FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Nesil Hatchback

08 Kasım 2013 01:43
Yeni Nesil Hatchback
Tweet It! Facebook

“Skoda, ekonomik Rapid'ini modern hatchback formuyla Avrupalılaştırdı ve Spaceback yaptı... Fakat, Audi A3 Sportback gibi görünse de, aslında iri bir B segmenti!..”

Malum, Avrupa bir sedan pazarı değil. Gelişmekte Olan Pazarlar, Rusya ve Türkiye iyi birer sedan pazarı… Rapid de, biçilmiş kaftan gibi, "buralar"da büyük beğeni topluyor ve "yok" satılıyor. 

Şimdi ise, Skoda, Batı Avrupa'da da Rapid isminin sevilmesini kompakt 5 kapılı Spacback ile sağlayacak. Önce sadece Fabia ve varyasyonları ile en ekonomik VW Grubu aracı olaün Skoda, şimdi Spaceback ile hem ekonomik hem de mantıklı bir büyüklük sunuyor.

Fabia'nın 4.01'lik uzunluğunun üstünde 4.67'lik Octavia geliyordu. Octavia neredeyse Orta Sınıf, yani D segmenti bir büyüklük sunuyordu. Fabia ise B segmenti olarak, Skoda'nın gerçek C segmentindeki eksikliğini hatırlatıyordu. Şimdi ise B segmentinin ölçülerini büyüten Rapid sedan'dan 18 cm daha kısa olmasına rağmen A3 Sportback kadar iri duran 4.3 metrelik Spaceback, Skoda'nın C segmenti boşluğunu dolduracak!..

Chevrolet Cruze hatchback, Hyundai i30, Peugeot 308 ve hatta VW Golf ile aynı klasmana giren Spaceback, özellikle fiyatıyla tüm rakiplerinin önüne geçme kapasitesine sahip.

Eğimli bagaj kapağı tasarımıyla adeta büyük Audi Avant'larının "hava"sında olan Spaceback, ilk bakışta bile "derli toplu" duruşuyla göz dolduruyor. Sedan halinden daha kısa olmasına rağmen yüksek tavanıyla kabin içi konforu ve bagaj hacminden taviz vermeyen Spaceback, 2.6 metrelik dingil mesafesinin üzerinde konfor sunarken, bagaj olarak da 415 litrelik bir iddiaya sahip. Arka koltuklarını yatırdığınızda 1.380 litreye kadar büyütülebilen yükleme hacmi vaadine de sahip!..

Modern Skoda tasarım anlayışı ve VW'nin MQB platformuyla hazır hale getirilmiş olan Spaceback, pratik kullanım detayları ve maalesef opsiyonda sunulan kabin dışını çok daha şık ve kabin içini de çok daha geniş gösteren arka bagaj kapağına kadar uzanan siyah tonlu cam tavanıyla "albeni"si olan Alt Orta Sınıf modellerden biri oluyor.

Yakıt depo kapağının içinde asılı duran buz kazıma spatulası, koltuk altlarındaki güvenlik yeleği tutucusu, park biletleri için klipsler gibi fonksiyonel ayrıntılarla dolu olan Spaceback, yan kapılarındaki çöp yerleri, bagaj zeminindeki çift kademe ve cep telefonlarını sıkı sıkı yerleştirebileceğiniz kapalı bardaklar gibi aslında hiç de pahalı olmayan fakat çok kullanışlı özelliklere de sahip.

