FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Aston Martin Valkyrie

27 Aralık 2020 04:51
Aston Martin Valkyrie
Tweet It! Facebook

“Sanki üstüne organik bir kabuk konulmuş, 2,7 saniyede 0-100 km/h gerçekleştirecek ve 400 km/h üstüne çıkacak, 1.176 HP’lik hibrit V12’li gerçek bir F1 veya Le Mans yarışçısı…”

Bir Formula 1 otomobilinin çıplak tekerlerini örtün, kabinini de kapatın, sanki günümüz F1 yarışlarının en ünlü tasarımcısı Adrian Newey’in Playstation GranTurismo 6 için tasarladığı Red Bull X1’in 1’e 1 ölçeğindeki modellemesinin gerçek otomobil şeklini tam 2.500 saatte elde üretin!..

Hibrit ünitesinin atmosferik motoru da Cosworth’ün yollardaki en yeni ve en güçlü doğal emişli motoru olarak açıklanan 7.000 devirde 740 Nm’lik ve 10.000 devirde 1.014 beygir gücündeki 6,5 litrelik 65° V12 olsun!.. Hibrit ünitesi için Rimac’tan alınan elektrik motorundan gelen 280 Nm ve 162 HP ile sistemi performansı ekleyin ve 10.500 1/min devirde tam 865 kW yani 1.176 beygir gücüne ulaşan ve maksimum torku da 6.000 devirde tam 900 Nm vaat eden yeni İngiliz şövalyesiyle tanışalım…

İskandinav mitolojisinde savaş kahramanlarını Odin’in yanına götüren zırhlı kasklı mızraklı genç ve güzel valkürlerden ismini alan Valkyrie, tüm Aston Martin modellerinin piramidindeki zirve!..

Arkadan itişe doğru tahrik, 7-ileri çift kavramalı Ricardo şanzımanla aktarılıyor… Frenlerde Alcon kaliperler ve Surface Transforms yapımı karbon seramik diskler kullanılmış. Tüm araç dinamizmi için ise Bosch’un en iyi yarış tipi elektroniği görevlendirilmiş.

Valkyrie’nin AMR Pro denilen saatte 400 kilometreye tırmanabilen, LeMans LMP1 yarışçılarına kafa tutabilen, daha aerodinamik ayrıntılar, kompetisyon şasi, aktarma organı ve ultra hafiflikle, standart Valkyrie’lere göre çok ciddi bir modifikasyonu olmayan pist yarış versiyonu da hazırlanıyor. Sadece daha büyük bir ön splitter ve güçlü kuyruk plakalarıyla iki parçalı bir arka kanat ile downforce’u maksimize edecek farklılıklarla…

Standart halinde bile bulunan aktif hareketli aerodinamik parçaları, bir yandan daha fazla bastırma kuvveti ve diğer yandan yarış performansına uyum sağlamak için hazırlanmış. 

Normal yollarda bir canavar gibi görünecek Aston Martin hiper otomobili Valkyrie, pillerini Formula 1 araçlarındaki gibi KERS sistemiyle, fren yapıldığında ortaya çıkan enerjiyle şarj edebiliyor.

Red Bull Advanced Technologies mühendisleri, AMR Pro'nun virajlarda 3,3g’ye kadar maksimum yanal hızlanma kuvvetlerinin oluştuğunu belirtirken, yüksek hızlardan aniden fren yapıldığında da 3,5g’ye kadar ters kuvvetlerin oluşabileceğinden bahsediyor. Bu şiddetli negatif hızlanmalara karşı adeta yola yapışacak lastikler de gerektiğinden, olabilecek en pahalı, Le Mans dayanıklılık serilerinde de tercih edilen LMP1’lerle aynı özelliklerdeki özel üretim Michelin yarış lastikleri kullanılmış. 1 tonluk ağırlık hedefiyle yarış pisti versiyonunda iç mekan bilgi-eğlence monitörleri, klima sistemi, vs gerek görülmemiş. Ön ve yan camlar, hafif polikarbonattan yapılmış, gövde karbon fiber ile inceltilmiş ve sadece AMR Pro’ya özel suspansiyon kolları karbondan üretilmiş…

Fakat, AMR Pro ile Silverstone'da yan yana gelen normal Aston Martin Valkyrie’leri hakkında; Aston Martin Red Bull Racing F1 pilotları Max Verstappen ve Alex Albon tarafından teste bile çıkarıldığında, hiper otomobilin yarış ve yol versiyonları arasında farkın çok az olduğu vurgulanmıştı. Aynı iddia, aracın fiziksel gelişim programındaki Aston Martin yüksek performans test sürücüsü Chris Goodwin ve Aston Martin Racing WEC pilotları Darren Turner ve Alex Lynn tarafından da söyleniyordu. 

Agresif görselliğini teknik performansta bire bir yansıtan bir hiper otomobil olarak değerledirilen ve aynı zamanda bir yarış otomobili gibi aşırı keskin hissettirdiği söylenen, kullanıcısına ilk kez tanışacağı G-kuvvetlerini yaşatan ve bir normal yol otomobili olarak F1 aracına en yakın tepkiyi veren çok özel bir İngiliz spor mekaniği ustalığı olmuş, deniyor. 

