Renault Mégane E-TECH Electric
Tweet It! Facebook
06 Mart 2022 17:54

Renault Mégane E-TECH Electric

“İspanya'nın Costa del Sol sahil yollarında ilk kez kullandığımız Megane’ın tam elektriklisi, tüm ayrıntılarında Fransız kimliğini vurgulayan bir elektrikli kompakt seçenek. Fakat, bildiğimiz tüm Renault’ların çok daha üstünde premium özelliklerle şaşırttığını da itiraf edelim.”

Son 10 yılda 400 binden fazla elektrikli otomobil üretmiş olan Renault markası için elektrikli araçlar yeni bir konu değil… Fakat, otomotivin son dönem “EV”rim’iyle onlar da voltajı yükseltiyor. 

Bugüne kadar satılmış tam elektriklilerinin kat ettiği 10 milyar "elektrikli-kilometre"nin birikimiyle, belkide bu “0 emisyon” işine son anda giren markalardan çok daha tecrübelilerler. Aslında Renault Grubu’nun bu konuda şu anda Avrupa'da pazar lideri konumunda olması, ikinci nesil elektriklilerin doğacağı “Renaulution” stratejisinin ve Renault'nun en son "Nouvelle Vague" atılımının zeminini sağlamlaştırıyor. Enerji geçişlerine yepyeni ivme kazandıracak olan asıl öncü modelleri ise, Mégane E-TECH %100 Electric olacak. 

2019 yılının Morphoz konsepti ve 2020’nin Mégane eVision prototipinin ardından üretim şeklini Eylül ayında Paris’e gidip incelemiş idik. Şimdi ise, 2022 Mart ayında İspanya'nın güneyindeki aknedinz sahil şeridinde artık gerçek yol sürüşlerine çıkarıyoruz.

CMF-EV platformu üzerinde geliştirilmiş olan bu Fransız C-segmenti elektriklisi, tasarım, südürülebilirlik ve çok yönlülük açısından sınırları zorlamayı hedeflemiş.

Yeni “Nouvel’R” logosunu taşıyan ilk Renault olarak da Mégane E-TECH Electric, markanın dönüşümünü temsil ederken, logonun gerisinde ise bildiğimiz tüm Renault özelliklerini adeta modern bir lükse çeviren özellikler dizilmiş. Kabin içinde gösterge panelini ve multimedya arayüzünü aynı ünitede bir araya getiren devasa OpenR ekranı ile Sizleri karşılayan bu yeni Renault dünyasına şaşırdığımızı itiraf edelim. 

Yepyeni elektrikli Mégane, Renault Grubu'nun yeni sanayi merkezi, Fransa'nın kuzeyindeki EV araçlarının Avrupa üretim merkezi Douai ”ElectriCity” bantlarından ön camında Fransa’nın sembolu horoz figürüyle çıkacak.

ZOE, Twizy, Kangoo E-TECH Electric ve Master E-TECH Electric ve Twingo E-TECH Electric'in ardından bu kadar farklı ve şık bir Mégane’ın gelmesi, markanın elektrikli mobilite eğilimindeki ciddiyetini kanıtlıyor. Renault’nun ayrıca sattığı araçların bataryalarından topladığı veriler, dayanıklılık ve müşteri ihtiyaçlarının belirlenmesi anlamında mühendislik ve tasarım iyileştirmelerini kolaylaştırdı ve somut stratejik avantajlar elde etti. 

Böylece Mégane E-TECH Electric, yeni dünyanın “araçların hizmet olarak” kullanılacağı “VaaS çağına uygun son teknoloji ürünü yazılım ve optimize edilmiş bağlantı içeren donanımla hazırlanmış ve geleceğin ekosistemine uygun akıllı şarj yetenekleriyle donatılmış. Araçtan şebekeye “V2G” geriye dönük bir enerji kaynağı olarak bile kullanılması düşünülmüş. Ve bataryaların ikinci ömürleri ve geri dönüşümleri de Flins Re-Factory ve Veolia-Solvay tesislerinde değerlendirilmesi planlanmış. 

Google ile geliştirilen ve Android Automotive OS tabanlı yeni OpenR ekranı ve OpenR Link yeni multimedya sistemindeki her kullanıcının profilinin seçilmesi, yerleşik sesli asistanı ve My Renault uygulamasıyla araç kullanmak, daha da etkileşimli ve proaktif bir deneyim haline getirilmiş.

Tüm döşemeleri yüzde 100 geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış olan bu Alt Orta Sınıf modelin kullanım ömrünün sonunda yüzde 95'inin yeniden geri dönüştürüleceği ön görülüyor.

Tamamen elektrikli araçlara özel platformundaki daraltılmış motor bölmesi ve kompakt EV motor parçalarının yanında genişletilmiş dingil mesafesi ve aracın dört köşesine yerleştirilmiş tekerleklerle oluşturulan ek hacim, dış tasarımın daha çekici yapılabilmesini, kabin içinin daha ferah ve yenilikçi olmasını sağlamış.

