FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

A6'lara Estetik Operasyon

05 Eylül 2014 01:27
A6'lara Estetik Operasyon
Tweet It! Facebook

“Audi'nin eskiden tasarım öncüsü olan A6'ları, devrimsel değişiklikleri artık daha küçük modellere bıraktı... Yaşam döngüsünün tam ortasındaki "facelift" bile sadece Audi'nin başka modellerine benzeme yönünde olmuş...”

2011 yılında baştan aşağı değiştirilmiş olan C7 kodlu A6, 2015 model yılı için dar kapsamlı bir yenilemeden geçirildi…

Audi 100’lerin devamı olarak 1994 yılından bu yana Üst Orta Sınıf Audi’lerin ismi A6, şu anda dördüncü jenerasyonunun ara değişikliğini yaşıyor.

Malum; otomobil modellerinin değişim ömrü 7 yıl gibi bir alışkanlığa oturmuş durumda… Bunun tam ortasındaki üç buçukuncu yılda yeni trendlere ve müşteri taleplerine göre “facelift” denilen görsel ve teknik tazeleme yapılıyor…

Sadece normal A6’lar değil, aynı anda S6, Allroad, RS6 ve Avant’lar da bu ara değişime aynı anda girdiler…

Mercedes ve BMW gibi arkadan itişli olmayan bu önden çekerli E-Segmenti Audi, dört çekerli quattro’larında Torsen bazlı sürekli dört çeker sistemini kullanmaya devam edecek.

Güncellenen tek parçalı ön panjuru, A7 Sportback’lere benzetilen ön farlar ve arka stoplar, değiştirilen tamponlar ve egzost çıkışları, makyajlı A6’larda ilk fark edilecek ayrıntılar olacak. Dinamik dönüş sinyallerine sahip matriks LED’ler ve normal LED farlar ise halen opsiyon listesinde yer alacak.

Kabin içindeki renkler ve döşeme ile kaplama materyalindeki değişiklikler ise, belki de “taze” A6’larda en farklı yenilikleri… Ön koltuklardaki opsiyonel havalandırma ve masaj özelliklerinin yanında standart MMI kumanda ve otomatik klima dışında bilgi ve eğlence sistemi, stop&go fonksiyonlu adaptif cruise control, “side assist”, aktif şerit takip asistanı ve geliştirilmiş gece görüş asistanı gibi sürüş destek sistemleri, elbette isteğe bağlı olarak sunulacak. 

Yüzde 22’ye varan daha düşük CO2 salıma sahip 3 TFSI ve 5 TDI motorlarının artık tamamı Euro 6 emisyon seviyesinde çalışacak. “Taze” A6’larda 5.7 lt/100 km tüketime ve 133 gr/km CO2 emisyona sahip 190 HP’lik 1.8 TFSI “ultra” da artık seçenekler arasında… Bundan da çevreci olan 150 HP’lik 2.0 TDI “ultra” ise 4.2 lt/100 km tüketime ve 109 gr/km CO2 emisyona sahip… Bu TDI’ın suspansiyonundaki cam elyafı ile güçlendirilmiş polimer GFRP yaylar ile 4.4 g’lık ağırlık avantajı sağlayacağını da belirtelim. Ayrıca bu iki “ultra” A6’daki şanzıman ise yeni geliştirilmiş 7 ileri S-tronic olduğunu da hatırlatalım.

218 ve 272 HP’lik 3.0 TDI clean diesel motorlu şeklinin ise bu yenilenen A6’lar için optimum motor olduğu iddia ediliyor. Bu 3.0 litrenin BiTurbo versiyonundaki maksimum güç ise 320 HP olarak ayarlanmış. Diğer yanda 8 ileri Tiptronic şanzımanlı Competition isimli özel versiyonlarda “tune” edilmiş şeklinin 326 HP olduğunu ve overboost ile 346 HP’ye de çıkabildiğini, fabrika verilerinden okuyabiliyoruz. 

0-100 km/h hızlanmayı 4.4 saniyede gerçekleştiren 450 HP’lik 4.0 TFSI BiTurbo V8 motorlu S6’lar ise, akselerasyonu 3.9 saniyeye indiren maksimum hızı 305 km/h olan 560 HP’lik RS6’ların hemen altında yer alıyorlar…

Almanya’da A6 1.8 TFSI için 38.400, RS6 için 108.900 Euro’luk başlangıç fiyatlarıyla, Mercedes-Benz E-Klasse ve BMW 5-Serisi karşısında halen daha ekonomik seçenek olmaya devam edecekler!.. Türkiye’deki anormal ÖTV seviyesi sebebiyle 1.6 lt motorlu E ve 5’lerin daha “ucuz” olmaları dışında!..

Etiketler: Audi A6 S6 RS6 Avant facelift makyaj estetik yeni taze fresh German Alman Üst Orta E-Segment competition

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..