FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Romanyalı Ford

28 Mayıs 2013 01:58
Romanyalı Ford
Tweet It! Facebook

“AutoBest 2013 ünvanına sahip B-Max'ın üretildiği Ford Romanya Craiova tesislerinin asıl gücü, Fox ve Sigma motorları... Bu arada 100.000'inci B-Max de artık bantlardan indi!..”

Romanya Avrupa Birliği'ne girmeden önce eski nesil fabrikalarla doluydu ve elbette yedek parça tedarik zinciri de eski nesil sistemlerden oluşuyordu. Dacia'nın Renault ile nasıl bir değişim yaşadığı ortada… Fakat, Romanya'nın artık bir AB ülkesi olmasıyla, yolların inşa edilmesi ve altyapının baştan aşağı yenilenmesi gerçekleşirken, otomotiv için de Doğu Avrupa bölgesinin yeni endüstri merkezi olma yolunda gelişimi de başladı. Avrupa Birliği içinde olmasına rağmen halen ACEA Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği verilerine göre, işçilik ücretleri başlığında, dünyanın en ekonomik otomotiv üretim noktası olmaya devam eden Romanya, özellikle Ford için yeni bir ilgi alanı olmuştu.

1976 yılında Romanya hükümetiyle Citroen'in ortaklığında kurulan Cariova otomobil fabrikası, 1994 yılında Daewoo'nun ortaklığına geçmişti. Yılda 125 bin otomobil ve 200 bin motor üretilen bu tesis, 2006 yılında Daewoo markasının Avrupa'da otomobil işinden çekilmesiyle "boşa" çıkmıştı. 2008 yılında bu dev Craiova fabrikasına gelen Ford, incelemelerini tamamladıktan sonra Romanya hükümetinin yüzde 72.4 hissesi için sadece 57 Milyon Euro ödedi… Önce, Ford Otosan Gölcük'ten giden mühendis ve ustaların eğitmeye başladığı Romen çalışanlar, 2009'da ilk iş olarak Transit Connect'leri üretmişlerdi. 2010 yılında da Automobile Craiova SA'nın yüzde 100 sahibi olan Ford, fabrikanın yenileme çalışmalarını hızla tamamlayıp, dünyanın en modern otomobil üretim tesislerinden birini ortaya çıkardı ve Craiova"ya adeta çağ atlattı!.. 2012 Nisan ayında Fox adındaki 1.0 lt Ecoboost Turbo motorlarının üretimine başlanan Craiova'da Haziran ayından bu yana da B direği olmayan B-Max'ler üretime girdi. Son iki yılını 3 bin eski ve 600 yeni çalışanının motivasyonu ve modern üretim eğitimiyle geçiren Ford yöneticileri, FQOSS (Ford Quality Operating System and Safety) sistemini de Craiova'ya yerleştirmeyi başandılar. Yepyeni bir tam otomatik Press Shop, esnek üretim yapabilen tam robotize Body Shop, 3 WET denilen en gelişmiş Paint Shop, Trim&Final denilen modern son montaj kısmı, motorlar için blok-kapak-krank makine bölümü ile Ford'un Romanya'daki bu üretim merkezine yatırımının 1 Milyar Euro'ya ulaştığı da açıklanıyor!.. Ayrıca en modern üretim teknikleri ve tam 360 robotun tam kapasite çalışmasıyla otomobil üretim kapasitesinin yılda 300 bine ve motor üretim kapasitesinin de yılda 350 bine çıkabileceği söyleniyor. Şu an için saatte 30 araç üretme hızında ilerleyen fabrikanın "dünyada tek" olan bir özelliği de fabrika duvarları içinde tedarikçilere üretim yeri vermiş olması!.. Craiova şehrinin etrafındaki tedarikçilerin yanında üretime anında yetişen Kirchhoff, BBB, Kautex, Siemens Yazaki, Faurecia-Emcon, Lear, JCI, Magna, Cooper Standard gibi dev markalar Ford bayraklı dev tesisin içine yerleşmişler. Gövde parçaları, tampon içleri, birleşim parçaları, yakıt tankı, kablolar, egzost soğuk ucu, koltuklar, tampon ve boyalı dış parçalar, yakıt ve fren bağlantıları Ford içindeki Ford olmayan tedarikler… Fabrikanın hemen dışında 150 kilometrelik bir alanda ise üretim için gerekli diğer tüm yan sanayi de yerleşmiş durumda. Yani, Detroit'ten tam bağımsız olarak üretimi kesintiye uğramadan ilerleyebilecek bir sistem oluşturulmuş. 

