AutoBest Ödülleri
Tweet It! Facebook
09 Şubat 2013 15:17

AutoBest Ödülleri

“AutoBest 2013 ödül töreni Atina'da gerçekleşti. Gelişmekte Olan Pazarların en önemli otomotiv ödülleri törenine Yunanistan Ulaştırma Bakanı ve Romanya Eski Başbakanı da katıldılar.”

Her yıl satın alınması en mantıklı halkın otomobilini seçen AutoBest jüri üyeleri, aralarında Türkiye de dahil olmak üzere Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Slovenya, Slovakya, Sırbistan, Rusya ve Ukrayna gibi gelişmekte olan ülkelerdeki en önde gelen 15 gazeteciden oluşuyor. 2000 yılından bu yana bu gelişmekte olan pazarlar için en ideal özelliklere sahip olan araçları yılın otomobili olarak seçen organizasyon, bağlı oldukları bölgede bulunan 330 milyondan fazla kişinin tercihlerini belirleme aşamasında önemli bir rol oynuyor. Üyeler, oylamalar sırasında bu pazarlar için en iyi seviyedeki kalite,  tasarım, performans, ekonomi, ergonomi, teknoloji ve donanım gibi özellikleri en ulaşılabilir fiyata sunan otomobilleri belirliyor. 
AutoBest'in her yıl "Best Buy Car" yani "Halkın Otomobili"ni en objektif değerlendirme ile oylaması ve "en iyi ekonomik" otomobili seçmesi, aslında tüketicilere bir tavsiye…  Gelişmekte Olan Pazarların ortalama bir tüketicisinin satın alabileceği fiyat aralağında olan, servis ağı, yedek parça bulunurluğu,  iyi yol tutuşu,  düşük yakıt tüketimine sahip motorları, güvenlik donanımı, bagaj hacmi ve kabin içi konforu gibi kullanışlılığı, yüksek teknoloji ürünü donanımı başlıklarında puanlar verilerek, AutoBest finalistleri için eşit dengede oylalama yapılıyor. AutoBest 2013 finalisti 5 otomobil, tüm versiyonları hakkında markalarının Ar-Ge mühendislerine ayrıntılı sorular aktarılıyor; karşılaştırma değil, her araç kendi başına yeniden inceleniyor. Finalist son 5 otomobili aynı anda, aynı kondüsyonlarda, aynı soruların cevaplarını aynı anda alarak bir araya getiriliyor!.. AutoBest jürisi için en yüksek puanlar, araçların fiyatı, bagaj kapasitesi, yakıt tüketimi ve "running cost" dediğimiz aracın uzun dönem işletim maliyeti için veriliyor. Tasarım, yol tutuş, konfor ve donanım ise ikinci sırada puan değerlerine sahip. Önemli bir kriter de, otomobilin yedek parça bulunurluluğu... Servis teşkılatının yaygınlığı da, AutoBest'i oluşturan gelişmekte olan pazarlar için ciddi bir oylama değeri oluşturuyor.
Tüm kriterleri en üst derecede karşılayan Ford B-Max, AutoBest’in yılın otomobili finalistleri arasında en iyi seçenek olarak, AutoBest'in Sırbistan'daki özel pisti Navak Test Merkezi'ndeki ağır deneme prosedüründe de öne çıkmış idi. Ağır testler, ölçümler ve tartışmalarla dolu iki günlük değerlendirmelerin ardından, artık AutoBest'in "best buy" mantığını oluşturacak 13 kriter üzerinden oylamaya giren otomobiller arasında Ford B-Max, en yüksek puanla 2013 yılının "en mantıklı" otomobili olduğunu kanıtladı. 
AutoBest, yani "Gelişen Pazarlarda Yılın Otomobili” yarışmasında 5 finalist araçtan biri olarak belirlenen Ford B-Max, Sırbistan'da düzenlenen özel deneme sürüşü aktivitesinin ardından yapılan oylamada AutoBest’in toplam 15 farklı ülkedeki jüri üyesinin en yüksek puanlarını topladı. 736 puan alan ikinci sıradaki Skoda Rapid'i tam 830 puan ile sollamayı başaran Ford B-Max, 662 toplam puanla üçüncülüğü elde eden Peugeot 301 gibi en iddialı ekonomik sedan seçeneğin bile önünde son oylamadan çıktı. 638 puana ulaşan Fiat 500L ve 636 puan toplayan Dacia Lodgy ise, 4'üncü ve 5'inci oldular. Finalist otomobillerin farklılığı, bu yıl geçmişteki tüm yıllardan çok daha zor oylama gerçekleşmesine neden oldu. AutoBest'in 13 kriterine göre verilen puanlar, en hassas şekilde dağıtıldı ve hepsi kendi başına çok önemli değerler taşıyan "son" 5 finalistin "1" numarası, Ford B-Max oldu..

