FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Jaguar Speedster'ı

11 Temmuz 2013 04:00
Yeni Jaguar Speedster'ı
Tweet It! Facebook

“Jaguar, D-Type efsanesini yeniden canlandırma kararı aldı ve çok uzun yıllar sonra yeniden bir Speedster hazırladı!.. 55 beygirlik Project 7, günümüzün en vahşi "kedi"si!..”

Jaguar bir taraftan geleceğini en modern tasarım ve teknolojilerle hazırlarken, efsanelerle dolu geçmişinden de esinlenmeye devam ediyor. 
Goodwood Hız Festivali'nde ilk kez ortaya çıkan Project 7, D-Type yarış araçlarını hatırlatan detaylarla süslenmiş ve tümüyle modifiye edilmiş bir F-TYPE!.. Üstelik Speedster kavramına da tam uyum gösteren bir prototip!..

Jaguar'ın Tasarım Direktörü Ian Callum, sadece tek bir adet hazırlanmış olan Project 7 için F-TYPE roadster'ı 1954 ve 1957 yılları arasında üretilmiş D-Type yarış otomobilinin anısına ortaya çıkardıklarını söylüyor. O sebeple, bu özel mavi renk de, LeMans kazanmış D-Type'ler gibi aynı tonlarda yeniden oluşturulmuş.
Le Mans 24-saat yarışlarını 1955, 1956 ve 1957 yıllarında üç kez üste kazanmış olan D-Type, Jaguar tarihinde 1951 ile 1990 yılları arasındaki 7 şampiyonluk tarihinde de en başarılı yarışçı olarak gösteriliyor.
F-TYPE roadster'ın tek kişilik ekstrem sportif şekli olan Project 7, bir yarış otomobilinde olması gereken herşeye sahip!..
Ian Callum "Sadece, hızlı gitmek ve eğlenmek için, bu projeyi geliştirdik! Jaguar spor otomobilleri, sıra dışı performansları ve zarif tasarımlarıyla rakiplerinden farklılaşır!.. Project 7, en saf haliyle, yarış ruhunu taşıyor!" diyor. 

F-TYPE'ın üstsüz halinin Speedster stili bir yarışçıya dönüştürülmesi, kumaş tavanın ve mekanizmasının tümüyle araçtan çıkarılmasıyla başlamış. Ön cam kesilerek alçaltılmış, yarış aksesuarı eklenmiş ve D-Type'taki gibi sürücünün kafa hizasının arkasından arkaya doğru alçalan, içinde roll-over desteği bulunan bir yükselti, F-TYPE'ın tüm havasını değiştirmiş!..
Karbon fiber ön splitter, yan eşikler, daha büyük bir arka difüzör ve 14 derecelik hücum açısı olan sabit arka spoiler, ilk bakışta fark edilen modifikasyonlar... Karbon fiber insert'lü Blade forje alaşım 20 inçlik jantlar, karbon fiber yan çıkıntılar, motor kaputu havalandırmaları ve yan aynalar da, Project 7'a iştahla bakmamızı sağlıyor. Önde yükseltilmiş hava ağızları da, bu prototipin vurguları arasında!..
Kapı içlerinde ve koltuklardaki elmas desenli özel dikişleriyle deri döşemeye sahip kabin içinin eski yarışçılar gibi gösterilmesi ise, müthiş duruyor. Sürücüyü saran koltukların 3 cm alçaltılmış olması, Sport Shift vitesteki ve konsoldaki karbon fiber insert'ler, çıkarılmış yolcu koltuğunun yerinde özel yapım sürücü kaskının bağlanarak durması, 8 ileri otomatik şanzımanı kotrol edebilmek için sportif direksiyonun altındaki elde yontulmuş aluminyum vites pedalları da, Project 7'in post modern ayrıntılarını tamamlıyor!..

F-Type S'in 5.0 lt Supercharger'lı V8 motoruna 55 HP ve 55 Nm eklemiş olan Jaguar mühendisleri, 550 beygir gücüne and 680 Nm'lik maksimum torku bu projenin hizmetine sunmuşlar!.. 0'dan 100 km/h hıza 4.2 saniyede ulaşan Vortex kompresörün en iyi halini taşıyan bu en vahşi kedi, F-Type V8 S'in 4.3 saniyelik akselerasyonunu da solluyor!.. Maksimum hız olarak da 300 km/h, Goodwood'ta denenmiş oluyor.

Goodwood'taki tarihi tırmanma yarışında Project 7'ı kullanacak olan Ian Callum ve Jaguar "Vehicle Integrity" Baş Mühendisi Mike Cross, şu an için tek adet üretilmiş olan Project 7'ın, "çok yakında"ki F-TYPE R-S ve "pek yakında"ki gerçek F-TYPE Speedster için iyi bir örnekleme olduğu hakkında da göz kırpıyorlar!..

Etiketler: Goodwood tırmanma hız speed Speedster Le Mans 24H D-Type F-TYPE Project 7 cat british Jaguar

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..