FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Volvo'nun Ejderha Gücü

27 Mayıs 2013 20:15
Volvo'nun Ejderha Gücü
Tweet It! Facebook

“Volvo, baştan aşağı yenilediği otomobillerine "dragon" dövmesi yaptırıyor!.. Volvo'nun Yeni "Ejderha" Gücünün ardında Zhejiang Geely Holding Group ve yeni yöneticileri var.”

Yüzde yüz Volvo mühendisliğinde olacak olan XC90 için geri sayım devam ederken, geçtiğimiz yıl GM Avrupa'dan transfer ettikleri tecrübeli otomotiv yönetisi Alain Visser'in tecrübesine yepyeni olanaklar da tanımaya başladı. Visser'i Volvo Otomobilleri'nin pazarlama, satış ve müşteri ilişkilerinden sorumlu Başkan Yardımcılığı sorumluluğuna atayan marka, önümüzdeki yıllardaki büyük değişimi için şimdiden piyasanın en güçlü isimlerine "tam yetki" veriyor!..

Diğer tarafta; Volvo, satış noktalarını tam iki misline çıkarıyor. Lüks otomobil pazarındaki varlığını güçlendiriyor. Model çeşitliliğini üç misline çıkarıyor. Teknoloji ve mühendislik kabiliyetlerini de yükseltiyor. Nerede mi? Tabii ki, Çin'de!..

Fakat, oradaki bu gelişmeler, aslında 2016 yılına kadar markaya küresel anlamda yapılacak 11 Milyar Dolarlık yatırımların sadece bir parçasıyla gerçekleştirilecek…

Çin için artık "bizim en önemli yerel pazarımız" diyen Volvo yöneticileri, "burası artık bizim ikinci evimiz" diyerek de, Çin'e verilen önemin altını çiziyorlardı. 

Aslında sadece Volvo değil, benzer şekilde tüm lüks ve volüm markalar, Çin'deki varlıklarını, küresel varlıklarıyla eş değerde tutuyor… Volvo'nun farkı, ilk kez güçlü bir Batılı "premium" markanın  Çinlilerin finansmanıyla yeniden atağa geçmesi!.. 2010 yılında Zhejiang Geely Holding Group'un Ford Motor Company'den 1.7 Milyar Dolar'a satın aldığı İsveçli marka, satış bedelinin en az 5 misli bir bütçeyle kendini çok güçlü Almanların ligine yeniden sokuyor!..

Şimdilik ABD ve İsveç'ten sonra 47.150 adetle üçüncü büyük pazarı olan Çin için Volvo, 2020 yılına kadar 200 bin adetlik bir satış hedefi koyuyor.  Yeni yatırımların tamamlanmasının ardından küresel satışlarını bu yıla göre iki misline yani 800 bin adete çıkarmayı düşünen Volvo için, Çinli finansman da, Çinli müşteriler de, adeta bir "hazine"!.. 125 satış noktasının 5 yıl içinde 220'ye çıkarılabilmesi için, Amerikalı bayilerinin bile Çin'deki yeni Volvo showroom ve servislerini açmak üzere kendilerine teklifte bulunduklarını, açıklayan Volvo'nun Çin yönetimi, gerçekten akıllıca bir iş geliştirme atağına geçmişler…

Diğer yanda şu anda satılan 6 modelinin üstüne 6 yıl içinde 10 yeni model daha getirecek olan Volvo'nun, Çin'e özel çok lüks büyük sedanlarının yanında en yüksek teknolojilerle donanmış özel modelleri de olacakmış. Küresel pazarlar için ise, ayrıca Orta Sınıf ve V40 gibi küçük modeller de hazırlayan İsveçliler, tasarım departmanında, mühendislik ve ürün geliştirme bölümlerinde de rakip markalardan yapılacak transferlerle önümüzdeki 5 yıl içinde en az 5 misli bir "kalabalıklaşma" ön görüyorlar. İsveç'in yanında bu yeni "üs"lerinde dijital modellemeden kil modellemeye kadar herşeyi yapabilecekler; sadece Çin için değil küresel modellerine, artık çok önemli tüm yeniliklerin yeni Ar-Ge merkezlerinden çıkacağını söylüyorlar.

