FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Huracán Super Trofeo Omologata

05 Aralık 2020 01:44
Huracán Super Trofeo Omologata
Tweet It! Facebook

“Nihayet caddeler için bir gerçek süper sporcu boğa homologe edildi!.. Lamborghini Huracán Super Trofeo EVO ve GT3 EVO yarış araçlarını hazırlayan Squadra Corse’nin motor sporları hünerinin en saf konsantrasyonu Huracán STO”

Çok başarılı gerçek yarış otomobili düşünün… Ve bunu, dünyanın en zorlu pistleri için yapılmış ayarlarla enkarnasyondan geçirip, plaka takıp trafiğe çıkabilecek şekilde yeniden yaratıyorsunuz… Sürücüsü, her gün normal yollarda bir yarış pilotu adrenalini yaşasın diye…

Super Trofeo ve GT3 yarış serilerinden elde edilen kapsamlı teknik çözümler ve tüm birikim, Huracán STO'da rafine edilmiş ve somutlaştırılmış.

Bildiğiniz gibi yarış otomobilleri limitlerin üstüne dayanıklı parçalarla üretilir… İşte aynı kompetisyon parçalarıyla ekstrem sert bir yarış otomobilinin yol versiyonu bu, Lamborghini Huracán STO…

Önce şasi ve gövdesine bakalım; aluminyum ve karbon fiber melezi şasi üstünde aluminyumdan ve büyük ölçüde kompozit malzemeden yapılmış dış gövdesi ve "Cofango" denilen ön kaputu da karbon fiberden üretilmiş.

Cofango, motor sporlarında zaman kazandıran bir erişim özelliği olarak, ön kaput, çamurluklar ve ön tamponun tek bir bileşenden oluşmasıymış. STO'nun arka çamurluğuna entegre edilmiş bir NACA hava girişi de, kısaltılmış kanalıyla statik basınç kayıplarını yüzde 30 azaltarak motorun daha rahat nefes almasını sağlıyor. Bu arada arkadaki “köpekbalığı yüzgeci”, özellikle viraj alırken STO'nun dinamik yeteneklerini geliştiriyor.

Artırılmış tekerlek izinin geometrisinde alüminyumdan “çekilmiş” çift salıncaklı daha sert burçlu suspansiyonda ayrıca çelik yaylar, özel viraj demirleri ve MagneRide 2.0 elektromanyetik kontrollü hidrolik amortisörler kullanılmış.

ESC yani elektronik stabilite kontrolünün kapatılabileceği ve ESC/ABS özelliklerinin değiştiği virajlı yollarda sürüş ve eğlence için STO, kuru asfalt ve pistteki en hızlı tur zamanları için programlanmış Trofeo ve ıslak asfaltta itiş kontrolünü, tork vektörlemeyi, arkadan direksiyonu ve ABS'yi optimize eden yağmur modu Pioggia olarak üç farklı sürüş modunun seçilebildiği ANIMA üzerinden ayarlanabiliyor.

Lamborghini’nin elektromekanik hidrolik direksiyon sisteminin arka tekerlekleri de açılandırarak yönlendirmesi ve daha doğrudan 13.4:1’lik sabit direksiyon oranı sunması, her an yarış ortamı yaşatma amacıyla, aracın pistle arasında daha yakın bir ilişki kurabilmesi için tasarlanmış. Sürücü, virajları daha hızlı geçerken, çıkışlarda tutuşu en üst düzeyde hissedecek ve yarışların düzlükler yerine virajlarda kazanıldığını yeniden yaşayarak hatırlayacakmış!..

 

Motor sporları DNA'sının fren sisteminde de görüldüğü önde 6 ve arkada 4 pistonlu aluminyum kaliperleri çalıştıran hidrolik çift devreli vakumlu servo üniteli fren sistemiyle maksimum fren gücü yüzde 25 ve doğrusal yavaşlama yüzde 7 arttırılmış. Geleneksel CCB'den dört kat daha yüksek termal iletkenlik sağlayan havalandırmalı ve çapraz delikli Brembo CCM-R karbon seramik disklerin önde 390x34 ve arkada 360x28 milimetrik çap ve kalınlıkları, gerilim direncini yüzde 60 yükseltmiş.

Önde 245/30 R20 ve arkada 305/30 R20 Bridgestone Potenza lastiklerin takılı olduğu merkezde tek bijonlu önde 8,5Jx20” ve arkada 11Jx 20” magnezyum jantlar da standart olarak sunuluyor.

Tüm bunlarla saatte 100 kilometre ile giderken aracın durdurulmasının 30 metrede ve 200 km/h-0 için 110 metrede gerçekleşeceği açıklanıyor.

