FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni BMW X5

29 Mayıs 2013 22:04
Yeni BMW X5
Tweet It! Facebook

“BMW X5, nihayet SAV olmaktan çıktı ve gerçek bir SUV olmaya başlıyor! Fakat, sDrive, yani arkadan itişli, bir yeni giriş seviyesine de sahip oluyor!..”

X5'lerin bu üçüncü nesli, bize göre artık bir SUV, BMW'ye göre ise halen bir SAV, yani Sports Activity Vehicle...
Yeni X5 ile tasarım, bugüne kadar Güney Carolina Spartanburg fabrikasında üretilmiş olan eskisini andırsa da, aslında bambaşka bir X5 ortaya çıkarılmış...
Çok iri farlar ve çok daha güçlü ve kalın duruş, BMW X5'i, yeni Range Rover'a yaklaştırmış...
Yani daha sportif değil, yaya koruması için yükseltilmiş ön kısmında 3 boyutlu gibi duran yeni ön panjuru, tam LED farları ve daha iri arka stoplarıyla daha şık bir duruşa geçmiş!..
Aslında en yeni 3-Serisi ile son X3'ün yeniliklerini bir araya getirip X5'in üstüne koyduğunuzda, karşınıza bu üçüncü nesil X5 çıkıyor!..
Bagajı elektrikli olarak artık hem açılan hem de kapanan yeni X5'in boyu da 29 mm uzamış!.. 5 mm daha geniş ve 14 mm daha alçak olan yeni kasanın ismi de F15 olmuş!.. Yeni ölçüler, uzunluk 4.886 mm, genişlik 1.938 mm, yükseklik 1.762 mm; fakat dingil mesafesi 2.933 mm ile aynı bırakılmış!..
Ambiyans için LED aydınlatma opsiyonu da sunulan yeni X5, 40:20:40 katlanan ikinci koltuk sırasıyla 650'den 1870 litreye kadar da bagaj hacmine ulaştırılmış. Ön kapı içlerinde 1.5 litrelik, arkalarda 1 litrelik su şişeleri de konulabilen çok sayıdaki yeni eşya saklama yeri de notlarımız arasında...
Limuzin mantığında arkada iki tek lüks konfor koltuğu seçeneğinin yanında 7 kişilik oturma düzeni seçeneği de olan yeni X5, ısıtmalı ve soğutmalı ön koltukları, 4 bölgeli iklim sistemi, Harman Kardon veya Bang&Olufsen müzik sistemleri, arka koltuklar için tablet stili ekranları gibi ekstralar, Luxury Line ve xLine paketlerinde yumuşak materyal, pahalı deri ve piyano vernikli döşeme ve kaplamalarıyla, fiyat etiketini de yükseltiyor. 
iDrive'ın 10.2 inçlik çok büyük ekranlı infotainment sisteminde artık ofis uygulamaları da bulunuyor. SMS ve e-mail'lerin okuyabilen sistem, internete bağlanıp Aupeo veya Napster ile 20 Milyan değişik müzik parçasını dinleme imkanı sağlıyor.
M Sport paketinde de, arkadaki Aero Blades ve Air Curtains'in daha çok vurgulandığı aerodinamik gövde kiti, sportif koltuklar ve sportif trimin yanında 19 inçlik dev jantlar ile M adaptif suspansiyona sahip olan yeni X5, normal şeklinde eski kasaya göre de 90 kg daha hafif!..


X5'in yeni kozları arasında sDrive var!.. Yanlış okumadınız, dört çekerli değil, sDrive!!! Amerika'da sDrive35i, Avrupa'da ise sDrive25d ile giriş versiyonlarını oluşturan yeni X5'lerin ilk arkadan itişlileri olacak olan bu iki versiyon, yüksek yapıya ne kadar yakışır, bilemiyoruz!.. Fakat BMW mühendisleri yaptıysa, fazla da endişelenmemize gerek yok!..

Elbette dört çekerli xDrive için yeni X5, arkadan itişli sDrive35i gibi aynı güçte 305 HP 408 Nm'lik sıralı 6 silindirli 3.0 lt Turbo motor ile gövdesini rahat rahat "kaldırabiliyor"... 
8 ileri otomatik şanzıman ile 6.2 saniyede 0-100 km/h hızlanmasını gerçekleştiren yeni X5'in bu yavaş(!) şeklini beğenmeyenler,  derhal X5 xDrive50i'deki TwinTurbo 4.4 lt V8'e geçebilirler.... Önceki haline göre Amerikan versiyonlarında ekstra 45 HP ile 445 HP maksimum güce ve 651 Nm maksimum torka sahip ve Avrupa'da 450 HP olan yeni nesil bu büyük motorlu ve 8 ileri Steptronic otomatik şanzımanlı X5'in 0-100 km/h hızlanması 4.9 saniyede tamamlanabiliyor!.. Emisyon değeğeri de 242 gr/km'ye inerken tüketimi de 10.4 lt olarak açıklanıyor.
Yeni BMW xDrive30d ise, eksi 10 beygir ile yollara çıkacak...  Bu dizel artık 258 HP and 560 Nm verilerine sahip!.. Fakat, hızlanma performansı 0-100 km/h 6.9 saniye ile eskisiyle denk... Oysa, BMW yeni X5 F15'te xDrive50i, E70'e göre 15 kg daha hafif! Fakat xDrive30d, eskisine göre 5 kg daha ağır?!.. Tüketim ve CO2 emisyonu da 6.2 lt/100km ve 162 gr/km!.. 
Diğer tarafta X5'i 5.3 saniyede 100 km/h hıza çıkaran 381 HP 740 Nm'lik 3 Turbolu 3.0 lt 6 silindirli M50d ismindeki M Performance çılgın dizel, bu yenilenmede de devam edecek! Bu motorun tüketimi ise sadece 6.7 lt/100km ve CO2 emisyonu da 177 gr/km!..

313 HP 630 Nm'lik xDrive40d dizel ve 305 HP 400 Nm'lik xDrive35i Turbo benzinli seçeneklerinin 2014 başında geleceğini söylerken, yeni X5'te ayrıca 25d isminde 100 km'de 5.6 litre tüketen 218 HP 450 Nm'lik 2.0 litre dizel motorlu arkadan itişli sDrive ve dört çeker xDrive seçeneklerinin de olacağını belirtelim!.. Ve hepsinde 8 ileri Steptronic otomatik şanzıman...

Dynamic adaptive suspansiyon paketinde Dynamic Drive "active roll stabilization", Comfort aktif suspansiyon paketinin arkada havalı suspansiyon ve Dynamic Damper Control'ü olduğunu da söyleyelim.  Fakat, hem Comfort hem de Dynamic yani her ikisinden de istiyorsanız, Professional adaptif suspansiyon paketi, en doğru seçim olacaktır!..  M Sport paketinde dinamik amortisör kontrollü "Adaptive M suspension", arka için air suspension ve çok daha sportif bir sertlik ayarı yapılmış olduğunu da biliyoruz...
Bu arada önemli bir not daha: Yeni X5 sürüş yardımcı sistemleri sayesinde saatte 40 kilometre hıza kadar tümüyle "kendi başına" (otonom) en güvenli şekilde de ilerleyebiliyor... Yani sıkışık trafikte, kendi başına frene veya gaza basıyor ve yol şeritleri arasında kalıyor!..

Etiketler: BMW X5 OffRoad SUV SAV sports activity luxury xDrive sDrive M Sport

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..