FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Robot Otomobiller Geliyor

13 Temmuz 2013 01:41
Robot Otomobiller Geliyor
Tweet It! Facebook

“Bosch 61. Otomotiv Basını Toplantısı'nda ilk kez gördüğümüz, markalarla birlikte geliştirilen en yeni teknolojiler, geleceğin otomobillerinin ne kadar robotlaşacağı hakkında fikir veriyordu.”

Bosch'un en yeni teknolojileri:

eClutch

Sürücü gaza basmadığında elektrikli debriyaj vitesi boşa alır. Bu, yakıt tüketimini yüzde 5 gibi önemli bir oranda azaltır.

iBooster

Elektrikli aktarma organları ve sürücü destek sistemlerinin gelecekteki tüm ihtiyaçlarını karşılayan yenilikçi bir fren güçlendiricisidir. iBooster elektromekanik olarak çalışır ve motordan herhangi bir güç çekimi gerektirmez. Bu, yavaşlama ve elektrikle sürüş esnasında herhangi bir engel olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, bu teknoloji yüksek seviyede enerji geri kazanımı sağlar ve bu sayede aracın elektrikle sürüş mesafesini artırır. Ayrıca iBooster yıldırım hızı ile fren basıncı oluşturduğundan ve fren mesafesini kısalttığından, tüm sürücü destek sistemleri için ideal bir yardımcıdır. 

Geri kazanım destek sistemi (BRS)

Bosch bu sistemle, orta ölçekli araçlara dönük bir ana hibrid sistemi sunmaktadır. Jeneratör sistemin temel bileşenidir: Yüksek voltajı sayesinde aynı zamanda yeni 48-volt araç elektrik sistemlerinin altyapısı olarak hizmet verir. BRS sistemi iki net avantaj sunar: Öncelikle, vitesin boşa alınmasını sağlar ve bu da yakıt tüketimini azaltır. İkinci olarak, daha yüksek performans sayesinde geleneksel jeneratörlerden çok daha iyi olan rejeneratif fren sistemini kullanır. Böylece, yüzde 7'ye varan oranlarda yakıt tasarrufu sağlar. 

Hidrolik Hibrid

Bu yeni sürüş çözümü frenleme enerjisini bir basınç akümülatörünün içinde depolayabilir. Bu enerji daha sonra bir hidrolik motor tarafından itme gücüne dönüştürülür. Bu işlem yakıt tüketimini ortalama yüzde 30, hatta şehir içi sürüşte yüzde 45'e kadar azaltır.

GM CUE baş ünitesi

Bosch bu sürücü bilgilendirme sistemini General Motors ile birlikte geliştirdi. Sistem, açık kaynak yazılımı kullanır ve doğal ses girişiyle kontrol edilir. Sürücüler sistemle diğer yolcularla konuştukları rahatlıkla konuşabilir. Bu sistem ilk olarak Cadillac ile seri üretimde kullanıldı ve daha sonra bunları Chevrolet, Buick ve Opel izledi. 

Motosiklet güvenliği

Yeni ön ABS sistemi ön tekerleğin frenlerini kontrol eder. Sistem, dünyanın mega şehirlerindeki iki tekerlekli araçlar için çok daha düşük maliyetle ek güvenlik sağlar. Son teknoloji motosikletlerde, MSC stabilite sistemi sürücü bir virajı dönerken ve buna göre gerekli müdahaleyi yaparken bile mümkün olan en iyi yavaşlama seviyesinin belirlenmesini sağlar.

Stereo video kamera

2014'te Bosch bu stereo kameranın seri üretimine başlayacak. Tek bir sensör yaya güvenliği için otomatik acil fren sistemini tetikler – Sistem, örneğin sokakta oynayan bir çocuğun aniden caddeye fırlaması durumunda devreye girer.


Etiketler: robot Bosch elektronik electronic safety güvenlik handling yol tutuş park gelecek future prototip prototype

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..