G yaratan deselerasyonu başlatan ve hızlanması kadar yavaşlatması da zevkli olan bu Lexus, gaza yeniden yüklendiğinizde opsiyonel Torsen sınırlı kaymalı diferansiyeliyle çevirme kuvvetini asfalta bire bir aktarabiliyor. Hatta, Coupe versiyonundaki değişken oranlı dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olmadan, ondan daha keyifli bir arkadan itişli sportif sürüş vaadiyle…

Arkaya kimse oturmayacaksa kullanılabilen bir petek dokulu rüzgar perdesi ve arka koltuk başlıkları arasındaki türbülansı kesen şeffaf polikarbonat rüzgar deflektörüne kadar detaylarındaki çok yüksek kaliteli işçilikle de otomobil severlerin iştahını kabartan bu “lezzetli” Japon, uzun yıllardır gördüğümüz en karakterli keyif otomobillerinden biri. 

Bu arada ön koltuk başlıklarındaki hoparlörlere entegre edilmiş, rahatsız edici frekanslardaki gereksiz gürültüleri kesen aktif ses kontrol sistemi ANC’nin sadece motorun güçlü çalışma sesini bir ses jeneratörüyle kabin kısmına taşıması gibi “petrolhead” ayrıntılara da sahip olan LC 500 Convertible’ın tavanı kapalıyken farklı açıkken farklı akustik yaratan Mark Levinson Hi-End surround müzik sistemi, Head-Up ön cama sürüş verilerini yansıtma sistemi, yüksek performans için arkada enine amortisörler ve karbon kapı eşikleri gibi Touring performans paketi de sunuluyor. Fakat, LC’nin çevik ve kullanışlı standartının iyi kullanım özellikleri ve özenle ayarlanmış şasisini daha fazla modifiye etmeye gerek var mı, emin değiliz…

Uzunluğu 4.760, genişliği 1.920, yüksekliği 1.350 ve dingil mesafesi 2.870 mm olan bu iri Cabriolet’nin tavanı açıkken 149 litreye daralan bagajına yetmez diyecekseniz, arka koltukları yolcu için değil valizleriniz için kullanabilirsiniz… Fakat, 21 inçlik jantlarındaki önde 245/40 R ve arkada 275/35 R Michelin Pilot Super Sport lastiklerin üzerinde 80-120 km/h ara hızlanmayı 2,9 saniyede ve 100-0 km/h ani duruşu 34,7 metrede yaşarken açıkta eşyalarınızın durmasını ve Avrupa’da 118.000 Euro ödeyeceğiniz bu güzel otomobilin içinde rahatsız olmak istemeyeceksiniz!..

Etiketler: Lexus LC500 V8 convertible topless cabriolet cabrio Pilot Sport Mark Levinson Hi-End surround Head-Up Climate Concierge DirectShift Gran Turismo 2UR-GSE WWCOTY Super Sleek Japan

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Büyük Dacia Sürprizi Jogger

Lodgy ve MCV'lerin yerine daha büyük daha gösterişli, hatta Stepway'lerin ötesinde Duster esinlenmesiyle daha OffRoader görünümle Extreme paketiyle 7 koltuklu yeni Dacia Jogger, tamamen yeni TCe 110 benzinli ve ECO-G 100 LPG'li motorlarının ardından otomatik şanzımanlı 140 HP'lik Hybrid sistemli de olacak.

Süper Elektrikli GMC Hummer

Yengeç yürüyüşüyle gezeceğiniz arazide haritalama bile yapabileceğiniz, yeni Amerikan sivil taktik arazi aracı, Pick-Up şeklinden sonra şimdi de SUV formunda HMMWV ve Hummer efsanelerini geleceğe taşıyor… Hatta, 830 HP ve 15.600 Nm torklu elektrik sistemiyle santral jeneratörü gibi yeni görevler de edinerek…

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...

Aston Martin V12 Speedster

Geçmiş, günümüz ve gelecek, nasıl bir araya getirilir?.. Q by Aston Martin’in sıra dışı bir tasarım, mühendislik ve sanatçı el işçiliğiyle mi?..