FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Toyota 2018 planları

11 Mayıs 2013 17:30
Toyota 2018 planları
Tweet It! Facebook

“Modüler ürün geliştirme anlayışı ve VW'nin MQB'sinden sonra, şimdi sıra Toyota'nın TNGA'sinde!.. Ofansif bir "oyun"a girişen Toyota, TNGA ile 10 Milyon adetlik barajı aşmayı planlıyor! ”

90'lı yıllarda 21. Yüzyıl piyasasında sadece bir iki otomotiv gurubu kalacağından bahsederdik… Şimdi ise, gruplar pek azalmasa da, otomobillerin platformları "bir iki"ye iniyor… Renault-Nissan'ın ortak modelleri ve VW'nin MQB'si, Toyota için çok iyi örnek oldular...

Belki ilk baştan bu yana defansif stratejilerle küreselleşen Toyota, Akio Toyoda ile ofansif bir yönetim sergilemeye başladı. Toyota, 4 yıl önce yaşadığı ağır krizinden ve ardından doğal felaketlerden sonra ancak toparlandı.

Akio Toyoda, "Futboldaki saha içindeki oyunu değiştirmek gibi, savunma yapmak artık bitti, artık saldırı formasyonuna geçiyoruz!" diyor.

Özellikle Ar-Ge yatırımlarına dikkat çeken Toyoda, markalarının bundan böyle çok daha hızlı büyüyeceğini iddia ediyor.

Toyota satışlarının en kısa zamanda 10 milyonu geçmesi gerektiğini belirten Akio Toyoda, rakiplerinin de benzer hedeflerini olduğunu hatırlatıyordu… Malum, VW Grubu 2018 yılı için 10 Milyonluk bir plan üzerinde yürüyor…

Bugüne kadar hiçbir otomobil şirketi yılda 10 Milyon barajını geçememişti!..

Fakat, Toyoda, geçtiğimiz hafta Lexus için yapılan pazarlama toplantısında bu eşiği  "TNGA" ile aşacaklarını söyledi.

TNGA, Toyota'nın yeni küresel mimarisi!.. Ortak parça ve platform kullanımı ile daha çok ve daha farklı modeli daha ekonomik üretebilme planı!..

Bu TNGA ürün geliştirme stratejisi çerçevesinde ilk modeller 2015 yılında yollara çıkmaya başlayacak. Ve ardı arkası kesilmeyecek!.. Çünkü, Toyota'nın tüm dünya üretiminin yarısını kapsayan, hatta Prius'ları bile kapsayan, 3 ayrı önden çekerli araç platformu, bu TNGA ile kaynaştırılıyor. Böylece bu modüler strateji, Ar-Ge mühendisliğinden üretim maliyetlerine yüzde 30'lara varan çok ciddi bir karlılık ortaya çıkarılabilecekmiş… Zaman ve para; yeni teknoloji hazırlığı, verimli üretim prosesi, sade tasarım, ayrıntılarda daha yüksek dikkat ve kalite ile kazanılabilecekmiş… Küresel tedarik zincirlerinin de, daha verimli çalışması ve daha ekonomik üretim yapabilmeleri sağlanacakmış…

Hedef ise, aynı platformu paylaşan değişik Toyota modellerinde kullanılan parçaların yüzde 80'inin "aynı" olmasını sağlamakmış!.. Diğer modellerde de bu parçaların dört birinin kullanılması, TNGA ile planlanıyormuş.

"Benzerleştirme, aslında yeni bir fikir değil, fakat biz bunu daha yüksek bir seviyeye çıkarmaya çalışıyoruz!" diyen Toyota yöneticileri, en iyi verim için gelecekte çıkacak araçların gruplarını ve piyasaya çıkış tarihlerini en doğru şekilde belirleme sürecindeler. Böylece mühendislikten benzer parçalarla üretime, çok büyük bir harita çiziyorlar.

Bu şekilde Toyota; Lexus, Amerika ve Japonya için Toyota, gelişmekte olan pazarlar için Toyota ve "Unit Center" olarak 4 ayrı grupta çalışmaya başlamış. "Unit Center", şanzıman ve motorlarla ilgili paylaşımda olacak olan teknolojilerin Ar-Ge'sini gerçekleştiriyor. Toyota Grubu'nun önümüzdeki 20-30 yılını şekillendirecek olan TNGA ve "Unit Center", böylece Akio Toyoda'nın en önem verdiği iki başlık haline geldi.

