FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Jazz Türü

20 Temmuz 2013 02:35
Yeni Jazz Türü
Tweet It! Facebook

“Honda Jazz, nam-ı diğer Fit, Honda'nın yeni tasarım anlayışı doğrultusunda baştan aşağı tazelendi!.. Aslında yeni Jazz, Honda Insight'tan esinlenmiş, küçültülmüş bir forma sahip.”

2014 model olarak yollara çıkacak olan Honda Fit veya buralardaki ismiyle Jazz, Honda'nın her zaman yenilikçi olan dizaynında, geleceğin otomobillerinin keskin hatların içinde sıradışı çizgilerle dikkat çekeceğini kanıtlıyor.
2012'de bu  tasarım şekline bürünen Honda'nın hibrid EV'si Insight'a benzetilen yeni Jazz, aslında eski CR-X'lerin günümüzdeki modern yüzü olarak da kabul edilebilir.. Açılandırılmış farları ve iri tamponunun önde, arkada da Volvo'lara benzer stop lambaları, ventile tamponu ve arka ışıklar arasındaki krom şeridi, ilk bakıştaki yeni Jazz'ın vurguları... 
Yarı yükseklikteki arka yapısıyla ne tam bir hatchback ne de bir microvan olan yeni Jazz'ın, önceki iki nesline göre daha "erkeksi" sert ve keskin durduğunu da itiraf edelim!.. Diğer yanda kabin içinde de devam eden bu geometrik hatlar ve sert tasarım, orta konsoldaki tümüyle dokunmatik ekrandan kontrol ünitesindeki teknoloji ve fazlasıyla konforlu görünen koltuklarla tezat oluşturuyor. 
100 HP'lik 1.3 lt ve 132 HP'lik 1.5 lt motorlarının yanında yüksek performanslı bir başka versiyona da sahip olacak olan yeni Jazz, fotoğraflarda görülen RS versiyonu için şimdiden heyecanlanmamızı sağlıyor!..
Hybrid şeklinde yepyeni bir 4 silindirli 1.5 litrelik Atkinson çevrimi bir motor ve yüksek performanslı bir elektrik motor bulunduran yeni Jazz, akıllı güç ünitesi IPU'nin kontrol ettiği Lithium-Ion bataryası ve Sport Hybrid Intelligent Dual Clutch Drive (i-DCD) sisteminin 7 ileri çift kavramalı DCT şanzımanına bağlı yüksek tork sağlayan entegre motoruyla 1 litre yakıtla 36.4 km gidebiliyor. Yani rakiplerine göre yüzde 35 daha az tüketerek, 100 km'de sadece 2.7 litre ile ilerliyor!.. SPORT HYBRID I-DCD sistemi sayesinde tümüyle elektrikli (EV), Hybrid ve Engine sürüş modlarıyla, "0" emisyon ile de ilerlemesi mümkün olan olan Jazz Hybrid, hem EV, hem hibrid ve hem de normal motorlu olarak üç farklı karakteri tek bir gövdede sunmaya başlıyor!.. Bu arada Honda'nın bu hibrid sistemi, sürüş koşullarına bağlı olarak modlarını  otomatik olarak da değiştirebildiği br fonksiyon da sunuyor.
Yeni Honda Jazz'ın verileri arasında asıl merak ettiğimiz versiyon ise, görselliğiyle tüm bakışları üzerinde toplayacak olan RS şekli!..

Etiketler: Atkinson RS cycle EV hybrid hibrid Honda Fit yeni Jazz

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..