FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

AMG GT Nordschleife Rekoru

25 Aralık 2020 12:09
AMG GT Nordschleife Rekoru
Tweet It! Facebook

“20,8 kilometrelik Nordschleife rekorunu 6:48,047’ye çeken Mercedes-AMG GT Black Series, yarışlardan yollara değil, yollardan yarış pistine çıkan bir Super Star!..”

1927’de Almanya’da inşa edilmiş Nürburgring’in Nordschleife gibi her anlamda dünyanın en zorlu pisti üzerinde sürücünün becerileri ve otomobilin teknik yetenekleri, orada kırılan rekora daha büyük saygı duyulmasını gerektiriyor. Fakat, bu “Yeşil Cehennem” denilen yarış alanına büyük iddialarla gelen modern spor otomobillerin performanslarını, o otomobilin seri olarak üretilip üretilmediği ve ne kadar “standart” olduğuna bakarak değerlendirmemiz gerekiyor. Yani, plaka takılıp trafiğe çıkabilecek “road-legal” nitelikte olmasına ve lastiklerinin de yarışlara özel değil, TÜV onaylı olup olmamasına bakılarak, rekorların gerçek listesi oluşturuluyor.

20.8 kilometrede 73 viraja sahip olan Caracciola-Karussell’iyle baş döndüren Nürburgring pistinde her yıl, yeni modellerin dinamik testlerinin yanında yüzlerce tur zamanı rekor denemesi de yapılır. Böylece üreticilerin en dinamik modellerinin birbirleriyle objektif karşılaştırılması da mümkün olur. Ancak, herkes rekor kırdım dese de, araçların üzerindeki en küçük bir modifikasyon veya yazılımlarındaki tuning ve ayrıca da Nürburgring’in Nordschleife’sine doğru iki farklı mesafenin tur zamanları, kafa karıştırır.

Start düzlüğündeki tribünlerin bitiminden başlayıp T13'teki tribünlerin başlangıcına kadar uzanan bir Nordschleife turu 20,6 kilometre olarak sayılıyordu. Fakat, artık resmi “full-lap” rekoru için, T13 bölümünün kuzey ve güney yönündeki aynı başlangıç ​​ve bitiş çizgilerine sahip 232 metrenin de dahil olduğu asıl uzun dönüş dikkate alınıyor. Eskiden Grand Prix sapağıyla pistin Nordschleife çıkışı arası tur zamanlarına dahil edilmiyordu. Hızlı kalkıştan sonra da tam bir tur ölçülmezdi. Şimdi ise 20.832 kilometrelik tam bir Nordschleife turunun hızlı başlangıç ile sürüşü, kalibre edilmiş fotoelektrik sensör teknolojisi kullanılarak noter eşliğinde ölçülüyor, daha doğru ve net rekor sıralaması oluşturuluyor. Zamanın izlenmesinin yanı sıra, araçlar ve lastikler de, noter tarafından inceleniyor ve onaylanıyor. Araç sınıflarının belirlenmesi de "KraftfahrtBundesAmt" KBA’nın resmi kategorilerine göre yapılıyor. 

Nordschleife’nin bundan böyle sadece 20.832 metrelik tam turunun geçerli olacağı açıklanınca Mercedes-AMG GT Black Series, 6:48.047 ile yeni bir rekor kırdı. Bu rekor denemesinde eski tur mesafesi 20,6 kilometre için de 6 dakika 43,616 saniyelik zamanla Lamborghini ve Porsche bile sollandı!..

Bu arada orijinal pisti gerçek Formula 1 araçlarının 5,15 ile ve prototiplerde Porsche 919 Hybrid EVO’nun 5,19 ve homologe pist yarışçısı Porsche 956’ların 6,11 ile geçtiğini de notlarımızda görüyoruz. Suzuki GSXR gibi yarış motorsikletlerinin bile bu 20.832 metreyi 7,46 dakikada döndüğünü de hatırladığımızda; seri üretim standart araçların tur zamanlarının değeri daha iyi anlaşıyacaktır.

AMG GT Black Series’teki 4.0 litrelik V8 BiTurbo motorun 730 beygir gücü, ayarlanabilir aerodinamik, şasi ve traksiyon kontrolü, tümüyle seri üretim standardı olarak kırılan rekor, Lamborghini Aventador SVJ LP770-4’ten bile 1.35 saniye daha hızlı olarak kayda geçti.

AMG'ye göre bu aracın, ön difüzörün venturi etkisini daha da artırmak için önde 5 ve arkada 3 milimetre alçaltılmış ayarlanabilir yaylı amortisörleriyle uyarlanabilir suspansiyonu en sert dengeleyici ayarda, ön ve arka akslardaki kamber için ayar değerleri ise, maksimumda negatif 3.8 ve negatif 3.0 derecelerde imiş. Viraj demirlerinin de 3 seviyesinin en sıkısı ve 9 aşamalı AMG traksiyon kontrolünde de anahtar, güzergah bölümüne bağlı olarak 6 ile 7 arasında seçiliymiş. Arka rüzgarlığın alt ve üst kanatlarının her ikisi de, orta konumda tutulmuş ve ön alt spoyler ise “Yarış" pozisyonuna dışarı çekilmiş.

Black Series’in lastikleri olarak da Michelin, Mercedes’e özel MO ve "yumuşak bileşik" karışımı Pilot Sport Cup 2 R'yi geliştirmiş. Seramik yüksek performanslı kompozit fren sistemi de standart imiş. Tüm normal müşterilerin kullanımına sunulan bu ayarlar ve varyasyonlarla, rekor kıran bu otomobilde ayrıca takla koruma sistemli ve dört noktalı emniyet kemerleri içeren opsiyonel “Pist” paketi de varmış. Böylece bu AMG GT Black Series, "tamamen standart, sonradan modifiye edilmemiş modeller arasında” Nordschleife’nin en hızlısı olarak resmen kabul edildi.

