FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Jazz Türü

20 Temmuz 2013 02:35
Yeni Jazz Türü
Tweet It! Facebook

“Honda Jazz, nam-ı diğer Fit, Honda'nın yeni tasarım anlayışı doğrultusunda baştan aşağı tazelendi!.. Aslında yeni Jazz, Honda Insight'tan esinlenmiş, küçültülmüş bir forma sahip.”

2014 model olarak yollara çıkacak olan Honda Fit veya buralardaki ismiyle Jazz, Honda'nın her zaman yenilikçi olan dizaynında, geleceğin otomobillerinin keskin hatların içinde sıradışı çizgilerle dikkat çekeceğini kanıtlıyor.
2012'de bu  tasarım şekline bürünen Honda'nın hibrid EV'si Insight'a benzetilen yeni Jazz, aslında eski CR-X'lerin günümüzdeki modern yüzü olarak da kabul edilebilir.. Açılandırılmış farları ve iri tamponunun önde, arkada da Volvo'lara benzer stop lambaları, ventile tamponu ve arka ışıklar arasındaki krom şeridi, ilk bakıştaki yeni Jazz'ın vurguları... 
Yarı yükseklikteki arka yapısıyla ne tam bir hatchback ne de bir microvan olan yeni Jazz'ın, önceki iki nesline göre daha "erkeksi" sert ve keskin durduğunu da itiraf edelim!.. Diğer yanda kabin içinde de devam eden bu geometrik hatlar ve sert tasarım, orta konsoldaki tümüyle dokunmatik ekrandan kontrol ünitesindeki teknoloji ve fazlasıyla konforlu görünen koltuklarla tezat oluşturuyor. 
100 HP'lik 1.3 lt ve 132 HP'lik 1.5 lt motorlarının yanında yüksek performanslı bir başka versiyona da sahip olacak olan yeni Jazz, fotoğraflarda görülen RS versiyonu için şimdiden heyecanlanmamızı sağlıyor!..
Hybrid şeklinde yepyeni bir 4 silindirli 1.5 litrelik Atkinson çevrimi bir motor ve yüksek performanslı bir elektrik motor bulunduran yeni Jazz, akıllı güç ünitesi IPU'nin kontrol ettiği Lithium-Ion bataryası ve Sport Hybrid Intelligent Dual Clutch Drive (i-DCD) sisteminin 7 ileri çift kavramalı DCT şanzımanına bağlı yüksek tork sağlayan entegre motoruyla 1 litre yakıtla 36.4 km gidebiliyor. Yani rakiplerine göre yüzde 35 daha az tüketerek, 100 km'de sadece 2.7 litre ile ilerliyor!.. SPORT HYBRID I-DCD sistemi sayesinde tümüyle elektrikli (EV), Hybrid ve Engine sürüş modlarıyla, "0" emisyon ile de ilerlemesi mümkün olan olan Jazz Hybrid, hem EV, hem hibrid ve hem de normal motorlu olarak üç farklı karakteri tek bir gövdede sunmaya başlıyor!.. Bu arada Honda'nın bu hibrid sistemi, sürüş koşullarına bağlı olarak modlarını  otomatik olarak da değiştirebildiği br fonksiyon da sunuyor.
Yeni Honda Jazz'ın verileri arasında asıl merak ettiğimiz versiyon ise, görselliğiyle tüm bakışları üzerinde toplayacak olan RS şekli!..

Etiketler: Atkinson RS cycle EV hybrid hibrid Honda Fit yeni Jazz

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Sian Roadster Boğası

Hibrid teknolojisine hiper performans olarak bakan Lamboghini, müthiş bir tasarım ile V12 SuperSport’ların üst sınırlarında gezecek limited edition Sian Roadster sürprizini ortaya çıkardı…

İkinci GLA da geldi

Eski hali yükseltilmiş bir Hatchback diye eleştirilen Mercedes'in en küçük CrossOver modeli GLA, şimdi biraz daha küçük SUV gibi görünmek üzere yenilenmiş... İşlevsel, geniş iç mekân ve yüksek güvenlik özellikleriyle öne çıkan Yeni GLA, Türkiye'de Temmuz 2020 itibariyle 412.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı...

Tiguan Asıl Şimdi Oldu

R ve eHybrid sürprizleriyle Klaus Zyciora çizgilerinde Atlas Cross Sport'a benzetilerek, artık daha yakışıklı bir tasarıma kavuşturulan kompakt Volkswagen SUV’u Tiguan da, verimli ve yüksek performanslı TSI ve TDI motor seçenekleri, yeni nesil sürüş asistan sistemleri, dijitalleşen ön panel ve direksiyon kontrol kumandaları ile “I.Q. Light” teknolojisine sahip LED matrix ön farlarla yenilendi.

Zamane Efsane Defender

Şaşırtıcı derecede iyi ve çok rafine asfalt üstü sürüşe de sahip, fakat delicesine iyi off-road yapabilen, neredeyse kusursuz bir tasarım ve gerçek iş makinası olmak için gereğinden çok daha fazla aksesuar ile işte yeni Land Rover Defender

Yeni C4 Tüm Ayrıntılar

C Hatchback segmenti Avrupa’nın en önemli segmentlerinden biri ve Citroën, tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 ile bu segmente oldukça iddialı bir giriş yapıyor. Citroën DNA’sının yenilikçi özelliklerini ve üstün konfor seviyesini bünyesinde barındıran yeni modelimiz farklı müşteri beklentilerini karşılamak üzere tamamen elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneği sunuyor.

Ukala Bentayga

Bentley Beyond 100 iş geliştirme planı çerçevesinde tüm modeller baştan aşağı gençleştiriliyor... Şimdi ise sıra 5 yılda 20.000 adetten fazla üretilmiş ve markanın satışlarının yarısını oluşturan Bentayga'ya geldi...

Süslü Q5

Mercedes GLC ve BMW X3'ün bire bir rakibi Audi Q5, 2021 yılına biraz daha süslenerek giriyor... Arkasındaki organik efektli OLED ışıkları ve kabin içindeki yeni nesil MMI ise, asıl yenilikleri...

Şampiyon F-150

Ford Pick-Up’larının tümüyle elektrikli versiyonu olacak yeni büyük F-150 Raptor’unun Tesla Cybertruck ve GMC Hummer EV karşısına çıkmasına çok az kala; 43 yıldır Amerika'nın en çok satıyan motorlu aracı F-Serisi, 14. yeni neslinde ilk hibrid seçeneğiyle ortaya çıktı!..