Bükreş'in 260 km batısındaki Craiova'da önce iki vardiya olarak başlayan B-Max üretimi, Batı Avrupa'daki düşük talep nedeniyle şimdilik tek vardiyaya düşmüş. Fakat motor üretimi ise tek vardiyadan iki vardiyaya çıkarılmış… Bu sebeple de otomobil üretimindeki çalışanların motor üretiminde de çalışabilmesi eğitimi sağlanarak, yine pek benzeri olmayan bir esnekliğe ulaştırılmış olan Ford Craiova, yeni "çağ"ının 4 yılı tamamlanırken, 500 işçinin bulunduğu motor kısmında Sigma serisi 1.5 EcoBoost benzinli motorun da üretimine 2012 Ocak ayında başladı!.. Otomobil üretiminde de şimdilik 60 bin adetle 2012 yılını kapatan Ford Craiova, 2013'te pazar şartları genişlemezse üretimini 105 bin adetle sınırlayacak!.. Fakat, B-Segmenti yeni bir modelin üretime gireceği de konuşulan Craiova'nın tam kapasitesinin 3 misli olabileceğini de unutmamak lazım!..

Ford Craiova, bu kadar kısa bir sürede bizim Ford Otosan'ın çok ciddi bir rakibi olmuş durumda!..

İşte, eski bir fabrikanın çok ciddi bir fırsat olarak değerlendirilmesi ve ultra modern bir tesise çevrilip, yepyeni bir otomotiv üssü yaratılması!..

 

Bu yazı, 7 Aralık 2012 tarihli AutoShow dergisinde de yayınmlnmıştır.

Etiketler: Ford motor Romanya Craiova B-Max Fox Sigma Ecoboost FQOSS

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Yol Güvenliği İçin

AutoBest jüri üyesi uluslararası otomotiv gazetecileri ve FIA Başkanı Jean Todt'un uzun yıllardır Birleşmiş Milletler Yol Güvenliği Özel Elçisi çalışmalarına destek veriyor...

G22 BMW 4 Coupe

BMW 4-Serisi Coupé G22 kasa koduyla nihayet yüzünü gösterdi... 11HP'lik Mild Hybrid destekli 374HP 500Nm M440i xDrive hali bile, M4'ü aratmayacak kadar dinamik...

Small Utility Vehicle Nivus

Volkswagen Brezilya'da SUV havasında, fakat sportif Coupe formunda teknoloji zengini küçük bir CrossOver hazırlanmış... Polo zeminindeki bu ekonomik SUV "Small Utility Vehicle", 2021'de Avrupa ve Türkiye'ye de gelecek.

6 Serisi GT de

5GT'lerin ismi 4 yıl önce 6-Serisi Gran Turismo olmuştu... Eski 6'lar da artık 8-Serisi... Fakat, önemli olan bu 6GT, artık sadece SUV ya da SW sevmeyen aileler için...

2021 2 kapılı E-Klasse

E-serisi gibi Üst Orta Sınıf bir otomobilin Coupe ve Cabriolet formları, hem konfor, hem kalite, hem tasarım ve hem de performans olarak olabilecek "en iyi"yi sunmalı... Mercedes, yine şaşırtmadı ve 2021 için bu keyif otomobillerinde maksimumunu gösterdi!..

BMW 5 Life Cycle Impulse

BMW G30 5 Serisi Sedan 7. neslinde güncelleme... Yeni farlar, daha vurgulu böbrekler, 8kW boost kapasiteli 48V Mild Hybrid, vs... Yeni BMW 5 Serisi Türkiyeyde; 170HP'lik 1.6lt 520i ve 252HP 2.0lt 530i xDrive benzinliler ile 190HP 2.0lt 520d xDrive dizel olarak gelecek...

4 Kişilik Gemera

Gemera, Koenigsegg ekstrem performansının ailecek yaşanması için hazırlanmış en çılgın İsveçli!.. Üstelik Koenigsegg'in ilk kez konfor ayrıntılarına sahip, fakat yine de 400km/h'lik büyük modeli!..

Absolut Jesko

En hızlısının daha da hızlısı nasıl yapılır?.. Savaş uçaklarının kuyrukları, otomobile taşınırsa işe yarar mı?.. Koenigsegg Jesko'sunun hızını artırmak ve daha da aerodinamik yapabilmek için yatay dev arka kanat yerine F-35'lerdeki gibi çift dik sivri arka "yüzgeç" deniyor...