AutoBest 2013, Ford B-Max olurken, 2012 yılında gelişmekte oan pazarlar için için "çalışmış" Avrupa'nın Doğusu'nu "düşünmüş, kişi kuruluş ve otomotiv yenilikleri de ayrı ayrı onurlandırıldılar...

CompanyBest 2012 - Fiat 500L factory
ManBest 2012 - Andrew Palmer / Nissan
DesignBest 2012 - Laurens van den Acker / Renault
TechnoBest 2012 - Range Rover aluminium body
EcoBest 2012 - PSA hybrid technologies
SafetyBest 2012 - VW Multicollision Brake System 
SmartBest 2012 - Dacia Media NAV
SportBest 2012 - Chevrolet WTCC Team

İşte, Atina'da düzenlenen ödül töreninin kısa bir özeti...

www.autobest.org
Ford B-Max'ın B direği bile yok diye eleştirenler için, Ford mühendislerinin, "aslında B-Max'ın iki kapısının birleşimiyle iki B direği var!.." açıklaması ve B-Max'ın torsiyonel rijidite konusunda segmentinin en sağlam aracı olduğu da belirtiliyor. Diğer yanda 1.0 litrelik EcoBoost motorunun da, ekonomi ve çevrecilik başlıklarındaki üstünlükleri de bilinen bir değer. Ford B-Max'ın Romanya gibi Gelişmekte Olan Pazarlar'dan birinde üretilmesi de AutoBest jüri üyeleri için ciddi bir sempati oluşmasını sağlamıştı.  Son olarak da tasarımındaki şık çizgiler ve kullanım kolaylığı, Ford B-Max'i AutoBest 2013 tahtına taşıdı... Kısa bir süre önce tanıtılan ve Ford ürün gamının en gözde yeni modeli olan B-Max, sektörün bu en prestijli organizasyonu AutoBest tarafından “2013 Yılının Otomobili” olarak açıklanmasıyla ilk uluslararası ödülünü de böylece elde etmiş oldu…

 

Albüm

diğer haberlerden

Haber Başlığı

Ioniq 6 Streamliner

Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

Renault Mégane E-TECH Electric

İspanya'nın Costa del Sol sahil yollarında ilk kez kullandığımız Megane’ın tam elektriklisi, tüm ayrıntılarında Fransız kimliğini vurgulayan bir elektrikli kompakt seçenek. Fakat, bildiğimiz tüm Renault’ların çok daha üstünde premium özelliklerle şaşırttığını da itiraf edelim.

 
CarsNews.TV
Sizlere otomobil ve otomotiv dünyasındaki tüm yenilikleri Dünya ile aynı anda, hatta bazen herkesten önce, getirme iddiası ile açılmış yepyeni bir medyadır. Otomobillerin geleceği, otomotivin sırları ve sürüş keyfini en iyi ve en doğru şekilde görebileceğiniz ve tutkunu olacağınız bir bilgi merkezi!.. Aylık ve haftalık yazılı basın ile onbinlere, TV ile yüzbinlere ulaştıktan sonra; artık milyonlara ulaşabilmek gerekiyor!.. Bu arada Sizlerle bire bir buluşabilmek de fazlasıyla önemli!.. O sebeple CarsNews.TV, tüm sosyal medyanın haber kaynağı ve belki bir danışma hattı olacak!.. Elbette, sadece otomobiller ve hareketlilik kavramı etrafında!..

PROUDLY MEMBER OF

Autobest

CARSNEWS.TV, Okan ALTAN ve Teknoart Bilişim İşbirliğiyle yayınlanmaktadır.