FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Tavansız TT ve TTS

25 Eylül 2014 02:34
Tavansız TT ve TTS
Tweet It! Facebook

“TT ve TTS olarak sadece 2.0 litrelik motorlarla yollara çıkmaya hazırlanan Audi roadster'ı, ön yüzünden yeni tavan materyaline, çok sayıda üstünlüğe sahip...”

Paris Mondial de l’Automobile otomobil fuarı, sadece Fransızların değil tüm markalar için çok önemli bir gösteri merkezi!..

Neredeyse herkesin en önemli yeniliklerinin sahne alacağı Paris salonlarına, pek geniş olmasa da arka koltukları ve metal tavan yerine açılabilir kumaş tavana sahip, yani üstsüz, roadster Audi TT de geliyor!..

50 km/h hızlara kadar 10 saniye gibi gerçekten çok hızlı bir şekilde üstünü açan ya da kapatabilen yeni iki kişilik Audi TT roadsterın çok renk seçeneği olan bu kumaş tavanı çok katlı özel bir materyalden hazırlanmış. İçindeki iskeletten mekanizmasına magnezyum, aluminyum, çelik ve plastik bulunan bu tavanın 3 kg daha hafifleyerek 39 kg olmasının altı çiziliyor…

Asıl ilginç olan ise 50 litre büyüyerek 280 litreye ulaşan bagaj kapasitesi!.. Üstelik tavan açılıp koltukların arkasındaki aluminyum rafına yerleşince, artık bagaj da daralmıyor!..

Tüm bu pozitif değerlerin yanında 4.177 mm boyundaki yeni TT roadster’ın eski halinden 21 mm daha kısa olması da kafaları karıştırıyor!.. Diğer yanda dingil mesafesi de 37 mm daha uzun!.. 1.832 mm ile 10 mm daha dar gövdesinin 1.355 mm’lik yüksekliği de, eski haline göre 3 mm daha alçak!..

Fakat, Audi mühendis ve tasarımcılarının “ne yaptıklarını” çok iyi bildiklerine eminiz!..

Biri dizel ikisi benzinli üç farklı 4 silindirli Turbo motorla donanacak olan TT roadster, sadece önden çekerli olacak 184 HP 380 Nm’lik 2.0 lt TDI Ultra dizelle yola çıkıyor ve tüketimde 4.3 lt/100 km emisyonda 114 gr/km CO2 gibi şaşırtıcı değerler ortaya çıkarıyor!..

quattro olarak da sunulabilen 2.0 lt TFSI benzinlinin 230 HP 370 Nm potansiyeli göz doldururken; 0-100 km/h hızlanması 4.9 saniye olan 310 HP 380 Nm’lik TTS quattro, baş döndürüyor!..

6 ileri manuel ve çift debriyajlı 6 ileri S-tronic şanzımanla yollara çıkacak olan TT ve TTS roadster’ların Almanya başlangıç fiyatı, 37.900 Euro olacakmış…

Son olarak TT-RS’in 2016’da kendini göstereceğini de hatırlatırken, TT Coupe’lerin 4 kapılı bir seçeneğinin de düşünüldüğüne dair sektör dedikodularının artık fısıltılarda kalmadığını da belirtelim…

Etiketler: Audi TT TTS Roadster VW Gruppe group Ingolstadt Bayern Bavyera Bayern

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..