FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Polo GTI Sürprizleri

19 Eylül 2014 17:28
Polo GTI Sürprizleri
Tweet It! Facebook

“Küçük Polo’ya yeni manuel şanzıman ve daha büyük bir yeni motor koyan Volkswagen, rakiplerinin sportif seçeneklerindeki “downsizing” trendine karşı çıkıyor!..”

Volkswagen, müşterilerden gelen yoğun istek üzerine Polo GTI’ın çok yakında bir manuel şanzımanı olacağına dair söz vermişti…

Ve şimdi “facelift” Polo GTI ile 6 ileri manuel şanzıman standart oldu ve 7 ileri DSG, opsiyonel olarak sunulmaya başlandı…

Fakat, bundan da önemlisi 180 HP’lik 1.4 litrelik TwinCharger yani hem Turbo hem de Supercharger’lı motoru yerine artık modifiyesi de daha kolay yapılabilecek VW’nin EA888 motor ailesinden 1.8 litrelik tek Turbolu motor geldi!.. 192 beygir gücündeki bu motorla Polo GTI artık rahat rahat MINI Cooper S ile birlikte “kalkabilecek”!.. Bu arada maksimum tork da yüzde 30 oranında yükseltilerek Ford Fiesta ST’nin ara hızlanmaları “sollanabilecek”!.. Böylece 320 Nm ile Fiesta ST’den 0.2 saniye daha çabuk olarak 6.7 saniyede 0-100 km/h hızlanması da cabası!.. Hatta CO2 salım değeri de 139 gr/km’de kalarak!..

Opsiyonel olarak sunulmaya başlanan Golf ve Scirocco’daki gibi adaptif suspansiyon ise, Polo nesillerinde bir ilk!.. İki ayrı "sertlik" modunun kullanılabileceğini müjdeleyebiliriz.

Bu yıl yenilenen standart Polo gibi aynı görsel değişikliklere sahip olan GTI, panjurunun altındaki kırmızı şerit, yeni sportif tamponlar, tartan trimli koltuklar, yeni bir direksiyon simidi, yenilenmiş göstergeler ve bilgi sistemi ile dıştaki yeni spoylerler gibi farklılıklar ise elbette abartılmadan GTI’a özel olarak da eklenmiş. LED farlar ve tek tuşla gaz pedalı tepkisini keskinleştiren ve direksiyona ağırlık ekleyen Sports Performance Kit de, isteğe bağlı olarak sunulacak!..

Yeni nesil rakipleri gibi daha ekonomik ve daha küçük motorlu olmak yerine, daha donanımlı ve pahalı, hatta daha büyük motorlu olmayı göze alan Volkswagen’i, bu kararından ötürü kutluyoruz!..

Paris’te sergilenecek 208 HP’lik Peugeot 208 GTi’ın 30 yıl özel modeli, Seat Ibiza Cupra, Renault Sport Clio 200 ve 240 HP’lik özel modifiyeli Ford Fiesta ST gibi seçenekleri, 3 ve 5 kapılı olmaya devam edecek olan Polo GTI’ın karşısında görmeyi heyecanla bekliyoruz!..
WRC yarış araçları küçülmeye devam ettikçe “hot hatch” piyasası yeniden “ateşleniyor”!…

Yeni Polo GTI'ın video'ları henüz yayınlanmadı... Gelinceye kadar asıl iki efsane, Golf GTI ve Polo R WRC video'larını keyifle seyredebilirsiniz...

Etiketler: VW Polo GTI hot hatch B-segment küçük hızlı schnell speed Paris EA888 Turbo Volkswagen WRC

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..