FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Panamera Turbo S

05 Kasım 2013 23:51
Panamera Turbo S
Tweet It! Facebook

“570 beygir gücündeki yeni Panamera Turbo S, uzun dingil mesafeli Executive versiyonunun içinde, "Kim sürücü koltuğuna oturacak?" kavgasını başlatıyor.”

Yenilenen Panamera'nın en üst şekli Turbo S, eski halinden 20 HP ekstra ile geliyor.
4.8 litrelik V8 motorunun yeni çift turbo'sundaki basıncın 120'den 140 bar'a çıkarılmasıyla 6.000 1/min devirde 570 beygir gücüne ulaştırılmış olan Panamera Turbo S, normal Turbo'ya göre 50 HP ve hatta 911 Turbo S'e göre bile 10 HP daha fazla güçlendirilmiş!..
Eski haline göre laksimum tork değerinde de 50 Nm daha fazla kuvvetlenen Panamera Turbo S, 2.250 ile 5.000 devir aralığında 750 Nm'yi dümdüz bir çizgide hediye ediyor. Overboost fonksiyonuyla maksimum torkun 800 Nm olabilmesi ise, başka bir sürpriz!..

Maksimum hız için 310 km/h'nin konuşulduğu ve 0'dan 100 km/h'ye 3.8 saniyede gerçekleşebilmesinin yanında, çift debriyajlı 7 ileri robotize PDK şanzımanıyla tüm bu performansa hükmedebilmek, en amatör sürücünün bile en iyi hızlanmayı yaşayabileceği Launch Control fonksiyonu ve tüm bunların yanında yüzde 11 oranında çok ciddi düşük 11.5 lt/100 km'lik yakıt tüketimi de, Panamera Turbo S sürücülerinin keyiflendirecek özellikler... CO2 salımının da 239 gr/km'da kaldığını da belirtelim...

2014 model Panamera Turbo S'in tasarımındaki küçük değişikliklerin altındaki aktif şasi kontrol sistemi PDCC,
PTV Plus değişken diferansiyel kilidi, karbon seramik fren diskleri, aktif suspansiyon sistemi PASM, pnömatik suspansiyen sistemi, tümüyle elektronik yönetilen şanzıman, 20 inçlik 911 Turbo II jantlardaki  önde 225/40 ve arkada 295/35 lastikler, Sport Chrono paketinin bu 4 kapılı Porsche'ye en sportif karakteri verebilmesi de, çok önemli farklılıklardan...

Diğer yanda aluminyum ve karbon fiber gibi ayrıntılarını opsiyonel olarak gösteren yeni Panamera Turbo S, lüks ve şık kabin içine en yakışan versiyonunu ise normal 2.92 metrelik halinden 15 santimetre daha uzun 3.07 metre dingil mesafesine sahip Executive olarak yollara çıkarıyor... Arka koltuk yolcularına 12 cm'lik daha fazla diz mesafesi sunan bu uzun kasa Panamera, 420 HP'lik 4S ve 520 HP'lik Turbo versiyonlarının satışlarını da etkileyebileyebilir. Çünkü, eğer "yüksek" Cayenne istenmiyorsa "alçak" 4 kapılı olarak Panamera'ya bakılmaya başlanmalı... Bunun da en geniş kabin içi ve en üst performans "yüklü"sü de, Turbo S!..

Etiketler: Porsche Panamera Turbo S PASM overboost Sport Chrono Executive

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..