Porsche fabrika takımı Manthey Racing’in hazırladığı 911 GT2 RS MR ise, 6:44.749’luk derecesiyle bu Mercedes’ten daha hızlı olma iddiasını sürdürse de; kendilerine artık yeni "modifiye araçlar" kategorisi listesinde oldukları hatırlatılıyor.

Arkadan itişli rekortmen AMG GT, asfaltın 7 ve havanın 10 santigrat derecede olduğu, zorlu parkurun bazı geçişlerinin tamamen kuru olmadığı bir ortamda pist rekorunu kırarken, hızlı tur sürelerini de, "wige SOLUTIONS”un tarafsız uzmanlarına kaydettirmiş.

35 yaşındaki profesyonel GT3 yarışçısı Maro Engel’in pilotajında Nordschleife’nin 20,8 tam turunu resmen 6:48,047 zamanla geçerek, standart “spor otomobiller” kategorisinin en üstüne çıkan Mercedes-AMG GT Black Series, agresif aerodinamik karbon fiber parçalarıyla aslında hiç de “normal yol” otomobili gibi durmuyor.

Rekor turunu tamamladıktan sonra "Pistin düzlüklerinde 300 km/h’nin çok üzerine çıktığımda AMG GT Black Series’in, GT3 yarış otomobilimden daha hızlı olduğunu fark ettim. Bu otomobilde yarış araçlarındaki gibi kendime özel performans kurulumu yapabiliyorum. Farklı yarış pistlerinin özel koşullarına ayrı ayrı uyarlayabileceğiniz, maksimum performans için birçok farklı ayar olanağı da var. Seri üretim otomobillerde bulunmayan özellikler, bunlar” diyordu, Maro Engel.

Motor sporlarından doğrudan türetilmiş iki büyük egzost çıkışı, karbon fiber kaput, motor bölmesinden çıkan sıcak havayı yönlendiren eğimli radyatör kurulumu, sofistike arka kanat konsepti ve büyük ölçüde kapalı gövde altı gibi genel bastırma kuvvetini artıran özelliklerle de donanmış olan Black Series, AMG’nin merkezi Affalterbach mühendislerinin tam bir ustalık eseri. 

GT3 ve GT4 yarış arabalarına olan görsel ve teknik benzerliğinde daha büyük soğutma ağızlarının yanı sıra, çapraz olarak yerleştirilmiş soğutma paketinden beslenen sıcaklığını dışarı atan siyah cilalı karbon yüzeyli büyük çıkışları, hava direncinin azaltılması ve motoru soğutmak için hava kütlesi akışının optimize edilmesi gibi görevleri de var. Arka aksın üst ve alt salıncak kollarındaki rulmanlar da doğrudan motor sporlarından gelmiş.

İlk kez Black Series ile gaz döngüsünü maksimize eden Flat-Plane düz krank mili kullanılan Mercedes-AMG GT’in yeni eksantrik milleri ve egzost manifoldlarıya geliştirilmiş M178 LS2 koduna sahip 3.982 santimetreküp hacmini oluşturan V8 silindirleri ise, 1-8-2-7-4-5-3-6 sırasıyla ateşleniyor. Her detayı ekstrem hızlar için geliştirilmiş, pist yarışları şampiyonlarıyla yarışacak kapasitedeki, arkada üstü otomatik AMG Dynamics aktif flaplı çift kanatlı yıldızlı canavar, AMG SpeedShift DCT 7G şanzımanının dizginlediği 800 Nm’lik maksimum torkuyla 0-100 km/h hızlanmasını 3.2 saniye ve 0-200 km/h sprintini 9 saniyenin altında gerçekleştiriyor ve azami 325 km/h’lik sürate ulaşabiliyor.

Almanya’da 335.240 Euro fiyat etiketiyle AMG GT’lerin en güçlüsü Black Series, Mercedes logolu en sofistike, en akıllı malzeme karışımı ve en heyecan verici sürüş dinamiklerine sahip, bağımsız karakterli bir model oldu.

Bu süper yıldız hakkında daha da ayrıntılı ve teknik bilgiyi https://carsnews.tv/black-series-amg-gt sayfasında bulabilirsiniz...

Etiketler: Nürburgring Nordschleife Mercedes-AMG GT Black Series Super Star Daimler Michelin MO Pilot Sport Cup 2R SuperSport Track SpeedShift M178 Affalterbach record drive

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Büyük Dacia Sürprizi Jogger

Lodgy ve MCV'lerin yerine daha büyük daha gösterişli, hatta Stepway'lerin ötesinde Duster esinlenmesiyle daha OffRoader görünümle Extreme paketiyle 7 koltuklu yeni Dacia Jogger, tamamen yeni TCe 110 benzinli ve ECO-G 100 LPG'li motorlarının ardından otomatik şanzımanlı 140 HP'lik Hybrid sistemli de olacak.

Süper Elektrikli GMC Hummer

Yengeç yürüyüşüyle gezeceğiniz arazide haritalama bile yapabileceğiniz, yeni Amerikan sivil taktik arazi aracı, Pick-Up şeklinden sonra şimdi de SUV formunda HMMWV ve Hummer efsanelerini geleceğe taşıyor… Hatta, 830 HP ve 15.600 Nm torklu elektrik sistemiyle santral jeneratörü gibi yeni görevler de edinerek…

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...