FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Volvo'nun Ejderha Gücü

27 Mayıs 2013 20:15
Volvo'nun Ejderha Gücü
Tweet It! Facebook

“Volvo, baştan aşağı yenilediği otomobillerine "dragon" dövmesi yaptırıyor!.. Volvo'nun Yeni "Ejderha" Gücünün ardında Zhejiang Geely Holding Group ve yeni yöneticileri var.”

Yüzde yüz Volvo mühendisliğinde olacak olan XC90 için geri sayım devam ederken, geçtiğimiz yıl GM Avrupa'dan transfer ettikleri tecrübeli otomotiv yönetisi Alain Visser'in tecrübesine yepyeni olanaklar da tanımaya başladı. Visser'i Volvo Otomobilleri'nin pazarlama, satış ve müşteri ilişkilerinden sorumlu Başkan Yardımcılığı sorumluluğuna atayan marka, önümüzdeki yıllardaki büyük değişimi için şimdiden piyasanın en güçlü isimlerine "tam yetki" veriyor!..

Diğer tarafta; Volvo, satış noktalarını tam iki misline çıkarıyor. Lüks otomobil pazarındaki varlığını güçlendiriyor. Model çeşitliliğini üç misline çıkarıyor. Teknoloji ve mühendislik kabiliyetlerini de yükseltiyor. Nerede mi? Tabii ki, Çin'de!..

Fakat, oradaki bu gelişmeler, aslında 2016 yılına kadar markaya küresel anlamda yapılacak 11 Milyar Dolarlık yatırımların sadece bir parçasıyla gerçekleştirilecek…

Çin için artık "bizim en önemli yerel pazarımız" diyen Volvo yöneticileri, "burası artık bizim ikinci evimiz" diyerek de, Çin'e verilen önemin altını çiziyorlardı. 

Aslında sadece Volvo değil, benzer şekilde tüm lüks ve volüm markalar, Çin'deki varlıklarını, küresel varlıklarıyla eş değerde tutuyor… Volvo'nun farkı, ilk kez güçlü bir Batılı "premium" markanın  Çinlilerin finansmanıyla yeniden atağa geçmesi!.. 2010 yılında Zhejiang Geely Holding Group'un Ford Motor Company'den 1.7 Milyar Dolar'a satın aldığı İsveçli marka, satış bedelinin en az 5 misli bir bütçeyle kendini çok güçlü Almanların ligine yeniden sokuyor!..

Şimdilik ABD ve İsveç'ten sonra 47.150 adetle üçüncü büyük pazarı olan Çin için Volvo, 2020 yılına kadar 200 bin adetlik bir satış hedefi koyuyor.  Yeni yatırımların tamamlanmasının ardından küresel satışlarını bu yıla göre iki misline yani 800 bin adete çıkarmayı düşünen Volvo için, Çinli finansman da, Çinli müşteriler de, adeta bir "hazine"!.. 125 satış noktasının 5 yıl içinde 220'ye çıkarılabilmesi için, Amerikalı bayilerinin bile Çin'deki yeni Volvo showroom ve servislerini açmak üzere kendilerine teklifte bulunduklarını, açıklayan Volvo'nun Çin yönetimi, gerçekten akıllıca bir iş geliştirme atağına geçmişler…

Diğer yanda şu anda satılan 6 modelinin üstüne 6 yıl içinde 10 yeni model daha getirecek olan Volvo'nun, Çin'e özel çok lüks büyük sedanlarının yanında en yüksek teknolojilerle donanmış özel modelleri de olacakmış. Küresel pazarlar için ise, ayrıca Orta Sınıf ve V40 gibi küçük modeller de hazırlayan İsveçliler, tasarım departmanında, mühendislik ve ürün geliştirme bölümlerinde de rakip markalardan yapılacak transferlerle önümüzdeki 5 yıl içinde en az 5 misli bir "kalabalıklaşma" ön görüyorlar. İsveç'in yanında bu yeni "üs"lerinde dijital modellemeden kil modellemeye kadar herşeyi yapabilecekler; sadece Çin için değil küresel modellerine, artık çok önemli tüm yeniliklerin yeni Ar-Ge merkezlerinden çıkacağını söylüyorlar.

