FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Jaguar Speedster'ı

11 Temmuz 2013 04:00
Yeni Jaguar Speedster'ı
Tweet It! Facebook

“Jaguar, D-Type efsanesini yeniden canlandırma kararı aldı ve çok uzun yıllar sonra yeniden bir Speedster hazırladı!.. 55 beygirlik Project 7, günümüzün en vahşi "kedi"si!..”

Jaguar bir taraftan geleceğini en modern tasarım ve teknolojilerle hazırlarken, efsanelerle dolu geçmişinden de esinlenmeye devam ediyor. 
Goodwood Hız Festivali'nde ilk kez ortaya çıkan Project 7, D-Type yarış araçlarını hatırlatan detaylarla süslenmiş ve tümüyle modifiye edilmiş bir F-TYPE!.. Üstelik Speedster kavramına da tam uyum gösteren bir prototip!..

Jaguar'ın Tasarım Direktörü Ian Callum, sadece tek bir adet hazırlanmış olan Project 7 için F-TYPE roadster'ı 1954 ve 1957 yılları arasında üretilmiş D-Type yarış otomobilinin anısına ortaya çıkardıklarını söylüyor. O sebeple, bu özel mavi renk de, LeMans kazanmış D-Type'ler gibi aynı tonlarda yeniden oluşturulmuş.
Le Mans 24-saat yarışlarını 1955, 1956 ve 1957 yıllarında üç kez üste kazanmış olan D-Type, Jaguar tarihinde 1951 ile 1990 yılları arasındaki 7 şampiyonluk tarihinde de en başarılı yarışçı olarak gösteriliyor.
F-TYPE roadster'ın tek kişilik ekstrem sportif şekli olan Project 7, bir yarış otomobilinde olması gereken herşeye sahip!..
Ian Callum "Sadece, hızlı gitmek ve eğlenmek için, bu projeyi geliştirdik! Jaguar spor otomobilleri, sıra dışı performansları ve zarif tasarımlarıyla rakiplerinden farklılaşır!.. Project 7, en saf haliyle, yarış ruhunu taşıyor!" diyor. 

F-TYPE'ın üstsüz halinin Speedster stili bir yarışçıya dönüştürülmesi, kumaş tavanın ve mekanizmasının tümüyle araçtan çıkarılmasıyla başlamış. Ön cam kesilerek alçaltılmış, yarış aksesuarı eklenmiş ve D-Type'taki gibi sürücünün kafa hizasının arkasından arkaya doğru alçalan, içinde roll-over desteği bulunan bir yükselti, F-TYPE'ın tüm havasını değiştirmiş!..
Karbon fiber ön splitter, yan eşikler, daha büyük bir arka difüzör ve 14 derecelik hücum açısı olan sabit arka spoiler, ilk bakışta fark edilen modifikasyonlar... Karbon fiber insert'lü Blade forje alaşım 20 inçlik jantlar, karbon fiber yan çıkıntılar, motor kaputu havalandırmaları ve yan aynalar da, Project 7'a iştahla bakmamızı sağlıyor. Önde yükseltilmiş hava ağızları da, bu prototipin vurguları arasında!..
Kapı içlerinde ve koltuklardaki elmas desenli özel dikişleriyle deri döşemeye sahip kabin içinin eski yarışçılar gibi gösterilmesi ise, müthiş duruyor. Sürücüyü saran koltukların 3 cm alçaltılmış olması, Sport Shift vitesteki ve konsoldaki karbon fiber insert'ler, çıkarılmış yolcu koltuğunun yerinde özel yapım sürücü kaskının bağlanarak durması, 8 ileri otomatik şanzımanı kotrol edebilmek için sportif direksiyonun altındaki elde yontulmuş aluminyum vites pedalları da, Project 7'in post modern ayrıntılarını tamamlıyor!..