Çin hükümetinden yeni alınan onay ile, Çin'in güney batısındaki Chengdu ve kuzey doğusundaki Daqing şehirlerinde iki "sıfır kilometre" fabrika kurmaya başlayan Volvo, önümüzdeki 4 yıl boyunca Çin'de yapılacak üretimi ihraç edemeyecek olsa bile, Zhejiang Geely'den gelen müthiş bütçe ile 2017 ve sonrasında "10 ejderha" gücünde olacak!..

Sonuçta otomotivin küreselleşmesinde artık "memleket" bayraklarının öneminin kalmadığı ortada!.. Volvo'nun Çinli ve Jaguar Land Rover'ın Hintli finansmanlar ile nasıl dev adımlarla geleceklerini parlattıklarını fark edebiliyoruz!.. Çinle ortaklık yapan diğer tüm büyük ve küçük otomotiv gruplarının da, yeni ürün hazırlama konusunda nasıl rahat "nefes" aldıklarını da Pekin fuarındaki yeniliklerle gördük!.. 

Çin'in nakit gücünü, artık herkes, bir fırsat olarak kabul etmelidir!..


Bu Volvo yazısı, 4 Mayıs 2012 tarihli AutoShow dergisinde de yayınlanmıştır.

Etiketler: Volvo Geely Swedish China XC90 Visser İsveç Çin dizayn teknoloji güvenlik

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Sian Roadster Boğası

Hibrid teknolojisine hiper performans olarak bakan Lamboghini, müthiş bir tasarım ile V12 SuperSport’ların üst sınırlarında gezecek limited edition Sian Roadster sürprizini ortaya çıkardı…

İkinci GLA da geldi

Eski hali yükseltilmiş bir Hatchback diye eleştirilen Mercedes'in en küçük CrossOver modeli GLA, şimdi biraz daha küçük SUV gibi görünmek üzere yenilenmiş... İşlevsel, geniş iç mekân ve yüksek güvenlik özellikleriyle öne çıkan Yeni GLA, Türkiye'de Temmuz 2020 itibariyle 412.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı...

Tiguan Asıl Şimdi Oldu

R ve eHybrid sürprizleriyle Klaus Zyciora çizgilerinde Atlas Cross Sport'a benzetilerek, artık daha yakışıklı bir tasarıma kavuşturulan kompakt Volkswagen SUV’u Tiguan da, verimli ve yüksek performanslı TSI ve TDI motor seçenekleri, yeni nesil sürüş asistan sistemleri, dijitalleşen ön panel ve direksiyon kontrol kumandaları ile “I.Q. Light” teknolojisine sahip LED matrix ön farlarla yenilendi.

Zamane Efsane Defender

Şaşırtıcı derecede iyi ve çok rafine asfalt üstü sürüşe de sahip, fakat delicesine iyi off-road yapabilen, neredeyse kusursuz bir tasarım ve gerçek iş makinası olmak için gereğinden çok daha fazla aksesuar ile işte yeni Land Rover Defender

Yeni C4 Tüm Ayrıntılar

C Hatchback segmenti Avrupa’nın en önemli segmentlerinden biri ve Citroën, tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 ile bu segmente oldukça iddialı bir giriş yapıyor. Citroën DNA’sının yenilikçi özelliklerini ve üstün konfor seviyesini bünyesinde barındıran yeni modelimiz farklı müşteri beklentilerini karşılamak üzere tamamen elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneği sunuyor.

Ukala Bentayga

Bentley Beyond 100 iş geliştirme planı çerçevesinde tüm modeller baştan aşağı gençleştiriliyor... Şimdi ise sıra 5 yılda 20.000 adetten fazla üretilmiş ve markanın satışlarının yarısını oluşturan Bentayga'ya geldi...

Süslü Q5

Mercedes GLC ve BMW X3'ün bire bir rakibi Audi Q5, 2021 yılına biraz daha süslenerek giriyor... Arkasındaki organik efektli OLED ışıkları ve kabin içindeki yeni nesil MMI ise, asıl yenilikleri...

Şampiyon F-150

Ford Pick-Up’larının tümüyle elektrikli versiyonu olacak yeni büyük F-150 Raptor’unun Tesla Cybertruck ve GMC Hummer EV karşısına çıkmasına çok az kala; 43 yıldır Amerika'nın en çok satıyan motorlu aracı F-Serisi, 14. yeni neslinde ilk hibrid seçeneğiyle ortaya çıktı!..