250 km/h hıza kadar çalışan yeni aerodinamizm merkezinin de artık bağlı olduğu bu başlıklar, Hino kamyonları ve Daihatsu ile Scion markaları için de hizmet verecekler…

"Sınırlı kaynaklara rağmen daha iyi otomobiller yapmalıyız!" diyen Akio Toyoda, bu büyük değişim ile Toyota'nın 10 Milyon Barajını aşabilmesine artık daha güvenle bakmaya başlıyor! Ve, "Ürettiğimiz en iyi otomobil budur, demek yanlıştır! Daha iyisini yapmayı arzulamalıyız! Bir sonraki modelimiz, en iyi otomobilimiz olacak!" diyerek, iddiasının altını çiziyor!..

Umarız, son yıllarda nihayet güzelleşmeye başlayan Toyota'lar, 90'lardaki gibi yeniden sıkıcı olmaya başlamazlar!..

Toyota TNGA haberi, 6 Mayıs 2013 tarihli AutoShow dergisinde de yayınlanmıştır.

Etiketler: Toyota MQB TNGA Unit Center modular modüler platform

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

488 GT Modificata

Pistlerden yollara, fakat bazen yine pistlere... Ferrari, otomobilleriyle oyun oynamak isteyenler için GT3 ve GTE yarışlarındaki 488 GT'lerin bile daha modifiyeli fakat sivil şeklini ortaya çıkardı...

1000 HP Ferrari SF90 Spider

Ferrari’nin ilk hibrit ve “üstü açılır hard top” modeli, aynı zamanda seri üretime alınan 1.000 beygirlik en güçlü “havalı” modeli...

Bugatti Bolide sivil LMP1

0-400 km/h hızlanmasında 12,08 saniye ve 0-500 km/h zamanı olarak da 20,16 saniye gibi performans?!.. Böyle bir deliliğe gerek var mıydı?.. Evet, otomobil piramidin zirvesi için gerekliydi!..

Lincoln Nautilus Tazelemesi

Lincoln’ün “sessiz uçuş” diye adlandırdığı konforunda hazırlanmış, facelift döneminin bile öncesinde yenilenen Nautilus modeli, gerçek deri ve gerçek ahşap pahalı detaylarıyla artık çok daha şık.

Yeni S Maybach

Karşınızda, 2019'da 12.000 adet satılmış ABD, Çin ve Avrupa'da ultra zenginlerin, yönetici Arap ailelerinin, Türkiye'de orta seviye siyasilerin 5,5 metrelik makam aracının yeni şekli... Yeni Z223 Mercedes S-Class Maybach üzerinde en çok hoşumuza giden özellik ise, tarihe karışmadan önceki son V12 BiTurbo...

İkinci Nesil Subaru BRZ

BRZ, Subaru’nun en eğlenceli sürüş vaadeden otomobili olarak çok sevilmişti… Şimdi ikinci neslinde de geliştirilmiş performans ile saf sürüş keyfi sunan ulaşılabilir bir spor otomobil olmaya devam edecek… Fakat, kötü haber; bu yeni şekli, ne Avrupa’ya ne de Türkiye’ye gelecek!..

Rekortmen Tuatara

Amerikalılar, 5.9 litrelik twin turbo V8’iyle 1.774 beygir gücündeki SSC Tuatara ile Dünya Hız Rekorunu Avrupalılardan geri aldı!.. Bir çok rakip marka bu rekora itiraz etse de, Tuatara resmen 500 km/h hız barajını geçmiş oldu!..

MegaWatt Lotus Evija

Her biri 368 kW’lik 4 elektrik motorlu, 18 dakikada tamamı dolan 70 kWh bataryalı, 1471 kW sistem gücüyle 9 saniyenin altında 300 km/h hıza ulaşan, 1.680 kg ağırlığında 1.88 milyon Euro’luk bir “ultra” İngiliz... Lotus Evija, dünyanın en güçlü seri üretim otomobili sıralamasında şimdilik zirvede!..