Avrupa'da VW Golf'e göre 3.000 Euro daha düşük fiyata sahip oacak olan Spaceback'in ekonomik olmasını kabin içi materyalin "olabilecek en iyi" şekilde hesaplandığından anlayabiliyoruz. Skoda, elbette en az Golf 7 kadar iyi malzeme kullanabilir, fakat o zaman da fiyatı yeni nesil C segmenti seçeneklere yaklaşabilirdi… Sert plastik, kapı kolları, koltuk döşemeleri ve tavan kaplaması, Spaceback'in ekonomisi karşısında anlayış göstermeniz gereken noktaları… Sanki, bir önceki nesil Polo ve Golf'lerin malzeme ve tekniğiyle karşılaşıyorsunuz… Suspansiyon ve fren sisteminde olduğu gibi… Fakat, büyütülmüş B segmenti bir otomobilde, DTM yarış otomobillerinin teknolojilerini de aramamak gerek!.. Üstelik Spaceback'in tüm motorları da, sadece yakıt ekonomisi ve çevrecilik üzerine planlanmışken… Ancak, ASR, ABS ve ESP standart iken, sadece üst Elegance donanım seviyesinde arka frenlerin disk olmasına şaşırmamak elde değil.

86'dan 122 HP'ye 3 benzinli ve 90'dan 105'e 2 dizel seçenekle yollara çıkan Spaceback, "mantık" hatchback'i olarak motorlarıyla da "bütün"üyle tam uyum içinde!.. Zayıf dizeli bile 160 Nm'lik maksimum torkuyla "tıkır tıkır" gidiyor!.. Sadece dik yokuşlarda biraz geç gelen kuvvet için bekliyorsunuz, onun dışında düz yollarda zayıflık aklınıza bile gelmiyor.

Yepyeni elektromekanik servo direksiyon ile de bu motorların karakterine tam uygun hassasiyet ayarlanmış. Aaracın yaylanması ise, adeta "kaya" gibi!.. Sanki üzerine bir ton yükleseniz de, bozulmayacakmış gibi!..

Keşke şanzımanda 6. ileri vites de olsaydı, diye de konuştuk, Verona çevresindeki klasik İtalyan virajlarıyla yollarda pek aramasak da, otoban sürüşünde gerekli gibiydi…

"Green tec" versiyonlarındaki Start-Stop sistemi ve direnci düşük lastikler ile yakıt ve mesiyon değerlerini daha da düşürebildiğiniz Rapid Spaceback, bu şekilde 0.2 lt daha az tüketim ile 4.9 lt/100 km sarfiyata ve 114 gr/km CO2 salıma indirilebiliyor. Ancak, trafik içindeki test sürüşlerimizde bile ortalama tüketimin 6 litrelerde kalması, normal baz halinin de yeterince "yeşil" olduğunu kanıtlıyordu.

Kliması olmayan giriş versiyonunun üstünde daha konforlu ikinci seviyesindeki üç kollu direksiyon simidi, klima, multimedya girişli radyo sistemi, bordcomputer, parçalı katlanabilir arka koltuklar, hız sabitleme sistemi, sis farları ve park sensörleri gibi birçok donanım, 16 inç jantlı tomatik klimalı Elegance paketine kadar standarda giriyor. Ön koltuklarda ısıtma sistemi, arka camlarda otomatik açma kapama ve krom kaplamaların yanında Navigasyon ve Blueatooth gibi donanım opsiyon listesinde… Fakat, trafik tabelaları takibi gibi en yeni sürücü asistanı sistemler ise, Spaceback içinde yer almıyor, şimdilik… 6 hava yastığı da, standartta…

Skoda, Rapid'deki kadar yüksek adetleri Spaceback ile hedeflemese de, bu ekonomik 5 kapılı C segmenti hatçhback'i yine de markaya çok ciddi bir yeni müşteri kazandıracaktır. Hatta, Skoda markasını daha genç bir kitlenin tercihi olmasını da sağlayacaktır!..

Skoda Türkiye Genel Müdürü Tolga Senyücel'in söylediği gibi, Skoda artık Kia ve Hyundai gibi rakiplerin karşısında koz göstermeye başlıyor!..

Bu değerlendirme, 14 Ekim 2013 AutoShow dergisinde ve 21 Ekim 2013 FAST&BOLD programımda da yer almıştır.

Etiketler: Skoda B-C Spaceback Rapid ekonomik hatchback HB

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..