FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Subaru BRZ JDM

19 Ağustos 2013 21:03
Subaru BRZ JDM
Tweet It! Facebook

“Subaru, 2014 model "S" ve "RA" versiyonlarının yanında, şimdilik sadece Japonya pazarına sunulacak olan "STi' logolu BRZ'sini satışa çıkarıyor... Sınırlı sayıda üretilecek olan bu "tS by STi" BRZ'lerin GT şekli ise, müthiş görünüyor.”

2014 model yılı otomobiller teker teker ortaya çıkarken, Subaru BRZ bazı ekipman ve teknik geliştirmeler ile hafifçe yenilendi.

Fakat, asıl önemlisi; sadece Japonya'da satılacak "tS by STI" limited edition versiyonunu da gösteren Subaru, BRZ'nin şasi, aerodinami ve tasarımında daha birçok "doğru" modifikasyonun yapılabileceğini, dünyadaki tüm "tuning"çilere gösteriyor olması!..

BRZ'nin normal şeklinin yenilikleri arasında "S" version, omuz çizgisinin altında aerodynamik bir body-kit anlamına geliyor. 

"RA" versiyonlarında ise önlerde ventile fren diskleri ve Torsen sınırlı kaymalı diferansiyeli olduğundan bahsediliyor. 

BRZ "tS by STi" ise, konsept şekliyle Temmuz ayında gösterildikten sonra şimdi Ağustos sonunda Japonya'da satışa çıkıyor. 

BRZ tS by STi ile Subaru, "flat-four" motorundan ekstra performans çıkarmasa bile, biri normal diğeri GT olmak üzere iki farklı paket sunuyor.

Her biri 250'şer adet üretilecek olan bu iki "tS by STi"dan standart tS, BRZ'nin yol tutuşunu ve görünümünü geliştiriyor.

18 inçlik gümüşi aluminyum alaşım jantlar, 225/40 ZR18 Michelin Pilot Super Sport lastikler, Brembo frenler, modifiye bir yeni sportif suspansiyon, daha geniş çaplı bir krank mili ve ayarları yeniden yapılmış VDC (Vehicle Dynamics Control) sistemi sunuyor. Ön altta daha belirgin bir spoiler, STi logoları, Alcantara döşenmiş sportif koltuklar, yeni bir direksiyon, vites topuzu veya otomatik vites kulbu ve göstergelerin tasarımının yanında aluminyum yan eşikler ve motor çalıştırma düğmesi, bu standart "tS"in "süs"leri…

GT paketinde ise, siyah renkli 18 inçlik jantlar, arkada ayarlanabilir bir kuru-karbon kanat ve ön koltukların Alcantara döşenmiş olmasının yanında Recora yapımı olması dikkat çekiyor.

Scion, Toyota ve Subaru'nun bu üçlemesinde, şimdiye kadar çok sessiz kalan BRZ'nin bu "tS by STi' atağı, umarız Türkiye'ye de gelir… Öncellikle de "kanatlı" GT haliyle!..

Etiketler: Subaru Scion Toyota BRZ GT86 FR-S sport sportif GT tS STI STi tS by STi japon japan

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

488 GT Modificata

Pistlerden yollara, fakat bazen yine pistlere... Ferrari, otomobilleriyle oyun oynamak isteyenler için GT3 ve GTE yarışlarındaki 488 GT'lerin bile daha modifiyeli fakat sivil şeklini ortaya çıkardı...

1000 HP Ferrari SF90 Spider

Ferrari’nin ilk hibrit ve “üstü açılır hard top” modeli, aynı zamanda seri üretime alınan 1.000 beygirlik en güçlü “havalı” modeli...

Bugatti Bolide sivil LMP1

0-400 km/h hızlanmasında 12,08 saniye ve 0-500 km/h zamanı olarak da 20,16 saniye gibi performans?!.. Böyle bir deliliğe gerek var mıydı?.. Evet, otomobil piramidin zirvesi için gerekliydi!..

Lincoln Nautilus Tazelemesi

Lincoln’ün “sessiz uçuş” diye adlandırdığı konforunda hazırlanmış, facelift döneminin bile öncesinde yenilenen Nautilus modeli, gerçek deri ve gerçek ahşap pahalı detaylarıyla artık çok daha şık.

Yeni S Maybach

Karşınızda, 2019'da 12.000 adet satılmış ABD, Çin ve Avrupa'da ultra zenginlerin, yönetici Arap ailelerinin, Türkiye'de orta seviye siyasilerin 5,5 metrelik makam aracının yeni şekli... Yeni Z223 Mercedes S-Class Maybach üzerinde en çok hoşumuza giden özellik ise, tarihe karışmadan önceki son V12 BiTurbo...

İkinci Nesil Subaru BRZ

BRZ, Subaru’nun en eğlenceli sürüş vaadeden otomobili olarak çok sevilmişti… Şimdi ikinci neslinde de geliştirilmiş performans ile saf sürüş keyfi sunan ulaşılabilir bir spor otomobil olmaya devam edecek… Fakat, kötü haber; bu yeni şekli, ne Avrupa’ya ne de Türkiye’ye gelecek!..

Rekortmen Tuatara

Amerikalılar, 5.9 litrelik twin turbo V8’iyle 1.774 beygir gücündeki SSC Tuatara ile Dünya Hız Rekorunu Avrupalılardan geri aldı!.. Bir çok rakip marka bu rekora itiraz etse de, Tuatara resmen 500 km/h hız barajını geçmiş oldu!..

MegaWatt Lotus Evija

Her biri 368 kW’lik 4 elektrik motorlu, 18 dakikada tamamı dolan 70 kWh bataryalı, 1471 kW sistem gücüyle 9 saniyenin altında 300 km/h hıza ulaşan, 1.680 kg ağırlığında 1.88 milyon Euro’luk bir “ultra” İngiliz... Lotus Evija, dünyanın en güçlü seri üretim otomobili sıralamasında şimdilik zirvede!..