FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Nesil Hatchback

08 Kasım 2013 01:43
Yeni Nesil Hatchback
Tweet It! Facebook

“Skoda, ekonomik Rapid'ini modern hatchback formuyla Avrupalılaştırdı ve Spaceback yaptı... Fakat, Audi A3 Sportback gibi görünse de, aslında iri bir B segmenti!..”

Malum, Avrupa bir sedan pazarı değil. Gelişmekte Olan Pazarlar, Rusya ve Türkiye iyi birer sedan pazarı… Rapid de, biçilmiş kaftan gibi, "buralar"da büyük beğeni topluyor ve "yok" satılıyor. 

Şimdi ise, Skoda, Batı Avrupa'da da Rapid isminin sevilmesini kompakt 5 kapılı Spacback ile sağlayacak. Önce sadece Fabia ve varyasyonları ile en ekonomik VW Grubu aracı olaün Skoda, şimdi Spaceback ile hem ekonomik hem de mantıklı bir büyüklük sunuyor.

Fabia'nın 4.01'lik uzunluğunun üstünde 4.67'lik Octavia geliyordu. Octavia neredeyse Orta Sınıf, yani D segmenti bir büyüklük sunuyordu. Fabia ise B segmenti olarak, Skoda'nın gerçek C segmentindeki eksikliğini hatırlatıyordu. Şimdi ise B segmentinin ölçülerini büyüten Rapid sedan'dan 18 cm daha kısa olmasına rağmen A3 Sportback kadar iri duran 4.3 metrelik Spaceback, Skoda'nın C segmenti boşluğunu dolduracak!..

Chevrolet Cruze hatchback, Hyundai i30, Peugeot 308 ve hatta VW Golf ile aynı klasmana giren Spaceback, özellikle fiyatıyla tüm rakiplerinin önüne geçme kapasitesine sahip.

Eğimli bagaj kapağı tasarımıyla adeta büyük Audi Avant'larının "hava"sında olan Spaceback, ilk bakışta bile "derli toplu" duruşuyla göz dolduruyor. Sedan halinden daha kısa olmasına rağmen yüksek tavanıyla kabin içi konforu ve bagaj hacminden taviz vermeyen Spaceback, 2.6 metrelik dingil mesafesinin üzerinde konfor sunarken, bagaj olarak da 415 litrelik bir iddiaya sahip. Arka koltuklarını yatırdığınızda 1.380 litreye kadar büyütülebilen yükleme hacmi vaadine de sahip!..

Modern Skoda tasarım anlayışı ve VW'nin MQB platformuyla hazır hale getirilmiş olan Spaceback, pratik kullanım detayları ve maalesef opsiyonda sunulan kabin dışını çok daha şık ve kabin içini de çok daha geniş gösteren arka bagaj kapağına kadar uzanan siyah tonlu cam tavanıyla "albeni"si olan Alt Orta Sınıf modellerden biri oluyor.

Yakıt depo kapağının içinde asılı duran buz kazıma spatulası, koltuk altlarındaki güvenlik yeleği tutucusu, park biletleri için klipsler gibi fonksiyonel ayrıntılarla dolu olan Spaceback, yan kapılarındaki çöp yerleri, bagaj zeminindeki çift kademe ve cep telefonlarını sıkı sıkı yerleştirebileceğiniz kapalı bardaklar gibi aslında hiç de pahalı olmayan fakat çok kullanışlı özelliklere de sahip.

Avrupa'da VW Golf'e göre 3.000 Euro daha düşük fiyata sahip oacak olan Spaceback'in ekonomik olmasını kabin içi materyalin "olabilecek en iyi" şekilde hesaplandığından anlayabiliyoruz. Skoda, elbette en az Golf 7 kadar iyi malzeme kullanabilir, fakat o zaman da fiyatı yeni nesil C segmenti seçeneklere yaklaşabilirdi… Sert plastik, kapı kolları, koltuk döşemeleri ve tavan kaplaması, Spaceback'in ekonomisi karşısında anlayış göstermeniz gereken noktaları… Sanki, bir önceki nesil Polo ve Golf'lerin malzeme ve tekniğiyle karşılaşıyorsunuz… Suspansiyon ve fren sisteminde olduğu gibi… Fakat, büyütülmüş B segmenti bir otomobilde, DTM yarış otomobillerinin teknolojilerini de aramamak gerek!.. Üstelik Spaceback'in tüm motorları da, sadece yakıt ekonomisi ve çevrecilik üzerine planlanmışken… Ancak, ASR, ABS ve ESP standart iken, sadece üst Elegance donanım seviyesinde arka frenlerin disk olmasına şaşırmamak elde değil.

