FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Ucuz Fakat Yeterli

27 Temmuz 2013 15:31
Ucuz Fakat Yeterli
Tweet It! Facebook

“Renault Nissan ittifakının yeni bebeği Datsun GO, nihayet yüzünü gösterdi. Ultra Low Cost Vehicle olarak, hem markası hem de müşteriler için düşük maliyetli bir otomobil olacak!..”

Artık, tüm söylentiler, farklı fikirler bitiyor!.. İlk yeni Datsun, hazırlandı!.. Markanın eski zamanlardaki gibi Toyota rakibi gibi olmasa da, Renault Nissan ittifakının yeni küresel kozu olarak, değişik ülkelerdeki değişik müşteri beklentilerini karşılamaya yönelik, değişik özellik ve tasarımlarla üretilecek olan Datsun, önce GO isimli minik hatchback'iyle dünyaya yeniden merhaba diyor.

Markalar birleştikçe, tedarikçilerle daha ucuza çalışabiliyor ve eski platformlar üzerine yeni "gövde"ler, çok daha kolay "yaratılabiliyor"!.. Renault Nissan ittifakının 30 yıl sonra yeniden canlandırılan "modern" Datsun projesi, ne ilk, ne de son!.. Fakat, Dacia ile müthiş bir tecrübe elde eden Fransız Japon ortaklığındaki grubun, Güney Kore'deki gibi Hindistan'daki iştiraklerine de yeni bir kapasite eklemesi hiç zor olmadı… Küresel faaliyetlerine yeni bir ekonomik dünya markası oluşturarak devam etmek isteyen Renault Nissan, marka olarak bir zamanların en güçlü markası Datsun'u seçmişti!..

Farklı ülkelerin, farklı beğeni ve ihtiyaçlarına göre tasarımı bile farklılaştırılacak, çok çeşitli donanım ve versiyonlarda üretileceği açıklanan GO, Renault Nissan ittifakının yeni ekonomik markası Datsun'un ilk yeni modeli oluyor.

Dacia'ya olan talebin zirveleri aşması nedeniyle, nitelik ve nicelik seviyeleri yükseltilen Dacia'nın altına yerleştirilecek olan "modern" Datsun'un bu ilk yeni modeli için 5.150 Euro'luk bir fiyat etiketi de öngörülüyor.

2014 ilk çeyreğinde Hindistan'da yollara çıkacak olan 5 kapılı hatchback Datsun GO'nun, daha sonra sedan şekliyle Rusya ve 3 kapılı ve bir de yeni Hyundai i10 tarzı yüksek tavanlı bir versiyonuyla Endonezya ve Güney Afrika'dan başlayarak, tüm dünyaya yayılması bekleniyor…

Gelişmiş ve satışların gelişmediği pazarların dışında özellikle Gelişmekte Olan Pazarlar'da büyük bir iddia ile yollara çıkacak olan Datsun GO, "global" markanın ilk "lokal" ürünü oluyor. 

Dacia Renault'nun alt markası olması gibi, Datsun'u da Nissan'ın alt markası olarak düşünmeye başlarken, Datsun yöneticileri, kendi müşterileri için "Risers" kelimesini kullanıyor. Yani geleceğe ümitle bakan, eski bir otomobil düşünmeyen, modern bir ekonomik fakat dinamik bir otomobil sahibi olmak isteyen, modern yaşam stillerine sahip olan yeni nesilden bahsediliyor…

Aynı zamanda gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerdeki optimist kitleler için Datsun'un tam uygun olduğu belirtiliyor. Ailelerini konfor ve güvenlik içinde gezdirmek isteyenler için… Yakıt ekonomisi derdi olmayan, klimasının yakıt sarfiyatı yaratmayacağı, sıkışık trafikte hantal kalmayacak, çocuklarla birlikte 6 kişiye (önde 3 kişi oturabilecek) bile yer sunacak olan Datsun GO, günümüzün en yeni iletişim teknolojilerini de küçük gövdesinde kullanıcılarına sunmaya çalışacak.

Önce 1.2 litrelik motor ve 5 ileri manuel şanzıman kullanılacak olan GO'nun 3.785 mm uzunluk, 1.635 mm genişlik, 1.485 mm yükseklik ve 2.450 mm dingil mesafesi ölçülerinin Nissan Micra ile benzemesi ise, herkesi şaşırttı… Çünkü yeni Datsun "minik"inin daha küçük olması bekleniyordu. İki önceki nesil Micra ve Clio'nun boyutlarının kullanılacağı düşünülürken, en yeni platformun deneneceğini kimse düşünmüyordu… Üstelik gerçekten modern ve kabul edilebilir bir tasarımla…

Yalın ve zor olamayn bir tasarım, sağlamlık, farklı ülkelerin beklediği donanım gibi ilkelerle hazırlanan ilk "modern" Datsun, tüm dünyadaki müşterilerin satın alacağı "ilk" otomobil olma iddiasını da taşıyor.

Bu sebeple de "boş" bir otomobil yerine, karakter sahibi, çevik, hızlı ve özgün bir stile sahip olması, yani kullanıcılarının mecbur kaldıkları için değil, beğendikleri için satın aldıkları bir otomobil olması hedeflenmiş olan Datsun GO, Renault Nissan ittifakının ve Carlos Ghosn'un en önemli "test"lerinden biri olacak!.. Yıllardır bahsedilen ULCV yeni ULTRA LOW COST VEHICLE projesi başarılmış olacak!.. Eğer, Carlos Ghosn'un "modern" Datsun'u, Louis Schweitzer'in yeni Dacia'ları kadar başarılı olabilirse, Fransız Japon evliliği rahat rahat devam edecek ve Ghosn'un emekliliği daha uzun yıllar "gelmeyecek"!..

Bu arada son olarak hatırlatalım; bu proje gibi, VW Grubu'da yeni çok ekonomik model/marka arayışını tamamladı ve marka ve logosunu satın aldığı Moskvich ile kendi ULCV'sini deneyecek!..

Datson GO yorumlarımız, 22 Temmuz 2013 tarihli AutoShow dergisinde de yayınlandı.

Etiketler: Renault Nissan Datsun Carlos Ghosn ULCV ultra low cost risers emerging

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..