Ve elbette sürücünün tam ensesinde keskin sesini duyacağı, 90° açılı V10 silindirli, 12,7:1 sıkıştırma oranına sahip IDS+MPI çift enjeksiyonlu 5.204 cc’lik 84,5 mm çap ve 92,8 mm stroklu, sürekli değişken emme ve egzost eksantrik mili ayarıyla 8.000 devirde tam 640 beygir gücünde kalibre edilmiş muhteşem bir atmosferik motora da sahip.

 

Üstelik 565 Nm maksimum torklu bu motorun Lambda düzenlemeli iki katalizörü sayesinde üçüncü seviye Euro6 emisyon normlarına uyduğunu da söyleyelim.

ANIMA tarafından değiştirilen vites karakterleriyle 7-ileri LDF çift kavramalı şanzımanında debriyaj ise 187 milimetrelik çift diskli tercih edilmiş. Viteslerin kapasitesi de, oldukça duyarlı ve aşırı hızlı değişim sağlamak için daha da artırılmış. Böylece azami 310 km/h sürat, 0-100 km/h hızlanmada 3,0 saniye, 0-200 km/h için 9,0 saniye garanti edilmiş. 

2.620 mm’lik dingil mesafesinin üzerinde 1.220 mm’lik yüksekliği, 1.945 mm genişliği ve 4.549 mm uzunluğundaki sivri gövdesi kuru olarak 1.339 kg ağırlığında… Diğer bir iddialı Huracan versiyonu olan Performante’ye göre 43 kg hafif olan STO’nun ön camı da yüzde 20 daha hafif bir malzemeden yapılmış. Titanyum yaşam kabini içinde Alcantara döşemeleri ve Lamborghini’nin Carbonskin kaplamalarından başka bir şey görünmüyor. Hatta, halı yerine bile karbon fiberden paspaslar kullanılmış. Yarış tipi koltukları da, kapı panelleri de, açma mandalları da tamamen en hafif karbon fiberden üretilmiş. Buradan da; bu en sert Lamborghini’nin ağırlık güç oranının 2.09 kg/HP olduğunu söyleyebiliyoruz. Gövdenin ağırlık dağılımı ise önde yüzde 41 arkada da yüzde 59 olarak düşünülmüş.

Akrapovič ile birlikte geliştirilmiş geleneksel paslanmaz çelikten yüzde 40 daha hafif titanyum alaşım arka çıkışlardan gelen gürlemelerle ardı ardına akselerasyon ve deselerasyon ile yanal G kuvvetleri başınızı döndürürken, araç içinde sizi dört noktalı emniyet kemerleri tutacak.

38 litrelik öndeki bagajına ancak yarışçı kasklarını saklayabileceğinizi ve 80 litrelik yakıt tankının bu İtalyan boğasının susuzluğuna ancak yeteceğini düşünüyoruz.

 

Evet; üç kez Daytona 24H ve iki kez Sebring 12H kupalarını kazanmış Huracán GT3 EVO’nun bu sivil şekli, en otantik sürüş hissini yaratmak üzere bilinen tüm spor otomobillerden daha üstün özelliklerle gerçek yarış mühendisliğinde geliştirilmiş, benzersiz bir Lamborghini!..

Bir yarış otomobilinin neşesi ve duygusuyla atan güçlü kalbi, üstün aerodinamik verimlilik, hafif malzemelerin kapsamlı kullanımı, milimetre hassasiyetinde direksiyon ve birinci sınıf fren performansı, Huracán STO'nun her yol sürüşünde pist keyfi sunmasını sağlacak.

Elbette; AB listelerine göre vergiler ve Ad Personam kişiselleştirme ekstraları hariç çeyrek milyon Euro karşılığında…

Etiketler: Lamborghini Huracán Super Trofeo Omologata STO cofango NACA shark fin MagneRide ANIMA CCM-R Potenza Akrapovič Ad Personam SuperSport

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

Renault Mégane E-TECH Electric

İspanya'nın Costa del Sol sahil yollarında ilk kez kullandığımız Megane’ın tam elektriklisi, tüm ayrıntılarında Fransız kimliğini vurgulayan bir elektrikli kompakt seçenek. Fakat, bildiğimiz tüm Renault’ların çok daha üstünde premium özelliklerle şaşırttığını da itiraf edelim.

Togg CES 2022 Çıkarması

Togg, dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2022’de Consumer Electronics Show geleceğe bakışını vurgulayan ‘Transition Concept Smart Device’ adını verdiği akıllı cihazıyla dünya sahnesine çıktı. Murat Günak liderliğinde Pininfarina stratejik ortaklığıyla tasarlanıp, Turkish Cargo uçağıyla ABD’ye getirilen otomobil, Togg DNA’sında bulunan stilistik özelliklerin korunduğu, dinamik ve yenilikçi bir fastback...