Çin hükümetinden yeni alınan onay ile, Çin'in güney batısındaki Chengdu ve kuzey doğusundaki Daqing şehirlerinde iki "sıfır kilometre" fabrika kurmaya başlayan Volvo, önümüzdeki 4 yıl boyunca Çin'de yapılacak üretimi ihraç edemeyecek olsa bile, Zhejiang Geely'den gelen müthiş bütçe ile 2017 ve sonrasında "10 ejderha" gücünde olacak!..

Sonuçta otomotivin küreselleşmesinde artık "memleket" bayraklarının öneminin kalmadığı ortada!.. Volvo'nun Çinli ve Jaguar Land Rover'ın Hintli finansmanlar ile nasıl dev adımlarla geleceklerini parlattıklarını fark edebiliyoruz!.. Çinle ortaklık yapan diğer tüm büyük ve küçük otomotiv gruplarının da, yeni ürün hazırlama konusunda nasıl rahat "nefes" aldıklarını da Pekin fuarındaki yeniliklerle gördük!.. 

Çin'in nakit gücünü, artık herkes, bir fırsat olarak kabul etmelidir!..


Bu Volvo yazısı, 4 Mayıs 2012 tarihli AutoShow dergisinde de yayınlanmıştır.

Etiketler: Volvo Geely Swedish China XC90 Visser İsveç Çin dizayn teknoloji güvenlik

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

488 GT Modificata

Pistlerden yollara, fakat bazen yine pistlere... Ferrari, otomobilleriyle oyun oynamak isteyenler için GT3 ve GTE yarışlarındaki 488 GT'lerin bile daha modifiyeli fakat sivil şeklini ortaya çıkardı...

1000 HP Ferrari SF90 Spider

Ferrari’nin ilk hibrit ve “üstü açılır hard top” modeli, aynı zamanda seri üretime alınan 1.000 beygirlik en güçlü “havalı” modeli...

Bugatti Bolide sivil LMP1

0-400 km/h hızlanmasında 12,08 saniye ve 0-500 km/h zamanı olarak da 20,16 saniye gibi performans?!.. Böyle bir deliliğe gerek var mıydı?.. Evet, otomobil piramidin zirvesi için gerekliydi!..

Lincoln Nautilus Tazelemesi

Lincoln’ün “sessiz uçuş” diye adlandırdığı konforunda hazırlanmış, facelift döneminin bile öncesinde yenilenen Nautilus modeli, gerçek deri ve gerçek ahşap pahalı detaylarıyla artık çok daha şık.

Yeni S Maybach

Karşınızda, 2019'da 12.000 adet satılmış ABD, Çin ve Avrupa'da ultra zenginlerin, yönetici Arap ailelerinin, Türkiye'de orta seviye siyasilerin 5,5 metrelik makam aracının yeni şekli... Yeni Z223 Mercedes S-Class Maybach üzerinde en çok hoşumuza giden özellik ise, tarihe karışmadan önceki son V12 BiTurbo...

İkinci Nesil Subaru BRZ

BRZ, Subaru’nun en eğlenceli sürüş vaadeden otomobili olarak çok sevilmişti… Şimdi ikinci neslinde de geliştirilmiş performans ile saf sürüş keyfi sunan ulaşılabilir bir spor otomobil olmaya devam edecek… Fakat, kötü haber; bu yeni şekli, ne Avrupa’ya ne de Türkiye’ye gelecek!..

Rekortmen Tuatara

Amerikalılar, 5.9 litrelik twin turbo V8’iyle 1.774 beygir gücündeki SSC Tuatara ile Dünya Hız Rekorunu Avrupalılardan geri aldı!.. Bir çok rakip marka bu rekora itiraz etse de, Tuatara resmen 500 km/h hız barajını geçmiş oldu!..

MegaWatt Lotus Evija

Her biri 368 kW’lik 4 elektrik motorlu, 18 dakikada tamamı dolan 70 kWh bataryalı, 1471 kW sistem gücüyle 9 saniyenin altında 300 km/h hıza ulaşan, 1.680 kg ağırlığında 1.88 milyon Euro’luk bir “ultra” İngiliz... Lotus Evija, dünyanın en güçlü seri üretim otomobili sıralamasında şimdilik zirvede!..