FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

BMW'nin turfanda Z4'ü

10 Mayıs 2013 00:41
BMW'nin turfanda Z4'ü
Tweet It! Facebook

“BMW, yeniden "tazelediği" Z4 ile 2013 yaz sezonunu erkenden açtı… Z4'lerin "rüzgarlı zirvesi" sDrive35is, 3.0 lt V6 çift turbo motoruyla tam 340 HP!!!”

Uzun burun, kısa arka ve BMW mühendisliğinde bir "üstsüz"!..
BMW Z4, klasik roadster görünümünün altında en modern otomobil tekniği saklıyor.
Fakat, bildiğimiz ve alıştığımız BMW'nin benzersiz roadster karakteri, bu "tazeleme" içinde hiç değişmemiş.
Oysa, 25 yıl önceki Z1'in başdöndüren "yeni" duruşu, Z3 ve sonra Z4'te bizleri sarhoş etmeyi başaramamıştı…
Şimdi de, "yeni Z4" denildiğinde, özellikle alt yapısında büyük değişiklikler bekledik…
Ancak, farlar ve arka stoplar dışında "yeni" bir Z4 ile kaşılaşamadık… 

Z4'ün prensipte değiştiği tek nokta 156 HP'lik yeni baz motoru…
Yeni Valencia Orange metalik boya da, Z4'ün "yeni"likleri arasında…
Siyah ve gümüşi renkli sert tavan da yenilenen opsiyon listesine konulmuş…

BMW, "bu klasik üstü açık iki kişilik konsept üzerinde yepyeni bir keyif" olarak "yeni" Z4'ü sunuyor.
Keşke, Z3'teki gibi kumaş tavan seçeneği yeniden ortaya çıkarılsaydı… 

Fakat, "taze" Z4'teki en ciddi yeniliğin, artık 40 km/h hıza kadar hareket halindeyken bile 19 saniyede kapanan tavanının olması olduğunu söylemeliyiz. 

Kapalıyken, sanki bir prototip klasmanı pist yarış aracı gibi duran Z4, kabin içi de gölgede kalınca, tam bir adrenalin makinesi içinde olduğunuzu hissettiriyor!..

Büyük bir değişiklik yapmak yerine ayrıntılarında önemli "düzeltmeler" yapılmış olan "taze" Z4, örneğin Design Pure Traction isminde yeni bir kabi içi paketiyle sunuluyor. Kapı içlerindeki Alcantara döşeme, koltuklardaki ralli şeritleri, konsoldaki pütürlü metal plakalar, oldukça farklı bir ambiyans… BMW nihayet parlak aluminyum veya plastik ya da ahşap ve karbon fiber gibi kaplamalara bir seçenek ortaya çıkarmış… Bu pütürlü metal kaplamalar, gerçekten iyi bir fikir!..

Z4'ün 18i olarak isimlendirilen yeni giriş versiyonundaki TwinPower Turbo teknolojili 2.0 litrelik 4 silindirli motoru, 184 HP'lik 20i şekline göre Almanya'da -3.000 Euro'luk çok daha ekonomik bir fiyat etiketine sahip oluyor. 156 beygir gücü ve 240 Nm'lik maksimum tork, bu 1.5 tonluk "üstsüz" için aslında fazlasıyla yeterli bir performans sunacaktır!.. 6 ileri manuel ya da 8 ileri otomatik şanzımanıyla 7.9 saniyelik 0-100 km/h akselerasyon ve 221 km/h'lik maksimum hız, Sizi rahat rahat gezmeye götürecektir!..

Diğer yanda ise, yine bir 2.0 litrelik 4 silindirli 245 HP'lik 28i ve 3.0 litrelik 6 silindirli 306 HP'lik 35i de, Z4'ün seçenekleri arasında tutulmaya devam ediyor…

Taze kuşkonmazların artık olgunlaştığı Bavyera baharında sürüş eğlencesi için test sürüşlerine çıkarılan "taze" Z4, sDrive35is "zirve" seçeneği idi… Normal Z4'lere göre 6 mm daha alçak olan bu en üst seviye sDrive35is, elektronik kontrollü amortisörlerle adaptif suspansiyon sistemiyle de donatılmış… 6 silindirli 3.0 litrelik çift turbo bu gerçek BMW "üstsüz"ü tam 340 beygir gücüyle, tavanı açık araç sürme keyfinin aslında nasıl bir heyecan ve zevk olduğunu bizlere yaşattı… M'leri hatırlatan müthiş motor sesi, yerinde durmayan sürekli ileri atılmak isteyen, BMW'ye yakışan gerçek Z4, bu 18 inç jantlı sDrive35is idi!.. Sport modunda, egzostun bir ralli otomobili gibi "patlayarak" gürlemesi ise, bizlere çok gereksizce, sürekli tam gaz ve sonra aniden gazdan "kalkma" yapmamıza neden oluyordu… 7 ileri çift kavramalı şanzımanına rağmen saçma şekilde yakıt harcıyorduk, fakat o güzel egzost melodisiyle eğleniyorduk… Hele ki, virajlı Bavyera köy yollarında ani hızlanma ve ani yavaşlama ile dinamizmi denerken… Motor sesi ve ardından "tekleme"lerin egzostu doldurması… İşte, eğlence!..

Artık, yaz gelebilir!..

Bu Z4 sDrive35is izlenimi, AutoShow dergisinin 6 Mayıs 2013 tarihli baskısında da yer almıştır...

Etiketler: BMW Z4 is sDrive rodster hard top CC üstsüz

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..