300'den fazla yeni patentle motor, şarj sistemi, batarya, ısı yönetimi, mimari ve akustiği, 26 yıllık Mégane tekniğini bizlere unutturacak gibi… Hatta sürüş keyfi, konfor, rahatlık, kokpit ve bagaj hacminde eskileri sollayacak. Alışık olmadığımız boyut-alan oranı ve bir elektrikli otomobilin tüm olağan faydaları gibi yeni çekici özelliklerle E-TECH Electric’li Mégane’ın isminin bile farklı olması gerektiğini düşündük.

Mikro-optik LED ışıkları, yuvarlak omuz çizgileri, ön tampondaki yan hava menfezleri, kilit açıldığında otomatik olarak dışarı çıkan kapı kolları, ilk göze çarpan farklılıklar.

Dingil mesafesi 2,70 m ve uzunluk için 4,21 metre seçilmiş. Azaltılmış çıkıntılarıyla ise, adeta bir SUV havasına girmiş olan hatchback formunu bir çok kişi CrossOver nitelendirecektir. 

Sadece 11 cm kalınlığındaki daha fazla nikel ve daha az kobalt içeren LG'nin lityum-iyon NMC (Nikel, Manganez, Kobalt) ile 600 Wh/L yoğunluğa ulaştırılmış zemindeki 395 kg’lık bataryasının ağırlık merkezini düşürürken tüm ve dış oranları iyileştirdiği de fark ediliyor. 1,50 m yüksekliği ise, aslında basık bir araç olmadığının da kanıtı. 

20 inçlik büyük jantları, alt tarafta koruyucu şeritler ve çamurluk davlumbazları, yüksek bel çizgisi, tavanın alçalan çizgisi, geniş raylar ve arkanın gizli kapı kolları, aslında bir Coupé havası da yaratmış. 

Dört seviyeli rejeneratif optimize edilmiş frenleme ile 160 kW'a kadar çalışan ve 0-100 km/h’ye sadece 7,4 saniye vaadindeki senkron EESM motoru da, Fransa'daki Cléon fabrikasından 145 kg ağırlığında 130 HP 250 Nm ve 218 HP 300 Nm seviyelerinde eklenecekmiş. 300 km menzil için her biri 24 hücreli 8 modüllü 40 kWh ve 470 km’ye kadar da 12 modüllü 60 kWh batarya paketleri, yenilikçi enerji yönetim sistemleri ve çok sayıda şarj çözümü ile sunuluyor. Ultra hızlı DC istasyonda yarım saatte 300 kilometrelik menzile kadar şarj edilebilecek olan bu ultra modern Renault, geceleri ev tipi “wallbox”ın 7,4 kW performansıyla 8 saatte 400 km menzile doğru da “doldurulabilecek”.

Internete bağlanarak trafik ve park gibi çevresinde olup biteni fark edecek bilgisayarları, sesle kumanda ile kabin içindekilere her türlü haber ve eğlence sunması, şu an için 3. seviye otonom sürüş imkanı, aktif sürüş asistanı ve güvenlik sistemleriyle kullanımı kolay, yaşam döngüsü boyunca daha az kirlilik yayacak en modern Fransız stili elektrikli otomobil. 

Sürdürülebilir mobilite için; kullanırken CO2 salmayacağını ve fısıltı kadar sessiz motoru sayesinde rotanız boyunca kimseyi rahatsız etmeyeceğinizi bilmek, her gün kirlenen ve gürültüsü artan dünyamız için kesinlikle gerekli!..

Albüm

diğer haberlerden

Haber Başlığı

Ioniq 6 Streamliner

Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

Togg CES 2022 Çıkarması

Togg, dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2022’de Consumer Electronics Show geleceğe bakışını vurgulayan ‘Transition Concept Smart Device’ adını verdiği akıllı cihazıyla dünya sahnesine çıktı. Murat Günak liderliğinde Pininfarina stratejik ortaklığıyla tasarlanıp, Turkish Cargo uçağıyla ABD’ye getirilen otomobil, Togg DNA’sında bulunan stilistik özelliklerin korunduğu, dinamik ve yenilikçi bir fastback...

 
CarsNews.TV
Sizlere otomobil ve otomotiv dünyasındaki tüm yenilikleri Dünya ile aynı anda, hatta bazen herkesten önce, getirme iddiası ile açılmış yepyeni bir medyadır. Otomobillerin geleceği, otomotivin sırları ve sürüş keyfini en iyi ve en doğru şekilde görebileceğiniz ve tutkunu olacağınız bir bilgi merkezi!.. Aylık ve haftalık yazılı basın ile onbinlere, TV ile yüzbinlere ulaştıktan sonra; artık milyonlara ulaşabilmek gerekiyor!.. Bu arada Sizlerle bire bir buluşabilmek de fazlasıyla önemli!.. O sebeple CarsNews.TV, tüm sosyal medyanın haber kaynağı ve belki bir danışma hattı olacak!.. Elbette, sadece otomobiller ve hareketlilik kavramı etrafında!..

PROUDLY MEMBER OF

Autobest

KARDEŞ PORTALIMIZ

Kobitek

CARSNEWS.TV, Okan ALTAN ve Teknoart Bilişim İşbirliğiyle yayınlanmaktadır.