86'dan 122 HP'ye 3 benzinli ve 90'dan 105'e 2 dizel seçenekle yollara çıkan Spaceback, "mantık" hatchback'i olarak motorlarıyla da "bütün"üyle tam uyum içinde!.. Zayıf dizeli bile 160 Nm'lik maksimum torkuyla "tıkır tıkır" gidiyor!.. Sadece dik yokuşlarda biraz geç gelen kuvvet için bekliyorsunuz, onun dışında düz yollarda zayıflık aklınıza bile gelmiyor.

Yepyeni elektromekanik servo direksiyon ile de bu motorların karakterine tam uygun hassasiyet ayarlanmış. Aaracın yaylanması ise, adeta "kaya" gibi!.. Sanki üzerine bir ton yükleseniz de, bozulmayacakmış gibi!..

Keşke şanzımanda 6. ileri vites de olsaydı, diye de konuştuk, Verona çevresindeki klasik İtalyan virajlarıyla yollarda pek aramasak da, otoban sürüşünde gerekli gibiydi…

"Green tec" versiyonlarındaki Start-Stop sistemi ve direnci düşük lastikler ile yakıt ve mesiyon değerlerini daha da düşürebildiğiniz Rapid Spaceback, bu şekilde 0.2 lt daha az tüketim ile 4.9 lt/100 km sarfiyata ve 114 gr/km CO2 salıma indirilebiliyor. Ancak, trafik içindeki test sürüşlerimizde bile ortalama tüketimin 6 litrelerde kalması, normal baz halinin de yeterince "yeşil" olduğunu kanıtlıyordu.

Kliması olmayan giriş versiyonunun üstünde daha konforlu ikinci seviyesindeki üç kollu direksiyon simidi, klima, multimedya girişli radyo sistemi, bordcomputer, parçalı katlanabilir arka koltuklar, hız sabitleme sistemi, sis farları ve park sensörleri gibi birçok donanım, 16 inç jantlı tomatik klimalı Elegance paketine kadar standarda giriyor. Ön koltuklarda ısıtma sistemi, arka camlarda otomatik açma kapama ve krom kaplamaların yanında Navigasyon ve Blueatooth gibi donanım opsiyon listesinde… Fakat, trafik tabelaları takibi gibi en yeni sürücü asistanı sistemler ise, Spaceback içinde yer almıyor, şimdilik… 6 hava yastığı da, standartta…

Skoda, Rapid'deki kadar yüksek adetleri Spaceback ile hedeflemese de, bu ekonomik 5 kapılı C segmenti hatçhback'i yine de markaya çok ciddi bir yeni müşteri kazandıracaktır. Hatta, Skoda markasını daha genç bir kitlenin tercihi olmasını da sağlayacaktır!..

Skoda Türkiye Genel Müdürü Tolga Senyücel'in söylediği gibi, Skoda artık Kia ve Hyundai gibi rakiplerin karşısında koz göstermeye başlıyor!..

Bu değerlendirme, 14 Ekim 2013 AutoShow dergisinde ve 21 Ekim 2013 FAST&BOLD programımda da yer almıştır.

Etiketler: Skoda B-C Spaceback Rapid ekonomik hatchback HB

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Büyük Dacia Sürprizi Jogger

Lodgy ve MCV'lerin yerine daha büyük daha gösterişli, hatta Stepway'lerin ötesinde Duster esinlenmesiyle daha OffRoader görünümle Extreme paketiyle 7 koltuklu yeni Dacia Jogger, tamamen yeni TCe 110 benzinli ve ECO-G 100 LPG'li motorlarının ardından otomatik şanzımanlı 140 HP'lik Hybrid sistemli de olacak.

Süper Elektrikli GMC Hummer

Yengeç yürüyüşüyle gezeceğiniz arazide haritalama bile yapabileceğiniz, yeni Amerikan sivil taktik arazi aracı, Pick-Up şeklinden sonra şimdi de SUV formunda HMMWV ve Hummer efsanelerini geleceğe taşıyor… Hatta, 830 HP ve 15.600 Nm torklu elektrik sistemiyle santral jeneratörü gibi yeni görevler de edinerek…

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...