F-Type S'in 5.0 lt Supercharger'lı V8 motoruna 55 HP ve 55 Nm eklemiş olan Jaguar mühendisleri, 550 beygir gücüne and 680 Nm'lik maksimum torku bu projenin hizmetine sunmuşlar!.. 0'dan 100 km/h hıza 4.2 saniyede ulaşan Vortex kompresörün en iyi halini taşıyan bu en vahşi kedi, F-Type V8 S'in 4.3 saniyelik akselerasyonunu da solluyor!.. Maksimum hız olarak da 300 km/h, Goodwood'ta denenmiş oluyor.

Goodwood'taki tarihi tırmanma yarışında Project 7'ı kullanacak olan Ian Callum ve Jaguar "Vehicle Integrity" Baş Mühendisi Mike Cross, şu an için tek adet üretilmiş olan Project 7'ın, "çok yakında"ki F-TYPE R-S ve "pek yakında"ki gerçek F-TYPE Speedster için iyi bir örnekleme olduğu hakkında da göz kırpıyorlar!..

Etiketler: Goodwood tırmanma hız speed Speedster Le Mans 24H D-Type F-TYPE Project 7 cat british Jaguar

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Sian Roadster Boğası

Hibrid teknolojisine hiper performans olarak bakan Lamboghini, müthiş bir tasarım ile V12 SuperSport’ların üst sınırlarında gezecek limited edition Sian Roadster sürprizini ortaya çıkardı…

İkinci GLA da geldi

Eski hali yükseltilmiş bir Hatchback diye eleştirilen Mercedes'in en küçük CrossOver modeli GLA, şimdi biraz daha küçük SUV gibi görünmek üzere yenilenmiş... İşlevsel, geniş iç mekân ve yüksek güvenlik özellikleriyle öne çıkan Yeni GLA, Türkiye'de Temmuz 2020 itibariyle 412.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı...

Tiguan Asıl Şimdi Oldu

R ve eHybrid sürprizleriyle Klaus Zyciora çizgilerinde Atlas Cross Sport'a benzetilerek, artık daha yakışıklı bir tasarıma kavuşturulan kompakt Volkswagen SUV’u Tiguan da, verimli ve yüksek performanslı TSI ve TDI motor seçenekleri, yeni nesil sürüş asistan sistemleri, dijitalleşen ön panel ve direksiyon kontrol kumandaları ile “I.Q. Light” teknolojisine sahip LED matrix ön farlarla yenilendi.

Zamane Efsane Defender

Şaşırtıcı derecede iyi ve çok rafine asfalt üstü sürüşe de sahip, fakat delicesine iyi off-road yapabilen, neredeyse kusursuz bir tasarım ve gerçek iş makinası olmak için gereğinden çok daha fazla aksesuar ile işte yeni Land Rover Defender

Yeni C4 Tüm Ayrıntılar

C Hatchback segmenti Avrupa’nın en önemli segmentlerinden biri ve Citroën, tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 ile bu segmente oldukça iddialı bir giriş yapıyor. Citroën DNA’sının yenilikçi özelliklerini ve üstün konfor seviyesini bünyesinde barındıran yeni modelimiz farklı müşteri beklentilerini karşılamak üzere tamamen elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneği sunuyor.

Ukala Bentayga

Bentley Beyond 100 iş geliştirme planı çerçevesinde tüm modeller baştan aşağı gençleştiriliyor... Şimdi ise sıra 5 yılda 20.000 adetten fazla üretilmiş ve markanın satışlarının yarısını oluşturan Bentayga'ya geldi...

Süslü Q5

Mercedes GLC ve BMW X3'ün bire bir rakibi Audi Q5, 2021 yılına biraz daha süslenerek giriyor... Arkasındaki organik efektli OLED ışıkları ve kabin içindeki yeni nesil MMI ise, asıl yenilikleri...

Şampiyon F-150

Ford Pick-Up’larının tümüyle elektrikli versiyonu olacak yeni büyük F-150 Raptor’unun Tesla Cybertruck ve GMC Hummer EV karşısına çıkmasına çok az kala; 43 yıldır Amerika'nın en çok satıyan motorlu aracı F-Serisi, 14. yeni neslinde ilk hibrid seçeneğiyle ortaya çıktı!..