Valkyrie'nin arkasındaki Cosworth V12 motorunun akuple olduğu hibrit sisteminin, kendi klasmanında CO2 emisyon değerlerini de karşılayabilmesine şaşırırken, artık 2021’e girerken 150 adetle sınırlı üretilecek serinin ilk örnekleri sahipleriyle buluşmaya başladan önce; yarış pistlerinde kullanılmak üzere hibrit sistemi olmayan ekstra 25 adet AMR Pro müşteri aracının teslimatları gerçekleşecek. Bu şekilde Aston Martin, şu ana kadar üreteceği tam 175 Valkyrie’nin tamamını tanesi 3 milyon Euro’ya satmış durumda. Yarış versiyonlarını 2021 Le Mans planında görrmeden önce bile; Valkyrie’lerin şimdiden koleksiyonerler arasında değiş tokuşunun başladığı duyuluyor. Aston Martin, müşterilerine, aracı belirli bir süre içinde yeniden satmasını yasaklayıp, otomobilin daha da değerlenmesini istiyor…

2016 yılında Aston Martin baş kreatifi Marek Reichmann, bir kapalı toplantıda bize ekstremin ekstremini yapacağız diye ilk kez Valkyrie’den bahsettiğinde RB 001 kod ismini öğrenmiş ve bu hiper otomobilin, Formula 1 ile LMP1 araçlarının arasında Ar-Ge’si tamamlanarak, çok üstün niteliklerle yollara çıkabileceğini tahmin etmiştik. 

Seksi görsellik ve mekanik mühendisliğin en üst seviyesiyle parlayan Valkyrie, dev bir kanadı olmasa da gövdesindeki fonksiyonel girintiler, aracın altındaki geniş hava kanalları, görünür spoiler olmadan da tasarımın tümüyle işlevsel başarısıyla çok yüksek bastırma kuvveti sağlıyor.

Üstelik bu sıra dışı günüme rağmen, trafik sıkışıklığında boyu 2,0 metre olanlara bile kendilerini rahat hissettirecek kabin içi genişliği sunuluyor. Ayrıca, normal sürüş güvenliği sistemlerinin, istenildiği an kapatılarak, normal yollarda yarış adrenalini yaşanmasına da izin veriliyor. 

Kokpitteki her yeri saran karbon ve simidi düzleştirilmiş çok sayıda kontrol ve çeşitli ekranlarla çıkarılabilir bir yarış tipi direksiyon, aslında araca bindiğiniz anda gerçek bir yarışçının içinde olduğunuzu düşündürüyor. Oturma pozisyonu yatma gibi olan Formula tipi karbon koltuklar, monokok zemine sıkıca sabitlenmişken, Valkyrie’nin sadece direksiyon ve pedalların konumlarını ayarlanabiliyorsunuz. A sütunlarındaki monitörden ise, dikiz aynalarının yerini alan dış kameralardan gelen görüntüleri takip edilebiliyorsunuz…

Fakat, asıl önemli konu, bu en çılgın modern İngilizin, aynı zamanda belki de son V12’li Aston Martin olacak olması…

Etiketler: Valkyrie Aston Martin Lagonda James Bond 007 V12 Cosworth Red Bull X1 F1 Formula 1 Gran Turismo Play Station Adrian Newey Rimac AMR Pro LMP1 Marek Reichmann HyperCar

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Hennessey Venom F5

İsmini Fujita kasırga şiddeti ölçümünde rüzgar hızının 512 km/h’ye ulaştığı en üst derecesi F5 kategorisinden alan yeni Venom, Hennesey’in 30. yıldönümünde yeni hız rekorunu kırmaya çalışacak. Dünya gazetesinin Hafta dergisinde yayınlanan bu çılgın "kovboy" beygirini, burada da paylaşmak istiyorum...

Pininfarina Battista

Tüm otomotiv otoriteleri tarafından büyük takdir toplayan bir Hyper-EV!.. Dizayn gurusu Pininfarina'nın ilk kez bir otomobil markası olarak kurucularının anısına hazırladığı, üstelik 1.900 HP ve 2.300 Nm’lik bir elektro-mekanik sanat eseri!..

AMG GT Nordschleife Rekoru

20,8 kilometrelik Nordschleife rekorunu 6:48,047’ye çeken Mercedes-AMG GT Black Series, yarışlardan yollara değil, yollardan yarış pistine çıkan bir Super Star!..

Huracán Super Trofeo Omologata

Nihayet caddeler için bir gerçek süper sporcu boğa homologe edildi!.. Lamborghini Huracán Super Trofeo EVO ve GT3 EVO yarış araçlarını hazırlayan Squadra Corse’nin motor sporları hünerinin en saf konsantrasyonu Huracán STO

488 GT Modificata

Pistlerden yollara, fakat bazen yine pistlere... Ferrari, otomobilleriyle oyun oynamak isteyenler için GT3 ve GTE yarışlarındaki 488 GT'lerin bile daha modifiyeli fakat sivil şeklini ortaya çıkardı...

1000 HP Ferrari SF90 Spider

Ferrari’nin ilk hibrit ve “üstü açılır hard top” modeli, aynı zamanda seri üretime alınan 1.000 beygirlik en güçlü “havalı” modeli...

Bugatti Bolide sivil LMP1

0-400 km/h hızlanmasında 12,08 saniye ve 0-500 km/h zamanı olarak da 20,16 saniye gibi performans?!.. 1.850HP'lik böyle bir deliliğe gerek var mıydı?.. Evet, otomobil piramidin zirvesi için gerekliydi!.. Üstelik "Dimple Airscoop" teknolojisinin de ilk kez uygulandığı bir Hiper Otomobil!..

Lincoln Nautilus Tazelemesi

Lincoln’ün “sessiz uçuş” diye adlandırdığı konforunda hazırlanmış, facelift döneminin bile öncesinde yenilenen Nautilus modeli, gerçek deri ve gerçek ahşap pahalı detaylarıyla artık çok daha şık.