FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Süper Golf

10 Mayıs 2013 12:04
Süper Golf
Tweet It! Facebook

“Volkswagen'in Avusturya'daki Wörthersee "tuning" buluşmasında gösterdiği Design Vision GTI konsepti, tam 503 HP ve maksimumda 560 Nm!.. Yani, bu bir Süper Golf!..”

Her yıl Mayıs ayında Avusturya Wörthersee'de GTI Tuning'çilerinin düzenlediği organizasyona Volkswagen özellikle büyük önem veriyor... Bu yıl, bir Golf Cabriolet'yi "çıraklarına", Design Vision GTI concept'ini ise "ustalarına" hazırlatan VW, yine o küçük Alp gölünün kıyılarından tüm dünyaya "haber" olmayı başardı...

Güncel Golf VII GTI baz alınarak hazırlanmış olan bu süper Golf konsepti, yeni forma sahip LED farlarının gerisinde basık yapısıyla dikkat çekiyor... Audi R8'e benzer katlanmış bir kanat gibi duran dev yan "blade" kanalı ve "bağımsız" C-sütunu, yepyeni arka tamponu ve 20 inçlik jantlarıyla bu konsept, tüm Golf tarihinin en çılgın modifiyesi gibi duruyor... Lastikler ise önde 235, arkada 275'lik olarak seçilmiş...

Sürücüye dönük hazırlanmış cockpit'te karbon fiber konsolun Alcantara kaplaması ise çok şık duruyor... Göstergelerin dijital olması, sportif bir direksiyon simidi ve Porsche Cup esprisindeki kapı kollarının yanında vites topuzunun hemen önünden kolayca ESP'nin kapatılabilmesi ve yangın söndürme sistemini açılabilmesi, bu Süper Golf'ün "yarışçı"lığını tamamlıyor... Hele, arka koltukların yerine konulmuş olan X şekilli çapraz taşıyıcı, aracın rijidliğinin de maksimuma çıkarıldığını kanıtlıyor...

Kırmızı bir çizginin, ön panjurdan farların üstüne çekilmiş olmasını ise, aracın saf GTI "çizgisi" olarak kabul ediyoruz!..

Motor olarak da TSI serisinin "süper" şeklini gösterilirken, bur benzinlide direkt enjeksiyonun Turbo ile buluşmasının zirvesi sergileniyor...  Twin Turbo 3.0 litrelik V6 TSI motorunun 503 beygir gücü ve 560 Nm'lik maksimum torku da, bu abartılı görünümün gerçek sebebi... Bir çift kavramalı DSG şanzıman ve dört teker çekiş sistemiyle 3.9 saniyede 0-100 km/h akselerasyonunu tamamlayan ve 300 km/h maksimum hıza çıkan bu Süper Golf, "keşke, sadece bir konsept olmasa" dedirtiyor!..

Bir pist yarışçısı gibi görünen bu Süper Golf, kalp atışlarımızı hızlandırırken, ilk bakışta fark edilen VW Tasarım Şefi Klaus Bischoff yönetiminde Marc Lichte, Andreas Mindt and Philipp Romers imzalı modifikasyonun 71 mm daha geniş, 57 mm daha alçak ve 15 mm daha kısa gövdesi olduğunu da söylemeliyiz... Ortadan motorlu Bentley-W12 motorlu Golf W12-650'den sonra orijinal GTI'ın olabilecek en abartılı hali olan bu Design Vision GTI, gerçek üretime girer mi, diye sorarsanız, "hayır" deriz; fakat, bu konseptin, ayrıntılarıyla Golf VIII hakkında fikir verdiğini de söyleyebiliriz...

Etiketler: VW Volkswagen Golf VII 7 design vision GTI Wörthersee tuning modifikasyon modification

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..