FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Söz Sözdür

13 Ağustos 2014 00:41
Söz Sözdür
Tweet It! Facebook

“Jaguar, 1963 yılında verdiği sözü tutuyor ve 12 adet üretilmiş Jaguar Lightweight E-Type prototype'ı 18'e tamamlıyor!..”

Jaguar Land Rover’ın yeni Special Operations ünitesi, “yeni” Lightweight E-Type prototype’ını ortaya çıkardı… 

Pebble Beach antika otomobil sergisi için özel olarak, 51 yıl önceki “orijinal”e bire bir sadık kalınarak yeniden üretilen çok özel çok hafif “yeni” E-Type, 1963 yılında Jaguar’ın bunlardan 18 adet üreteceğini açıkladığı günlerin heyecanını yeniden başlatıyor…

Yarım asır öncesinde sadece 12 adet üretilen bu efsanevi “hafif” E-Type’ı, şimdi Jaguar, adeta sözünde durarak, sadece 6 adet üretip 18’e tamamlıyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu iş aslında hiç de kolay bir çalışma değil!.. Jaguar, bir tarafta modern materyal ve teknik, diğer tarafta da 50 yıl öncesinin eski üretim metodlarını dengede tutmaya çalışıyor… 

Fakat, tüm zorluklara rağmen JLR Special Operations’ın işini çok iyi bilen usta çalışanlarıyla bu müthiş "Car Zero" prototype’ı hatasız şekilde hazırlayabildiler…Monokok gövdesi, çıkarılabilir tavanı, motor kaputu, kapıları ve yakıt deposu tümüyle elde aluminyumdan üretilen bu “güzellik”in içinde ise Connolly deri koltuklar, ağaçtan oyma direksiyon simidi, aluminyum vites topuzu ve işlenmiş şalterleri, adeta birer sanat eseri…

Yine aluminyumdan 3.8 litrelik motor ve üçlü Weber karbüratörlerinin 340 beygir gücü ve 380 Nm’lik maksimum tork sağlaması, dudak uçuklatıyor!.. 4 ileri kısa oranlı manuel şanzımanı ise, bu “hafif” E-Type prototipinin en kısa sürede hızlanmasına yardım edecek!.. 

Üretilecek tüm 6 “hafif” prototipin birer yarış otomobili olarak satılacak olması ve klasik otomobil yarışlarında kullanılabilmesi için FIA homologasyonuna uygunluğu da, ayrı bir sürpriz!..

En son sürpriz ise, bu çok özel otomobille aynı isimde yine çok özel Bremont saatlerinin de hazırlanmış olması!..

Geçmişin tasarımlarının ölümsüzlüğü ve günümüz tasarımlarının sadece geçmişe benzemeye çalışmalarına, çok iyi iki örnek!..

Etiketler: Jaguar Lightweight E-Type prototype prototip JLR british racing race yarış aluminyum Weber Connolly special klasik FIA historic Pebble Beach dizayn design tasarım otomobil car auto automobile araba

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!..

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..